ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
AUG-2011

O alegere inspirata

Aceasta statiune ne-a atras atentia acum cativa ani la intoarcerea dintr-un alt concediu, iar anul acesta i-a venit randul.

Sa incepem cu cazarea: Hotel Aurelia 3 stele undeva in sudul statiunii (la 4 statii de autobuz de centrul statiunii) Am luat doar cu mic dejun pentru a avea libertate de miscare (pt toti 3,7 nopti de cazare am platit 179 GBP)

Pentru deplasarea prin statiune si nu numai am folosit autobuzele, erau statii destul de dese si pentru 1 leva de pers/calatorie am zis ca nu se merita sa mai scoatem masina din parcare.

Cina am servit-o in statiune, in fiecare seara la un alt restaurant: Mamacitas (mexican), HC Andersen, Bistro Billy (o alegere mai putin inspirata), Amora (italian), Khan's Tent (aici a trebuit sa facem o rezervare in prealabil pentru ca se ajungea la el mai mult prin agentii de turism), intr-o dupa amiaza am mancat in Sozopol iar una i-am rezervat-o hotelului unde am stat.

Aquapark: aici a fost dificil de decis dar pentru ca a trebuit sa alegem unul ne-am hotarat la Aqua Paradise din Nessebar. (34 leva/persoana) noi am stat de la 10 la 17. Transportul pt aquapark si retur este gratuit, autobuzul pt el are aceleasi statii cu transportul in comun.

Plaja si marea: nisipul foarte fin in sudul statiunii, exista si posibilitatea de a inchiria sezlonguri si umbrela dar se putea sta si fara, fiecare dupa cum doreste.

Pe plaja exista cateva restaurante, insa nu am incercat nici unul. Ceea ce mi-a placut la plaja a fost faptul ca nu se auzea muzica din nici o parte, doar valurile si pescarusii. Marea avea cateva alge, erau zone mai curate si zone mai putin ingrijite dar nu simteai nici un miros.

Plaja am mai facut si in dreptul hotelului Burgas Beach dar mai departe nu am mers, si aici plaja ingrijita dar doar cu plata.

Aspectul statiunii in general: este destul de ingrijita, are zone pietonale, magazine pentru toate buzunarele (de la mall la tarabe), la fel si locuri de luat masa (de la fast food-uri pana la restaurante f scumpe). Un lucru care nu mi-a placut la unele restaurante e ca trebuie sa platesti daca folosesti toaleta chiar daca esti client (0,50 lv/utilizare) (Mamacitas de ex)

Pt diversificarea peisajului noi am facut cateva excursii pe cont propriu la Nessebar, Burgas, Sozopol, Sveti Vlas. Locuri frumoase care merita vazute.

Noua ne-a placut foarte mult Sozopol, are un aer mai putin comercial. Nessebarul desi este plin de atractii turistice (ruine, biserici, bai romane, amfiteatru) are un aer foarte comercial (marfuri chinezesti care pe mine nu m-au atras ba chiar mi-au lasat un gust amar) este si foarte aglomerat. Noi l-am vizitat intr-o dimineata luind autobuzul din Sunny Beach.

Infrastructura foarte buna, nu am avut nici o problema cu strazile nici in plimbarile noastre si nici la sosire/plecare. Mai greu am gasit vinieta pt intoarcere, pt 7 zile vindea o singura benzinarie. (Petrol)

Alte modalitati de petrecere a timpului liber: ne-am plimbat cu trenuletul de la Nessebar pana in Sunny Beach, fiul nostru a incercat intr-o seara si tricicleta electrica si a fost incantat. Din cate am inteles sunt si cateva discoteci in statiune dar nu am frecventat nici una.

In concluzie a fost o alegere inspirata mai ales ca am imbinat foarte bine cazarea la un hotel mic departe de nebunia centrului, cu o plaja curata si linistita si cu plimbarile prin orasele din jur.

Inca un sfat: daca aveti euro pt vacanta este bine de schimbat la banci pt ca au un curs mai bun. Noi am schimbat in Varna la 1,949 lv pt un euro (la o agentie bancara ce era deschisa si duminica) iar in Sunny Beach cursul era cam 1,91 pt un euro.

In speranta ca v-am fost de folos va doresc concedii cat mai reusite.

Trimis de elena_iasi in 29.08.11 22:59:12
Validat / Publicat: 30.08.11 06:42:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sunny Beach: