ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
MAR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,13

Un loc linistit si frumos

,,Vino aici ca oaspete si vei pleca prieten!”

Doresc sa dedic acest rw. tuturor celor care inca nu au ajuns acolo si vor sa afle cat mai multe informatii. Asta deoarece nu doresc sa plictisesc pe cei care au ajuns acolo datorita intalnirii noastre AFA si cunosc zona, cum arata camerele si cam tot ce voi povesti eu aici. Totodata voi incerca sa scriu cum am vazut eu acest complex si voi incerca pe cat posibil sa privesc lucrurile prin ochii unui simplu turist care a ajuns acolo din pura intamplare. Stiu ca imi va fi greu caci intalnindu-ne cu totii a fost un prilej de reala bucurie si oricate lucruri neplacute ar fi existat, poate am trecut peste ele tocmai acestui emotionant eveniment.

* Coordonate GPS: N: 45,62627 E: 25,744850

Mentionez ca am dat GPS-ului coordonate care sa ne duca la primaria din Tarlungeni. Pana acolo la intrare in Tarlungeni am ajuns relativ usor. Am lasat Brasovul in partea stanga si noi am mers in dreapta si am trecut prin localitatea Sacele pe DN 1A.

Complexul Grand Hotel Perla Ciucasului este situat f. aproape de Brasov, la 15 km, practic am facut aprox. 20 minute cu masina. Complexul se afla pe strada Tarlungului nr. 110 A.

Nu aveti cum sa va rataciti caci exista indicator spre hotel chiar de cum intrati in Tarlungeni. Practic cum intrati o luati cu masina pe a doua strada la dreapta si mergeti dupa indicator.

* Din ce se compune complexul:

Complexul care se intinde pe 32 ha este format din mai multe cladiri care ofera cazare de 3 *, dispuse de o parte si de alta a parcarii. Cel care ne ,,intampina ’’de cum sosim acolo este hotelul cel nou de 5*, cladirea inalta care nu este inca functionala. In curtea cea mare exista cateva foisoare dragute din lemn unde poti sa stai la o cafea sau pur si simplu sa iti ,,incarci bateriile’’. Tot langa acele foisoare din lemn se afla un tarc cu 2 reni mititei care mi-au amintit imediat de sania lui Mos Craciun, pusa la naftalina pana la iarna urmatoare.

Langa tarcul cu animale am zarit si un teren de tenis, iar pe langa el se merge in sus spre deal, cum ar fi aprox. 1 km pana la stana complexului, o adevarata ferma de animale, prima ferma din viata mea pe care am admirat-o cu adevarat. Este cea mai frumoasa ferma de animale pe care am admirat-o atat eu cat si familia mea. Felicitari din toata inima pentru munca si intreaga grija dedicata acelor sute de animale!

Tot complexul este asezat pe malul paraului Tarlung si cred ca vara este o frumusete sa vii aici. Daca vreti si parerea mea despre zona, pot sa va spun ca mi-ar fi placut ca acest complex sa fie situat mai aproape de muntii Ciucas, dar chiar si asa acest lucru a fost oarecum compensat de privelistea pe care o aveam spre muntii din jur.

Fiind luna martie cand am ajuns acolo, drumul din localitatea Tarlungeni spre complex (2 km) mai avea inca urme de zapada si gheata, caci iarna grea care a trecut si-a lasat inca amprenta. Apoi cu cat ne-am apropiat mai mult, mergand in paralel cu paraul Tarlung, drumul s-a prezentat destul de prost, probabil ca va fi altfel in viitor, asfaltat. Cu cat ne apropiam mai mult am realizat ca venind dinspre Brasov, pe un drum practic paralel cu drumul spre hotel, ne-am dat seama ca am zarit inca de departe in partea dreapta cladirea aceea noua care va fi gata in curand si care va oferi cazare de 5*. Practic am facut o mare curba spre dreapta.

Am ajuns la complex unde am trecut de o poarta. Am lasat in dreapta cladirea cea noua si am mers mai departe. Curtea complexului este destul de mare asa ca nu am avut probleme unde sa lasam masina, parcarea fiind si pazita. Am coborat din masina, am intrat in cladirea aflata imediat langa parcare si ne-am dat seama ca aici era si receptia.

Am primit cardul de la usa camerei noastre nr. 201, o camera tripla cu pat suplimentar, camera pt. 4 persoane cate eram noi. Avand bagaje am luat liftul, unul elegant, cu pereti din sticla si astfel am ajuns usor la etajul 2 unde, in capatul celalalt al coridorului, pe stanga, aveam camera noastra. Ajunsi la usa ne-am descurcat destul de greu cu cardul, dar pana la urma am reusit sa intram. Ulterior am mai cerut un card.

* Camera noastra:

Era destul de mare camera noastra dar si destul de cald. Primul lucru care l-am observat a fost mobilierul inchis la culoare, destul de vechi dar totusi elegant, din lemn masiv. In capat spre geam erau 2 calorifere fierbinti, perdele si draperii. Aveam 2 masute de toaleta in camera, fiecare cu cate un scaun din lemn masiv, tapitat, care erau si destul de grele de mutat. Pe jos aveam mocheta rosie, curata. Fiindca aveam doar 3 paturi, am sunat la receptie si ni s-a adus in scurt timp si patul suplimentar, din acela metalic cu arcuri, lenjeria si prosoapele corespunzatoare. Toate erau curate, erau impecabil de albe, ne-au placut. Camera mai avea aer conditionat, un minibar (pe care nu l-am folosit), un TV LCD din acela mare care avea si modem si fiindca nu mergea niciun program am apelat la un tehnician care intr-un tarziu a venit si ne-a reglat programele.

Dulapul si noptierele de langa paturi erau incapatoare. Totusi in noptierele de langa paturi am vazut destul praf si mici mizerii, semn ca in acea camera nu a fost cazat nimeni de ceva vreme. Dulapul avea si seif. Camera noastra nu a avut balcon.

Privelistea era spre rau si spre munti, dar si spre curtea interioara, unde inca spatiul nu era destul de amenajat, era destula dezordine pe care o priveam chiar de la geamul nostru.

In general a fost bine si cald in camera noastra, mai putin in ultima seara cand s-a facut destul de frig si am aflat ca a avut loc o defectiune. Am sunat la receptie si abia spre dimineata caloriferele s-au incalzit din nou.

* Baia:

Era destul de mica. In dreapta aveam o cabina cu dus iar in stanga era chiuveta si vasul de toaleta. Am avut uscator de par, sapun si sampon de la hotel, din acelea mici, dar nu le-am folosit. Le aveam pe ale noastre. In baie era un portprosop dar era rece. Apa calda am avut non-stop. Prosoapele erau frumos aranjate in baie, erau curate, albe si aveam fiecare cate doua.

Cum intri in cladirea care adaposteste si receptia, din hol se merge in stanga la un bar iar in dreapta se intra in restaurant. Tot in hol dar si pe coridoarele hotelului am admirat multe plante frumoase care dadeau o nota de eleganta in jur. In hol poti sa stai si la TV si sa te odihnesti in canapelele comode prezente acolo.

* Restaurantul este incapator, are 100 de locuri iar servirea si calitatea mancarurilor de aici sunt la inaltime. Asta datorita acelei ferme proprii de animale, practic venind aici ai ocazia sa mananci produse eco traditionale sanatoase si f. bune la gust. Va spun acestea pentru ca stiu ca unii dintre voi cauta sa mearga undeva unde sa manance produse eco traditionale.

*Complexul mai detine 2 sali de conferinte: una de 45 locuri si cealalta de 100 locuri.

* Stana de animale de la Grand Hotel Perla Ciucasului.

Pentru cei care iubesc necuvantatoarele, aici este locul ideal sa vina sa se cazeze. Vor avea ocazia, poate o data in viata lor, sa vada o adevarata ferma de animale, ferma care adaposteste si o mica ,,vedeta’’ care apare intr-o reclama la TV. Este vorba de un tap alb, deosebit de inteligent, care mananca pop-corn in acea reclama, poate o stiti ,,tap pe care il cheama Stelica. Mie personal imi este dor deja de toate acele animale dragalase, nu mai spun de copilele mele, care au plecat greu de acolo. Nu stiti ce privire mi-a aruncat Stelica in momentul in care am plecat...

Pot sa va spun ca stiam ca exista acolo la hotel o stana de animale, dar nu ma asteptam sa vad asa ceva. Am trecut peste faptul ca drumul pana la acea ferma este destul de obositor, se urca spre un deal si sunt si ceva gunoaie pe langa drum, semn ca administratorul mai are inca mult de lucru acolo. Fiind luna martie si circuland des carute cu cai pe acolo, care aduceau lapte la hotel, era si destula mizerie, noroi dar si gheata inca. Ne-am facut incaltamintea praf, dar ce mai conteaza cand ajungi acolo sus la stana? Am intalnit la stana oameni cu un suflet mare, un suflet cum multi nu il au. Sunt niste oameni simpli, extrem de simpli, muncitori cu mainile murdare si crapate de munca, dar deosebit de amabili cu noi. Am ajuns, ne-au intampinat si ne-au salutat si fiindca le-am spus ca vrem sa vedem totul am inceput pe rand sa vedem animalele: multi ponei, de toate culorile dar si cai mari, multe vaci, dar si vitei din aceia mici, f. mici am vazut acolo.

In alta parte, in alta cladire se afla caprele, iezii si oile. Aici daca intri, nu mai vrei sa pleci.

Am vazut ca animalele sunt impartite pe crese si exista zone separate cu capre gestante, altele care au fatat deja, altele care sunt tinere, etc. Aici am vazut pentru prima data in viata iezi din aceia mici, proaspat fatati, dar am avut ocazia sa vedem si cum fata caprele, caci la multe le venea sorocul atunci cand eram noi acolo. La altele aflam ca le vine sorocul peste cateva ore. Aici exista permanent un om care ajuta animalele, le hraneste, le ajuta sa fete, le sterge cu fan. Am vazut capre care au fatat si cate 4 iezi. Aici am admirat-o pe Nadia, o capra care se pricepe destul de bine la barne, caci se plimba pe sus pe marginea gardului dintr-un capat in celalalt al incaperii. Doar ea facea acest lucru. Tot aici l-am cunoscut si pe Stelica, tapul cel alb care avea o privire atenta si te privea direct in ochi. Mi-a fost frica putin de coarnele lui si aveam mereu grija sa nu ne apropiem de el, dar venea la noi si ne lingea si nu vroia sa plece de langa noi. Pot sa va spun ca pentru copilele mele a fost o adevarata incantare sa vada stana, caci au avut ocazia sa vada si sa tina in brate iezi din aceia mici care plangeau ca niste copii mici. Tot aici exista si multi porci, gaini,cocosi, etc.

Datorita acestei ferme, complexul pune la dispozitia turistilor o intreaga varietate de produse traditionale, eco, facute acolo la complex. Am avut sansa sa intram in incaperea unde se facea branza, casul si celelalte branzeturi. Am aflat asa ca exista si un alt loc unde se prepara suncile, carnatii, carnea, etc.

* Micul dejun:

Mentionez ca nu am facut poze la mic dejun, dar ceilalti colegi am vazut ca au poze si vi le pot arata.Micul dejun a fost destul de variat. Fiind inclus in pretul de cazare, am avut ocazia sa bem lapte proaspat si cald de la stana. Am gustat si alte bunataturi: urda, cas, omleta cu ceapa si ciuperci, carnati de casa, etc. Am mai avut cafea, ceai, gem, sunca, rosii, castraveti, 2 feluri de omleta, 2 feluri de carnati, practic aveai ce alege si manca.

* Distractie si agrement:

Pentru cei care doresc sa se distreze aici, pe langa o vizita la ferma de animale puteti face echitatie, tot acolo sus la ferma. Am admirat copii mici care calareau pe ponei dar si copii marisori, curajosi, care calareau chiar cai din aceia mari.

Complexul detine un teren de tenis, fotbal (chiar si nocturna), darts, ping-pong, sah, table, remi. Mai exista si alte posibilitati de distractie, dar trebuie sa va interesati de fiecare daca costa sau nu si cat costa: tiroliana, paint-ball, tir sportiv cu pusca, plimbare cu jeep, alte jocuri outdoor-indoor (making pizza, ambuteiajul, oglinda, plasa verticala, rapel, etc). Pentru toate acestea trebuie sa mergeti la receptie dinainte si sa cereti informatii. Complexul ofera turistilor si servicii de curatatorie-spalatorie, internet, room service.

Pentru mine a fost o reala placere sa ajung acolo si pot sa va spun ca zona este frumoasa, aveti obiective turistice in apropiere care merita vizitate: Cetatea Prejmer, Cetatea Harman dar si o vizita in frumosul oras Brasov. Nu in ultimul rand pot sa va spun ca aici e multa liniste, este un aer rece si curat de munte si este un loc bun pentru cei care cauta liniste si relaxare.

Trimis de adryana in 27.03.12 21:13:35
Validat / Publicat: 27.03.12 22:33:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 3489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 intrarea in Tarlungeni.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

TraianS
[28.03.12 11:33:46]

"Nu aveti cum sa va rataciti caci exista indicator spre hotel chiar de cum intrati in Tarlungeni. "

Dupa o veche vorba din batrani - "There is an exception to every rule" (eu fiind "exceptionelul") - subsemnatu a reusit sa se rataceasca E vorba de indicatorul din P05 (spre dreapta), unde sunt doua drumuri, unul peste pod si altul pe langa pod. Al de langa pod mi s-a parut "mai in dreapta", decat cel de peste pod. Deci viitori turisti: Treceti Poduletul! -- de fapt nu va fi nevoie de acest sfat deoarece se construieste celalalt pod si nu va mai fi varianta prin sat in viitorul apropiat.

E bine ca pana la urma au gasit calea si oile ratacite ca mine

Excelent review.

Sanziana
[28.03.12 15:22:42]

Pe vitica Sanziana nu ai vazut-o? ))

Ma bucur ca v-a placut aici, imi doresc si eu sa mai ajung anul asta o data

maryka
[28.03.12 15:30:29]

Frumos scris ca intotdeauna, cu multe informatii utile; acum imi dau seama ce-am pierdut, daca nu am vazut imprejurimile (aici ma refer la stana, la ferma )

Superbe pozele cu fetele si iedutii. Se vede ca le-a facut placere vizita si aceasta apropiere de animalute.

Se apropie sarbatorile,cu pasi repezi, sa aveti concedii placute, o vara frumoasa, si cat mai multe rewiev-uri.

adryanaAUTOR REVIEW
[28.03.12 19:20:14]

@TraianS, sa stii ca si noi am dat GPS-ului sa ne duca la primarie acolo si de aceea am intrebat localnicii in 2 zone diferite si habar nu aveau de hotel?! unii ne-au indrumat spre iesire si altii invers, halal sa le fie... deci chiar cu aparatul din dotare am avut si noi oarece probleme.

@Sanziana draga, probabil au stat prost cu inspiratia si nu au pus numele tau frumos nici unui patruped. Dar Nadia a fost senzationala si mai ales Stelica cel frumos si istet.

@maryka, intr-adevar stana aceea a meritat toti banii si a fost asa frumos sa simti inimioara aceea mica a unui ied care bate in bratele tale speriat.

Va multumesc tuturor ca mi-ati citit rw. si va doresc la toti o vara frumoasa!

[28.03.12 20:06:17]

@adryana: era bine să folosiţi facilitatea de aici care arată poziţionarea pe hartă a obiectivelor - "Harta [obiectiv]". De asta am şi implementat-o!

adryanaAUTOR REVIEW
[30.03.12 10:01:57]

fiindca am ramas impresionata de frumusetea orasului Brasov si fiindca mereu il gaseasc atat de deosebit, as ruga pe webmaster sa ataseze la acest rw. si aceste fotografii facute atunci. Multumesc anticipat.

http://amfostacolo.ro/user-foto.php? uid=6516&din=descopera-brasovul-brasov&hid=3615

adryana, maryka, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]: