ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
DEC-2017
single

Parisul pe repede-inainte

Avem Parisul si 6 ore la dispozitie – cum procedam?

Simplu – bifam cele mai vizitate obiective fara a intra in detalii, intr-un circuit pe jos pornind de la Gare de Lyon. E foarte simplu in ziua de azi folosind Google maps sa alegi trasee diferite pentru dus si intors. Am ajuns dupa cateva strazi pe malul Senei si dupa jumatate de ora: pac! Notre Dame, monumentala si spectaculoasa asa cum o stim. Vrei sa intri sa vizitezi? Doar tu si inca doua-trei mii de turisti (bine, poate am mai pus e de la mine, am de unde) doriti asta, asa ca e de stat la coada.

Am preferat sa fac turul doar pe jos, sa vad si alte cele si nu regret, ai ce vedea. La Paris, la fiece colt de strada e cate ceva monumental, ce merita vazut, sau fie macar ceva… ce n-a vazut Parisul :). Desi vremea a fost foarte capricioasa –ba vant (puternic!), ba ploaie, ba ambele. Nicio problema, merg la un chios de ziare din gara, si cer asa cum am invatat la scoala: avez-vous une parapluie s’il vous plait? Pe cand eu ma straduiam sa-mi iasa circomflexul asa ca in filme, vanzatorul deja batea in casa de marcat: voila monsieur, 17.50 euro! Bineinteles ca dincolo era mai ieftin, ce sa-i faci insa, scoti si platesti, asa e la Paris.

Pe Sena - umflata si invloburata - plutesc bateau-uri cu turisti zgribuliti dar foarte rezilienti: stau afara si cu o mana saluta turistii in timp ce cu cealalata fac selfie-uri. Mergand spre Tour Eiffel las in dreapta peste Sena muzeul Luvru: arata bine; partea cealalata (aia pe care o stim cu totii – cu cozi uriase la intrare) aveam s-o vad la intoarecere. Pac, si Place de la Concorde, ca-n manualele de franceza de la liceu –bifat!

Urmeza apoi renumitul Tour Eiffel, inconjurat acum de gardulete pentru protectie. De altfel cam in toate locurile aglomerate din Paris vezi soldati inarmati, dar nu asa intr-o doara, cu puscociul la spate si plictisiti, cum le sta bine unor santinele, ci cu mana pe tragaci si uitandu-se urat la toata lumea. De pe esplanada de peste rau (Place de Trocadero) se vede turnul in toata splendoarea sa, turistii incearca poze tinand turnul sub brat, sau intre degete. Cine poate, cine nu – selfie!

Interesant – cersetorii nostri dispusi pe la poduri, pe strazi sau in locurile cu mare vad comercial au schimbat tactica – nu mai stau cu copii infometati si cu haine jerpelite in brate ca acum cativa ani, ci cu… caini. Catelusi draguti, mai bichoni, mai… danezi, in orice caz, cu o imagine taman ca-n Singur pe lume de Hector Malot. Acum, fie ca inceput politia lor sa aplice legile protectiei copiilor, fie mila fata de catei se vinde mai bine decat aia pentru copii. Mda, cam trist.

A propos de manualul de franceza – ce ramane de bifat? Pai Arcul de triumf – pac, vazut, pozat. Arata bine, si daca ai vreme de stat pe la cozi se poate vizita, se poate urca deasupra de unde se vede bulevardul Champs Elysees in toata splendoarea. Alta treaba aici pe bulevard, nu sunt etichete la articolele din vitrine, iar magazinele de moda au paznici la intrare, sa nu intre tot paysanul sa caste gura si sa-si faca selfie si sa intrebe de preturi. Am vazut si eu intr-o vitrina o costumatie cam fistichie dupa gustul meu, am pus si o poza; daca e pe Champs Elysees, e super tare, e trend-setter, de era pe la noi radea lumea :).

Ce ar mai fi de bifat? Multe in Paris, insa orele s-au scurs, asa ca Ura! Si la Gare de Lyon, de unde se ia autobuzul spre aeroport, si au-revoire!

Trimis de Trank in 09.02.18 15:18:16
Validat / Publicat: 09.02.18 16:04:48

VIZUALIZĂRI: 2116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Champs Elisees: ploua. Turistii rezista!

[09.02.18 16:04:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Paris - locuri 'musai de văzut', PARIS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

cristina47*
[09.02.18 17:08:07]

Pac! Un vot si de la mine!

ANILU
[09.02.18 20:12:50]

@Trank: Chiar pe repede înainte ai scris ce ai văzut în cele 6 ore de plimbare prin Paris.

Dar, cel puțin ai scris cu umor, chiar și la comentul de la poze!!!

Cam tulbure Sena!!!

După câte am văzut erau mai mulți soldați cu mâna pe tragaci decât turiști, poate vremea a fost de vină...

Să înțeleg că Parisul a fost o escală între două zboruri?!

Toate cele bune.

AZE
[09.02.18 20:52:40]

@Trank: Articol excelent! Si descris foarte realist, felicitări!

Cristian_h*
[10.02.18 10:08:09]

hmmm dacă stau să mă gândesc cel mai plăcut la Paris a fost când nu am mai avut nici un must see de bifat şi ne-am lăsat duşi de val, prin tărgurile de vechituri, piaţa africană sau Montparnasse...

ANILU, AZE, cristina47*
Alte impresii din această RUBRICĂParis - locuri 'musai de văzut':