ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2012
ÎNSCRIS: 21.03.12
JUL-2011

Sejur extraordinar...

Noi am apreciat pozitiv intreg sejurul, a fost extrem de frumos desi perioada aleasa a fost in plin sezon. Mi-a placut in mod deosebit, nu se compara cu nici o alta locatie de pe litoralul bulgaresc.

Am ajuns destul de devreme in Duni, nu am intampinat nici o problema cu intrarea in complex, cazarea s-a facut mai tarziu in conformitate cu ora afisata, timp in care ne-am plimbat prin imprejurimi si am putut servi micul dejun fara nici o problema. Am sesizat un comentariu negativ in ce priveste cazarea si as vrea sa precizez ca problema sea view sau park view apartine in totalitate agentiei de voiaj. Noi am fost intrebati daca dorim sea view pentru care am platit o taxa suplimentara la agentie de 2 euro/persoana/zi si am fost cazati corespunzator. Nu consider ca tine de clasa sau nationalitatea turistului, ci pur si simplu de termenii rezervarii.

Camera de hotel foarte primitoare, destul de mare, foarte curata, fara igrasie sau alte minuni, priveliste minunata. Curatenia si schimbatul prosoapelor se facea zilnic. Tin sa precizez ca sunt destule aspecte neplacute ce pot fi intalnite dar care nu tin de calitatea serviciilor oferite, ci doar de calitatea turistului. In fiecare dimineata puteau fi observate multimile de pahare de pe masutele holurilor din hotel, lasate de turistii care, desi nu aveau voie sa plece in camere cu pahare, farfurii, etc... se distrau probabil pana la miezul noptii si uitau sa inapoieze cele folosite, barului. Normal ca la ora 7.00 cand plecam noi la plaja, abia incepea programul de lucru al menajerelor. Acest aspect nu poate fi imputat hotelului.

In ce priveste restaurantul... spatiu foarte mare, mancarea foarte variata si suficienta. Uneori se formau cozi la anumite feluri de mancare, in special la gratare dar nu ne-a deranjat acest aspect, ne-am orientat catre alt fel de mancare. Am fost foarte multumiti, avand in vedere ca fetita noastra este o mofturoasa si ne temeam de acest aspect. Nu am observat mizerie, nu am avut nici o problema de sanatate. Ne intalneam mereu cu echipa de animatori, cei care faceau si reprezentatiile la spectacolele de seara. Erau extrem de zambitori, salutau pe toata lumea si spectacolele mi s-au parut destul de reusite.

Piscinele... am fost atat la cea de la Holiday V. cat si la cea de la Marina. Apa curata, calduta, destul de liniste in special la cea de la HV, se puteau servi tot felul de deserturi, fructe, bauturi, etc... La fel si pe plaja, destul de curat

In ce priveste parcarea nu am intampinat nici un fel de probleme si nici nu am auzit ceva in acest sens, nici nu se pune problema de masini zgariate sau mai stiu eu ce. Sustin acest lucru pentru ca mergeam la masina de cel putin 2 ori pe zi pentru a transporta galetusa, salteluta, colac si altele pe care nu vroiam sa le car dupa mine in camera de hotel. Oricum, parcarea era suficient de mare, nu se punea problema de a nu gasi loc de parcare. Inteleg ca unii si-ar fi dorit sa parcheze chiar in usa hotelului ca la noi in tara, dar totusi... Mai aparea cate o masina care de fapt era un taxi sau masina vreunui administrator, ceva... nicidecum nu a existat diferenta intre turisti pe criteriu de nationalitate.

Exista si un parculet pentru copii aproape de piscina Holiday V, unde mergeam in fiecare seara, un miniclub langa restaurant unde se pot distra copiii.

In concluzie, am fost foarte incantati, ni s-a parut locul ideal pentru familie cu copil, foarte multa liniste, verdeata, curatenie. E ceva deosebit, cea mai buna alegere de pe litoralul bulgaresc, raportul calitate pret este perfect justificat. Vom reveni si in acest an la acelasi hotel. Nu am nici un fel de parere catusi de putin slaba despre tot ceea ce ofera complexul Duni ca statiune, cazarea, masa... totul a fost perfect. In nici un caz, oferta din Romania nu se ridica la acest moment, la ceea ce ofera bulgarii si in special Duni.

Mentionez ca am intarziat extrem de mult cu comentariul despre aceasta locatie si imi pare extrem de rau sa citesc comentarii care din punctul meu de vedere nu exprima realitatea. Din pacate, multi dintre noi, nu putem face diferenta intre ceea ce ofera statiunea, hotelul si ceea ce ofera turistul. De aceea nici nu am tratat acest aspect, pentru ca aici comentam conditiile de cazare, etc si nicidecum cat de mult ne-a displacut ce am observat si am detestat la conationali si nu numai...

Trimis de anusca in 21.03.12 14:53:58
Validat / Publicat: 21.03.12 19:02:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - hotel Gergana Constantin si Elena - Azalia Sunny Beach - Planeta Grand Hotel Varna

VIZUALIZĂRI: 3034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anusca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.03.12 19:18:24]

@anusca: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

kelyboy
    [21.03.12 20:23:06]

Pretul e sigur 2900 Lei?

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [21.03.12 20:35:00]

Am fost si eu la Duni-Marina Royal Palace-si sunt de acceasi parere cu dv, in ceea ce priveste conditiile de cazare si masa oferite de acest complex, de foarte buna calitate. Intradevar este ideal pentru familiile cu copii mici dar si pentru cei care doresc sa se odihneasca in concediu, baiatul meu avea 15 ani cand am fost la Duni si nu s-a plictisit, chiar i-a placut mult.

Cred ca cei care aleg o vacanta la Duni trebuie sa stie ca este un complex izolat, in genul resorturilor turcesti dar situat foarte aproape de Sozopol, un orasel fermecator, despre care am scris pe site, perfect pentru plimbari seara.

Respectand desigur orice opinie, chiar daca nu corespunde cu a mea, consider ca numai daca esti foarte pretentios poti avea multe reprosuri la adresa acestui complex pe care eu il apreciez ca fiind unul din cele mai bune din Bulgaria.

Vacante placute in continuare!

Larissa
    [21.03.12 20:53:38]

@Floria: Foarte frumos spus!

Pentru anusca: felicitări pentru primul review pe afa, bine scris! Ceea ce întreb eu, mai neștiutoare, este dacă sintagma pe care ai utilizat-o *nu se compară cu nicio altă locație de pe litoralul bulgăresc* semnifică că ai stat în toate spațiile de cazare de la bulgari sau că ți-a plăcut atât de mult hotelul, comparativ cu litoralul românesc, încât nu ai mai dat nicio șansă unui alt hotel bulgăresc? Dacă ai avut sejururi în toate stațiunile bulgărești, așteptăm cu nerăbdare alte review-uri! Dacă nu, atunci nu ar strica puțină precauție în generalizarea excesivă. Vacanțe frumoase în continuare!

anuscaAUTOR REVIEW
    [22.03.12 11:31:54]

pt kelyboy pretul este echivalentul a aproximativ 680-700 euro, plata efectuata spre sfarsitul lunii mai 2011.

larisa2012 nu, nu am avut sejururi in toate statiunile bulgaresti si nici nu am simtit nevoia de a-mi impartasi parerile pana acum, pentru ca nu am considerat ca pot aduce completari suplimentare la ceea ce s-a scris deja. In ce priveste Duni consider ca este o locatie cu totul si cu totul speciala si nu merita comparata negativ cu altele, de aceea am intervenit. Intentia mea nu este aceea de a intra in polemica cu cineva sau de a-mi impune punctul de vedere. Considerca hotelul este unul mai mult decat de bun simt, de la care nu am pretentii suplimentare asa incat sa arunc cu noroi in stanga si dreapta, si generalizand... daca voi reveni in Bulgaria, o voi face numai in aceasta locatie, Duni. Despre litoralul romanesc nu discut, dar mentionez ca nu fac parte din categoria celor care se cazeaza la gazda sau alte conditii modeste, nu am fost nici chiar la 5*, insa stiu ca nu imi aduce bucurie doar dormitul intr-o camera super luxoasa. Apreciez multe alte aspecte, pe care unii cu siguranta le inteleg. Nu se pune in discutie termenul de a nu da sansa altor locatii sau hoteluri, doar ca Duni indeplineste toate cerintele, d. p. d. v personal.

anusca, Floria, kelyboy
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: