ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2014
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 05.02.08
JUN-2013

Un sejur placut per total, dar nu as reveni

Am fost la IC Green in 2013 la final de iunie - inceput de iulie. Vremea a fost ideala, soare tot timpul si temperaturi acceptabile.

Per total as putea spune ca a fost un sejur placut, deja chiar prima impresie n-a fost tocmai favorabila.

O sa incerc sa detaliez pe categorii si sa fiu cat mai obiectiva, deoarece si pe mine m-au ajutat mult acest tip de review-uri.

Inainte de a incepe precizez ca a fost al 4-lea sejur in Turcia.

Cazarea/Camera

Camera a fost tipica, cu dotarile necesare (seif, baie cu cada, uscator de par). Exista si un fotoliu pat care a fost pregatit pentru fetita noastra de 3 ani. Nu mi s-a parut extraordinar de spatioasa, insa noi in general folosim camera doar pentru dormit/baie, deci a fost ok. Un minus mi s-a parut balconul care era minuscul si nu avea nici un fel de uscator de haine (destul de util cand ai de uscat costume de baie, etc) - la alte hoteluri la care am mai fost exista asa ceva.

Minibarul cu apa plata, apa minerala, bere Efes, Cola, Fanta, Sprite la doza si 2 sucuri de fructe era umplut zilnic.

Plaja/Piscinele/Exteriorul

Sunt foarte multe piscine, nu mi s-a parut niciodata aglomerat, sezlonguri am gasit intotdeauna, apa minunata si curata, seara era chiar calda bine. Erau si 3 topogane cu apa pentru amatori.

Un minus la piscina pentru copii - exista un singur topogan de plastic pus in mijloc si nu era nici un fel de umbra (la capitolul asta cei de la Crystal Family stateau mult mai bine).

Plaja cu nisip, sezlonguri tot asa, am gasit oricand. La intrarea in mare nisipul era destul de fin, nu asa multe pietricele ca in alte locuri. Totusi, intrarea in mare destul de abrupta, apa se adancea destul de repede si era cam tulbure, iar valuri au fost destul de mari. In ultima zi am descoperit un loc unde intrarea era mai lina si fara pietricele.

Gradinile foarte frumoase si bine intretinute, nimic de comentat la acest capitol, insa e un resort mare si era o distanta maricica intre hotel/piscine si plaja.

Mancare/Bauturi

Aici pot spune ca am fost putin dezamagita. Desi unele lucruri au fost foarte ok si chiar peste alte hoteluri unde am mai fost, altele au lasat de dorit.

Fructe erau din belsug si foarte variate. Niciodata nu am vazut sa se termine. Intr-una din seri au avut creveti si branzeturi foarte variate (inclusiv cu mucegai). Legumele iarasi destul de variate, cu multe dressinguri.

Inghetata pot spune ca a fost chiar buna si se servea de la 10-11 dimineata pana la 5 dupa masa.

Au o cafenea langa piscina cu topogane cu cafea buna, adevarata (nu de la automat), din pacate e afara din hotel, deci la micul dejun esti condamnat tot la posirca tipica de la aparat.

La barul de la SPA sunt sucuri naturale (proaspat stoarse) de portocale, mere, morcovi si gref. Dezavantajul este locatia (ca trebuie sa mergi special la barul de la SPA pentru ele), plus ca sunt niste paharele mici, toate de sticla, deci e cam de baut acolo, ca e cam greu cu transportul. In plus, barul e deschis doar de la 10. Teoretic trebuia sa fie suc proaspat de portocale la micul dejun, insa noi am cerut si nu ni s-a dat (cu explicatia ca e doar la bar la SPA), desi vazusem carafe cu suc la barul din restaurant.

In schimb, felurile calde de mancare mi s-au parut destul de putine fata de alte locuri unde am mai fost. La gratar se pregatea intotdeauna un fel de peste plus inca o carne (intr-o seara de exemplu a fost ficat, nu toata lumea agreeaza). Asta o consider un minus, pentru ca multa lume prefera gratarul, ar fi trebuit sa aiba macar 3 feluri de carne pentru toate gusturile.

Mancarea foarte sarata/condimentata. Piure de cartofi a fost doar de 2 ori, a doua oara nu l-am putut manca, era ocna de sare. Exista un loc in restaurant pentru copii, insa mancarea era tot de la adulti, deci foarte sarata si condimentata.

La placintele cu branza/carne (acelea coapte in cuptorul de paine, similare cu pizza, niciodata nu am stiut cum le spune) era tot timpul coada, trebuia sa fii super pe faza sa prinzi, pentru ca dura pana se cocea o tura si niciodata nu era suficienta pentru cati doritori erau (asta n-am mai patit in alte locuri).

Un alt mare minus, nu exista bufetul dietetic (produsele doar fierte/la abur). Daca esti cu un copil sub un an sau nu ai voie sa mananci sarat, asta e chiar problematic.

Dulciurile iarasi lasau de dorit. Citisem un review aici care spunea ca poti sa categorisesti un hotel din Turcia dupa cate feluri de baclavale are. Ei bine, aici chiar le-am dus dorul! Cataif am mancat intr-o singura seara. Foarte multe prajituri din prafuri, blaturi super insiropate si budinci indoielnice. Baclava trebuia sa-ti iei la inceputul mesei si sa le pazesti bine sa nu ti le ia chelnerul de pe masa si in afara de o singura seara cand au avut cam 4-5 feluri, in rest cam 1-2 feluri. Deci daca ar trebui sa-i dau stelele dupa cate baclavale au avut, vai si amar.

In schimb aveau rahat (turcesc) la micul dejun (nu ca as putea manca asa ceva la micul dejun).

Nu am fost la restaurantele a la carte.

Cu bauturile mi-e greu sa ma pronunt, pentru ca nu sunt bautoare. Vinul era ok (parerea sotului) si bere Efes la draft. Sucuri la dozator (banui ca erau totusi esente Coca Cola, ca avea sigla pe dozator, insa nu am gustat sa vad). Partea buna erau sucurile imbuteliate din minibar, gama Coca Cola. Nu stiu cu spirtoasele cum era, cum spuneam eu nu sunt cu alcoolul iar sotul a baut doar bere si vin.

Servicii/Curatenie/Entertaining

Curatenia se facea zilnic, de obicei in cursul diminetii. Prosoape schimbate zilnic, lenjeria de pat cred ca s-a schimbat cam de 2 ori pe sejur. Nu stiu din ce motiv, doar a noastra s-a schimbat, nu si cea a copilului.

In general destul de curat peste tot. Cu toaletele de la plaja era putin mai problematic, insa si aici se curata destul de des (mai mare problema cu turistii cu lipsa de bun simt), ca pana la urma trebuie sa admiti ca nu poate intra omul de la curatenie sa curete dupa fiecare turist.

In restaurant te serveau cu bauturi la masa, insa nu se inghesuiau foarte tare. O data sau de doua ori a trebuit sa-mi pazesc farfuria ca mai aveau obiceiul sa ti-o ia din fata fara sa intrebe daca ai terminat sau nu.

La partea de entertaining pentru adulti a fost destul de ok. Ce nu am prins niciodata a fost mini disco-ul pentru pitici. La Crystal de exemplu, venea seara echipa de animatori in restaurant si strangea trupa de pitici si mergeau in amfiteatru. Aici nu am reusit in cele 7 nopti sa ne dam seama daca se face asa ceva si unde.

Cu engleza asa si asa, se descurcau parca mai bine decat in alte parti.

Sper ca am trecut tot in revista. Desi a fost ok pana la urma, nu cred ca as reveni aici (poate doar daca as prinde o oferta super-super ieftina).

Trimis de alymarc in 26.01.14 19:41:47
Validat / Publicat: 26.01.14 21:52:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Maritim Pine Beach Resort, Crystal Family Resort

VIZUALIZĂRI: 4054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alymarc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂIC Green Palace Resort: