ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2011
ÎNSCRIS: 02.08.11
AUG-2011

Sejur OK, recomand

Sejurul in acest resort nu a inceput ok, deoarece am ajuns in jurul orei 14.00, ne-am prezentat la receptie, unde am aflat cu stupoare ca rezervarea nu era confirmata. Agentia de Romania avea confirmarea agentiei din Bulgaria (prin care s-a rezervat sejurul), dar aceasta nu a transmis si hotelului. In cele din urma, dupa cca 2 ore de suspans, am primit cheia de la camera, cardurile pt prosoape si cardul pt restaurant.

Pana anul trecut apartinea de lantul RIU, anul asta e sub patronat DIT

Va voi prezenta pe bucati, cu bune si rele, resortul Club Evrika Beach:

-Parcarea:

Am aratat, inainte de a ne caza, voucherul la paznici, iar unul dintre ei ne-a insotit pana la locul de parcare

Intra cam 200 de masini, fara probleme, e gratis si pazita non-stop

Pentru a intra cat mai multe masini, au fost create locuri si pe spatiul verde

-Restaurantele:

Sunt 4: principal (unde se serveste micul dejun – de la 7.30 pana la 10.00, pranzul – de la 12.00 pana la 14.00 si cina– in 2 serii, de la 18.00 pana la 19.30 si de la 20.00 la 21.30), bulgaresc (se serveste micul dejun continental – de la 10.00 pana la 12.00 si cina – de la 18.00 pana la 22.00), italienesc (se serveste snack bar – de la 12.00 pana la 17.00 si cina – de la 18.00 pana la 22.00) si asiatic (se serveste cina – de la 18.00 pana la 22.00)

Am facut rezervari la cele 3 restaurante cu specific (rezervarile se fac in timpul micului dejun, e cineva chiar la intrarea in restaurantul principal care se ocupa de acest lucru). Ne-au placut f. mult, cu un plus pt cel italienesc (aici esti si servit tot timpul la masa)

Mancarea este ok, ai ce manca, dar unele feluri se repeta. La prajituri un minus, cam ciudate, dar ai fructe destule.

Despre bauturi va pot spune ca sunt multe (bere, vin alb si rosu, sucuri la dozator din gama Pepsi, sucuri nectar, pepsi light la sticla de 2,5 l, cocktailuri facute din bauturi locale si normal bauturi locale)

-Piscina

Daca vreti sezlonguri, tb sa puneti prosoape, pana in 8.30 maxim (idem si pt plaja, dar ii vine si ei randul…)

Sunt 2:

1. Una situata in centrul resortului:

E f. ingrijita, in fiecare zi e aspirata, curatata, etc

Minus: apa e cam rece, iar piscina pt copii e cam mica

Are si un mic jacuzzi

Piscina e deschisa intre 9.00 si 18.00, iar barul e deschis intre 10.00-18.00 (se servesc tot felul de bauturi alcoolice si nonalcoolice locale)

In mijlocul piscinei e un corp in care se afla un WC, personalul piscinei, care elibereaza prosoape gratis, pe baza cartoanelor primite la receptie (aceste prosoape se pot schimba zilnic, intre 9.00 si 12.00), precum si DJTony, omul insarcinat cu muzica

2. A doua aflata in exterior, inspre plaja:

E mica si are putine sezlonguri

-Cazarea

Resortul are 4 corpuri, de la A la D; noi am stat in corpul C, cu vedere la piscina mare

Corpul D este cel mai nou si mai ok, iar numai aici exista camera cu sea view

In corpul A este receptia, rainy bar, lobby bar, exchange, restaurantul bulgaresc si restaurantul principal, in B camere si C sunt masaj, doctorul si frizeria, iar in D se afla restaurantul italian si asiatic, precum si salon bar

Camera in corpul C e aproape ok. Se face curatenie zilnic, tot zilnic se schimba si prosoapele (daca le lasati jos, in baie, in locul special), iar lenjeria la 3 zile. Are A/C, baie in camera si balcon. Aerul conditionat n-a fost curatat niciodata, iar pe jos e mocheta (noi suntem fani gresie, e mai usor de curatat, in mocheta mai raman acarieni). Baia e f. frumoasa, dar nu are ventilator (exista deasupra dusului o gaura mascata). Samponul, dusul de gel si sapunurile oferite la inceputul sejurului, odata consumate, nu au mai fost inlocuite. Patul suplimentar f. mare si solid. Balconul are o masa si 2 scaune de plastic, precum si un suport reglabil de uscat rufele. Perdelele de la geamuri nu cred ca se spala decat o data pe an, aveau un mic miros de mucegai (cred ca si in cauza A/C)

In interiorul resortului nu pot intra persoane straine, toate intrarile sunt pazite

-Plaja

Are nisipul fin, apa e ok, fara scoici sau alge, doar intr-o zi, dupa ce a plouat erau niste alge lungi, dar putine. In schimb in 2 zile au aparut pesti si crabi, spre bucuria copiilor

In general apa a fost calda, dar asta nu depinde de hotel

Sezlongurile si umbrelele sunt gratuite, dar tb sa va treziti de dimineata pt a le ocupa; si asa exista riscul ca personalul responsabil sa stranga prosoapele cu care ati ocupat prosoapele

In spatele portiunii ocupata de sezlonguri, se pot pune cearceafuri, chiar de personae straine

Exista si aici un bar, unde se pot servi softdrinks si bere, intre 10.00 si 18.00

-Animatia:

Sunt niste copii ok, sunt peste tot, isi dau silinta

Vorbesc in engleza, germana, rusa si bulgareste

Au tot felul de programe si activitati

Pt detalii despre animatie consultati panoul aflat in corpul A, langa exchange

Am intalnit personae care erau la al 4 sejur; nu mai e ca atunci cand era in lantul RIU (dupa spusele lor – de ex. anul trecut erau 8 cocktailuri, anul asta doar 4), dar e una din cele mai ok oferte de pe litoralul bulgaresc

Va stau la dispozitie si pt alte lamuriri

Trimis de Dragos12 in 15.08.11 16:37:56
Validat / Publicat: 15.08.11 17:47:46

VIZUALIZĂRI: 2363 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dragos12); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcare - vedere laterala intrarea principala

[15.08.11 18:45:44]

Foarte bun review-ul

[15.08.11 20:10:57]

Ms pt apreciere

Am uitat sa va zic ca exista seif in fiecare camera, dar nu e gratis, costa 5 leva/zi; fiecare considera daca merita sau nu...

Iar la animatie am uitat sa detaliez pt amatorii de sport: se joaca volei pe plaja, volei in apa si polo (la piscina), fotbal pe plaja, darts, shooting

Seara, la 19.30 de obicei e minidisco, pt copii, iar pe la 21.30, la amfiteatru se tine un show de catre echipa de animatie, reusit si antrenant pt audienta. Exista o seara de karaoke, o seara dansanta, aveti ce face de dimineata pana seara

Daca am mai uitat ceva, voi reveni

[16.08.11 00:06:06]

Vin cu o adaugare referitoare la corpul D.

D1 este cu vederea la mare, vedere frontala si laterala. Eu am avut noroc de o agentie de turism foarte buna si am solicitat vederea frontala la mare, din start si am si primit-o. Conteaza foarte mult relatia agentiei cu acest hotel.

D2 are vederea spre parc. Cu banuti mai putini se pot obtine si camere in corpul D (este mai nou, camere foarte spatioase). Am mai tras cu ochiul prin camerele de la parterul blocului A si mi s-a parut ca exista o diferenta.

O alta situatie putin ''deranjanta'' mi s-a parut la baruri. Bauturile servite in corpul D sunt de calitate mai buna. La Rainny Bar: whisky-ul era botezat cu apa (eu il beau sec), Mojito fara frunze de menta, doar cu sirop cu gust de menta (l-am primit asa in 3 zile diferite). In corpul D aparea si menta si gustul putin alcolizat al Mojito. Whisky fara botez, ceai cu felie de lamaie langa etc... M-am consolat cu scuza ca aveau mai putin de lucru, deoarece cam toti se opreau la Rainny Bar, fiind in zona centrala a hotelului.

[16.08.11 13:52:52]

Am primit la venire, in lb romana o hartie prin care este prezentat resortul program restaurante si baruri, precum si alte lucruri utile:

Cardul pt restaurant:

- fata (e trecut numele, nr camerei, perioada sejurului si in ce serie esti pt cina)

click aici

- spate (sunt trecute rezervarile la restaurantele cu specific; se obs ca cel italian nu are rubrica, au trecut un I mare in fata)

P.S. Copiati linkurile intr-un browser

[16.08.11 14:09:19]

Din pacate, linkurile indicate nu functioneaza -- cel mai probabil sunt accesibile doar de pe contul proprietarului contului respectiv.

Incearca eventual sa le rescrii, sau - si mai bine - sa incarci respectivele fotografii aici.

[16.08.11 14:47:45]

Scuze, le-am incarcat la galerie foto

djvasile
    [18.08.11 23:11:07]

Restaurantele de la Evrika au terasa?

djvasile
    [18.08.11 23:16:19]

Vrem sa plecam la Evrika pe 30august! Foarte utile informatiile de la Dragos12!

[19.08.11 06:40:12]

Restaurantul principal are terasa si e destul de mare

Si cel asiatic are, dar e mica

Cel italian e in aer liber

Bulgarescul nu are

SimonaL
    [24.08.11 18:22:37]

Excelent review, Dragos! Multumesc mult, este atât de complet si util, incât l-am listat si ma voi ghida dupa el in totalitate, urmând sa plecam catre aceasta locatie sâmbata.

Promit sa impart impresiile când ma voi intoarce, pâna atunci, nu-mi doresc decât sa fie un concediu reusit ).

Toate cele bune!

SimonaL
    [24.08.11 18:27:30]

[@djvasile]: Atunci e posibil sa ne vedem acolo, noi mergem pe 27 si ne intoarcem pe 4 sept.

florin1108
    [08.02.12 23:58:41]

Spuneti-mi si mie va rog, sunt diferente semnificative intre corpurile acestui hotel? Din cate am citit in review-urile scrise aici am inteles ca, corpul D ar fi cel mai ok. Pt a sta in acest corp D, trebuie sa iau musai camera cu sea view?

Multumesc

[09.02.12 08:20:52]

@florin1108: Da, sunt diferente, intre corpuri. Am stat in corpul D in anul 2011, diferenta de pret nefiind semnificativa. Este lift interior, iesire directa la plaja, este la mijloc intre cele doua zone de piscine, este mai putin aglomerat nefiind restaurantul principal etc. O diferenta am simtit si intre calitatea bauturilor, in corpul D fiind mai buna. Accesul la acestea NU este conditionat de cazarea in corpul D. Nu trebuie sa iei musai cu sea view, corpul D avand camere si spre curtea interioara, la piscina mare (pool view). Daca, totusi, te hotarasti asupra Sea View, merita si neaparat sa ceri agentiei vedere FRONTALA spre mare, nu vedere laterala.

florin1108
    [09.02.12 08:27:10]

@r33a44: Iti multumesc mult pt raspunsul prompt. M-am hotarat asupra acestui hotel si, tinand cont ca vom merge 3 adulti si un copil voi opta pt un apartamen. Din ce am vazut la ei pe site, acestea ar fi cu vedere la mare, deci, implicit in acel corp. Oricum, voi cere agentiei cand o sa fac rezervarea sa ne faciliteze, daca se poate, cazarea in acel corp D.

Multumesc inca odata! Toate cele bune!

[09.02.12 08:45:11]

Tarifele difera in functie de corp/vedere si se poate opta pentru ce corp doresti. Atentie insa la ce agentie de turism optezi pentru ca prin unele, nu stiu care, sunt probleme si incurcaturi la cazare.

De asemenea, este indicata asigurarea privata de sanatate. In incinta hotelului este agreat un singur asigurator. Punctez asta, pentru ca in caz de nevoie (Doamne fereste), daca ai asigurare dar nu la asiguratorul agreat, veti fi nevoiti sa platiti banii din buzunar. Eventual intrebati agentia care este societatea de asigurari cu care medicul hotelului are incheiat contract, fiind posibil sa difere de la an la an.

Anul trecut eu nu am gasit punctat acest aspect si in grupul nostru au fost ceva probleme. Si asta NU pentru ca mancarea este rea. A se citi despre Rotar Virus . Se cam declanseaza el de la excesul de mancare, dar... ma rog, nu comentez aspectul. Tratarea lui se apropie de suma de 400 euro. Alegerea acestui hotel este buna.

Am descoperit in tursimul bulgar altceva decat stim noi sa facem. Din pacate, sunt balcanici si trebuie avut mare grija ca sunt colectori de amenzi (in trafic) etc. Spun asta prin comparatie cu turismul grecesc unde turstul nu este stresat (ca acasa) de politie sau alte autoritati, totul bazandu-se pe bunul simt.

Dar in Bg tot este mai bine decat in RO. In Bg, am gasit multa curatenie, persoanal zambitor, servicii bune. Bravo lor! Din pacate, turistii cazati cad multe teste. Mancarea este din belsug, INSA toata lumea dadea buluc la ora fixa...

Sunt multe de spus...

[09.02.12 08:52:44]

@r33a44, ne-ar face placere sa ne impartasesti din experienta de vacanta (binenteles in functie de timpul disponibil), pe langa faptul ca poate fi foarte utila, notele oferite diferitelor servicii, conteaza foarte mult pentru media acestuia si il pot plasa (sau nu) printre preferintele celui care doreste sa calatoreasca acolo.

[09.02.12 08:58:22]

@florin1108, esti membru cu state vechi pe acest site, ar fi trebuit sa stii ca mentionarea agentiilor de turism nu este permisa (scrie mai jos cu rosu).

Recomandarile se pot trimite doar prin mesaj persoanal.

Pentru aceasta neatentie primesti un avertisment.

djvasile, Dragos12, florin1108, r33a44*, SimonaL
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :