Pensiunea Dor de Munte

AUG-2011
1700 ron
+ COPII: 2 -- varsta: 4 & 7 ani

Super miniconcediu

Am sosit la 19.20 dinspre Moeciu, 2 familii cu cate 2 copii. Camerele rezervate cu 2 luni inainte, 201 si 205 la pensiune, cu 120 ron/noapte si 30 ron/noapte pat suplimentar, gata pregatite, adica au fost aranjate si curate dar fara paturile suplimentare. Ne-au mentionat faptul ca nu le-au pus deoarece nu erau siguri ca vom veni.

Parcarea plina de masini cu fite. Deci, atentie!

Cheile date imediat, fara formalitati.

Am servit masa in camere, desi ni se spusese prin telefon sa nu aducem alimente din afara.

A doua zi ne-am inceput pelegrinarile prin imprejurimi, manastirile Sucevita, Moldovita, Putna, etc. Am incercat sa servim masa la pensiunea Dor de munte, dar dureaza o vesnicie. Pana si berea comandata care poate fi luata de la frigider doar, dureaza circa 20-25 min sa ti-o aduca, dar ce am comandat 2 ciorbite de vacuta in prealabil, va dati seama cat a durat sa le incalzeasca: 35 min. Personal putin, iar bucatarul destul de incet, dar bine pregatit. Recomand administratorului sa mai angajeze un bucatar si o chelnerita cel putin deoarece te plictiseai iar copiii tipau de foame pana iti aducea comanda. Preturile la restaurant, destul de piperate: berea la sticla 6 ron, o ciorbita 10 lei, carafa de 1litru, 12 ron, ceafa de porc, 17 ron, 5 ron garnitura da cartofi, 5 ron salata, muzicute de porc, adica coaste de porc, 27 ron, etc. In rest, nota 10.

Curatenie zilnica in camera, camerele destul de mari dar nu recomandate la 4 persoane, deoarece chiar daca sunt copiii mici, patul matrimonial este de 140 cm, iar cel suplimentar de 70 cm. In minibar nu poti pune cutii de lapte pt. copii, sau alimente deoarece este pur si simplu un racitor, deci nu poti risca cu alte sticle sau alimente. Noi am tinut unt, Actimel, iaurturi si cascaval, pt. micul dejun. Baile mari, curate, dar apa nu se ducea imediat din cadita dusului, apa la toaleta trebuia sa o tragi de 2-3 ori ca sa se curete toaleta.

Balcoanele sunt superbe cu flori, peisaj superb, destul de incapatoare pt. 2-3 persoane dar noi ne-am fi dorit sa putem juca remy dupa ce culcam copiii, lucru ce se putea realiza doar in foisorul de sus pe timpul zilei unde copiii aveau locul de joaca cu trenulet (plin cu pietre de era sa- si dea in cap, aici au gasit si o scandura cu, cuie, super periculos), leagane, tobogan, balansoar.

Inca un lucru ce mi-a displacut este faptul ca la etajul 2, unde am fost cazati nu exista pod, iar in noaptea in care a plouat torential a fost criminal. S-a auzit ingrozitor pe acoperis, fapt pentru care nu am dormit decat cateva ore. In final, bani multi, satisfactie 80%, sejur placut. In ultima seara am observat ca aducea la alte mese afinata, nu era trecuta in meniu, am comandat si ni s-a spus ca este din partea casei. Deci, inca un minus, deoarece putea sa ne intampine din prima seara cu acest lucru.

Impresii încărcate de loreda in 06.09.2011 23:14:33

Validat / Publicat: 07.09.11 06:45:32

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ROMÂNIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (loreda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1349 PMA (din 4 voturi) nota2

- iunie12
[31.08.12 20:46:27]

Camerele destul de mari dar nu recomandate la 4 persoane... ? Uoau! Foarte inteligent... rezerva apartament daca mergi cu copiii...