ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2009
    DIN:
    ÎNSCRIS: 27.06.08
    JUL-2009

Decent

O sa fiu concis incercand sa prezint lucruri despre care nu prea s-a scris pe aici

Ralitsa superior este un hotel decent, cladirea (am locuit in corpul principal) nu foarte noua, dar renovata de curand, curatenie exemplara atat in camere, bai cat si in locurile de folosinta comuna, cu o mentiune speciala pentru piscina " mica ", cea fara animatie, de-a dreptul impecabila.

Daca tot am vorbit de animatie, nota zece pentru echipa de animatie: 10-12 tineri care reuseau, fara a fi agasanti, sa antreneze lumea din jurul piscinei mari cu tot felul de activitati sportive: polo, volei, boccia, darts, aqua gim, aerobic, si asa numitele "operativ games"- jocuri de echipa cu diferite teme care mai de care mai simpatice. Seara spectacole sau discoteca in jurul piscinei.

Pentru copii, pe grupe de varsta, erau de asemenea erau cativa membrii ai echipei care faceau o treaba excelenta.

Mai in gluma mai in serios - daca esti adept al sistemului club de vacanta risti sa nu prea vizitezi marea din cauza lor.

Asezarea, daca faci abstractie de distanta fata de plaja, este de-a dreptul superba - tot complexul compus din trei corpuri de hotel, doua restaurante, baruri si barulete in toate colturile, trei piscine una mai frumoasa ca alta, terenuri de sport si recreere, locuri de joaca pentru copii - se afla intr-un parc plin de verdeata cu o suprafata mai mult decat generoasa, foarte bine intretinut. Ca un amanunt, in perioada in care am fost eu teii din fata hotelului miroseau divin, in special la lasatul serii.

Despre restaurant, nu sunt un mare gurmand, dar cred ca si cei mai pretentiosi au fost multumiti, nu am auzit sau vazut persoane nemultumite, o buna varietate de mancaruri, curatenie impecabila, nu opulenta, nu mancaruri super sofisticate, dar mancaruri gustoase, proapete si frumos prezentate.

La capitolul bauturi: barurile bine garnisite cu marfa autohtona si straina chiar si cu bauturi mai cu pretentii, barmanii amabili si priceputi. .

Plaja hotelului mare, foarte mare, dotata cu umbrele sezlonguri gratuite, saltelele se platesc daca doresti cu doua leva pe zi, bine intretinuta deci totul OK.

Am lasat la sfarsit lucrurile care m-au facut sa nu acord punctajul maxim la anumite capitole:

- un handicap este distanta fata de plaja, sapte -zece minute de mers lejer pe jos sau trei minute cu autobuzul gratuit din jumate in jumate de ora

- programul barului de la plaja 11.30 - 16.30 este de-a dreptul absurd.

- camerele au gresie drept pardoseala- impecabila, curata, nimic de zis, dar mie asta nu mi-a placut.

- lipsa frigiderului din camera ar mai putea fi aici mentionata.

In concluzie un sejur reusit cu bune si mult mai putine rele, o locatie pe care, cu caldura as recomanda-o celor care isi doresc un sejur linistit, unor persoane in cautarea unei saptamani de refacere dupa un an de munca, cat si familiilor cu copii. Trebuie foarte clar spus ca Albena nu este pentru cei care isi doresc o vacanta agitata, inainte de miezul noptii toate activitatile zomotoase inceteaza sau trec la regim de surdina -- desi de exemplu barul din holul hotelului este deschis pana la ora 5 dimineata, eu unul nu am fost deranjat de nimeni sau nimic.

Si daca tot am atins si subiecte sensibile as dori neaparat sa spun aci ca desi in hotel cam 30-40% din ocupati erau romani, contrar celor vehiculate pe diferite forumuri de discutii referitor a modul in care romanii se comporta in vacantele petrecute in strainatate, comportamentul lor a fost impecabil din toate punctele de vedere...

Trimis de marcelinio in 12.07.09 23:21:58

VIZUALIZĂRI: 3030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcelinio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 una dintre piscine
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[13.07.09 13:53:37]

Daca se poate vreau si eu cateva informatii suplimentare despre acest complex. Pe 20 07, mergem la Sector K, a fost nevoie de confirmarea partii bulgare cu privire la cazare? Au fost probleme la cazare? Am tot citit pe aici despre neconcordanta dintre ce avem noi pe voucher si ce au ei acolo, in calculator. Eu, aici la agentie, am cerut o confirmare a partii bulgare cu privire la plata facuta a biletului dar nu au vrut sa-mi dea. Cazarea la sectorul K cum este? Treb sa stim ceva in mod special cand ajungem la receptie? Sunt impartiali la impartitul camerelor? Despre restaurantele cu specific, ce imi puteti spune? V-am bombardat cu intrebari, imi cer scuze, dar totodata astept cu nerabdare impresii...

[13.07.09 20:03:30]

Nu am cerut confirmare in Bulgaria, la cazare am avut doar voucherul emis de agentia din Romania si bineinteles actele de identitate si totul a fost OK si nici nu am auzit sa existe probleme la altii din cei cazati in acest hotel Dupa cate am vazut eu este un hotel serios, deci doar daca ai indoieli referitoare la agentie ti-as recomanda sa insisti dar suna direct la receptia hotelului pentru confirmare in acest caz.

Despre sectorul K nu ma pot pronunta, nu am locuit acolo si nici nu l-am vizitat; stiu doar ca in afara de cazare totul este utilizat in comun cu cei din corpul principal deci tot ceea ce am scris aici este valabil si pentru corpul K.

Hotelul era foarte plin si va fi sigur si la sfarsit de iulie deci prea multe optiuni nu vor exista, in general se asteapta pana pe la 14.30 pentru eliberarea si pregatirea camerelor deci camera o vei primi cam cum ti-e norocul, care camera(/ele) se elibereaza in ziua respectiva...

La restaurantul a la carte nu am fost, efectiv nu am dorit sa-mi "blochez " o seara cu asta, ca informatie el se afla in corpul de cladire al restaurantului hotelului de trei stele.

Mergi linistita, daca esti realista, o sa fii foarte multumita de ce vei gasi acolo.

[13.07.09 20:10:23]

Multumesc pentru lamuriri, deja mi-e dor de mare...

[13.07.09 20:36:40]

am mai adaugat doua imagini, una cu corpul K din exterior, atat te pot ajuta la acest capitol, dar sper ca ai citit celelalte rewiew-uri: unul este referitor la corpul K.

Vacanta placuta!

[13.07.09 20:42:17]

Am citit tot ce e scris pe aici legat de Complexul Ralitsa, anii trecuti am fost la Oazis, tot in Albena, acum am vrut ceva mai departe de plaja dar cu alte conditii mai bune din cauza asta am emotii, din ce am citit pe aici singura diferenta fata de Superior poate sa fie doar la cazare. Din exterior am mai vazut complexul, dar in interior nu am avut acces.

[13.07.09 21:09:06]

Poate o sa supar pe multi care vor citi aceste randuri, am cautat sa-mi fac o parere generala despre Albena si sa-mi confirm sau infirm inspiratia de a alege Ralitsa, de aceea am vizitat "concurenta"... Exceptand Laguna Beach - care castiga f mult prin a fi pe plaja - nici un hotel de patru stele nu se ridica la inaltimea lui Ralitsa Superior; mult trambitatul Kaliakra, unde initial am vrut sa merg, e un mare balon de sapun dupa parerea mea, un mare bloc pe plaja... piscina e o caricatura comparativ cu cele ale Ralitsei - punctul forte al Kaliakrei superior sunt camerele, care, daca arata ca in poze, sunt super - dar ma intreb: merg pana in Bulgaria la mare sa stau in camera?

Poate ma insel dar asta e parerea mea.

Inca o data iti spun, nu ai de ce sa ai emotii... fii linistita.

[13.07.09 21:30:31]

Si eu am gandit la fel cand am ales Sector K, in oferta beneficiem de aceleasi facilitati ca Superior-ul, la cat o sa stam in camera, chiar mi s-a parut ok, mai ales k stam si 14 nopti. Am observat plimbandu-ma prin statiune ca hotelurile mai indepartate de plaja au piscine mai frumoase si ofera mai multe facilitati decat cele de pe plaja. Ex Orchideya, cand am vazut piscina lor cu scaunele subacvatice acum 2 ani, am ramas placut impresionata, si e de 3 stele doar.

[14.07.09 22:17:57]

vezi ca am scris eu de k in alt review. mie mi s-a parut super buna camera

[15.07.09 09:32:48]

Multumesc, o sa caut!

eugenia
    [16.07.09 11:32:17]

Vom pleca si noi la Hotel Ralitsa Superior in 2.08. Am mai fost in Albena acum 2 ani, la hotel .Com si a fost foarte bine. Vreau sa ma ajutati cu o informatie. Salteaua pentru sezlonguri nu este inclusa in pret? trebuie inchiriata separat? Dar din moment ce este UAI, de ce nu intra in pret, ca la turci de exemplu. Multumesc anticipat.

[16.07.09 12:11:00]

Eu din ce am citit pe aici, pot sa-ti spun k salteaua la plaja costa 2 leva, in UAI este inclus doar sezlongul si umbrela, la fel si la piscina.

Eu am alta intrebare, oare gasim in vama leva la un pret mai accesibil? In anii trecuti m-am dus cu euro acolo, dar cred k este mai bine sa ai leva si pe la casele de schimb din orasul meu nu prea au leva. Ce ma sfatuiti sa fac?

[16.07.09 12:15:08]

Care este motivul pentru care se plateste, nu v-as putea preciza. Ce pot spune este ca salteaua, se inchiriaza in cazul in care doresti, cu doua leva pe zi.

[16.07.09 12:21:55]

Cel mai bun curs euro leva se gaseste in granita (eu am iesit prin Giurgiu) sau in orasele mari. Cursul oficial este 1.95 leva la un euro dar in statiuni, in speta la Albena cursul este la casele de schimb din hoteluri de 1.85....

Eu am folosit bancomatele care se gasesc in statiune (card obisnuit de debit romanesc - BCR) si mi s-a parut foarte convenabila tranzactia.

[16.07.09 12:50:09]

Multumim din nou pt informatii Marcelinio. Eu am iesit mereu prin Vama Veche, din informatiile pe care le am acum cand mergem cu autocarul tot pe acolo o sa iesim, cica e mai bun drumul pe autostrada, decat pe la Giurgiu.

Sper sa reusesc sa schimb in leva la granita lor, sunt hotarata sa nu mai iau euro de aici, din Ploiesti - leva am gasit la o singura casa de schimb cu 2,30 lei - nu cred k e profitabil.

Deborah77
    [16.07.09 12:50:38]

Ne-am intors si noi de cateva saptamani de la Ralitsa superior, am fost mai multe cupluri cu copii si pot sa confirm tot ce a spus Marcelino, este un hotel excelent ca raport calitate-pret.

Atentie: nu se dau prosoape pt plaja, de ci aveti grija sa plecati cu cateva de acasa, mai ales cei care stati 14 zile.

Mancarea la restaurant excelenta, dar probleme de organizare care creaza zilnic haos in interior: raman fara tacamuri, fara boluri de supa etc si lumea umbla de bezmetica pe acolo cautand diverse.

Noi am fost la mijlocul lui iunie, cand inclin sa cred ca hotelul nu era full... nu vreau sa ma gandesc cum e in plin sezon. La una din piscinele pt copii este tobogan... la ai nostri, de 2-3 anisori, a avut un succes enorm.

Bauturile bune, daca stai cu ochii pe barmani, pt ca mai au obiceiul sa toarne alcool peste 3/4 din pahar, la campari si gin. Imposibil de baut, probabil fac asa ca se vizitezi mai rar barul. Oricum, nu e intamplare, pare ceva premeditat.

[16.07.09 23:17:24]

daca puneau prea putin alcool ziceati ca pun prea putin, nu pot sa cred orice ar fi nu e bine

eugenia
    [17.07.09 08:05:53]

Multumesc ptr informatii. Voi tine cont de ele.

[17.07.09 10:49:33]

Hai sa ma bag si eu la faza cu alcoolul:

- mi-a trebuit si mie pana m-am prins: in timp ce turna de la inaltime bautura alcoolica (la cocktailuri ma refer) barmanul era cu ochii pe tine, asteptand sa-i spui cand e OK, probabil a avut diferite pretentii la "nivelul alcoolic" si asa incerca sa multumeasca pe pe toata lumea.

De verificat pt cei ce vor merge...

[18.07.09 10:58:18]

cu siguranta ai dreptate marcelinio

gav
    [18.07.09 19:48:31]

Intentionez sa merg la acest hotel in august cu familia. Imi puteti spune, va rog, cum stau cu parcarea la acest hotel? E pazita? Sunt suficiente locuri?

[18.07.09 21:58:47]

Parcarea hotelului de patru stele este mica, sa zic douazeci-treizeci de masini cu tot cu cele parcate pe un sir pe aleea spre hotel, dar in jurul hotelelui de trei stele, in special in partea dinspre deal, sunt locuri suficiente.

In Albena eu nu am vazut parcare pazita, dar nici nu am auzit sa se fure vreo masina: la intrarea in statiune, la punctul de control de la sensul giratoriu, este un automat identic celui de prin aeroporturi de la noi, care iti emite un tichet cu care va trebui sa iesi din statiune, bineinteles dupa ce ai achitat taxa de parcare de cinci leva, altfel nu ti se deschide bariera.

ratacitoarea
    [21.07.09 14:12:52]

Am si eu niste intrebari pentru cine a fost la Ralitsa Superior:

- exista cuptor cu microunde in restaurant? (pentru incalzit biberoane sau mancare de bebelusi)

- scaune de copii sunt/suficiente?

- are cineva un numar de telefon de la receptie?

Multumesc anticipat

[24.07.09 13:02:23]

- da sunt suficiente, tot timpul am vazut scaune pt bebelusi libere.

- cuptor microunde - nu m-a interesat dar am vazut distribuitoare de apa si cu apa calda peste tot (pentru preparat lapte praf), la restaurant gasesti lapte cald si multe alte chestii cu care un bebelus ar putea fi hranit- bine acum depinde si de varsta copilului.

Nu cred ca asta ar putea fi o problema, am vazut multi copilasi de pana la un an pe acolo si daca parintii lor s-au descurcat cu ei, presupun ca o sa reusesti si tu.

- nu cunosc numarul de la receptie

ratacitoarea
    [30.07.09 10:39:41]

Multumesc, Marcelino.

Intre timp, am aflat numarul de la receptie, pentru cine o sa aiba vreodata nevoie: 00359. 579. 62230

emycor
    [01.08.09 08:20:32]

ati putea sa imi spuneti cum e intrarea in mare? e lina sau mai abrupta? (in zona plajei private a hotelului)

multumesc

[01.08.09 17:19:41]

intrarea este lina - geamandurile se afla la peste 100 m de mal

Deborah77, emycor, eugenia, gav, marcelinio, ratacitoarea, SORIN1970, VALIADA, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):