ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2015
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 12

Nu ne-a inselat asteptarile

Am cateva zile de cand m-am intors din Thassos, de la Alea Resort & Spa... si rau imi pare; as mai fi stat inca mult si bine. Stiam de problemele economice ale Greciei, ne temeam de ele, insa nu le-am simtit pe niciunde (nici in zambetul lor, nici in leneveala cu care se miscau prin magazine si nici in programul de lucru care nu concepea ore mai mici de 10 dimineata). Dar sa le luam metodic:

Drumul:

Lung si obositor, si mai ales lipsit aproape in totalitate de indicatoare (este o problema crunta in intregul Thassos_ ganditiva ca celebra piscina naturala Giola, prezenta prin toate site-urile de promovare, " beneficiaza" de o singura amarata de pancarda din lemn cu scris albastru la marginea drumului. Nu pare sa-i pese nimanui). Cu privire la traseul complet, cred ca s-au scris rauri de indicatii; chiar eu am cerut si mi s-au oferit detaliat pe pagina AFA aferenta acestui hotel la "Intrebari si Raspunsuri".

Cazarea:

Buna, nu excelenta cam cu de toate in camera (mai putin bautura in minibar dar nu cred ca este o tragedie); baia larga, cu doua chiuvete (foarte utile la spalat pe dinti doua bucati copii cu personalitate), o cabina de dus foarte practica (sunt destul de larg in dimensiuni iar cabina mi s-a parut arhisuficienta); un pat matrimonial standard si doua paturi extensibile (unul foarte moale si unul foarte tare- pe cel tare am dormit eu si mi-a prins bine la intinderea oaselor); TV exista... si atat (cateva programe grecesti si cateva nemtesti... dar cine vine in Thassos sa se uite la TV?); balcon larg cu vedere la piscina si o minivedere la mare (vedeam largul); AC functionabil (mai putin cand aveai usa de la balcon deschisa_lucru de bun simt de altfel), noi, la pranz ii dadeam drumul 1/2 de ora si era foarte OK iar noaptea deschideam larg usa de la balcon (dupa ce trageam plasa de tantzari, foarte utila de altfel) si se crea o atmosfera placuta de dormit.

Plaja si Marea:

Plaja larga cu sezlonguri suficiente (nu gaseai in primul rand daca veneai la 8.00 dar in al doilea rand au fost intotdeauna). Marea cam mica dupa gustul meu (mergeai 30-40 de metri ca sa simti valurile la subrat insa incepeai sa simti si castravetii de mare la talpi_destul de neatractivi). Eu insa, intotdeauna, nu am depunctat elementele naturale ale vreunei locatii (daca castraveciorul ala sarat a vrut sa stea in apa limpede de la Alea, ce treaba am eu... Daca vreau neaparat sa nu am animale marine in marea in care fac baie, ma duc la 7 stele unde scoate ariciul de mare cu betisoarele chinezesti in fiecare dimineatza :)). Piscinele erau OK, cu sezlonguri libere in toate perioadele zilei, si la umbra si la soare (dupa preferinte). Pt doritori era si o piscina interioara, cu o apa de iti taia rasuflarea de rece ce era.

Mancarea:

Punctul sensibil al romanilor. Uite ca aici cred ca orice carcotas ar cam crapa de ciuda ca nu ar avea ce reprosa: multa, buna, diversificata, servita prin toate colturile. Am avut creveti, caracatite, scoici, somon, miel, rata, porcusor de lapte si alte bazaconii. Ca si noutate, pranzul se servea doar la locatia de langa plaja. Ce ne-am mai suparat prima oara cand am auzit (ce e aia, etc.). Dar dupa aceea ni s-a parut o idee excelenta. Noi faceam dimineatza plaja la mare iar faptul ca nu mai trebuia sa mergem in camera la dus, sa ne intoarcem la restaurant ca dupa aceea sa ne intoarcem iar in camera la relaxaresau orice altceva a fost o idee excelenta.

Distractie:

Al doilea punct ca sensibilitate al romanilor. Aici as vrea sa fiu destul de transant: daca vrei cluburi, manele, DJ, etc., stai tata acasa si dute in week-end la Mamaia. Nu sunt pensionar, imi place viatza, imi plac si spritul si berea dar nu suport galagia exagerata si, mai ales, in formula repetata. Cred ca se vede de la o posta ca acest hotel este unul linistit, fara pretentii de club. Animatorii incercau sa fie dragutzi cu toata lumea (unul chiar era roman de-al nostru din Constanta, Andrei, super baiat), se organizau diverse evenimente (polo, fotbal, volei, tir cu arcul, dartz, minidisco, karaoke, etc.) toate la un nivel decent si fara racneli si pocneli. Cred ca gradul de civilizatie al romanilor care eram prezenti in numar destul de mare, nu era deloc mai jos decat cel al nemtzilor, slovacilor sau celorlalte natzii.

Sper sa fi fost destul de explicit in prezentare, iar daca mai aveti nelamuriri punctuale, ne auzim mai jos.

Trimis de lazgab in 22.07.15 19:46:56
Validat / Publicat: 22.07.15 20:29:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lazgab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 apus pe plaja

luciaoradea [23.07.15 02:33:19] »

Bravo, frumos scris. Un review echilibrat. Păcat ca nu sunt poze.

lazgab [23.07.15 09:08:45] »

@luciaoradea - Multumesc frumos. Legat de poze, nu le-am strans inca de pe la prieteni (eu nu am prea facut ca nu am avut cu ce). Promit sa revin si cu poze.

Lyssys [23.07.15 11:45:49] »

@lazgab - Să vă ţineţi de cuvânt, de-acum suntem în aşteptere! Îmi place stilul şi atitudinea, se vede că ştiţi să apreciaţi şi să vă bucuraţi de ceeace într-adevăr contează ca să vă simţiţi bine!

La multe vacanţe de vis!

Aurici [23.07.15 12:02:06] »

@lazgab - Si mie mi-a placut. Bravo!

lazgab [24.07.15 10:03:43] »

@Lyssys - Multumesc mult pentru aprecieri. Vacante minunate si voua.

lazgab [24.07.15 10:05:43] »

@Aurici - Multumesc mult.

Andrei3 [04.08.15 23:51:44] »

Va multumuesc mult pentru comm.

In semn de apreciare pentru voi am creat o pagina de facebook unde ne puteti urmari. https://www.facebook.com/pages/Animation-Alea-Hotel/493041400851988? ref=aymt_homepage_panel

lazgab [06.08.15 17:55:13] »

@Andrei3 - Salut Andrei. Ma bucur sa te reaud. Cred ca atmosfera la voi e de vis in incontinuare. Norocosule. Bafta in continuare.

P. S. Te voi urmari pe facebook.

razvanescu [09.01.16 20:41:41] »

@lazgab - Salut. Poti sa-mi spui daca sezlongurile erau gratis sau contracost?

cosmin_78 [17.11.16 20:10:00] »

@lazgab: bauturi gratis? Bere / vin

lazgab [28.12.16 13:42:15] »

@cosmin_78:

Salut, scuze de intarziere; nu primesc notificari; tb sa umblu prin cont

Aveai de toate: bere, vin si un coctail, sau parca 2, la alegere; altul in fiecare zi. Aveai ce lege.

Andrei3, Aurici, cosmin_78, lazgab, luciaoradea, Lyssys, razvanescu
    Alte impresii din această RUBRICĂAlea Hotel & Suites: