ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 18.09.11
JAN-2011

Ploiești - orașul meu.

Pentru mine, Ploieștiul e orașul natal... dar asta nu înseamnă că nu mă pot bucura de atracțiile din oraș.

Faptul că locuiesc aici, în acest oraș industrial, mă face să fiu subiectiv. Ei bine, suunt destule locuri de vizitat și aici... Sala Sporturilor, parcul Constantin Stere-Bucov, grădina zoologică, centrul, muzeul Ceasului, Palatul Culturii.

Ploieștiul nu e nici urât, nici frumos, e un oraș obișnuit dar are și zone mai deosebite. Pentru bucureșteni, Ploieștiul e orașul prin care trec în drum spre munte, dar înseamnă mult mai mult, de fapt.

Atașez și niște poze, așa că dacă aveți drum prin zonă, poate vă faceți timp să vizitați câte ceva.

Vă mulțumesc!

Trimis de Romania4EVER in 18.09.11 20:56:13
Validat / Publicat: 18.09.11 21:41:36

VIZUALIZĂRI: 2332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romania4EVER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vechiul tramvai
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1988 PMA (din 14 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[18.09.11 21:46:55]

Nu te superi ca te-ntreb, da-l cunoşti pe colegu' @RobertCodescu? Ploieştean şi el.

Acu, revenind la review. Eu ţin atât de mult la oraşul meu adoptiv (Oradea), încât apariţia unui astfel de review despre Oradea, l-aş lua drept o jignire pentru oraş şi locuitorii lui.

Mie, nu mi-a plăcut review-ul tău (mai degraba scriere decât review) şi l-am votat ca atare. Cum poţi în 4 fraze să epuizezi subiectul

Ploiești - orașul meu.

Întrebarea era una retorică, nu trebuie să-mi răspunzi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[18.09.11 21:54:59]

Îmi pare rău, nu îl cunosc.

Cât despre review, chiar nu am știut ce să mai spun. Am preferat să adaug poze.

[18.09.11 22:11:31]

Păi atunci nu scrie, drag coleg de sait, aşa la normă. Saitul nu pleacă nicăieri. Uite, eu după peste 2 ani pe sait, am scris 103 review-uri, iar tu într-o zi, ai 17 scrieri.

Lasă vremea să-ţi sedimenteze amintirile şi când ai ceva de spus, împărtăşeşte cu noi impresiile.

Acum, mai am în minte vreo 20 de review-uri, dar neavând suficient timp, decât să le fuşăresc, mai bine le mai ţin o perioadă.

Că, doar d-aia se zice că esentele tari se tin in sticlute mici şi că mai răruţ, că-i mai drăguţ, etc. Adică, răreşte cadenţa, dragul meu coleg şi creşte calitatea.

Ori mi-s io prea pretenţios?!?!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[18.09.11 22:14:41]

păi dacă nu-ți place nu ești obligat să te uiți, nu?

[18.09.11 22:17:37]

Am crezut că te interesează părerea unui user mai vechi. Dar, văd că stii tu mai bine, aşa că, @creivean out.

Flaviu
[18.09.11 22:30:26]

@creivean

Prietene, unde ai văzut cele 17 scrieri? Mie îmi apar doar 14 impresii în "căsuţa tehnică" şi tare n-aş vrea să pierd vreun review din ciclul "România, te iubesc! ". Doar şi eu mi-s patriot.

Să înţeleg că există 3 rew. la validat?

@Romania4EVER

Grupa de vârstă -20-30ani- este reală?

Prin Cluj ai trecut? Dacă răspunsul tău e afirmativ, spune-mi, te rog, dar foarte "pe scurt", dacă e mai mişto decât Plovdivu'.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[18.09.11 22:35:11]

Flaviu, iţi răspund pe PM, nu mai vreau să poluez acest review... Numa atât iţi spun. Răspunsul meu se referă la cadenţă

[18.09.11 22:45:05]

da, Clujul e mai... mișto ca Plovdivul. de ce?

Flaviu
[18.09.11 22:59:12]

@Romania4EVER

Ei, eram curios şi eu. La prima mea întrebare, însă, nu ai răspuns.

[18.09.11 23:00:42]

da, e reala

alex1968
[18.09.11 23:44:51]

Sincer, nivelul subelementar al acestor "producţii" mă face să mă intreb dacă sub numele acestui nou user nu se ascunde un altul, mai vechi şi la fel de prolific. Scopul: să demonstreze că se poate şi mult mai rău decât "creaţiile" cu care ne obişnuise.

raduu1972
[18.09.11 23:53:19]

Pustiuu nu stiu de ce iti place sa ocupi prima pagima doar tu cu impresiile tale, vorba colegului creivean, cadenta ta nu este foarte ok.

[18.09.11 23:55:39]

Stimate coleg ploiestean @Romania4EVER,

Plange sufletul in mine

Ca faci orasul natal de rusine

Desi orasul unde m-am nascut e Timisoara (in care am stat doar cateva luni), pot spune ca orasul de suflet mi-e Ploiesti, ca doar aici locuiesc de 42 ani.

Dar scuza-ma, proaspat coleg de site, in doar 11 randuri ai si epuizat tot ce se putea spune despre orasul nostru Ploiesti???

Ai fost cumva prezent in perioada 25-28 august in Ploiesti ? De ce ? Poate colegii nostri de site nu stiu ca orasul nostru a avut onoarea sa gazduiasca Golden Carpathian Ploieşti European Film & Fair, primul târg românesc dedicat exclusiv industriei cinematografice est-europene, ce l-a avut ca invitat pe Goran Bregovici, care a concertat alături de Wedding and Funeral Orchestra .... si pe care eu l-am ratat caci am fost in concediu ... s-am auzit ca a fost excelent.

Cât despre review, chiar nu am știut ce să mai spun.

Si tu zici ca nu mai ai nimic de spus .... oooffff....

Toate ca toate, hai sa zic ca n-ai avut inspiratie (oare?) si ai lasat pozele sa vorbeasca, dar nu te supara, si la acest capitol esti cam scump la vorbe si... chiar comment-urile sunt eronate.

P01 - o zona din parcul central, in fundal se observa cea mai impozanta cladire din centru Ploiesti-ului, Palatul Administrativ, cunoscut si sub numele de Casa Alba

P02 - sediul Petrom, nu induce oamenii in eroare cum ca ar fi un bloc (de locatari)

P03 - sunt curioasa la care centru faceai referire?

P04 - nu este orice biserica ci este chiar Biserica Catolica din Ploiesti

P05 - nu este chiar bucov, ci un rond de flori din parcul Bucov

In incheiere, iti fac o dedicatie, care poate-ti va da mai multa inspiratie si in versurile acestui cantec vei realiza intr-adevar ce oras fain avem

Imnul Ploiestiului, cantat la zilele Ploiestiului v. aici

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[19.09.11 00:11:59]

Webmaster DJ, o mare rugaminte, daca se poate si daca titularul rew. imi permite ataseaza te rog clipul acesta :

Poate acest videoclip il va convinge ca merita sa povesteasca mai multe despre orasul natal. Multumesc frumos!

[19.09.11 06:11:06]

@dananecula

Cum nu avem acceptul autorului, am inserat clipul in ecoul tau.

[19.09.11 11:06:51]

@webmaster15

Nici o problema. E ok si aici. Multumec frumos!

[19.09.11 11:09:11]

mi se pare mie sau e o atitudie ostilă împotriva mea? văd că mă urâți de parcă v-aș fi omorât familia

alex1968, dananecula, Flaviu, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Ploiești și împrejurimi: