ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2011

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Alta data nu mai mergem

Am stat 2 zile in aceasta pensiune, in completarea unui concediu mai lung. In conditiile in care vilele care aratau mai bine in 2 Mai erau overbooked, aici surprinzator am gasit destule camere libere. Am zis ca o fi din cauza distantei fata de plaja (sunt vreo 500 metri de mers, cred).

In fine, am vazut camerele, urma sa revenim a doua zi. Cineva din personal ne-a spus ca trebuie sa vorbim cu seful sa ne spuna tariful. Vorbeau intre ei ca le-a atras atentia seful sa nu mai spuna preturi de capul lor. Mi-l suna pe sef si mi-l da la telefon. Sefu' zice: "Cate nopti? " "2", zic eu. "Aha, dar de ce nu stati mai mult, o sa vedeti ce frumos e, e un paradis aici, mai ales daca aveti si copii. In fine... 2 nopti. Pai va las la 100 lei/noapte. Stiti, era 150 lei, dar acuma e sfarsit de sezon si va las la 100 lei. La banii astia beneficiati de piscina, loc de joaca si de toate facilitatile pensiunii". Bine, imi zic eu, ne vedem maine...

A doua zi ajung. Ma cazez. La parter. Vine sefu'. Hai sa facem formele de cazare (formularul obisnuit). Observ ca pensiunea e de fapt Fundatie... "Platesti acum, nu? ", intreaba el. "Bine", zic eu. "300 lei pe 2 nopti". "Pai nu ati zis ieri ca 100/noapte? " "Nu, asta daca stateai minim 4 zile. Daca stai 5 zile costa doar 90 lei. Iti dai seama, 90 lei. Pai iti vine sa crezi? Daca iti zic ca la 5 zile platesti 90 lei/noapte, o sa spui ". Am incheiat citatul din sef.

In fine, nu mai aveam unde sa plec, descarcasem bagajele, deci i-am dat 300 lei si l-am lasat in pace.

Alte impresii (incep cu minusuri ca sunt mai multe):

-: o multime de ganganii in camere (paianjeni, gandaci etc) - am ucis pe capete, parca eram Bruce Willis. Nu se inchidea usa la baie, a venit un mester cica sa o repare, nu stiu ce i-a facut dar a zis sa o trantim mai tare si se inchide. Cand o tranteam noaptea la 1 cred ca auzeau jumatate dintre co-locatari... Peretii cred ca erau din carton (intre etaje, ma refer) ca se auzea perfect galagia de la vecinii de deasupra. La baie era dus dar fara cada sau cabina, pur si simplu curgea apa pe jos, era panta spre mijoc si mergea in scurgerea din podea direct... Incomod pt ca mereu era ud pe jos. Pe langa amenajarea de prost gust a camerelor. Una peste alta, conditii de care nu am mai avut parte din liceu, cand mergeam cate 8 la Costinesti intr-o casuta. Atentie! Intrarea in mare e plina de pietre mari, valurile aduc pietre si am reusit sa ma si "accidentez" la picior din acest motiv. Dar asta nu are legatura cu minunata pensiune...

+: era o bancuta afara unde puteai sta seara, avea o piscina mica si un mini-loc de joaca pt copii, avea restaurant cu mancare destul de buna, dar f. restransa gama de produse (la pranza de ex cand am mancat noi aveau 2 ciorbe si vreo 4 -5 variante de felul 2 si atat). Si deloc ieftin restaurantul. Avea TV si am putut sa vad un meci care m-a interesat. M-am fortat sa gasesc deci cateva plusuri...

Si am incercat sa fiu obiectiv. Oricum, daca aveti pretentii minime legate de cazare si sunteti obisnuiti cu un minim de confort, evitati.

Trimis de traveller7 in 24.08.11 16:40:09
Validat / Publicat: 24.08.11 18:24:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 1887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (traveller7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Hellios Inn: