ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2014
STATUS: PREMIUM
JUL-2014

Grand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]3

Foarte plăcut

Am petrecut o săptămână în acest loc și pot să spun că m-am simțit bine. Motivul sejurului a fost unul inedit față de ceea ce se scrie, în general, pe AFA: tabără de copii. Așa că voi descrie aspecte care țin de organizarea unor activități pentru grupuri mari.

La cazare n-am întâmpinat probleme, în afară de câteva mici defecțiuni care s-au remediat prin intervenția promptă a personalului. Camerele sunt ok. Noi am stat în triple și în camere de 4 locuri. Curățenie s-a făcut, prosoapele s-au schimbat fără să solicităm acest lucru. Lipsa balcoanelor ar putea fi o problemă, însă, dat fiind faptul că am fost cu copii de 8-12 ani, am considerat-o un avantaj.

Mâncarea a fost variată, proaspătă și bună, iar servirea ireproșabilă. Țin să punctez faptul că multe dintre produse sunt din ferma proprie, așa că ne-am delectat cu brânzeturi și preparate din carne fără aditivi și conservanți. Nu mai vorbesc de gust. De lăudat la maxim au fost și dulciurile delicioase: plăcinte cu brânză și ștrudele cu mere, clătite, chec... toate pregătite ca la mama acasă și servite calde!

Dat fiind faptul că am fost într-o tabără tematică, am apreciat împrejurimile hotelului care oferă toate condițiile: foișoare pentru activități în aer liber, sală de conferințe, scenă, teren de volei și de fotbal.

Atracția complexului este piscina exterioară, curată și bine întreținută, înconjurată de multe șezlonguri. Dar se mai pot face echitație și plimbări la stână, la cca. 1 km de hotel. De asemenea, există un părculeț pentru copii, cu trambulină, tobogane și leagăne.

Nu pot să-mi exprim opinia vis-a-vis de meniul a la carte, pentru că am avut masa asigurată cu meniu fix. Prețurile la băuturi sunt ușor cam ridicate (de exemplu, o răcoritoare la jumătate este 6 lei), de asemenea și la produsele de tip chips, pufuleți etc.

Din punctul meu de vedere, personalul este ok, patronul (Costel) simpatic și ospitalier, așa că recomand locul în special pentru organizarea de activități în grupuri mari. Pentru tabere de copii este un spațiu ideal, întrucât e la distanță de localități și izolarea asigură un plus de securitate.

Trimis de cristina.eu in 23.07.14 19:02:13
Validat / Publicat: 23.07.14 19:44:59

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

ECOURI la acest review

webmaster33 [23.07.14 19:45:43] »

@cristina.eu: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

cristina.eu [24.07.14 00:10:09] »

@webmaster33: Da, este in regula.

cristina.eu