ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2018
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 13.01.18
AUG-2017

Concediu de vis in Sunny Beach

Sunt nou pe acest site, scriu prima oara un articol de calatorie, si de aceea va rog sa-mi iertati greselile inerente de comunicare.

Aventura noatra incepe intr-o zi de iulie, cand pe facebook am descoperit o reclama la Booking com. pana atunci, in toate calatoriile in Romania, si nu putine, cautam cazarea direct la fata locului, . Am intrat si am inceput sa caut... mmmmm cate oferte... ce sa alegi mai intai... Cum nu aveam decat o saptamana la dispozitie, comparand preturile de la noi cu cele de la vecinii nostrii, am ales varianta cea mai atractiva... litoralul bulgar, mai exact Suny Beach, cazare la Complex Zornitsa Residence, cu mic dejun inclus, complex de 3 stele. Habar nu aveam pe atunci de A. F. A, sau ce presupune cazarea pe litoralul bulgar. Mentionez ca de cel roman sunt satul, mai bine plec la munte... Ne -a venit confirmarea, concediul nostru incepea de luni 14 august pana pe 18, pret 590 ron cu md., pret pentru 2 adulti si un copil de 7 ani. In virtutea faptului ca ne place sa vizitam cat mai mult, plecam de duminica. Valcea-Giurgiu-Ruse. Vinieta platita, si hai la drum. Upss, am uitat sa ne activam rooming-ul... telefoane doar de poze... Ne luam dupa indicatoare si ajungem la Varna... In Constantin si Elena. Gasim parcare publica, platim si plecam in cautare de cazare. Gasim imediat la un pret destul de piperat, lasam bagajul in camera si plecam la explorat. Plaja superba, un restaurant chiar pe plaja, preturi super bune. Cu aproximativ 80 ron am mancat pe saturate, plus bauturi pentru toti 3. Am activat si rooming-ul si de aici totul a mers struna.

Plecam spre Sunny pe la 8. Gps-ul sa traiasca... Drumuri ok, politie surprinzator de putina pe traseu, enervante denivelarile de la trecerile de pietoni... Dupa ce trecem cateva dealuri maricele, in fata ochilor ni se deschide o panorama impresionanta... cat vezi cu ochii hoteluri... care de care... gps, pe care noi il denumim, mutu, ne scoate direct in centru la hotelul nostru... lasam masina in fata hotelului, si intru pentru cazare. Intreb de parcare, mentionez ca hotelul nu oferea parcare, si mi se spune daca doresc pot asigura parcare contracost. ok. 5 leva pe zi, Platim cazarea si parcarea, 5 leva ciubuc pt receptionera, ca asa e frumos, primim. bratarile... si in camera sa despachetam. Camera la etajul 2. Surpriza..., AC-ul pornit, plasma, baie spatioasa. frigider, balcon la piscina, super... Lasam bagajele, facem un dus si coboram sa exploram statiunea si sa gasim o terasa sa mancam. Lume cat cuprinde, terase pline ochii. Ne orientam, si gasim o terasa pe gustul nostru, Comandam, servire prompta, mancare buna, pret 67 leva, . Platim si plecam cu burtile pline sa facem baie in mare. Gasim cu greu un sezlongue in randul 2, platim 8 leva, si la baleceala, nenica... Plaja curata nisip fin, alge deloc. Pe romani ii recunosteai de la distanta. toata lumea stie de ce..., totusi erau foarte putini. Ne retragem la hotel sa ne odihnim si sa ne incarcam bateriile pentru a doua zi. Vizitam de curiozitate si un supermarchet Aldo de unde Antonia si-a facut plinul de dulciuri, preturi un pic mai mari ca la noi, de statiune... Ajungem in camera, iar surpriza, prosoape curate, samponul schimbat, paturile aranjate. bila alba pentru femeile de serviciu. Marti dimineata dupa un mic dejun copios, plecam iar la plaja. Cand ajungem acolo, vedem un ponton de unde plecau salupe, ... Antonia percuteaza instant si hai cu salupa... 10 leva adult, 5 leva, copil. unde ne duce asta oare? Dupa 20 de minute ancoram intru-n port superb, pe o peninsula magnifica, NESSEBAR, . pentru mine ca pasionat de istorie, raiul pe pamant... Magnific, o intoarcere in timp, totul la superlativ. Lume puhoi, magazine de suveniruri cat cuprinde. Ne plimbam cateva ore pe stradutele inguste, pana ni se face foame. Oprim la celalalt capat al statiunii, la un restaurant pescaresc, culmea ZORNITSA, ca si hotelul nostru, . O masa copioasa, bere rece pt mine, 55 leva. total... foarte putin in comparatie cu ceea ce am mancat. Plecam cu stomacul asigurat, strabatem din nou statiunea, si ajungem la poarta de intrare, Acolo erau trenulete, autobuze, si un autocar descoperit pentru transport in Sunny. Anto vrea trenuletul, platim 3 leva de persoana si plecam spre hotel, . Dupa o baie la piscina plaja obligatorie pe sezlongue... Apa un pic cam rece, dar acceptabila... Retragerea la camera, masa de seara, si se incheie si ziua 2. Somn odihnitor, liniste pe holurile hotelului.

Ziua 3. Mic dejun si plecarea spre aqua park. Ajungem acolo, multe topogane, nebunie totala, Stau la coada la bilete si Anto se razgandeste instant..... hai inapoi la Nessebar. Cu salupa am fost, cu trenuletul am fost, hai cu transportul in comun, sa vedem cum e... autobuz cu AC mergea destul de repede, Ajungem in nessebar, sesiune de shop-ing pentru prieteni, si inapoi la hotel. Plecam sa mancam in oras. Gasim un restaurant chinezesc langa Mall si intram. O masa copioasa. stropita cu bere pentru mine. pret 78 leva. Deci se poate trai bine si fara A. I. Plecam cu burtile pline la hotel ne schimbam si plecam la plaja.

Ziua 4 a decurs in acelas ritm. plaja, hotel, piscina. Seara am hotarat sa exploram zona de distractie pentru copii... Antonia in extaz... Tiribomba care te ridica la 50 m, 10 leva, trenuletul 1o leva., topogan, 5 leva.fish- fish ,posibilitati nelimitate pt copii. Pentru cei mai mari si necasatoriti, destule sex -shopuri, si discoteci, . Deci poti sa te distrezi oricat ai fi de carcotas.

Iata ca a venit si ziua plecarii spre tara. Cum drumul spre Ruse il stiam, am hotarat sa vedem si drumul spre Vama Veche, sa vedem viitorul loc de concediu din 2018.

Oprire la Balcic pentru pranz. la restaurantul din port au meniuri in limba romana, am vrut sa vizitam castelul dar era coada si Anto s-a plictisit. Obiectiv de vizitat in 2018.

Intram in Romania si in virtutea pasiunii mele pentru istorie, vreau sa vizitez cetatea antica Calatis. Parcam in port, vizitam faleza, vedem plaja si ni se face chef de o balaceala... cand vedem stratul de 3-4 m de alge ne piere cheful instant... Manele, cocalari si tot tacamul... Renuntam si intreb un politist de la local unde sunt ruinele cetatii... Se uita la mine ca la extraterestrii, imi explica pe unde crede el ca este si -mi ureaza succes. Lamurit bustean, apelez la, mutu, care -mi spune ca sunt aproape... ma duce la cetate si acolo ce vad... groaza, ,,, zidurile antice nu se vedeau de balarii, niste mirosuri teribile, caini maidanezi, garduri rupte, cateva pancarte pe care abia se vedea ca a fost scris ceva, candva, ... dezamagire totala... rusine... Dezamagit de ceea ce am vazut am plecat spre casa cu intreaga familie. parcurgand centura Bucurestiului in 3 ore si ajungand intr-un tarziu acasa.

Astfel s-a terminat prima noastra aventura in bulgaria, vacanta minunata, ceea ce ne-a facut ca la anul sa ne programam din nou concediul in aceasta tara.

Trimis de Nepereche in 06.03.18 10:52:01
Validat / Publicat: 06.03.18 12:45:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 7573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nepereche); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja CONSTANTIN SI ELENA

webmaster26 [06.03.18 12:39:57] »

@daniel vl: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cazare la Complex Zornitsa Residence

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

crismis [09.03.18 19:12:57] »

@daniel vl: Bine ai venit pe AFA! Constat că Anto v-a cam organizat programul, dar nici n-ar fi putut să fie altfel, cum să reziști ochișorilor alora jucăuși?! Lasă, că v-ați distrat pe cinste! Mai puțin faza de la Cetatea Calatis (cunosc sentimentul, amestec de dezamagire și furie, l-am încercat și noi când am ajuns acolo, cu vreo 2-3 luni înaintea voastră).

Bulgaria are multe de oferit, dacă tot ai descoperit AFA, ia și citește și te uită și la poze, să te convingi. Mă bucură decizia ta, nici noi nu mai servim de mult litoral românesc, decât în doze minuscule și înafara sezonului clasic. În schimb, celui bulgăresc îi alocăm anual cel puțin 3-4 zile (și încă avem multe zone de aprofundat!).

Vacanțe frumoase, orice ați alege și... mai povestește-ne!

Nepereche [09.03.18 20:04:53] »

@crismis:

Multumim frumos pentru comentariu. Deja am rezervat concediul din 2018 tot in Bulgaria ..La anul avem un nou membru in echipa, Stefi...Anto si Stefi ,dezastrul bugetului .. Aveam indoieli sa o luam, dar la 3 ani a urcat singura cele 1480 de trepte de la Poienari, Arefu si la anul va fi mai batrana....deci urca sigur la Alazda. ...Deja programam concediul pe 2018 ,pas cu pas .. Vrem sa batem la pas tot litoralul bulgaresc de la Varna. la Vama Veche. Daca se poate, cate o zi, in fiecare obiectiv descoperit cu ajutorul A.F. A. V-am fi recunoscatori daca ne-ati putea recomanda cate ceva din experienta dumneavoastra.

crismis [09.03.18 20:21:17] »

@daniel vl: Ooo! Data viitoare vor fi 2 "pietre tari", Anto va avea concurența!

Păi... în linii mari, ați avea de bifat: Șabla, cu vechiul far (ce marca demult jumătatea distanței dintre Stanbul și Odessa); Tyulenovo (peisaj superb cu stânci și mare); Capul Caliacra, cu cetatea în capăt, dar merită să vă abateti în dreapta la Ferma de Midii Dalboka și în stânga la Golful Bolata (plajă și bălăceală); Albena; Balcic (aici știți ce trebuie să vedeți, neapărat și grădina botanică).

Am zis "în mare". Că, dacă vă straduiti, mai găsiți. De exemplu, în Ezerets e un restaurant celebru, Wild Duck, iar dacă vă ține mașina, luați-o pe drumul de pământ spre mare. Nu vă spun mai mult, să nu stric surpriza! Sau Restaurantul Bulgarka, de pe plaja din Kavarna, unde noi am mâncat unele dintre cele mai bune scoici!

Despre Varna nu știu prea multe, doar am tranzitat-o de câteva ori, avem pe listă un sejur de 2-3 zile de mai mult timp, dar încă n-a fost să fie.

Zona asta pe care vreți s-o bateti e senzațională. N-o să vă vină să credeți că e la doar câțiva km de nebunia de pe litoralul românesc. Bulgarii însă au fost băieți deștepți și au declarat-o rezervație. De-aia s-a păstrat.

Citiți tot ce găsiți pe AFA, și eu am scris, și alții, precum irinad, Aurici și... nu mai știu. Încă o dată, vacanță de vis!

Nepereche [09.03.18 20:39:29] »

Multumim pentru recomandari. Exact ce am urmarit si noi. Le vom incerca, vom incerca sa la descoperim farmecele. Deja imi ploua in gura numai cand citesc de midiile de la Dalboka si abia astept meniul de la ratoiul salbatic... As incerca si plaja de la Rousalka, dar sa vedem dispozitia, sefelor... Multumim inca o data. Concediu placut si dumneavoastra.

crismis [09.03.18 20:45:01] »

@daniel vl: La Rusalka e de fapt un resort. Se intră cu taxă, nu mai știu cât era, dar e frumos înăuntru, au piscine și vreo 2-3 plaje superbe. Au și restaurant. Noi am intrat doar să-l vizităm, am plătit mai puțin. Merită, ce să zic...

ct64cas [25.08.19 16:06:17] »

@daniel vl: ma bucur ca ati descoperit Bulgaria! Eu o fac cam de prin 2004... Am starbatut-o cap-coada, de la munte la mare, la Dunare. Nu mai merg la Dalboka demult, la Balchik or mai fi cev restaurante nedezvirginate de conationali, unde se mai mananca bine... v-as recomanda Varna pt un city-break, nu neaparat vara, eu merg des, cam 1 data pe luna cand vreau sa mananc bine si ieftin si sa ma si distrez. Si va mai recomand Bansko, statiune montana, iarna.Si nu in ultimul rand,Ruse,un oras la Dunare,superb!

crismis, ct64cas, Nepereche
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sunny Beach: