Mănăstirea Moldovița

Avatar zambarescu
DIN Branesti Ilfov
înscris/ă în 02.02.12
AUG-2011

Moldovita... nume de alint.

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
gheorghe zamfir-el condor pasa

O dupamiaza de August desprinsa parca dintr-o poezie de Cosbuc...

Coborand dinspre Sucevita, ajungem la ultimul dar nu cel din urma, tel al turului nostru la manastirile din Bucovina, Moldovita.

Moldovita, botezata asa parca in adins, spre a fi nume de alint pentru prefrumoasa Moldova, cine stie daca nu cei care au ctitorit-o poate asta au si intentionat.

Intemeierea asezamantului, se pierde in negura vremurilor, fiind pomenita in traditie, inca din secolul XIII, in vremea domnitorilor Musatini.

Sub domnia lui Alexandru cel Bun a fost zidită prima biserică din piatră, atestată documentar între 1402-1410, având hramul Buna Vestire.

Ctitoria lui Alexandru cel Bun a rezistat până la sfârşitul sec. al XV-lea, când, din cauza unor alunecari de teren, se prabuseste... Ruinele vechiului asezamant se pot vedea şi astăzi la 500 m distanţă de actuala construcţie. Dorind să continue existenţa aşezământului, voievodul Petru Rareş îi schimbă amplasamentul şi construieşte în 1532 noua biserică (păstrată până astăzi), împrejmuită cu ziduri şi turnuri de apărare, căpătând aspect de fortareata.

Ajuns in interiorul manastirii, vizitatorul descopera aici spre deosebire de alte biserici moldoveneşti, elemente arhitectonice noi, cum sunt pridvorul deschis, cu cinci arcade mari, tainiţa, amplasata deasupra camerei mormintelor şi semisoclul din jurul bisericii - element caracteristic bisericilor construite in epoca lui Petru Rareş

Aceste amanunte pot parea abstracte dar am simtit nevoia sa dau aceste detalii, pentru a ajuta eventualii vizitatori, sa intelega ce este special la aceasta manastire, si ce trebuie sa remarce spre a putea face diferenta intre Moldovita si restul manastirilor din Bucovina.

Curtea interioara, ca o caracteristica a manastirilor pastorite de maicute, este frumos aranjata, infrumusetata cu numeroase specii de flori, din care la rugamintea sotiei mele, am primit si noi cativa altoi, si am lasat in schimb, promisiunea ca vom reveni si in 2012...

Fiind ultima manastire vizitata in acel an in Bucovina, si cu constiinta faptului ca a doua zi urma sa plecam spre maramuresul lui Pintea Haiducul, si al lui Stan Ioan Pătraș, manastirea ne-a lasat o puternica impresie de nostalgie, cand ne-am indepartat, pornind catre Gura Humorului aveam impresia ca cineva ne face cu mana, luaindu-si la revedere...

La revedere scumpa Bucovina, la revedere sfinte locuri, la revedere pana la anul, cand asa cum, cocorii pleacati toamna se intorc primavara ne vom intoarce si noi...

Impresii încărcate de zambarescu in 31.03.2012 18:06:59

Validat / Publicat: 31.03.12 19:56:35

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (zambarescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  2701 PMA (din 5 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[02.04.12 11:31:43]

Fragment copiat de pe un site de prezentare al manastirii.

Autorul e deja sanctionat pentru tentativa de fraudare a sistemului PMA - nu-mi mai ramane decat sa retrag si aici PMA pentru nerespectarea regulamentului in ceea ce priveste textele preluate din alte surse.

pagină generată in 0.081925868988 sec