DRR Belleville Hotel

înscris/ă în 29.08.17
AUG-2017

Dupa 4 ani de Duni - dezamăgit

Buna seara!

Am tot ezitat sa scriu impresiile despre cea de a cincea vacanta consecutiva la Duni. Am preferat sa treaca ceva vreme ca sa fiu obiectiv.

Sa o luam cu inceputul... De cand am devenit parinti am descoperit resortul de la Duni care se mula perfect cu nevoile noastre: resort inchis, spatii de cazare bune si curate, mancare AI la o calitate peste medie fata de concurenta, plaja si apa de nota 10 pentru Marea Negra, liniste si posibilitate de odihna, mult spatiu verde cu gradini de plante si alei pentru plimbari.

In primul an am fost uimit de calitatea angajatilor - tineri, veseli si putin neobisnuit pentru Bulgaria - aveau ceva cunostinte de engleza. Mancarea, desi AI, peste media obisnuita pentru acest sistem (am fost si la Melia 5* unde era groaznic). Spatiile de cazare au ramas cam in aceeasi parametrii - de-a lungul anilor am fost cazati la Marina Royal Palace, anul acesta nu am gasit loc.

Asa cum obisnuiam am rezervat pentru anul acesta un apartament in Belleville - singurul disponibil in a 2 a jumatate a lunii februarie. Am mers la Duni cu inima indoita din cauza cazarii in acest hotel de 4* fata de cel de 5*. Singura surpriza placuta a fost ca acest apartament era mai ok din punctul nostru de vedere decat apartamentele din MRP.

De aici incepe dezamagirea intalnita acest an.

Am macat in restaurantul ce deservea hotelul respectiv R Sozopol, unde am mai mancat anii trecuti desi eram cazat in MRP. Anul acesta mancarea a fost sub orice critica din punctul nostru de vedere. De unde anii trecuti aveau cateva feluri de peste anul acesta exclusiv macrou. Porcul, vita, mielul si friptura de pui din anii trecuti au fost inlocuite cu ciocanele de aripioare de pui - invariabil perpelite, crude la interior.

Angajati putini fata de numarul turistilor, mereu suparati si plictisiti, prost pregatiti pentru ceea ce faceu si care de data aceasta nu mai intelegeau engleza. Am observat fete de masa uzate-rupte si in multe cazuri murdare.

Pana si calitatea legumelor era inferioara anilor trecuti.

Mancarea gatita in cele mai multe cazuri improvizatii pe baza ramasitelor de la masa anterioara.

Calitatea bauturilor net inferioara si in plus majoritatea erau calde.

Pana si cafeaua era schimbata cu ceva extra-prajit fara gust si foarte amara.

Pot spune ca aceeasi atmosfera se regasea sin in Restaurantul Marina Beach - probabil putin mai curat aici.

Atitudinea personalului care servea te determina sa incerci auto-servirea pe cat posibil iar cand te adresai lor parca erau pregatiti sa te faca sa renunti.

Pentru cele doua schimbari pozitive din ultimii ani respectiv deschiderea aqua parcului anul trecut si eliminarea taxei de parcare de anul acesta, toate cele negative pe noi ne-au determinat sa excludem Duni, cel putin pt o perioada, din lista destinatiilor turistice de vacanta.

Din punctul nostru de vedere nu mai putem recomnda Duni ca destinatie de vacanta.

Pacat...

Impresii încărcate de ocri in 30.08.2017 00:39:44

Validat / Publicat: 30.08.17 06:32:44

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Nisipurile de Aur, Nessebar
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Antalya

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ocri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 11 voturi) nota2

[30.08.17 06:31:31]

@ocri: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=81438

[30.08.17 11:17:45]

Salut! Plec si eu pe 1 septembrie, am cazare la Holliday Village, poti să-mi spui o parere referitor la restaurant, etc, mulțumesc!

[30.08.17 12:00:48]

@istratescu: Salut! Asa cum am scris mai sus, anul acesta calitatea mancarii dar si a servirii in restaurant sunt net inferioare raportat la anul trecut. Daca nu esti foarte pretentios la mancare sigur nu ai sa suferi de foame... Eu iti doresc totusi concediu placut!

[30.08.17 13:21:58]

@ocri: mulțumesc mult, am uitat sa te intreb ce orar are Agua parcul?!

[30.08.17 15:10:43]

@istratescu: 09-18 pana pe 15.09 daca retin eu bine...

[30.08.17 15:56:14]

Mulțumesc!

- fanespoitorul
[30.08.17 18:58:06]

@istratescu: Salut, du-te linistit. Ocri nu minte, a scazut calitatea mancarii dar cred ca a plecat cu inima stransa ca nu mai stau la MRP si au intrat in sevraj cand au vazut mancarea. Noi am fost la sf lui Iunie. Impreuna cu sotia dadeam ture dupa ce mancam la Restaurant Sozopol la Marina Beach si MRP. Pot sa spun ca mancarea era identica. Mici diferente la Marina Royal. Au tras tare pe fripturi din piept de pui, macrou (doamne ce oribil mirosea cand il facea) si niste carnati bulgaresti pe care nu i-am incercat NICIODATA. Intr-o seara am prins coaste de porc foarte bune dar ffff sarate si, o data sau de doua ori miel si o data ceva ce aducea a porc. Zona de peste nu era asa bogata ca anii trecuti dar gaseai 3 tipuri de peste. Eu anul asta am mancat foarte mult de la zona dietetica unde era carne de vita fiarta, bestiala. Intotdeauna au reciclat mancarea, mai ales la felurile de mancare cu carne tocata sau gaseai acealasi fel de mancare si la pranz si seara.

Sinecer, si la anul tot Duni vom baga si cred ca 10 zile. Aquapark, piano bar de la aquapark au compensat cateva neajunsuri.

Bauturile sunt cele bulgaresti pe care le gasesti pe tot litoralul bulgaresc. Singurul lucru care nu mi-a placut la bauturi au fost paharele care sunt mai mici ca volum si atat de subtiri ca daca nu ai doua risti sa le versi.

Hai du-te linistit in concediu. Vacanta placuta si sa ne spui cum a fost.

[30.08.17 20:21:37]

Mulțumesc mult pentru precizari, aceeasi intrebare, știi programul de la agua parc?

[26.09.17 15:58:34]

@istratescu: Salut! Pana la urma cum a fost la Duni? Vreau sa aud si parerea ta @istratescu. Multumesc!

[26.09.17 16:01:14]

Am scris un review, deci vei găsi acolo tot, dar pe scurt, a fost superb, peste așteptări!

[26.09.17 16:14:23]

@istratescu: Bv! Am citit. Ma bucur sincer ca ti-a placut. In felul acesta se echilibreaza balanta, pe mine m-au pierdut dar te-au castigat pe tine. Iti doresc concedii linistite si placute!

[26.09.17 16:21:19]

@ocri: Mulțumesc la fel, sanatate!