ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2011

Mini vacanta la Sunny Beach

durata 22.04-25.04/2011

cost 116e/familie + 12e/pod dus/intors + 6e/vineta + ~ 50e/pt div

motorina --370km*2*consum 5% (un logan motorina) 37L*6= ~220lei

Total 184e si plinul in tara.

Cum sta bine "romanilor"--hotaram si noi ca e mai ieftin sa ne petrecem pastele la vecinii Bulgari. Fiind un grup destul de numeros (am ocupat 28 de camere la hotel) am zis ca indiferent de vreme/cazare/mancare nu are cum sa nu iasa frumos atat timp cat plecam pusi pe distractie.

Costul rezervarii a fost de 116e/familie/camera cu all--la hotel Diamond 4* (vezi review aici) (cei mai gospodari au dat incepand cu 84e/familie) situat in statiunea Sunny Beach. Pe numele ei - bulgaresc - SLANCEV BRIAG, statiunea este marginita la sud de Nessebar si la nord de Sveti Vlas avind o lungime de ~ 8km, plaje cu nisip fin mai ales in sud, si multe, foarte multe posibilitati de cazare de la hoteluri de 5*din renumite lanturi pana la aparthoteluri, multe noi sau renovate curand.

Situata pe stanga drumului ce duce de la Varna la Burgas, intr-un golf de o frumusete aparte, este considerata statiunea cea mai mare si cu plajele cele mai largi si insorite de pe intreg litoralul Bulgaresc.

Cam asta am aflat dupa o minima informare, pe "sfintul goagal", fiind prima oara cand vizitez aceasta zona a Bulgariei.

Distanta Bucuresti-Sunny e de ~ 370km depinde de traseul ales. Noi am decis sa mergem pe varianta Giurgiu-Ruse-Sumen-Varna-Sunny Beach, aici consider necesar sa multumesc colegului @ionescunic, pt sfatul dat in vederea trecerii prin orasul Varna, care s-a dovedit a fi pe cat de simplu pe atat de ok si anume se merge pe bulevardul care continua din A2 pana se termina, avind in fata un parc, aici se face dreapta spre Burgas.

ziua 1

Pe la 8,00 plecam impreuna cu finii spre MARE, SOARE, DISTRACTIE. Drumul pana la Giurgiu a fost liber si nu prevestea nimic despre aglomeratia din vama. Podul a fost trecut cu brio in 60 min, se pare ca ceva mai tarziu a fost chiar mai aglomerat, abia pe la pranz intrand cat de cat in normal.

Vama trecuta fara probleme, vinieta luata de la un peco de pe traseu, nu ramane decat sa dam bice cailor de sub capota masinii. Drumul in sine si autostrada destul de circulabile, ca si in anii trecuti se faceau ceva reparatii. Trecem prin Varna fara probleme si incepem un frumos traseu serpuit cand pe langa mare cind peste munti si vai. Un atuu al acestei statiuni este alaturarea magica de mare si munte.

Ajungem destul de usor la hotel, in jurul orei 14.30 iar dupa formalitatile

de cazare si aflarea vesti ca intram in programul all cu cina decidem sa facem prima cunostinta cu statiunea. Cum hotelul e situat aproape de centru gasim repede unul din cele 2 restaurante deschise momentan in zona si decidem sa mancam ceva:

2 sendwich-uri gratinate + o salata cu 2 frigarui de pui si un fresh 25leva.

In zona se muncea de zor la pavaje, magazine, hoteluri intr-un cuvant la intreaga statiune ca sa fie gata pentru sezonul ce urmeaza. Am gasit deschise magazine, casa de schimb, chiar si un aprozar destul de aprovizionat, farmacii si puncte de prim ajutor. Prima zi am incheiat-o cu plimbarea pe malul marii unde am admirat curatenia acesteia, nisipul fin si apa curata.

Am vazut hoteluri impunatoare dar si unele mai "gospodaresti"care au niste preturi prietenoase si un raport ok al serviciilor.

Revenim la hotel unde cina, tip bufet a fost suficienta si diversificata. Urcand in camera constat ca e frig, cred ca nu erau mai mult de 12-14 grade, asa ca am decis sa cobor in hol sa vad ce se poate face. Aici am avut o placuta surpriza si anume staful hotelului a dat ok-iul pt a fi pornita instalatia de climatizare a intregului hotel/tronson, asta in conditiile in care multe familii aveau copii micuti si in ciuda faptului ca... sincer... nu stiu cum s-au scos la cheltuieli, pretul platit pe sejur fiind unul decent in raport cu ce am primit, --parerea mea--

Caldura s-a facut simtita spre miezul noptii insa a tinut pe intreaga durata a vacantei.

ziua 2

Luam micul dejun, lejer, abia acum constat ca hotelul e plin doar in proportie de 40-50%, asta fiind un avantaj pt noi dar pt hotel? ... nu stiu. datorita acestui fapt pe tot parcursul vacantei nu au existat probleme legate de locuri in restaurant, mancare lipsa, etc...

Facem repede o sedinta si decidem: Nessebar insa dupa prinz. Ok plec haihui prin statiune, in alta directie fata de ieri si asa dau de statia de autobuz unde vad programul autobuzului nr 1 , care duce la Nesebar, simplu de retinut la si 15; la si 45 ale fiecarei ore. Trecem pe linga aparthoteluri care aveau de vanzare garsoniere la 19.500e sau apartamente cu 2 camere la 22-25.000e

pe langa hoteluri mastodont, sincer nu vreau sa ma gandesc cand in sezon este full cum te descurci in restaurant/e. poate si De asta atat de multe rw-uri negative.

Ajungem in zona de sud a statiunii, marea ne fascineaza si de aceasta data, o admiram, culegem scoici, ne plimbam pe langa apa si revenim spre hotel. In periplul nostru am trecut pe langa o multime de terase/restaurante, care vor face deliciul celor care vin in vara.

Luam pranzul, il savuram in liniste si ne pregatim de drum. La 14.15 fix vine autobuzul care pana la noi era gol, acum ne facem probleme daca ne ia sau nu pe toti, unii avind si carucioare. Reusim cu brio sa incapem toti, ba chiar mai urca si altii pe traseu. Cost bilet 1 leva/sens. Exista si alternativa taxi la 10leva, oferta facuta catre noi in acel moment. Cat am stat in statie baietii s-au delectat cu o defilare a unui exemplar de fatuca "vanzatoare de placeri", dar cum nimeni nu era singurel s-au multumit cu admiratul si cateva pareri.

Pe toata durata vacantei am fost fascinata de 2 doamne de 60+ care, cred ca au venit cu ceva program pt seniori , fiindca nu au fost insotite de alte rude mai tinere. Au incercat cu discretie si mult bun simt -datorate experientei de viata- sa se alature grupului nostru pt a vizita Nessebar-ul, iar in "otobuz" au dat dovada de mult umor, singure constatand --spre deliciul unora--ca " am urcat si noi 2 babe intr-o masina de tineri sa vedem cum tinem pasul" Bineinteles ca la destinatie fiecare a facut ce a dorit asa ca au fost o prezenta discreta fara a deranja pe nimeni.

Intoarcerea din Nessebar a facut-o fiecare cand a dorit. Despre vizita si noaptea de inviere am sa vorbesc mai pe larg in alt rw.

Cum vremea a fost excelenta am lenevit nitel pe o bancuta langa apa, am luat la pas toata insula care e cat un parc dar cu tone de istorie/mp. Te bucuri de cladiri vechi de sute de ani, conservate exemplar , alaturate unora moderne, de stradute inguste, cel mult 80-90cm, de ruine ale unor civilizatii suprapuse in timp si spatiu.

Cu sufletul incarcat de frumos si cu bucuria ca am gasit o biserica--se pare singura- in care se tine slujbe si unde am posibilitatea sa iau lumina, iau 2 magnetei si ma instalez in statie pentru intoarcere. Pe drum admir mai atent diversele hoteluri pe langa care trecem, multe inca nedeschise, si incerc sa i-mi imaginez forfota din plin sezon , cand totul e animat la maxim. In prima faza m-am bucurat ca am putut savura totul in linistea extrasezonului, dar venita acasa am facut repede o rezervare noua pt finele lui august.

Ajunsi la hotel , luam o cafea/suc si lenevim la soare pe terasa restaurantului. Au fost 3 curajosi care au intrat in piscina -30 secunde- cat sa i-si faca ambitia. Eu m-am multumit sa nu bifez aceasta experienta acum --motive obiective-- si am stat doar la plaja.

Seara s-a lasat cu leneveala in hol/bar sau pe unde se mai putea. Cu toate insistentele mele nimeni nu s-a dat plecat catre biserica, asa ca pe la 11.30 iau drumul catre Nesebar, de aceasta data cu auto propriu eu si cumnata pt a participa la slujba si a aduce lumina sfanta. Parcarile, destul de pline, am vazut si autocare , semn ca unele hoteluri au organizat aceasta deplasare, pret parcare 2leva/1-4 ore de stationare. Mergem pe stradute inguste si deja aglomeratia se face simtita in preajma bisericii, curtea si interiorul fiind pline. ne strecuram usor in interior, fur cateva cadre desi nu e voie dar i-mi cer scuze in gand lui Doamne-Doamne, si gata... incepe preotul sa vorbeasca. Numaidecat iese cu lumina, reusesc cu greu sa iau de la preot, insa de iesit nu am reusit cam 20 min pana cand nu au luat lumina toti cei prezenti, la ei fiind obiceiul de a lua lumina direct de la preot nu unul de la altul. Drumul catre masina este luminat de sute de lumanari, asta face si mai feerica seara. Cu sufletul incarcat de har, cu lumina luata plecam spre hotel.

Aici inca forfota in hol, unii mai indrazneti vin sa ceara si ei lumina, le dau si incerc sa nu ii cert ca nu au mers cu noi. Urc lumina in camera, fiind candela o in baie in chiuveta cu putina apa rece si o las sa arda pana dimineata, sa ne vegheze somnul.

ziua 3

Dimineata am avut la md in plus oua vopsite si cazonac. Eu am avut de acasa pasca si cozonac , asa ca masa a fost bogata si traditionala de dimineata pana seara. Ziua nu prevestea nici o agitatie, inceputul a fost pe terasa restaurantului la soarele blind al diminetii. O surpriza placuta mie a fost intalnirea cu o verisoara care era cazata la hotel Iberostar si in plimbarea ei prin statiune a recunoscut masina, astfel a dat de noi si din vorba in vorba decidem o dupa amiaza in Nesebar-ul vechi pe care ea nu a apucat sa il vada. OK la 14.15 ne intalnim in statie si plecamla plimbare.

Aici eu deja "stiutoare" o plimb cu atentie pe stradute deja strabatute de mine si incerc sa o impresionez cu ceva vorbe despre ceea ce vedem. Ne declaram multumiti si mergem spre capatul autobuzului unde savuram in tihna o delicioasa inchetata pret 3-12leva depinde de cantitate/aranjament.

Pe drumul de intoarcere ea ramane la hotelui ei si noi o statie mai sus, statia de intoarcere e peste drum de hotel.

Fiind deja seara servim cina si decidem sa ne retregem intr-o camera familia si niste prieteni mai apropiati pt probleme familiare. RUPEREA UNEI TURTE. Cum finuta mea ce mica tocmai aduna primul trandafir in buchetul vietii in aceasta perioada, am profitat si am sarbatorit cu masa si dans... bineinteles la bulgari.

Nici nu stiu cand a trecut timpul de aceasta data si gata ziua, deja ceasul arata 1si ceva noaptea, asa ca fuga somn ca miine avem zi de mers si de cumparaturi.

ziua 4-ultima

Trezire, predare camere, mic dejun, nu cred ca au stat multi la pranz, poate cu asta s-au mai scos si bulgarii, si frumos incolonati (4 masini) plecam sa cucerim Metro Varna. Trecem de aeroport, ne lasam pe sub pod si aproape am ajuns. Metro Varna e mai mare si mai bogat decat cel din Ruse si spun asta din experienta. Eu care fac piata la propriu in BG , iau carutul si i-mi vad de ale mele. Cum eu am legitimatie permanenta la ei, ceilalti au intrat si au platit pe ea Fiindca nu au avut prea multe de luat le-am dat legitimatia lor si pana au trecut toti am fost si eu gata.

De aici si pana la vama totul a decurs fara probleme. Aproape de vama incepe nebunia, care venea din Bg, care din Gr etc, tot pe aici trebuie sa treaca si preventiv politia bulgara a facut ceva filtre pt a nu se bloca vama. Timp de asteptare mai mic ca la plecare dar parca oboseala incepea sa i-si faca simtita prezenta.

Trecem cu bine podul, intram in tara si in 60 min suntem acasa. Obositi, bucurosi de inca o vacanta reusita si cu bateriile incarcate ne gandim deja la urmatoarea.

CONCLUZII

Statiunea merita din plin. Cazari sunt pentru toti si toate buzunarele. Magazine de unde sa poti cumpara ceva mancare/bautura (ca de suntem romani si unii ne gospodarim la fata locului) cu duiumul. Farmacii si puncte de prim ajutor la tot pasul. Pt distractie am vazut f multe terase/baruri precum si discoteci. Sunt destule cazinouri/sali de jocuri, precum si f multe "magazine de placeri pentru adulti"... DAR NICI O BISERICA.

Daca ar fi sa recomand aceasta statiune as face-o cu drag deoarece e desfasurata de-a lungul tarmului, deci are parte de multa plaja, e animata, si --aici vorbesc din carti --se pare ca vara nu prea e plina de romani, deocamdata.

Daca povestea va bucura inseamna ca si-a atins 1/2 din scop , daca va e si utila atunci a meritat pe deplin .

Trimis de roth in 22.05.11 16:12:59
Validat / Publicat: 22.05.11 17:19:53

VIZUALIZĂRI: 4031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul dintre casino-urile din statiune , se pare cel mai mare dintre ele. Este in centrul statiunii.

banal
[22.05.11 18:12:38]

Sal. O mica corectie Nessebar este la sud si invers.

[22.05.11 18:57:59]

@Banal, am corectat eu la cererea autoarei.

Visan125
[23.05.11 11:58:50]

Sunny Beach este o statiune unde cei indragostiti de mare pot gasi aproape orice. Are zone mai linistite (sud) dar si mai galagioase (centru, nord), are zone cu gunoaie (centru - hotel Kuban), dar si pline de verdeata. Bineinteles, vorbesc de cum arata statiunea la sfarsitul lui august 2010.

Noi ne-am simtit excelent colindand statiunea pe jos de la un cap la celalalt.

codryna
[23.05.11 15:00:55]

Dupa o frumoasa experienta in Albena (vezi review aici), anul acesta am decis sa mergem la Sunny Beach.

Despre hotel am aflat multe lucruri (si pozitive dar din pacate si negative, asta e, ramane sa ne facem o parere la fata locului) si acum cautam informatii despre statiune.

Imi place foarte mult ceea ce ai scris, mi-am salvat link-ul la favorite si inainte sa plec o sa il recitesc pt a tine minte exact cum e cu drumul + costuri + plimbarile la Nessebar.

Multumim frumos pt informatii!

MANDACHE
[22.06.11 11:14:10]

te-am citit inainte sa plec la sunny beach... si chiar m-a ajutat! mersi!

banal, codryna, MANDACHE, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sunny Beach: