ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2012
AUG-2011
2 AD. + - COPII -- v: -

Către satisfăcător

A fost OK, dar...

Am rezervat un early booking de 10 nopti la hotel Casablanca, la un pret bun (a fost promotie substantiala, 25%). In prealabil, am cautat mult pe situri informatii despre hotel si locatie, am gasit la nemti si ceva englezi care povesteau despre un rau in apropiere, conditii bune de cazare si masa si cam atat.

Nu voi insista asupra drumului, ne-am cazat pe la ora 14.00, la etajul 7, (sub acoperis, vedere partiala la mare, si campie) unde putinii romani, unguri erau cazati. Restul, polonezi, cehi, rusi, nemti in alta parte. La capitolul curatenie, se dadea cu mopul superficial, se colecta gunoiul in fiecare dupa-amiaza si se schimbau prosoapele, zilnic. Super, nu?

A, instalatia de aer conditionat nu se putea regla, era deja setata pentru noi. Nu ma intelegeti gresit, camera a fost OK, dar am simtit ca atata ni s-a dat pentru ca atata meritam/platisem.

Drumul la plaja: scurt, 5 minute, dar o plaja langa un rau (de fapt o balta (lac) mare, statatoare), care nu ajungea pana la mare decat atunci cand in zile cu valuri se crea in nisip cale de acces a apei din lac catre mare. (De aici tantari si mirosuri de stufaris cu toate cele). N-am inteles parintii care-si lasau copiii sa intre in acea apa cu urme de mormoloci, etc.

Deci, ca sa eviti apa baltii trebuia mers pe plaja o bucata, era nu pentru un hotel de 4 stele, adica te simteai al nimanui, fiecare hotel isi avea o portiune de plaja a lui, mai putin Casablanca. In dreptul hotelului intrarea in apa este abrupta, atentie parinti cu copii!!

Acum partile pozitive: piscina, incapatoare, curata si cu destule sezlonguri, dar noi venisem la mare, asa ca am folosit piscina de 4 -5 ori cand au fost valuri mari la mare.

Masa: buna, mai mult preparate in stil german, dar si carne de porc, vita prajite pe loc, salate, sucuri, cafea, dulciuri si fructe. Mancarea a fost chiar buna dar nu foarte diversificata. Vin, bere bunicele, all inclusive.

Statiunea Obzor: un sat cochet, turistic, cu terase destul de ieftine, fast food si mai ieftin, o oaza de relaxare in serile linistite destinate plimbarii.

In concluzie, a fost un sejur linistit, putin dezamagitor.

Trimis de Eve.ro in 22.03.12 23:42:04
Validat / Publicat: 23.03.12 06:42:51

VIZUALIZĂRI: 3661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eve.ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.03.12 06:44:19]

@Eve.ro: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

sunflower
[23.03.12 08:23:30]

Bine ati venit in comunitatea Am fost acolo si la cat mai multe reviewuri!!

Eu zic ca, datorita acestor neajunsuri a fost o reducere atat de substantiala, aproape intotdeuna se intampla asa!

adri-nico
[23.03.12 18:24:13]

Lasa, ca se putea si mai rau. Sper ca ati avut o vacanta cit de cit frumoasa.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[23.03.12 18:47:08]

Sincer la banii dati nu vad un alt aparthotel mai bun, si te rog nu confunda cu un hotel.

Daca voiai o vacanta deosebita alegeai cu multa grija Club Miramar sau Riu Helios Bay, dar ai preferat Casablanca sperand ca o fi la fel.

In alta ordine la data cand ai cumparat sejurul, pe AFA existau deja 3 review-uri printre care si al meu.

Fiind aparthotel serviciile sunt mai slabute, insa la pretul lui ramane imbatabil si anul acesta.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[23.03.12 18:52:22]

De cate ori am plecat intr-o vacanta am incercat sa am asteptari corelate cu pretul platit, asa incat nu am fost dezamagita. In Bulgaria am fost si la Marina Royal Palace-Duni, la Arabella si Bolero- in Nisipuri, la Kaliakra Superior si Flamingo Grand in Albena dar si la hoteluri mai modeste cum ar fi Grand Hotel Varna, Dolphin Marina din Ctin si Elena sau Arabella Beach in Albena si am avut vacante la fel de reusite fara a face insa comparatie intre Bolero si Dolphin Marina, de exemplu. Diversitatea si calitatea serviciilor difera in functie de pretul platit, singurele de la care nu pot accepta rabat sunt curatenia, prospetimea mancarii si amabilitatea personalului.

Vacante placute in continuare!

Eve.roAUTOR REVIEW
[23.03.12 22:18:25]

@Floria:

Ce este conceptul early-booking? nu cumva o reducere a tarifului (substantial), de vara, a unui hotel/aparthotel datorita rezervarii cu luni inainte a unui sejur, cu certitudinea ca vara beneficiezi de servicii complete si ca hotelul isi asigura un numar sigur de locuri? ca aceste servicii sunt complete deoarece turistul a ales acea locatie cu luni inainte, lucru facilitat de acel hotel? Nu este o favoare, nu cred ca turistul trebuie sa fie multumit de serviciile oferite la pretul platit (adica mai putin decat vara = early booking) daca ele sunt mai slabe decat cele oferite oricui altcuiva din hotel vara. Deci, consider ca am dreptul la o camera mai buna si la o igienizare corespunzatoare a ei.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[23.03.12 22:37:09]

@Eve.ro: Nu ma refeream la reducerile pentru rezervare timpurie in privinta carora aveti perfecta dreptate ci la diferenta intre tarifele diferitelor hoteluri, cu acelasi numar de stele, in acceasi perioada. De aceea am si exemplificat ca nu am avut asteptari egale de la Bolero si Dolphin Marina, clasificate cu acelasi numar de stele dar cu diferenta mare de tarif care, asa cum este si normal, se regaseste in seviciile oferite turistului. Va respect parerea, am vrut doar sa subliniez ca atunci cand alegem o vacanta mai ieftina trebuie sa avem asteptari realiste. In fiecare vara am rezervat biletele de vacanta cu reducere dar nu mi s-a intamplat sa nu beneficiez de toate facilitatile oferite de hotel.

In ceea ce priveste plaja nici nu se specifica in oferta hotelului ca ar avea plaja privata, deci nu se plateste pentru acest serviciu. De altfel nici RIU Helios Bay din apropiere, mult mai scump, cu servicii foarte bune nu are plaja proprie.

Scuze daca interventia mea a deranjat.

Eve.roAUTOR REVIEW
[23.03.12 23:16:26]

@ionescunic:

De acord la banii dati, aparthotelul a fost bun, (4 stele) dar fiind early booking inseamna ca indiferent de suma platita turistul are aceleasi servicii/cazare cu cel care nu are early booking doar pentru ca s-a gandit inaintea altora sa rezerve, asigurand hotelului siguranta rezervarii.

N-am sperat ca vacanta la Casablanca sa fie aidoma celor de la Miramar sau Riu Helios Bay, pentru ca acestea aveau preturi mult mai mari si facilitati net superioare, pe care le-am studiat in prealabil.

Nu am vazut reviewurile de pe AFA, deoarece atunci nu stiam de existenta lui, dar de cand stiu nu trece o zi fara sa nu il accesez si mereu gasesc ceva folositor si de interes.

Cat despre tarifurile din anul acesta, comparand cu hotelul Sol Luna Bay din Obzor (de 4 stele, superior ca facilitati si servicii) diferenta este de aproximativ 25 de euro in august, sejur de 7 zile, (am agentia pt. cine e interesat), deci nu semnificativa.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[24.03.12 06:56:58]

@Eve.ro, diferenta intre Casablanca si Sol Luna este de 19 euro pe zi de persoana si asta la prima agentie la care am intrat, vorbesc in plin sezon, iar faptul ca tu ai cautat asiduu si nu ai gasit review-uri decat pe site-uri straine desi AFA e intre primele 2-3 posibilitati la google asta nu e vina nimanui.

Oricum in vara in care am fost eu preturile erau la jumatate fata de acum, eu am platit 46 de euro pe un studio pe zi, iar un apartament era parca 56 de euro.

In alta ordine de idei early booking nu a intrat in discutie , eu neglijez complet acest aspect , simplu nu ma intereseaza deloc , pentru ca nu mai fac rezervari cu un an inainte niciodata.

adri-nico, Eve.ro, Floria, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: