ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
ÎNSCRIS: 03.03.11
SEP-2013
2 ADULȚI -- v: 1 an 7 luni

Super concediu

Am plecat pe 3 septembrie din craiova cu inima cam îndoită, atât din cauza câtorva review-uri pe care le citisem aici cât şi din cauza vremii. Din fericire ambele motive de îngrijorare au dispărut când am ajuns la destinaţie.

Am fost cazaţi în corpul K, la etajul 1, cu vedere spre o mică grădină. Camerele sunt într-adevăr foarte mici, însă curate, plasa de ţânţari era într-adevăr ruptă (pe jos, probabil de la alt copil care, la fel ca fiu-meu încerca să o împingă ca să iasă pe balcon). Baia este de asemenea mică, şi cu perdea la duş, fără feon. În cameră nu am avut minibar.

DAR NOI NU AM PLECAT ÎN VACANŢĂ CA SĂ ADMIRĂM CAMERA ŞI BAIA.

Era suficient că erau curate, funcţionale, paturile foarte comode, aerul condiţionat mergea, ceea ce a fost ultrasuficent pentru timpul scurt în care am stat în cameră.

Mergem la bucătărie. Masa a fost grozavă, nu pot să găsesc vreun motiv pentru care cineva s-ar plânge.

Foarte multe feluri de mâncare, mezeluri de calitate bună (bine, erau şi unele de calitate mai proastă, gen parizer, dar puteai să îl eviţi cu succes şi să alegi din multe alte alimente pe care le aveai la dispoziţie.) Fructe şi legume proaspete, prăjituri destul de bune, în comparaţie cu altele care ni s-au servit la all inclusive la hotelul Golden Beach din NdA, unde singura diferenţă între toate tipurile de prăjituri era colorantul).

Am mâncat scoici, creveţi, diverse fripturi, o mâncare specifică de-a lor cu dovlecei şi roşii, şi multe altele.

Dacă aveai nevoie puteai servi ceva (kebab, pizza, gofre) şi la snack bar-ul de la piscină pe care noi l-am vizitat doar o dată din curiozitate.

MArea este un pic cam departe de hotel, şi noi fiind u cel mic mergeam doar cu autobuzul lor dimineaţa la 9 şi ne întorceam pe la 12:30 când avea bebe program de somn.

După amiaza mi se părea un pic răcoare pentru cel mic aşa că mergeam la piscina interioară unde temperatura apei şi a aerului era de 30 de grade.

Apropo de temperatură, deşi eram în septembrie, temperatura mării a fost tot sejurul de 25 de grade însă mai tot timpu deşi a însorit a bătut un pic vântul şi s-a simţit cam rece, deşi maximele au fost în jur de 23 de grade.

Un detaliu care mi-a plăcut Ralitsa Superioar a fost că la cină aveau o formaţie care cânta live.

O altă atracţie a fost echipa de animatori. Vorbeau în general în engleză, însă şi surd dacă ai fi fost nu aveai cum să nu te ditrezi. În fiecare seară de la 21:30 la 22:00 aveau spectacole care îl ţineau pe bebele meu nemişcat (performanţă pe care nu o reuşesc nici desenele animate).

Să mai zic că în hol aveai wi-fi gratis, trebuia doar să mergi la recepţi să soliciţi parola. Şi tot în hol era o vitrină frigorifică de unde îţi puteai lua la orice oră în cameră o sticlă de apă, ceea ce compensa lipsa minibarului. Oricum mi se părea inutil minibarul din moment ce eram la ultra all inclusive. N-am avut nicio obiecţie (şi am întrebat de fiecare dată dacă e vreo problemă) în a lua de la masa diverse fructe sau prăjiturici pe care le luam cu noi la plajă fiindcă bebe nu prea avea apetit la prima oră.

Deşi exista restaurant şi la plajă, se deschidea cam târziu (la 11:30) când noi deja ne pregăteam să ne întoarcem la hotel.

Ce nu mi-a plăcut şi nu recomand: cina a la carte. Mâncărurile deşi frumos aranjate pe farfurie sunt aduse de la restaurantul principal iar servirea lasă mult de dorit deoarece trebuie să aştepţi cam mult să ţi se aducă felurile de mâncare.

În privinţa parcării noi am parcat într-o parcare situată la intrarea în complexuzl hotelier însă nu ni s-a perceput nicio taxă de parcare. Există o taxă de şedere în staţiune de 6 leva pentru întreg sejurul, indiferent de durată, însă e foarte mică în comparaţie cu preţul parcării pe care l-am plătit anul trecut la Grifid Arabella, de 60 de euro.

Recomand închirierea de tetracilete (sau cum s-or numi bicicletele alea cu băncuţe). Sunt foarte amuzante şi permit vizitarea întregii staţiuni într-un mod plăcut şi deloc obositor.

Albena este fără îndoială o staţiune pentru familii cu copii şi pentru relaxare, mai puţin pentru tineri dornici de distracţie. Per total mi-a plăcut foarte mult şederea la acest hotel şi îl recomand celor cărora le pasă mai puţin de cazare şi mai mult de mâncare şi de felul în care îşi pot petrece timpul.

Trimis de andieelen in 11.09.13 17:51:05
Validat / Publicat: 11.09.13 20:44:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: NIsipurile de Aur, Golden Beach, Slavey, Grifid Arabella

VIZUALIZĂRI: 4078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andieelen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ravenala22 [11.09.13 21:00:01] »

Mi-a placut fraza cu majuscule... bravo, felicitari!!

webmaster [11.09.13 23:52:49] »

@andieelen: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

andieelen [12.09.13 12:54:12] »

@webmaster: e ok pozitionat pe harta

andieelen, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):