ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2011
ÎNSCRIS: 05.03.08
JAN-2011

O destinatie de neratat intr-o viata de om

Am plecat in Kenya din Paris, in 4 ianuarie 2011, intr-o formula circuit plus sejur, 10 nopti si pot spune ca a fost cea mai frumoasa vacanta din viata mea.

Nu m-am gandit niciodata ca pot rezista fara telefon sau laptop mai mult de cateva ore, dar Africa are un farmec deosebit care atrage, captiveaza si pastreaza ceva din sufletul celor care o viziteaza, cred eu, toata viata.

Nu m-am gandit ca aceasta vacanta in lumea a treia poate sa fie atat de bine organizata sau pusa la punct, incepand cu intrarea in aeronava Kenya Airlines si pana in mijlocul rezervatiei Maasai Mara, din Mombasa si pana in Tanzania, totul a fost impecabil, transport, masa, cazarea, serviciile oferite si nu in ultimul rand, personalul, mereu binevoitor si serviabil, la dispozitia noastra pentru a ne face sejurul de neuitat.

Am ajuns in Nairobi seara, dupa un zbor de 9 ore, iar a doua zi dimineata am plecat spre Maasai Mara, una dintre rezervatiile naturale cele mai cunoscute, avand norocul sa vad inca dintre prima zi toate animalele care compun Big Five (elefantul, leul, ghepardul, girafa si leopardul).

O sa povestesc pe larg experienta numita Maasai Mara, la cealalta rubrica, aici ocupandu-ma in special de Mombasa, care a facut parte din ultima perioada a vacantei noastre, petrecandu-ne 5 nopti intr-un hotel frumos, pe malul Oceanului Indian si incantandu-ne simturile cu vegetatia extraordinara, cu gradinile si piscinele hotelului si cu cel mai frumos si bun restaurant unde am mancat vreodata.

Mombasa este impartita in doua zone, aferente celor doua mari categorii sociale, care impart lumea africana, regiunea bogatilor, unde predomina casele de tip colonial, restaurantele de 5 stele- printre care favoritul meu- Tamarind, scolile costisitoare si o zona a saracilor, cu case din materiale ieftine, unele neterminate, cu magazine colorate, cu piete ambulante unde se vand fructe si legume, care au insa un farmec deosebit. Bineinteles ca pentru noi, europenii contrastul dintre cele doua zone este deosebit de vizibil si il percepem ca atare.

Mi s-a parut ieftin sa calatorim cu taxiul de la hotel spre oras si inapoi, dar am folosit si mijlocul de transport local, niste microbuze care erau cam tot timpul pline, asta pentru a "simti" un pic din viata localnicilor.

Am vizitat cam tot ce se putea vizita, de la ferma de crocodili, pana la cetatea romana Fort Jesus, gradina botanica, piata locala, etc. Nu mi s-a parut un loc unde sa te plimbi pe strada, in voie pentru ca albi fiind, atragem curiozitatea si indiscutabil cineva avea ceva sa ne ofere sau sa ne ceara. Oricum am fost atentionati cu privire la anumite locatii unde nu e bine sa zabovim sau sa intram.

Plaja hotelului Travellers Beach nu putea fi folosita pentru a sta la plaja, pentru ca era plina de comercianti- numiti beach boys sau de localnici veniti sa socializeze sau sa se delecteze uitandu-se la ocean.

Hotelul are insa foarte multe piscine, deosebit de frumoase, sezlonguri la discretie, astfel incat, eu care iubesc marea, nu am simtit inconvenientul de a nu face plaja la ocean, ci doar uitandu-ma catre ocean.

Mi-au placut maimutele care sunt cam peste tot si trebuie sa fii foarte atent sa nu-ti fure ochelarii, telefonul sau ceva de mancare, si deasemenea soparlele, pe care daca nu esti atent calci. La inceput mi-a fost frica de ele, apoi le-am acceptat ca facand parte din viata africana.

Intr-una dintre zile am plecat sa inotam cu delfinii in Oceanul Indian, iar experienta a fost de neuitat, de la barca cu panze, pe care nu creadeam ca ma voi urca, echipajul si masa cu meniu pescaresc, pana la plajele din mijlocul oceanului, cu un nisip alb, imaculat, pestisori de toate marimile si culorile, apa cristalina. Cand am coborat de pe barca am simtit ca imi dau lacrimile privind natura atat de frumoasa in simplitatea ei.

Cu siguranta voi ajunge din nou in Kenya, cu siguranta in Mombasa si voi privi din nou Oceanul si Golful la restaurantul Tamarind din Nayali, Mombasa.

Trimis de gabhip in 27.10.11 18:09:23
Validat / Publicat: 27.10.11 19:09:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri]. A mai fost în/la: Egipt, Maroc

VIZUALIZĂRI: 5857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabhip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

TORA INGRID
[27.10.11 20:32:16]

o relatare frumoasa si plina de suflet despre locuri si destinatii mai putin obisnuite. Pacat ca in noianul de review-uri despre locuri deja arhistiute, acesta care m-a incantat se pierde si trece neobservat, ca sa nu mai zic neremarcat. Chiar as vrea sa povestesti, despre fiecare etapa a circuitului, despre hoteluri si oameni, despre atractiile exotice (lei, elefanti... wow!). Incearca sa structurezi distinct cazarea, excursia, experienta. Si desigur, cateva fotografii ar fi binevenite. Spor la povestit!!

alinaro
[27.10.11 20:52:20]

Subscriu la ce ti-a zis mai sus colega Tora Ingrid: ar fi extraordinar sa ne dai mai multe detalii, pentru ca asemenea destinatii sunt mai putin la mana oricarui muritor. Eu de mult visez la Africa "profunda", cum i se spune pe aici, dar se pare ca, din pacate, inca nu e momentul...

Te asteptam!

hlli
[27.10.11 21:10:09]

Si poze nu ai de acolo?!!!

michirec
[28.10.11 07:22:56]

Dupa descriere ar fi Nyali Beach hotelul... asa-i? mi-ai starnit amintiri placute, si eu mi-am jurat ca voi reveni, dar iata ca au trecut 17 ani si nu am reusit...

alinaro, hlli, michirec, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mombasa: