ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
    ÎNSCRIS: 27.06.11
    JUN-2011
    2 AD. + 8 COPII -- v: 10 [ani]

Dezamagitor

Voi fi foarte scurt. In alegerea acestui hotel au contat foarte mult review-urile de pe acest site. Din pacate, a fost cel mai slab concediu de pe litoralul bulgaresc de pana acum. Este insa parerea mea personala, am vazut si romani extaziati care faceau poze si filme la masa, in hol si lifturi.

Plusuri: - parcare gratis si suficienta chiar daca hotelul era full

- sezlonguri pe plaja gratis

- hotel asezat langa plaja

- hotel curat, spatii verzi intretinute

- scoicile gatite la masa de cateva ori, vinul bun

Minusuri: - piscina interioara cu apa putin tulbure si diverse mizerii plutind in apa

- mancare de calitate slaba, un singur fel de peste numit "FISH"

- carne de pui si porc mereu, carne de miel o singura data pe saptamana

- sucuri chimice, inghetata la fel

- gemul de la masa nu are nici o legatura cu fructele. E o pasta chimica.

- restaurant cu atmosfera de cantina, inghesuiala, trebuie sa aratati cartonasul la fiecare masa

- barul de pe plaja e o gluma: doar bere si sucurile chimice. Atat. Deschide la 10, inchide la 17.

- restaurantele bulgaresti si italiene sunt jalnice. La bulgaresc aceeasi mancare ca in cantina, la italian o pizza obosita si niste paste. Altceva nimic.

- personal nepoliticos: paznici, receptie, restaurant. Comentarii de genul "rumunski... etc"

- mi-au fost furate prosoapele si jucariile de pe plaja in pauza de 30 minute de masa

- menajera a facut curat doar de 3 ori in 7 zile. Din portofel mi-au plecat 50 de euro.

- statiunea este mult prea comerciala, este turism ïndustrial, atmosfera de talcioc

- un lift mereu stricat

- 1 ora wireless internet = 4 leva!

- pe plaja se curata nisipul de alge si alte mizerii in fiecare dimineata. Ce se aduna se arunca inapoi in mare.

- la ora 7 dimineata erau excremente (scuze) pe plaja. Angajatii le ingropau! Am avut surprize cu copiii care se jucau in nisip...

- la ora 19:00 se curata nisipul pe plaja cu un tractoras. Facea foarte mult praf. Conducatorul tractorasului avea masca contra prafului. Noi, pe sezlong... puteam sa plecam doar... Chiar si cu aceasta curatare... multe mucuri de tigara permanent, nu existau scrumiere.

Sunt multe de spus. Repet: mie si prietenilor din grupul meu nu ne-a placut. dar multi oameni erau incantati.

Am stat in corpul D. Prietenii mei au avut ghinionul sa stea in acelasi corp, la etajul 1, deasupra unui restaurant. Nu au putut dormi din cauza galagiei si a karaoke-ului toata noaptea. Cei de la receptie le-au schimbat foarte greu camera, la interventia agentiei din tara.

Sunt locuri mult mai bune de mers in vacante, chiar si in Bulgaria.

Cu toate astea, e totusi mai bine ca la noi. Nu voi reveni aici.

Personal m-au deranjat multe.

Celor care vor petrece concediul la acest hotel le doresc o vacanta reusita.

P. S. : Nu schimbati bani la chioscurile de pe plaja. Au un singur curs afisat: 1 euro = 1.95 leva. Este insa cursul de cumparat euro. Invers este 1.59 si nu este afisat nicaieri.

Trimis de cristi72* in 27.06.11 18:03:35
    Validat / Publicat: 27.06.11 18:51:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 4529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi72*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 coada la intrare la restaurant seara, ora 20:00

fanache51
    [27.06.11 18:59:53]

care erau preturile al aquapark

[27.06.11 19:02:15]

Din cate tin minte: 1 adult + 1 copil = 51 leva (34 +17)

DoMo
    [27.06.11 19:34:02]

Avand in vedere ca am fost acolo in aceeasi perioada si am fost cazat tot in corpul D, consider mult prea exagerat (in sensul negativ) punctul tau de vedere.

[27.06.11 19:44:48]

Repet: MIE nu mi-a placut. Si fac comparatie cu alte hoteluri din aceeasi categorie din Bulgaria.

Nu stiu daca ti s-a intamplat sa intri seara in hotel si sa vina paznicul, sa impinga cu antena statiei sa scoti mana din buzunar sa vada "banda".

Nu mi s-a mai intamplat niciodata in Bulgaria sa fiu furat din camera.

Dimineata la standurile de mancare calda gaseai si altceva decat mancare pe baza de ou? Omleta, ochiuri, etc... si baconul prajit.

Nu cred ca este exagerat, imi pare rau ca nu am facut poze la ce am gasit pe acolo.

Este impresia mea si a grupului cu care am fost.

Hotelul este OK, dar nu merita 5000 de lei o saptamana acolo...

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [27.06.11 19:46:50]

Pana la acest rw, gradul de recomandare al acestui hotel a fost de 100% din 60 de impresii pozitive.

Nota referitoare la mare si plaja mi se pare extrem de mica daca este rezultatul informatiilor din articol. Au mai fost si alte nemultumiri care au condus catre aceasta nota?

[27.06.11 19:57:40]

70% mi s-a parut o nota corecta, desi incadrarea doar la satisfacator este intr-adevar cam mica.

Apa curata, cu multe vietati (pesti, melci, crabi), nisip foarte fin. Partea cu aruncatul zilnic in mare a algelor adunate si ingropatul "mizeriei ", praful facut la curatarea plajei... sunt minusuri.

Sezlongurile erau OK, fara saltea, unii le gaseau insa tari.

La barul de pe plaja se servea pana la ora 17. Am avut surpriza ca dupa ce am stat 3 minute la coada, cand sa comand ceva, angajatul a scos telefonul, mi-a zis ora 5, "finish" si gata, nu m-a servit...

tm67bru
    [27.06.11 20:02:36]

@cristi72: am o intrebare, insa te rog sa nu o intrepretezi ca rau-voitoare, ci doar sa reflectezi la ea: daca acelasi lucru ti s-ar fi intamplat in alta parte (de exemplu in Austria), la fel de nelalocul ei ti s-ar fi parut acest comportament?

Personal, daca stiam ca programul se termina la 5, NU mai ma puneam la coada la 5 fara 3 minute si nu cred c-as fi fi avut, in consecinta, absolut niciun motiv de nemultumire

[27.06.11 20:06:23]

Cred ca la austrieci sau germani m-as fi asteptat...

Dar probabil ca ei si deschideau barul la 10 fix...

Oricum, oferta la chioscurile de pe plaja era foarte buna...eram clienti fideli.

Si inca ceva: daca te uitai la ceas si era 5 fara 3 minute, iti era sete, te uiti la bar, e deschis.....ce faceai? Te duceai la chiosc?

[27.06.11 21:05:58]

Si inca ceva: frigiderele din camere erau goale. Alti hotelieri bulgari de acelasi nivel pun in ele ceva de baut (bere, sucuri, apa). Eu mi-am cumparat ceva de la magazin dar am vazut pe cineva care umplea o sticla de la dozatorul de la piscina.

[28.06.11 09:41:49]

@cristi72

Am si eu o intrebare. Care este restaurantul italian?

predaunicu
    [28.06.11 09:49:29]

La ce hoteluri si in ce statiuni ai mai fost in Bulgaria?

[28.06.11 19:47:41]

@mmierla :terasa din stanga intrarii principale in corpul D

@predaunicu: din 2006 anual: Albena - Boriana, 2007 - 2010 Nisipuri Arabella si Bolero.

[29.06.11 09:27:42]

@cristi72

Acela e snack bar nu este restaurant italian. Nici pe site-ul lor nu scrie ca ar avea restaurant italian.

marius20040*
    [30.06.11 10:28:05]

Salut, am fost si eu saptamana trecuta la acest hotel. Am fost multumit, dar la cateva probleme expuse de tine iti dau dreptate.

Poti sa-mi recomanzi pentru viitor o alta statiune/hotel in Bulgaria, Turcia sau alta tara unde te-ai simtit mai bine?

mihaviena
    [30.06.11 11:26:46]

DEZAMAGITOR... este exact cuvantul ce a caracterizat si sejurul nostru de anul trecut de la RIU Evrika, 10 nopti, 1400 euro. Concluzia pentru acest hotel este ca raportul calitate-pret nu este cel asteptat.

Vad ca tot ai fost norocos, noi in zece zile nu am vazut cum arata o pulpita de pui... dupa ce am intrebat seful restaurantului de ce lipseste puiul cu desavarsire... stupoare... acestea erau directivele RIU. Dar ma bucur ca in urma reclamatiei noaste, si nu numai, voi ati ''beneficiat'' de carnita de pui.

Deoarece si noi am ales hotelul tot in urma impresiilor de pe site, fara a fi pretentiosi... dezamagirea a fost mare, iar marea nedumerire este cum de atat de multi romani se declara atat de multumiti desi au platit un pret f mare si au primit in schimb servicii de slaba calitate (exista o persoana care se declara supermultumit desi chiar el declara ca atat sotia cat si copilul s-au ales cu enterocolite grave!!!).

[30.06.11 15:43:34]

@marius20040: Salut! Este foarte greu sa recomanzi un loc in care sa te simti 100% multumit. Eu sunt deja client de 6 ani al hotelurilor din Bulgaria, dar mi-am petrecut vacantele si in Grecia. Anul acesta as fi incercat din nou Grecia, dar problemele de la ei din tara m-au facut sa ma razgandesc. Oricum, imi ajunge de Bulgaria. La anul mai vedem...

@mihaviena: Nu am avut probleme digestive, dar au fost multe altele. Pe alte site-uri de rating turistic, acest hotel are note bune, rating-ul fiind dat de straini (nu romani). Este o oarecare diferenta intre felul in care se poarta bulgarii cu romanii fata de alte natii. Si ca sa nu spuneti ca romanii sunt mai rai decat altii, am vazut "pensionari" germani care isi alegeau cuburile de gheata cu mana la masa, dintr-un bol. Nu cu degetele, cu toata palma.... Groaznic...

[30.06.11 15:46:28]

@mmierla: Se faceau rezervari la Italian dimineata... Nici eu nu am stiut unde este, dar am aflat: acea terasa.

[30.06.11 16:03:22]

@cristi72 multumesc de raspuns. cred ca seara era italian. Ziua nu se manca fara rezevare? Cand am fost anul trecut era snack bar. Copiii mei numai acolo anu mancat la pranz. Apoi pe la 16.00 parca nu mai tin minte ora erau prajiturele si fructe si ceva sandvisuri. Iar la pranz erau chiftele (ma rog hamburgheri) carnati sau cremvursti, paste, pizza salate... fructe.

[30.06.11 16:05:03]

Da, intre 14 si 16 am mancat si noi acolo in prima zi cand am ajuns, erau niste gustari, fara rezervare.

cosminp
    [05.07.11 19:52:12]

cam toate hotelurile cu AI au sistemul de masa tip cantina, mai ales hotelurile mari, iar acesta este destul de mare.

cu farfuria in mana, cu sau fara coada, iti pui ce vrei sa mananci.

oricum, mie preturile mi se par uriase pentru aceasta perioada, motiv pentru care am ales din nou turcia, unde la un pret de circa 700 euro, stai 7-8 nopti la 5* UAI.

voi detalia cand voi avea timp.

cosminp, cristi72*, DoMo, fanache51, marius20040*, mihaviena, mmierla, predaunicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :

• pagină generată în 0.040632009506226 sec