ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2011
ÎNSCRIS: 21.06.10
JUL-2011

O vacanta foarte reusita, subiectiv:

Concluzii pe puncte:

Mi-a placut parcarea oferita in incinta, data trecuta cand am fost in Sunny Beach am avut supriza sa mi se ridice masina. Iar in Bulgaria am platit parcare cam peste tot, mereu la mare distanta de hotel. In sfarsit, nu a fost cazul.

Mi-a placut si plaja: foarte lata, nisip fin ca la Mamaia, plus sezlonguri gratuite, plus bar pe plaja: nota 10. N-am vazut picior de alga.

Piscina este excelenta, dar un pic aglomerata, trebuie sa 'rezervi' sezlonguri (adica sa pui prosop pe ele) inainte de micul dejun.

Camerele sunt modeste, dar curate. Menaj zilnic, prosoape schimbate, tot tacamul. Fara obiectii.

Personalul a fost ok, un pic aroganti ca peste tot in Bulgaria, dar nicidecum obraznici cu romanii cum am citit pe aici. Hotelul cred ca era populat in proportie de 50% de romani, nu au nici un interes sa ne goneasca.

Mesele NU sunt dintre cele mai variate pe care le-am intalnit la bulgari, dar din meniuri au de unde alege si cei mai exigenti (poate cu exceptia dulciurilor). Nu am vizitat restaurantele a-la-carte, sunt doua: unul asiatic si unul bulgaresc parca.

Berea la draft (Slavena) este foarte buna, cafeaua la espressor e excelenta (cea la automat nu prea), iar dintre cocktailuri am incercat doar mojito care nu a fost deloc apa, suprinzator, dimpotriva.

All-inclusive-ul e real, aveti toate mesele, bufeturile, bauturile locale incluse, puteti sta fara cheltuieli suplimentare.

Hotelul e linisit, dar centrul statiunii e agitat: cu baruri, discoteci, viata de noapte. Pentru cei interestati de distractie, hotelul e oarecum la marginea nordica statiunii, deci pana in centru e ceva de mers.

Drumul e lejer, am avut noroc de zero radare. Ca turisti, oricum va lasa in pace politia daca tratati cum trebuie. Orientativ, din Russe sunt 310 km, cca 4 ore de mers nu foarte repede. Ca si costuri am avut taxa de pod x 2 (~8EUR) + vigneta bulgareasca (~10 EUR, nu retin exact). Pregatiti-va cu euro si stati linistiti.

In statiune se pot schimba si lei romanesti fara probleme, dar cautati cu grija casele de schimb.

Recomand hotelul 100%, daca revin in Bulgaria probabil aici va fi.

Distractie placuta si drum bun.

Trimis de khhamsin in 16.07.11 01:35:53
Validat / Publicat: 16.07.11 06:40:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Nisipurile de Aur, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (khhamsin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Daisy
    [02.08.11 00:14:07]

Buna.

Sunt foarte speriata de ce a patit turis cu toxinfectie alimentara nu stiu ce sa mai cred. Am un copil de 1.3 luni si alptez, ar fi un dezastru daca as face o toxinfectie mai ales ca ma gandeam ca voi gasi si ceva pentru el la masa ex supa piure iaurt. Ce sa fac? Sa iau din Romania mancare pt 7 zile pentru copil? Eu fac din Bucuresti pana in statiune 4 ore in lada frigorifica nu se strica si in camera este figider. Ce ma sfatuesti cum a fost mancarea, ai observat ceva ciudat? Inca ceva erau cozi si " bataie" la masa pentru a gasi ceva de mancare?

Multumesc

r6a6c
    [04.08.11 23:39:35]

Buna,

Am fost aici in perioada 29.06-06.07.2 adulti + 2 copii (8 + 14).

Este Ok. Nu trebuie sa iti faci atatea griji (toxinfectii si alte aiureli). Nu stiu ce sa spun despre mancare pentru un copil de 1 an. Preparatele sunt in regula la toate mesele dar pentru acesta categorie de varsta trebuie ales cu mai multa grija; probabil va trebui sa iei ceva provizii de mancare speciala pentru el (a trecut ceva timp si nu ma mai pricep . In camera ai frigider.

Este un resort in regula, corpul D este mai bun la cazare (nu ai de ales, te repartizeaza de la receptie in functie de ce ai rezervat la agentie), masa in schimb se serveste pentru toti in acelasi loc, la piscina sunt peste 500 de sezlonguri, la mare trebuie sa te trezesti mai de dimineata sa prinzi langa mare, recomand sa rezervi la restaurantele tematice (sa vezi ce este si pe acolo) si masa de pranz la snack-bar langa piscina in cateva zile. Evita orice tocatura, nu ca ar fi stricate dar au un condiment care nu este pe gustul nostru (romanilor). Mergi cu incredere, participa cu entuziasm la programele animatorilor (mi-au placut, sincer) este inca un resort bun desi nu mai este in RIU. Concediu placut!

Daisy
    [05.08.11 00:26:50]

MULTUMESC

Dragos12
    [05.08.11 09:48:46]

Puteti detalia mai multe despre parcare? E langa hotel? E gratis?

Multumesc anticipat pt raspuns

r6a6c
    [05.08.11 10:05:09]

Parcarea este in incinta resortului. E gratis si pazita. Desigur asta nu inseamna ca poti sa iti lasi un laptop pe bancheta din spate a masinii Daca vrei sa iesi si sa intri in parcare, in cazul in care trebuie sa te deplasezi cu masina, trebuie sa arati un ticket la poarta. Altfel, pana la Nessebar iti recomand sa iei un autobuz si nu mai ai bataie de cap cu parcarea. Este mult mai ieftin decat cu titi-carul.

Daisy, Dragos12, r6a6c
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :