Grand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]

Avatar Stanciu A
înscris/ă în 01.09.11
JAN-2015
+ COPII: 2 -- varsta: 7,11

De evitat daca sunteti nefumatori

Am incercat o iesire de patru zile (de vineri pana luni), trei familii cu cate doi copii. N-a prea iesit cum a fost planul. Duminica dupa "micul dejun" am plecat.

Pe scurt:

1. Camerele in hotel sunt relativ in regula. Mobilierul, baia, asternuturile, curatenia au fost ok. Geamurile sunt din termopan ieftin, strambe, suiera vantul prin ele. Am prins si o noapte cu furtuna, au zanganit intr-una si s-a facut un curent infernal cu usa, la fel de proasta ca si geamurile. Una din trei camere n-a avut aproape deloc caldura.

2. Faimosul loc de joaca pentru copii este o sala goala, cu o mocheta stransa sul la perete, in care sunt doua mese de ping-pong. Macar nu ne-au taxat pentru palete.

3. Am ajuns dupa pranz si am vrut sa mancam. Am primit un meniu stufos, din care nu se putea comanda decat cam 20% din lista. Restul erau pentru impresia artistica. Ciorbele erau identice indiferent de ce ai comandat. Aceeasi zeama in care in una am primit perisoare si in una carne de cocos. Fel principal: dupa ce am renuntat la cam tot ce era in meniu pentru ca nu se puteau face, am ajuns la pulpa dezosata de pui cu cartofi prajiti. Pulpa facuta scrum si cartofii imbibati in ulei de-i puteai stoarce. Macar painea a fost buna...

4. Micul dejun: numai produse de la ferma. Nimic rau in asta. Dar nu poti manca numai slanina, carnati prajiti si doua feluri de branza la micul dejun, mai ales daca stai mai multe zile. Omleta era inecata in ulei, necomestibila. Ouale ochi s-au putut manca. Am cerut o bucatica de unt pentru singurul fel de gem (varsat, de la gavanos mare de Selgros, de capsuni cred, n-am reusit sa "ghicesc" fructul din care era facut). S-a ridicat din umeri. Ceai era la galeata, gata preparat, de o culoare si un gust incerte. Iti convine bine, nu, sa fii sanatos. Concluzie, copiii au mancat cereale cu lapte si atat. Doua dimineti la rand.

5. Cel mai prost lucru e ca se fumeaza peste tot: restaurant, holuri, spatii comune. Am cerut un spatiu in care sa mancam micul dejun fara sa ne inecam in fum si am primit o mare ridicare din umeri. A doua zi am incercat sa venim cat mai tarziu la micul dejun ca sa evitam fumul in exces. Am gasit un mare pustiu, mese ravasite, lipsa de farfurii, tacamuri si servetele, mancare sleita. Fumul la fel de gros. Concluzie: eu n-am mai putut manca nimic de greata. Copiii au inghitit cu chiu cu vai cerealele cu lapte.

E pacat de locatie si de tot spatiul de care dispun. Noi sigur nu ne mai intoarcem.

Impresii încărcate de Stanciu A in 05.02.2015 15:01:59

Validat / Publicat: 05.02.15 16:27:58

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Stanciu A); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2

[05.02.15 15:52:21]

@Stanciu A: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.