ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2012
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 2,4

Sunset Resort, un sejur placut!

Am fost 2 ani consecutivi (2009&2010) la Sunset Resort din Pomorie/Bulgaria. In ambii ani ne-am luat biletele (prin internet) de la tour-operatori germani (ITS Reisen, resp. Dertour Reisen). Ne-au tratat regeste cei de la Receptie, cu welcome drink (sampanie) si piscoturi de sampanie, respectiv suc de porto pt copii.

In primul an ne-am luat chiar all-inclusive, dar mincarea este din belsug, asa ca am hotarit in 2010 sa luam doar demi-pensiune.

In ambii ani am avut un apartament cu 3 camere. Foarte spatios, cu cicineta/bucatarie dotata cu masina de spalat, aragaz cu plita cu inductie, combina frigorifica. Lcd-uri in sufragerie si in dormitorul mare. Baie mare cu cabina de dus si cada. Balconul era de fapt o mica terasa de ca. 15 mp, cu 2 sezloange din plastic si o mica masuta. In ambii ani am fost la sfarsitul lui iunie.

Am fost multumiti de mincare si de serviciile oferite. In privinta curateniei si a prosoapelor, daca le oferiti (de la inceput) cate 10 leva celor 2 femei de servici, isi vor da in mod special osteneala.

Este un resort cu aproape 800 de apartamente (2-4 camere) facute de irlandezi in perioada 2006-2008. Cica totul a costat in jur de 110 mil euro.

Condominiumul este destul de izolat, asa ca daca vrei sa vezi altceva, iei masina si dai fuga la Nessebar (16km, 10 min de mers cu masina). Atentie insa unde va parcati masina, ca mie mi-a ridicat-o! Cu 50 euro mi-am luat-o inapoi, dar am tras o sperierura, crezind ca mi-au furat-o! Si nu implinise anul...

Daca prindeti o zi ploioasa, va recomand sa mergeti la Sozopol (20-25 km mai la sud de Burgas. E un vechi oras (in genul lui Nessebar), care insa mie mi-a placut mai mult!

Pentru familiile cu copii mici e ideal. Noi am fost prima oara cand copiii aveau 1 an si jumatate, respectiv 3 ani si jumatate.

Sunset Resort isi doreste sa fie o alternativa pt resort-urile din Turcia. Au facut ceva fain, dar mai au suficient pina sa se ridice la nivelul vecinilor turci de la sud...!

Oricum, Sunset Resort si hotelurile din Duni sunt singurele resort-uri luxoase din BG!

Trimis de kukikuki in 23.03.12 17:23:18
Validat / Publicat: 23.03.12 18:39:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach Hotel Kotva

VIZUALIZĂRI: 2143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kukikuki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.03.12 18:52:34]

Buna seara,

Va rog sa mi spuneti in care corp al resortului ati fost cazati si ceva informatii despre piscina interioara.

Va multumesc!

kukikukiAUTOR REVIEW
    [23.03.12 19:50:01]

@mihhha: in corpul cel mare (cu 11-12 etaje). piscina interioara e la subsolul acestei cladiri. Nu am folosit-o, insa ne-am dus o data s-o vedem si mirosea a clor de-ti muta nasul... ! Va recomand cu caldura baile... in mare!

O seara buna! Kuki

[23.03.12 19:59:12]

@kukikuki:

Multumim! Din pacate mergem de Paste!

Va rog sa-mi spuneti ce traseu ati ales, de fapt noi trecem pe la Giurgiu.

ioanna
    [24.03.12 08:27:05]

Am fost si noi de Paste, anul trecut. Piscina este ok. Apa are temperatura potrivita, are si o sectiune pentru copii cu tobogan. Iti da de acolo, daca ai AI, halat de baie sau prosop, in functie de preferinte. Este si o mini piscina cu jacuzzi, cu apa calda... Pt noi a fost ok.

Nu pot sa ma abtin sa spun ca nu mai merg nicaieri de Paste. Anul trecut am fost cu copiii (unul de 3 ani, unul de 4 luni) si cu bona. Conditiile sunt excelente, mancarea f. buna, pt. toate gusturile, dar trebuie mers in grup, cu familia, cu prietenii. Altfel nu simti nimic din sarbatori!

[24.03.12 09:34:02]

@ioanna:

Multumesc mult de tot!

Suntem un grup de 17 adulti si 4 copii. Aveam emotii ca eu am fost cu ideea sa mergem la Sinset.

Despre masa, baruri ce puteti sa mi spuneti. noi avem AI. Ati avut posibilitatea sa luati lumina in seara de Inviere?

kukikukiAUTOR REVIEW
    [24.03.12 21:35:45]

@mihhha: Buna seara! Giurgiu-Shumen-Varna-Nessebar-Burgas, dar soseaua Varna-Burgas trece la vreo 300m de complex-ul Sunset Resort. Acesta se afla la 16 km inainte de Burgas. Din Bucuresti si pina la Sunset Resort sunt cam 380 km. Va recomand sa plecati dimineata devreme. Noi am iesit intotdeauna din Bucuresti la 5-5,15 si la ora 10,45-11 am fost la destinatie. Important este sa ajungeti in vama Giurgiu pina-n ora 7, intrucit intre 7 si 8 se face schimbul de tura si-ar fi pacat sa pierdeti 1 ora in vama, mai ales ca aveti si copil mic!

ioanna
    [25.03.12 09:51:50]

Mihhha, despre mancare nu stiu ce sa spun, decat ca sunt multe sortimente, ai de ales. E si friptura, pizza, supa, oua, lapte... toate bune. Cand am fost noi, anul trecut, se servea masa in 2 restaurante, care sunt unul deasupra celuilalt in corpul principal, cel mai inalt. La masa festiva de Paste ar fi bine sa mergeti cat mai devreme... noi am ajuns mai tarziu, din cauza copilului mare care avea febra, am mancat pe rand si n-am mai gasit miel si alte specialitati...

O sa aveti si discoteca intr-unul din corpurile secundare, ceva programe de distractie pt. copii (cei mai marisori), o seara bulgareasca cu dansuri populare, masa de ping-pong la discretie... Cred ca ai facut o alegere inspirata.

Despre baruri nu prea stiu multe. E o terasa la parter, poti sa stai acolo la masa, la umbreluta (noi am stat la soare). Au si sucuri naturale (cum e prigatul nostru la cutie) si cocktails fara alcool sau cu... Sunt ok.

Lumina s-a luat de la o manastire din Nessebar, cred, nu mai stiu sigur, ca eu nu am fost.

Daca vrei sa-ti trimit ceva poze da-mi adresa de mail pe PM. NU pot sa le pun aici, ca sunt cu noi.

[25.03.12 12:27:17]

@ioanna:

Ioana iti multumesc! M-am linistit, cred ca am facut o alegere buna.

Am incercat sa ti trimit un mesaj pe PM, imi spune ca nu ti ai dat acordul sa primesti mesaje private, te rog sa dai accept.

Sa ai o zi buna!

[25.03.12 12:30:09]