ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2012
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 23.08.11
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Hotel Capitol, o locatie ospitaliera intr-un loc superb

Stela Enache - Balada pescarusilor albastri

Pentru ca sezonul estival se apropie cu pasi timizi, dar…vine! si pentru ca tocmai am vazut la tv un reportaj despre cat de nemultumiti sunt turistii de conditiile actuale de pe litoralul romanesc, o sa incerc sa scriu cateva cuvinte despre un hotel in care noi am fost cazati 4 ani la rand, Hotel Capitol! Poate o sa zambiti, cand cititi ca 4 ani la rand am poposit si aici, si mie imi pare putin rau, cand citesc pe aici reviewuri despre insorita Grecie si ma gandesc cum ar fi fost daca…Dar de fiecare data am petrecut un sejur placut, am plecat multumiti si l-am recomandat si altora cu copii mici.

Amplasare

Hotelul e situat la granita dintre statiunile Jupiter si Cap Aurora. Ceea ce ne-a atras aici e, in primul rand amplasarea, chiar pe malul marii. Hotelul dispune de 13 etaje. Intodeauna am cerut si ni s-a oferit o camera cu vedere la mare, situata mai sus de etajul 5, bineinteles contra unei sume in general de 50 de ron strecurata intre buletine. Poate ca si fara suma am fi primit, receptionerele sunt toate foarte dragute!

Parcarea

Parcarea este incapatoare, exista o zona asfaltata acoperita, dar se poate parca si pe langa, nu e nicio problema, parcarea fiind pazita. La receptie se plateste in momentul cazarii taxa pentru parcare de 3 lei pe zi.

Conditii de cazare

Hotelul fiind vopsit in verde, cred ca se doreste sa sa pastreze verdele ca element distinctiv, atat mobilierul din camera cat si scaunele din restaurant sunt in tonuri de verde.

Camerele nu sunt foarte mari, dar nici mici, curate, exista camere pentru 2,3 stele si 3 stele plus. Noi am optat intotdeauna pentru 3 stele, la 3 stele plus am inteles ca era inclus si aerul conditionat, insa chiar nu e nevoie de aer conditionat, sunt draperii care asgura umbra.

Camerele au mobilier nou, pat matrimonial, noptiere, masuta si doua fotolii, dulap incapator, tv destul de vechi, dar functional In camera este deasemenea si un racitor in care pastram mancare pentru copil sau diverse alte alimente. Cel mai mare minus al acestui hotel este, dupa parerea mea, camera de baie, intotdeauna, dar intotdeauna la baie persista un miros tipic, desi eu intotdeauna am mers inarmata cu cele necesare dezinfectiei si am facut o curatenie luna si bec... dar totusi mirosul persista, de aceea cat timp petreceam in camera tineam usa inchisa. La intrare e un hol, la baie este usa, la camera deasemena usa, ambele usi noi le tinema inchise. La baie este cabina de dus. Propsoape curate, lenjerie schimbata la 3 zile, curatenie in camera facuta zilnic, la toaleta se improspata zilnic rezerva de gel de dus, sampon, casti pentru dus, hartie igienica... Pe balcon exista doua scaune de plastic, am cumparat o sforicica si intindeam prosoapele la uscat. Privelistea de pe balcon este fantastica, vezi si auzi marea, chiar simti ca nimic altceva nu ti-ai mai putea dori! La usa de la balcon exista plasa pentru tantari si alte insecte, asa ca se poate dormi peste noapte fara probleme cu usa deschisa.

Aceesul in camere se face pe scari sau cu liftul, exista 3 lifturi silentioase, noi, moderne, niciodata nu am asteptat sosirea liftului mai mult de 2,3 minute. In lift se poate urca bine merci cu caruciorul. Holurile de la etaj sunt mochetate, asa ca linistea e desavarsita.

Restaurantul

Masa se putea servi atat in restaurant, cat si pe terasa, de unde privelistea e superba, lateral de tine e mare, calma si in fiecare zi alta, schimbanadu-si culorile ca o femeie capricioasa dispozitia. O prezenta permanenta sunt pescarusii, care nu deranjeaza, ci doar binedispun, intodeauna ma duceau cu gandul la versurile unei melodii cantata de Stela Enache pe care o puteti asculta in timp ce cititi acest review. Noi am cumparat bilet cu bonuri de masa de 600 ron, puteam opta pentru orice masa doream. La micul dejun nu am coborat decat intr-o dimineata, cafeaua a fost delicioasa, dar in rest nimic spectaculos si mie mi s-a parut scump. In schimb, la pranz aveai de unde alege din meniul a la carte, o sumedenie de ciorbe: de burta, de perisoare, taraneasca de vacuta, de pui, de porc, si supa, toate foarte gustoase, proaspete. Felul doi de asemena foarte bun totul, de la fasole cu ciolan pana la specialitatea casei daca nu ma insel cotlet valdostana si alte preparate toate foarte gustoase. La cina nu am fost niciodata in acest restaurant, asa ca nu stiu. Am preferat sa mancam peste drum, la Delta, de unde va recomand din toata inima restaurantul italian, pastele gatite aici fiind dementiale! De asemenea am luat masa la preturi absolute modice la terasa restaurantului Agatul apartinanad Mapn, aici o ciorba de ex. e sub 2 lei!!! Cu 20 ron mancai trei portii de felul 1,2 si 3 plus bautura! Dar sa revin, ca desert aveau tot felul de specialitati: placinta de mere cu inghetata, clatite cu inghetata, papanasi, cam asta am manacat noi. De baut nu puteai introduce nimic din exterior trebuia sa comanzi acolo. Mancarea in general nu e foarte ieftina, dar ambianta eleganta a restaurantului, atmosfera mirifica a terasei cu marea alaturi, bucatele proaspete si savuroase, au meritat toti banii! Nu am avut niciodaat probleme digestive desi am mers cu un copil mic, iar in sejurul despre care va scriu eu eram insarcinata. Niciodata nu ne-am incadrat la un sejur de 6 zile in suma de 600 de roni desi am servit la restaurant doar o masa pe zi.

Hotelul are si o pizzerie, aflata la intrarea in gradina cu piscina, pizza e delicioasa si pretul este echilibrat.

Animatie pentru copii

La parterul hotelului functioneaza o gradinita, am dat si noi cu nasul pe acolo, ne-a placut, dar nu am lasat copilul, pentru ca nu si-a dorit si nu am dorit nici noi, preferam sa fim impreuna cand mergem undeva cu copiii. Programul incepe la ora 14 si tine pana seara, sunt o multime de jucarii, totul este curat, viu colorat, copiii sunt supravegheati. Langa, se afla o sala cu calculatoare, o ora costa 20 ron, am intrat si noi intr-o zi cateva minute deoarece am facut si o escala la Balcic si Albena si am vrut sa cautam informatii. Daca in camera este sau nu wireless nu stiu, nu am luat vreodata laptopul in vacanta.

Seara, vis a vis, la Club Delta era teatru de papusi, iar copii erau antrenati in tot felul de activitati distractive, am urmarit intr-o seara Hansel si Cretel! - cum mi-a spus baietelul ca se numea piesa! Pe plaja, in special de dimineata erau animatori care antrenau copiii in fel de fel de jocuri si concursuri.

Plaja

Poate multura nu le va placea plaja de la Capitol, dar noua ne-a placut, plaja fiind un alt imbold pentru care 4 ani la rand am ales acest hotel. Plaja nu are nisip fin, ci sunt pietricele si scoici taiate, daca nu esti atent te poti rani. Insa, marea…e perfecta pentru o familie cu copil temperamental si sturlubatic... Fiind acolo un golfulet, copilul nu se putea aventura singur in apa mare ca sa fim ingrijorati ca ar putea pati ceva, se juca si la mal si in apa care la aprox. 60-70 de metri de mal nu depasea glezna. Ca sa nu mai spun ca erau bancuri cu pestisorii pe care cei mici incercau sa-i prinda cu galetutele... tot pe plaja exista doua piscinute cu apa din mare, care se schimba zilnic, cu un mic tobogan. Sunt pe plaja de asemenea tobogane normale si tot felul de jucarii pentru copii. Va spun cu mana pe inima, ca am stat tot linistita cu copilul pe plaja, am citit si m-am relaxat fara sa ma tem ca-l pot pierde sau ca ar putea pati ceva in apa! Pe langa amplasarea pe malul marii, acesta e dupa parerea mea atuul hotelului! Plaja e amenajata de cei de la Hotel Delta, insa probabil ca exista un parteneriat intre cele doua hoteluri, copiii avand acces la toate facilitatile oferite de administratorul plajei si despre care am scris mai sus. Sezlongurile se inchiriaza de la barul foisor de pe plaja, 10 ron pe zi. Accesul spre plaja se face pe o alee asfaltata, asa ca e foarte usor sa ajungi cu caruciorul.

Piscina

Hotelul are 3 piscine proprii, cu acces gratuit pentru clientii sai, noi nu am facut nici baie, nici plaja la piscine. Acolo seara se organizeaza karaoke, iar la intrarea in parculetul cu piscina e o pizzerie, asa cum v-am spus, gustoasa si cu pret potrivit. Locul e destul de bine intretinut, desi ar fi loc si de mai bine, buruienile sunt lasate in voia lor, dar e curat, mergeam zilnic “in vizita” la acvariul care se afla acolo. In apropiere exista teren de tenis care se poate inchiria ca cu 20 ron pe ora.

Recomand acest hotel, in primul rand datorita amplasarii excelente pe malul marii, apoi datorita calitatii angajatilor care isi dau silinta sa te simti bine ca turist. Iar raportul calitate pret e foarte echilibrat !

Litoralul romanesc are si locuri superbe si locatii in care troneaza ospitalitatea, unul dintre ele fiind Hotel Capitol!

Trimis de sunflower in 27.03.12 09:13:03
Validat / Publicat: 27.03.12 10:27:58

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Capitol - vazut de pe plaja, imens, inconjurat de verdeata

alinaro
    [27.03.12 10:55:59]

Foarte complet review; felicitari, Sunflower. Mai ajung si eu pe litoralul nostru o data la cativa ani, insa de fiecare data alegem Eforie Nord. Insa m-a luat nostalgia citindu-ti randurile

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [27.03.12 11:09:21]

Si noi suntem de cativa ani buni clienti si pot spune ca am ajuns sa cunosc destul de bine acest hotel, cu tot ce tine de el.

... bineinteles contra unei sume in general de 50 de ron strecurata intre buletine. Poate ca si fara suma am fi primit...

Si noi am avut pretentii in ceea ce priveste amplasarea camerei dar de fiecare data am primit ceea ce am cerut fara a fi nevoie de vreo atentie. Si sincer sper ca lucrurile sa ramana asa. Vad ca si dumneavoastra recunoasteti ca poate ati fi primit. Si atunci de ce era nevoie de acei 50 de lei? Nu va suparati pe mine dar din cauza acestui mod de gandire se ajunge ca „bacsisul” sa devina o regula. E drept ca poate si receptionerele sunt vinovate ca au fost de acord sa primeasca dar uite asa ii invatam la astfel de „practici”. Primesc azi, primesc maine, si devine o obisnuinta. Urmarea? Tot noi suntem aceia care ajungem sa ne plangem ca nu avem parte de ceea ce ne dorim daca nu oferim „atentii”. Uitam insa ca suntem responsabili de nasterea acestui tip de comportament (care e valabil nu doar in cazul turismului).

sunflowerAUTOR REVIEW
    [27.03.12 11:26:06]

@urjanclaudiu:

Aveti dreptate, dar eu doream o camera cu vedere la mare si nu am fost dispusa sa risc, pentru mine a nu primi cu vedere la mare ar fi fost un mic dezastru. Asta e tot ce imi doresc cand merg la mare, la orice mare... sa o vad atunci cand doresc si in plus copilul sa aiba parte de aerosoli si in timpul somnului...

Uitati, de ex, anul trecut la Phoenicia Grand nu am primit camera cu vedere la mare din prima, s-au codit receptionerele ca nu sunt, ca e plin, desi era sf. de august, etc., cum le-am pus banii, cum s-a putut.

Din pacate , in Romania, bacsisul nu e doar o obisnuinta, ci un modus vivendi...care nu poate fi starpit decat legal!

alinaro, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: