ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2011
ÎNSCRIS: 08.09.09
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Thassos - imaginile fac cat o mie de cuvinte...

... dar pe langa imagini am sa incerc totusi si o scurta descriere a locurilor pe care le-am vazut. nu stiu daca o sa gasesc cuvintele potrivite, personal frumusetea locurilor ma face sa fiu sceptica ca cineva fara un real talent in ale scrisului le-ar putea descrie asa cum sunt

incep cu drumul usor si foarte frumos multumita lui @ionescunic care atat de bine ne-a ghidat pe ruta bucuresti-bansko (oprire de o noapte si ocazia de a ne minuna inca o data de cat de bine stiu vecinii nostri bulgari sa faca turism) - ilinden (punct de frontiera) - drama - kavala -keramoti

in thassos am stat la Alea Hotel - cochet, aprox 100 camere dispuse in 4 (parca) corpuri dispuse in jurul piscinelor, corpul principal cu receptia, restaurantul si centrul spa cu piscina interioara. curatenie exemplara peste tot. un minus pentru faptul ca veneau cameristele sa faca curat undeva intre 2 si 3 dupa am, daca erai in camera bateau pana deschideai... masa in regim bufet (noi am avut AI) nu extraordinar de variata, insa ce era era de buna calitate si foarte gustos. sucuri naturale, pe langa cele de la dozator, aici un plus. inghetata foarte buna - spre deosebire de alte AI. personalul extrem de amabil, foarte prompti dar si discreti incelasi timp.

Lipsa vegetatiei si stilul arhitectonic - daca pot folosi asa un termen pretios nu prea aduc a Grecia, imi amintesc prima impresie nu a fost prea placuta, mai ales ca hotelul e chiar in sosea, dar una peste alta e ok

as vrea insa sa va povestesc despre niste destinatii in Thassos despre care nu am mai citit pe AFA - daca deja exista impresii imi cer scuze autorilor ca le-am omis:

Skala Kallirachi - pornind din Prinos spre Limenaria (deci cumva partea de nord-vest) este un satuc de o frumusete cum rar mi-a fost dat sa vad. mic, practic are 2 strazi dintre care una este cum altfel decat faleza, si care inspira o liniste si o pace desavarsite... palmieri, leandri, multe barci ancorate la ponton si o priveliste care iti taie respiratia

Skala Marion - in continuarea drumului spre Limenaria, dupa Kallirachi, un alt satuc la malul marii denumit astfel datorita faptului ca in vremuri de demult toate femeile se numeau Maria

Katsavitis (cred ca am scris corect) - asta chiar e ceva ce n-am mai vazut. cel mai vechi sat din insula (cel putin asa ne-au spus cei de la hotel) casele construite in sec 19 si pastrate impecabil, si cel mai potrivit punct de pe insula de unde se poate vedea apusul - noi din pacate l-am ratat. ca punct de interes Biserica celor 12 Arhangheli construita in1804 si cum altfel taverne...

Plaja Pachis - despre asta a mai pomenit cineva pe aici. superba, intre Prinos si Thassos, noua ni s-a parut atat de frumoasa incat dupa ce am descoperit-o numai acolo am facut plaja desi hotelul are plaja proprie cu toate cele gratuite.

ce-am mai vizitat: Marble Beach - fara cuvinte, Golden Beach - din punctul meu de vedere neimpresionant - n-as vrea sa starnesc vreo polemica insa nu mi-a placut: ingusta, foarte aglomerata, sau poate am plecat eu cu asteptari foarte mari dupa ce am citit numai de bine despre ea

Thassos (Limenas): curat, frumos, verde, grecesc

Limenaria: frumusel, mai putin curat decat Thassos, bun pentru shopping. n-am ajuns la fabrica de bijuterii Iris Gold insa am descoperit un magazin cu bijuterii lucrate manual care m-au buimacit.

Recunosc ca am ajuns in Thassos la recomandarea agentiei de turism datorita apropierii de tara. Am citit apoi despre ea pe AFA si ne-am gandit ca a fost o alegere inspirata, insa ce am gasit acolo ne-a intrecut asteptarile. Am plecat cu regretul ca sejurul n-a fost mai lung dar cu promisiunea ca ne vom intoarce si anul/anii viitori pentru a descoperi toate minunatiile acestei insule.

Trimis de alecsa in 14.07.11 20:47:27
Validat / Publicat: 14.07.11 22:06:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alecsa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Keramoti - incepe visul frumos Thassos

[14.07.11 20:58:44]

@alecsa review-ul tau fiind unul general, de calatorie, va fi mutat la Descopera Thassos, notele pentru servicii , masa si cazare au fost retrase.

Totusi, ar fi bine daca ai scrie un review si despre hotel, astfel vei putea acorda si notele retrase aici.

[14.07.11 21:43:33]

ok, completez cu descrierea hotelului: cochet, aprox 100 camere .... completare adusa ulterior mutata in cadrul review-ului ....

[14.07.11 21:51:35]

Ideea acestui site este sa nu amestecam cazarile cu descrierile generale, de calatorie, sunt mult mai greu de cautat si mult mai rar citite de cei interesati.

[14.07.11 22:33:27]

in regula web, atunci te rog retrage si notele pentru plaja si mare, ele au fost acordate numai pentru cele de la hotel, restul sunt de 10+

de asemenea si pentru relaxare tot 10+ daca nu ne referim strict la hotel

sau poate se pot modifica

multumesc,

motaneata
    [14.07.11 23:50:43]

@alexa, n-ai inteles, webmaster22 ti-a sugerat sa faci doua review-ri diferite: unul pentru impresiile despre Thassos (pe care tocmai l-ai scris) si altul despre hotel (ecoul tau poate fi lucrat putin si transformat in review exclusiv despre hotel). Asta ca sa ne fie noua usor cand cautam: impresii generale sau hotel. Vreau sa-ti spun ca si eu le-am amestecat prima oara.

In ceea ce priveste Paradise Beach sunt de acord cu tine (vezi pct. 5 de la ecoul meu la review-l lui @dorgo aici)

Excelente pozele!

mihaistoica
    [18.07.11 11:50:15]

Cam mici notele pentru hotel. Cred ca merita mai mult.

[18.07.11 19:57:23]

mai mult de 9? eu zic ca nu-i de 10...

alecsa, mihaistoica, motaneata
    Alte impresii din această RUBRICĂAlea Hotel & Suites: