ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2011
DIN: cluj
ÎNSCRIS: 03.07.11
SEP-2008

IC Green Hotel - completari

Buna, am citit pana acum ultimele posturi, mai ales cele negative, mi-am facut cont doar pentru a sustine un echilibru moderat al comentariilor.

Imi pare foarte rau pentru cei care au avut experiente neplacute, sincer, dar, ca orice lucru in viata, totul e relativ!

Ceea ce m-a facut pe mine sa aleg IC Green, in septembrie 2008 (si am ales bine) a fost o conditie esentiala pusa agentului de travel: cautam LINISTE, hotel mai mic, fara zeci de lifturi, fara agitatia specifica resorturilor dedicate in principal familiilor cu copii. Eram dupa un an greu, foarte greu chiar, si aveam nevoie de spatiu si liniste, mi s-a recomandat cu caldura locul acesta ca fiind potrivit conditiei principale, bine- nteles ca am facut un minim research pe internet.

M-a atras, ca si plusuri, faptul ca pe un alt site de impresii gasisem posturi internationale cu descrieri favorabile legate de gradina imensa si despre Bali style in care e amenjat tot resortul si am ignorat, asumandu-mi-le, anumite lipsuri: rusii invazivi si lipsa cunoasterii limbilor de circulatie internationala.

Ei bine, pentru mine totul a fost perfect, raportat la cultura mea hoteliera; high end all inclusive era conceptul de anul acela, prin 20 septembrie, cred; fiind o persoana care foloseste, privat si business, in Europa si in Bucuresti sau Sibiu, un lant hotelier international de 5*, stiam ca nu o sa gasesc pe riviera turceasca conceptele europene/ internationale, asta e ceea ce te atrage, pana la urma, in Turcia (all inclusive fiind concept patentat de ei in anii 80 si care a permis, pana la urma, dezvoltarea uriasa a turismului) si stiam exact ca este cu totul altceva decat daca as fi ales Grecia, Cipru sa nu mai vorbim Spania, Italia sau Croatia!

Cea mai mare greseala, imi permit sa spun, doamnei/ domnului care s-au simtit tradati in expectatii si in efortul lor financiar, este sa compari stelele de acolo cu stelele de unde ati mai fost! Ca atare, poate sa lase de dorit totul - curatenie, amabilitate, mancare!

Ceea ce m-a dezamagit putin in posturile anterioare este faptul ca nu prea am vazut mentionat spa-ul, Lilium Spa, fabulos! In cazul meu, e mai important sa am in oferta hotelului servicii incluse in pret in ceea ce priveste spa area, vitamin bar, fitness& pool, masaje si relax area; ei bine, IC Green sta foarte bine la acest capitol!

Ca sa sintetizez, am incercat sa atrag atentia asupra nevoilor fiecarui individ care alege, in mod rational, sa cumpere niste servicii; in cazul meu era mai important sa am o gradina de vis, luxurianta chiar, un ponton cu perne comode, zona de sport si relaxare, freshuri din fructe si legume, piscina neinghesuita, restaurante a la carte - btw, Cavalli era super! - si nu a fost deloc important muntii de mancare cu sau fara condimente.

Ceaiurile si cafeaua erau la discretie, lobby-ul era deschis nonstop, puteai sa petreci timpul degustand din alcoolul la discretie, tutun, la fel; dulcele cel mai bune era la cafenea - totul e sa si cauti, cand ajungi intr- un resort, si sa iti faci o rutina favorabila tie si familiei.

In ceea ce priveste stafful, eu am dat la consierge de un tanar foarte manierat si vorbitor de lb. engleza, si am ignorat primadonele de la receptie, care, totusi, vorbeau engleza destul de bine.

La Lilium Spa am avut ocazia sa il cunosc pe un responsabil, Oguzhan, care mi-a aratat profesionalismul turcilor in servicii.

Inutil sa adaug ca nu am avut pretentii de la cameristele discrete sau de la paznicii care erau la limita cu resedinta azera, aflata pe teren comun! Dar si acestia se purtau corect! Iar baietii de la plaja, cu prosoapele, iti pregateau din timp zona unde voiai sa faci plaja, fara sa le dai un euro!

M-au suparat cel mai mult: rusii prost crescuti, galagiosi, tzaranoi la momentul mesei sau la plaja, dar ii evitam mergand dimineata devreme la ceai si cafea, iar la pranz, mancand in orice loc decat la main restaurant, Jasmine, seara fiind rezervata, prin rotatie, restaurantelor a la carte, in 2008 nefiind cu o taxa fixa, era un serviciu inclus in cei 1190 eur/ pers. platiti.

Nu a fost un sejur ieftin, nici mai scump decat altele si pot sa spun cu sinceritate ca anul 2008 a fost un an bun pt. IC Green Hotel, posibil sa se fi deteriorat intre timp.

Oricum, am invatat o lectie importanta de la agentii de turism - sa caut hoteluri nou deschise sau renovate - ca atare, anul trecut am fost in Vogue Avantgarde, Kemer, si nu am fost dezamagita! Nu imi permit sfaturi, dar trebuie sa va informati cand luati un produs hotelier, e important sa puneti in balanta pretul/ serviciile incluse - hotelurile au concepte diferite...

Imi pare rau pentru toti cei care au avut experiente neplacute, cred ca e destul de frustrant, mai ales cand esti cu copiii in vacanta - probabil, nefiind in situatie, postul meu nu este destul de obiectiv.

Trimis de i.c in 03.07.11 16:10:09
Validat / Publicat: 03.07.11 17:35:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: kemer, istanbul

VIZUALIZĂRI: 2514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (i.c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

laur&co
    [05.07.11 12:05:53]

Buna,

Mi-a placut foarte mult review-ul tau. Am fost la IC Green, cred ca in acelasi an, si subscriu celor relatate de tine.

Am stiut cand am ales hotelul ca ne vom lovi de rusi, asa ca am incercat sa ignoram acest aspect, astfel incat nu ne-a stricat vacanta. De altfel, rusii sunt omniprezenti in resorturile din Antalya.

A fost prima experienta in Turcia, si de atunci au mai urmat cateva.

Hotelul este ideal pentru relaxare. Pentru noi a fost important spatiul verde, care aici este foarte generos.

In general, serviciile sunt de calitate, nu am avut nimic de reprosat.

Vacante frumoase!

laur&co, tilinka