ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2019
ÎNSCRIS: 18.08.19
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

Un parc tipic frantuzesc

Parcul Sceaux din sudul Parisului este unul din numeroasele Versailluri ceva mai modeste. Dateaza de astfel din aceeasi perioada si a fost fondat de Jean-Baptiste Colbert, intendentul lui Ludovic al XIV-lea.

Avantajele fata de ilustrul model sunt gratuitatea accesului si faptul ca atrage vizitatori mai putini.

Antrenati de niste prieteni, am luat trenul RER linia B si am coborat la statia "Parc de Sceaux". Picnicul era in rucsac si micutul A. si-a luat pistolul cu apa, care s-a dovedit util pe caldura acestei duminici de inceput de septembrie.

Drumul prin Sceaux nu dureaza mai mult de un sfert de ora, printr-un cartier comparabil cu Domeniile din Bucuresti si iata-ne la una din portile venerabilului parc. Pe o pajiste familiile venisera cu catel cu purcel si cu diverse accesorii de joaca, asa ca la iarba verde.

Parcul are zone variate, ca de exemplu o gradina cu flori multicolore, o alee pe care s-a amenajat o expozitie in aer liber cu poze despre arhitectura, o gradina "à la francaise" cu pomi taiati la milimetru si fantani arteziene.

O panta cu o cascada artificiala, din pacate fara pic de apa, coboara pana la Bazinul Octogonului, in mijlocul caruia tasneste la 25 m o arteziana tip Geneva.

Am picnicat pe niste banci pe o alee laturalnica, dupa care A. s-a dat in leagane. Acestea sunt din lemn slefuit, destul de originale. S-a mai dat si intr-un carusel cu caluti de lemn actionat manual ca in secolul XVIII.

Ne-am oprit la o pasune pe care zburda in libertate o turma de oi. A. l-a hranit pe berbec cu frunze si ghinde, apreciate de animal, apoi considerand ca prea i-a cautat in coarne, l-a stropit copios cu jucaria lui acvatica.

Plimbarea de-a lungul canalului asemanator celui de la Versailles, a fost cat se poate de placuta. Cred ca am zarit un stol de papagali verzi care si-au ales domiciliul in parc sau poate am avut o vedenie.

Am parasit Sceaux la asfintitul soarelui, multumiti de escapada noastra in suburbia Parisului.

Trimis de BristenaBrad in 16.09.19 01:01:55
Validat / Publicat: 16.09.19 10:25:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BristenaBrad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Noapte buna Sceaux!

[16.09.19 08:46:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Paris - locuri 'musai de văzut', PARIS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

rodirodicuta
[29.09.19 14:48:06]

@BristenaBrad: frumos! DAR la Versailes ai fost? Ce imi spui despre preturi in 2019

BristenaBradAUTOR REVIEW
[30.09.19 23:03:11]

@rodirodicuta: Nu, recent nu am fost la Versailles, dar se pare ca accesul la parc este gratuit atunci cand fantanile sunt oprite.

Domeniul impresioneaza prin numarul de statui si fantani, unele ascunse. Tin minte cum un gradinar a invartit un robinet si arteziene imense au tasnit la Bazinul lui Neptun.

BristenaBrad, rodirodicuta
Alte impresii din această RUBRICĂParis - locuri 'musai de văzut':