ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2015
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 26.07.13
AUG-2015

Sunny Beach, Ibiza din Balcani

Anul acesta mi-am petrecut vacanta de vara la Sunny Beach.

Nu voi cauta sa va prezint date seci culese de pe internet ci voi cauta sa va scriu cum am vazut prin ochii turistului care a fost acolo aceasta destinatie.

Statiunea este foarte mare si spre deosebire de Mamaia care datorita lacului nu se poate extinde si pe latime in Sunny Beach exista cladiri noi si la 1 km de plaja. In functie de ceea ce va doriti (liniste sau animatie) va veti alege locul de cazare dar aveti mare grija ca drumul pana la plaja sa nu va scoata peri albi.

Zona centrala a statiunii este extrem de animata. Este plin de cluburi, restaurante, discoteci, tarabe care vand mai ales marfa contrafacuta dar si foarte multe sex shopuri care nu cred ca duc lipsa de clienti.

Chiar daca am avut regim all inclusive am aruncat cate un ochi pe meniul afisat afara la unele restaurante si consider ca acestea sunt ceva mai mari ca in Mamaia.

Posibilitatile de petrecere a timpului liber sunt multiple dar mare grija la cum va cheltuiti banii. Noi cei care am speriat vestul cu alba neagra la ora actuala suntem mici copii pe langa ceea ce le trece prin cap bulgarilor. Va voi da doar doua exemple

- cred ca mai bine de jumatate din casele de schimb afiseaza doar cursul de vanzare fara a pomeni nimic de cel de cumparare care este unul foarte mic. Daca nu sunteti atenti riscati sa va frigeti urat de tot

-undeva in centrul statiunii doi smecheri au gasit o metoda inedita sa faca bani. Unul dintre ei sta in spatele unui panou cu niste decupaje prin care sa-si poata scoate capul si mainile. Acest baiat destept injura lumea in toate limbile pamantului si face tot felul de semne obscene (mai ales catre domnisoare). Ca sa te razbuni pe el colegul lui iti ofera cu mare darnicie un balonas mic cu apa care costa 1 leva (adica 2.3 ron) pe care sa-l arunci in el. Va rog sa ma credeti ca am vazut oameni care au dat si cate 10 leva pe zece baloane. Toata lumea se distreaza iar smecherii fac bani pe seama lor.

Datorita afluxului mare de turisti uneori cei de la salubrizare nu mai fac fata. Acest lucru se intampla mai ales dimineata dar in general pe parcursul zilei este curat.

Un lucru care mi-a placut foarte mult in Sunny Beach a fost plaja. Nisipul este unul extraordinar de fin iar intrarea in mare este foarte lina. Chiar daca statiunea este cel putin la fel de dezvoltata ca Mamaia plaja mi s-a parut mult mai ''umana'' mai putin comerciala si mult mult mai aerisita. Acolo nu s-au construit in mijlocul plajei tot felul de cocioabe sau si mai grav hoteluri cum se intampla la noi.

Cateva sfaturi pe care as putea sa vi le dau

- daca aveti copii sub 10-12 ani nu mergeti in Sunny Beach. S-ar putea sa nu poata dormi de la galagie sau sa va puna intr-o situatie delicata cand va vor intreba ce se vinde la sex shop sau la erotic bar.

-alegeti cu mare grija locatia hotelului. Centrul este mai zgomotos dar e in mijlocul distractiei si foarte aproape de plaja

-nu va lasati pacaliti de cei care vor sa va inbogateasca -intotdeauna veti pierede bani

-evitati dimineata zona discotecilor mai ales daca ati si mancat deoarece s-ar putea sa v-o ia razna stomacul

-bucurati-va de vacanta si si incercati sa vedeti doar ceea ce este frumos in jurul vostru

Trimis de baron in 21.08.15 20:40:42
Validat / Publicat: 21.08.15 21:12:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baron); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore [21.08.15 21:16:01] »

@baron - Văd că devine obișnuință să acord primul vot! Dar, ce să fac dacă-l meriți? M-ai distrat! Bravo!

baron [21.08.15 22:21:41] »

@Zoazore - Multumesc! Ma straduiesc in masura in care pot sa fiu de folos membrilor acestei comunitati. In privinta articolului as mai fi putut sa scriu despre scara pe care dadeai 10 leva sa te urci iar premiul era 100 eur dar bineinteles ca nu reusea nimeni sau de bara de care trebuia sa stai agatat 2 min (taxa tot 10 leva) contra unui premiu de 100 leva dar tot nu reusea nimeni. Totusi baietii cu baloanele erau cei mai tari.

calatorul [21.10.15 15:31:41] »

UIte ca am avut eu ocazia votului pentru super-bonus, am vazut SunnyBeach in plin sezon era atat de aglomerat ca ne tineam de maini seara pe faleza sa nu ne pierdem. Dar vecinii bulgari au stiut sa dezvolte o statiune cu multe oferte turistice care iata ca atrage inclusiv romanii, aflati la aceeasi mare neagra. Succes si vacante frumoase!

baron [22.10.15 09:10:55] »

@calatorul50 - Multumesc! Poate vom reusi in urmatorul secol sa-i ajungem din urma, pentru ca la capitolul turism avem inca multe de invatat de la ei.

dorinakiss [25.06.16 16:34:18] »

Buna ziua.

Doresc sa stiu daca ati fost in sudul statiunii, adica pe langa hotel Zefir, deoarece am o oferta interesanta la hotel, doar cu mic dejun. Adica ma intereseaza distractiile la terase, bazare, la Messebar, etc... Poate si ceva cuvinte despre hotel Pliska?

Cu stima, Dorin.

baron [26.06.16 19:56:15] »

@dorinakiss: Buna ziua! In Sunny Beach nu am fost decat la Hotel Alba deci nu va pot da relatii despre cele doua hoteluri care va intereseaza. Ca si pozitie apropierea de Nessebar poate constitui un avantaj. Nessebarul este intr adevar foarte frumos si are si un parc acvatic super, totusi cred ca sudul Sunny Brach este ceva mai linistit. Daca va doriti doar parte de distractie, agitatie si viata de noapte cu siguranta veti gasi in Sunny Beach dar sigur zona centrala este km zero al distractiei.

baron, calatorul, dorinakiss, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sunny Beach: