ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2013
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 14.05.13
MAY-2013

Drept la replică

1. Pensiunea Hellios Inn e o unitate de cazare corect cotata la 3 stele, avand doua tipuri de confort in camere (cu si fara aer conditionat).

2. Beneficiaza de un generos spatiu verde, intretinut, de mobilier in camere adecvat cotarii, de o piscina mare, intretinuta, iar curatenia in camere era bine facuta. Au fost cumparate si instalate aparate impotriva insectelor daunatoare.

3. Restaurantul este mobilat placut, cu decoruri mediteraneene si cu un meniu rezonabil gradului de cotare. In plus, are 2 gratare exterioare, acestea putand fi folosite de turisti.

4. Este situat la o distanta de aprox. 500 de m de plaja.

5. Peretii camerelor fara aer conditionat sunt cam subtiri, dar tavanul este solid.

6. Are in dotare o capela realizata interesant (desi nu cred ca veniti pe litoral sa va rugati, in afara de cele pentru timp frumos).

7. O parte a personalului a fost schimbat si discutiile cu cei noi au decurs normal (personalul este interesat sa aiba clienti mulţumiţi, pentru ca de aici isi mananca painea).

Ca ilustrație a celor de mai sus, am realizat si fotografii, pe care le voi atasa.

Trimis de helliosinn in 10.05.13 13:10:09
Validat / Publicat: 14.05.13 21:21:46

VIZUALIZĂRI: 3026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (helliosinn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hanul Hellios Inn
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -2 PMA (din 2 voturi)

danielsirbu [14.05.13 20:53:35] »

Am vizitat hanul balcanic Hellios Inn in calitate de om de turism, fiind implicat in aceasta activitate de 19 ani, ca jurnalist si manager al singurului post estival de radio, cu maxima notorietate, Radio Vacanta.

Spun, inca de la inceput, spre a nu creea confuzii, ca il cunosc pe presedintele fundatiei care administreaza hanul la fel de bine cum ii cunosc si pe Cornel (Bociort) si pe Ovidiu (pepsi70ro), pentru ca site-ul amfostacolo.ro si Radio Vacanta dezvolta, de mai multi ani, un parteneriat solid.

Pentru ca, in ultima perioada, a fost un val de discutii pro si contra acestei unitati de cazare, permiteti-mi sa va fac si eu cunoscute concluziile:

Cred ca acest han corespunde gradului de expectanta 3 stele si chiar 3 plus, avand in vedere dotarile exterioare si modul de prezentare.

Daniel Sirbu, redactor sef Studioul Teritorial Radio Constanta/Radio Vacanta, care va sta la dispozitie pentru orice informatie suplimentara

P.S.: ptr conformitate: fotografiile au fost realizate de mine personal, cu aparatul propriu. Garantez, astfel, personal autenticitatea și obiectivitatea lor.

Admin [14.05.13 21:06:35] »

Odată lămurit acest aspect, publicăm, într-un final, articolul sub forma unui "drept la replică", sub semnătura proprietarului / administratorului. Articolul este evident FĂRĂ NOTE, ca orice drept la replică publicat pe sait.

Personal -- ca simplu turist interesat de Litoralul românesc şi de 2 Mai în particular, de unde am plăcute amintiri, din tinereţe - am încredere în evaluarea lui Daniel şi - având în vedere şi controversele din impresiile încărcate până acum în rubrica acestei pensiuni - consider că:

- e o mare probabilitate ca aspectele negative semnalate anterior să fi fost remediate,

- că proprietarii / administratorii au avut în mod cert posibilitatea de a fructifica în mod pozitiv feedback-ul primit de la clienţii nemulţumiţi

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.05.13 21:43:41] »

Mă bag şi eu ca doimaiot de ocazie, care a avut prieteni cazaţi la Hellios (prin 2006), fără altă legătură cu Hanul Balcanic (eu mă cazam în altă parte, după cum am şi povestit pe AFA): e binevenită scrisoarea de mai sus, ca şi precizarea că "corespunde aşteptărilor de 3 stele", la care aş adăuga "şi aşteptărilor de 2 Mai", pentru că văd că destule dintre reviewurile negative, care deci scad media destul de mult, au fost făcute de persoane care au crezut că 2 Mai e o staţiune ca Neptun sau Mamaia.

dariaiac* [15.05.13 01:38:41] »

@helliosinn: Ha, ha, ha... 3 stele si 2 tipuri de camere: cu si fara aer conditionat. Dragii mei la 3 stele fara aer??? Da' banuiesc ca aveti pretentii la pret de 3 stele, nu?? Si banuiesc, nu, e sigur ca au acelasi pret, ... si mai adaug: daca sun nu aveti libere decat fara aerrrr. !!! Asa e, voi aveti dreptul sa cereti, da' voi nu aveti nici o vina, ca voi cereti nu bagati mana direct da'... nu mai continui ca deja mi s-a urcat la cap...

dariaiac* [15.05.13 01:44:06] »

@danielsirbu: draga domnule, permite-mi si mie sa-ti spun sa nu-ti mai faci publicitate, sau sa nu mai faci publicitate prietenilor ca, sincer, nu stiu daca are rost. Oricum nu se poate lua de buna o parere care este exprimata de un ''localnic'' sau foarte apropriat localitatii. poti fi mata' si presedinte ca tot aia e...

aleahimus [25.07.14 14:32:38] »

Cred ca daca mergeti in unitate ca fiind prieten cu dl. S.C. si sa primiti cazare/mancare gratuit este ok, dar ca turist nu recomand.

adichi [05.08.14 14:39:25] »

Domnule admin, faptul ca ati intervenit in favoarea unei locatii cotate de catre clientii dvs asa cum a fost cotata, nu cred ca face decat sa completeze ecoul lui "dariaiac" si cu numele si pozitia dvs. Astfel de interventii "prietenoase" nu sunt utile site-ului iar multi chiar se incred in cele ce sunt scrise pe acesta.

Numai bine.

commandorsteel* [05.08.14 15:32:45] »

@adichi: Mai citeste odata ce a scris admin si apoi comenteaza. Nu mai citi printre randuri. Admin doar a postat raspunsul sub forma de drept la replica

adichi [06.08.14 08:43:10] »

@commandorsteel: postarea (copieata si aici) nu este doar drept la replica. Sunt doua postari care "apara" societatea venite din directii neasteptate si nedorite.

Ce sa intamplat, cei doi sunt prieteni cu proprietarul (sau un alt factor de decizie din societatea respectiva) iar acesta ia rugat sa-l ajute "sa-si spele fata" un pic pe site-ul asta care are multi cititori si oamenii iau decizii in functie de asta.

Citat din postare Admin [14.05.13 21:06:35]

"Textul de mai sus este, din câte înţeleg, urmarea și concretizarea unei vizite a lui Daniel la această pensiune, ca o garanţie a obiectivităţii celor redate mai sus.

- şi că - deacum mai bine / mai corect informat şi, în consecinţă, cu aşteptări mai realist "calibrate" - pensiunea poate fi o opţiune *viabilă* pentru turistul interesat de această destinaţie. "

Admin [06.08.14 08:48:03] »

@adichi: ce e pentru tine "apărare" (din partea mea, probabil) poate fi pentru un cititor mai echilibrat - sau în orice caz detaşat - o intervenţie neutră, fără parti-pris, care MEDIAZĂ - sau mă rog, măcar încearcă - păreri divergente. "Adevărul" e ÎNTOTDEAUNA undeva la mijloc.

N-am ce să reconsider ori retrag, mai sus.

Vreau doar să menţionez că suntem la distanţă infinită de a avea vreun interes în a promova această pensiune şi că patronul de la Helios Inn e departe de a ne fi prieten (mie, în special) -- asta ca să folosesc un eufemism

turistul_mihnea [13.12.15 18:15:50] »

Ce-i cu toate aceste minciuni crunte? Ma insel eu, sau Am Fost Acolo nu este un site unde propietarii sa faca reclama afacerii lor?!? Domnule patron, nu mai folositi AFA pentru a face reclama sandramalei dvs!!! A , da , inca ceva ... domnule Admin ,nu este frumos sa va folositi pozitia de editor sa ii faceti reclama lui domnu' patron si sandramalei lui . Hai , pa , ca am auzit destule minciuni pentru azi !!!!!!!!!!!!!!!! P.S : Admin fa-ti curaj si da-mi niste argumente contra , cum i-ai facut si lui adichi ; sa vedem ce spui .

abancor, adichi, aleahimus, commandorsteel*, dariaiac*
Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Hellios Inn:

• pagină generată în 0.47442007064819 sec