ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2011
ÎNSCRIS: 31.03.11
SEP-2010

Informatii utile pt vacanta ta - Kusadasi

Desireless - Voyage Voyage

M-am gindit ca unele informatii la indemina tuturor nu ar strica, ba mai mult, avindu-le la indemina ar conferii vacantei voastre un inceput de bun augur! Despre hoteluri, costuri si comfort s-a tot scris, avind de unde ne documenta, insa despre lucruri de care ne lovim in fiecare vacanta, mai putin. Exemplu;

Posta si telefonul, sunt doua lucruri indispensabile pt o vacanta. Posta o veti gasi in centrul statiunii semnalizata cu PTT pe fond galben are program de dimineata pina seara tirziu cu o pauza de 1h intre 12-13. Aici se pot cumpara timbre si tot aici va sugerez sa cumparati cartele pt a telefona acasa. Desi majoritatea hotelurilor au telefoane directe, receptia avind posibilitatea sa va faca legatura, eu va recomand cartela. Prima varianta este mai comfortabila dar si mai costisitoare, pe cind o cartela de 100/unitati care costa in jur de 10/tl adica 5/e va-r ajuta mai mult in oras existind f multe telefoane publice. Prefix 004+ nr. telefon si ai rezolvat problema, avind controlul asupra unitatilor ramase. Nu cumparati cartele din bazar pt ca eu m-am pacalit si am dat 5/e pe una cu 50/unitati.

Transportul; pt. a va deplasa de la un capat la altul al statiunii si in imprejurimile acesteia sunt doua moduri de transport local, minibus-ul (dolmus, cum il numesc ei) care circula intre orele 07; 00 si 24; 00 si care o ruta predeterminata, fara prea multe statii pe traseu insa un simplu semn cu mina si soferul opreste atit pt a te lua cit si pt a cobori exact unde doriti. Pretul unui bilet este afisat la sofer, plata facindu-se la coborire, iar costul este de aprox. 2tl adica 1/euro. Taxiul reprezinta o modalitate mult mai comoda de a te deplasa dar este eficient atunci cind esti in grup de 4-5 pers. Va dau un mic exemplu; am plecat 5/pers din centrul statiunii spre Ladies Beach aprox. 4km si am platit 5/euro pt toti. La inapoiere am venit cu un taxi costind la fel. Atentie insa ca pe timpul noptii costul deplasarilor creste (taxi) cu 50% fata de tariful din cursul zilei si atunci negocierea trebuie sa devina o obisnuinta.

Farmacii; sunt deschise zilnic, reprezentate prin panoul ECZANE.

Apa nu o recomand de la robinet, nici macar acasa la noi, din cauza continutului mare de minerale. Sunt suficiente mag. alimentare de unde puteti cumpara, costuri mici, apa plata sau minerala. Daca cereti apa ei tind sa-ti dea apa plata, pt minerala trbuie sa specificati 'gazos'.

Cartile de credit sunt acceptate aproape peste tot dar pt faptul ca ei platesc comision bancilor va recomand ca plata in magazine, restaurante, cafenele sa o faceti cash. Cu cardul puteti retrage bani de la majoritatea bancilor insa trebuie stiut ca sumele retrase sunt intotdeauna in lire turcesti si nu in valuta. Este de preferat sa ai in permanenta lire pt a putea platii micile cumparaturi, negocierea fiind mai buna in lire. E bine de stiut ca bancile au program zinic, mai putin simbata si duminica, de la 9-17. , in scimbexista birouri de schimb valutar cu program mai lejer 9-24 in sezon. Folositi aceste doua modalitati de a schimba banii si nu aplati la schimbul din receptii unde va dau un curs mult mai mic.

Magazinele sunt de obicei deschise de la 8; 00a. m. pina aproape de miezul noptii, 7 zile din 7, fara a inchide pt pauza de prinz, iar despre bazarul din centrul statiunii ce sa mai zic! Acestia cind statiunea e plina n-ar mai inchide nici noaptea. Dar pt ca a venit vorba despre bazar vreau sa stiti ca miercurea, in zona hotelului Izmir, undeva in in spatele kERVANSARAY-ULUI este un mare bazar (piata) de fructe si legume cu preturi f acceptabile fata de market sau magazin. Expunerea acestora pt ei cred ca a devenit o arta, facindu-mi realmente placere sa ma plimb printre tonete unde fiecare incerca sa te imbie cu produsul sau. Vinerea in schimb, mai sus de primaria orasului (beledye) este un mare bazar cu imbracaminte, incaltaminte, etc. asemanator cu bazarul din centrul statiunii, dar cu preturi mult mai mici si mai usor de negociat. Pt. micile atentii pt cei de acasa este bine de cumparat de aici.

Acestea fiind spuse, ma opresc nu inainte de a va recomanda cu caldura statiunea Kusadasi nu numai pt costurile mai mici, ci si pt faptul ca fie doriti sa va relaxati, fie doriti sa va refaceti pt un nou an, fie ca doriti sa vizitati situri istorice, fie ca doriti sa va distrati in cluburi pe vestita ' strada 'bar street', fie ca se poate vizita insula Samos cu doar 35/E, fie pt seara turceasca de la Kervansaray sau pt cele doua parcuri de distractii... pt tot

Trimis de maria55 † in 17.05.11 14:15:31
Validat / Publicat: 17.05.11 15:31:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.05.11 14:32:40]

Hmmmm... incepe sa se simta vacanta in aer, si acum cu imformatiile primite de la @maria55, incepem sa visam la... Voyage !

Sper sa placa melodia atasata!

[17.05.11 14:50:18]

@webmaster13, multumesc pt melodia atasata, care place in mod sigur tuturor, iar despre vacanta ce sa spun? ! Sunt cu gindul la ea imediat ce trece revelionul! Am planul deja, cu toate ca obtez mereu pt septembrie. Cu multumiri, maria

[17.05.11 15:31:31]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru destinatia Turcia

adryana
[17.05.11 17:21:15]

@maria55, un vot din inima pentru toate sfaturile tale, initial am notat ca bazarul acela cu toale e sambata, asta in Selcuk eventual nu? si acolo in Kusadasi e bazar vineri?

Sa fim sanatosi si sa avem putere sa vizitam cate ne-am propus, altadata nu mai alegem all inclusive, mai ales in Kusadasi, caci sigur pierdem o masa, care dealtfel e platita.

Am pornit muzica si am citit cu multa placere rw tau. In privinta banilor am aflat ca in tara la noi nu gasim lire turcesti asadar vom schimba acolo din euro. hmmm.

Iti doresc multa sanatate si distractie la maxim la Surtel!!

[17.05.11 17:38:43]

@adryana, sa o luam metodic; iti multumesc pt aprecieri, pt urarile de sanatate de care cu totii avem nevoie, si nu in ultimul rind m-ai bucurat ca ai retinut pina si hotelul la care merg. Da! Bazarul de simbata este in Selcuk, am fost si eu anul trecut, am plecat cu dolmus-ul din Kusadasi, m-a costat 8/E dus-intors, dar a meritat. Cu toate ca a 2a zi am scos masina din parcare si am plecat la Efes si la Casa Fecioarei Maria, fiind duminica si vrind neaparat sa particip si la slujba!

Din bazar simbata, am cumparat un maslin, m-am chinuit sa-l transport cu dolmus-ul, dar a meritat. A rezistat peste iarna, acum ii apar frunzulite noi, ma incinta f mult, i-mi aminteste de vacanta si nici nu m-a costat mult (5/E)

Tot binele din lume ti-l doresc!

Cristian_h*
[17.05.11 19:29:45]

la targul din Selciuk vin foarte multi "tarani" din satele aflate mai in interiorul regiunii care au mai putina tangenta cu turismul modern, femeile in varsta in special sunt mai conservatoare (este totusi o tara musulmana) asa ca, doamnelor si domnisoarelor atentie la tinuta... cu o tinuta prea lejera... pantaloni prea scurti sau o bluza foarte decoltata, veti avea parte de comentarii neplacute din partea acestora care nu se vor sfii sa vi se adreseze direct si chiar daca nu cunoasteti limba turca veti intelege cu siguranta ce le nemultumeste ...nu mai vorbesc despre comportamentul barbatilor...

[18.05.11 08:53:08]

@cristianh, asa este, la Selcuk, bazarul este f diversificat, f mare, dar cu preturi mult mai mici. Doar la acest lucru am facut referire. In ceea ce priveste sfatul tau, este f bun pt tinerele care 'se expun', nefiind cazul meu si nici a @adryanei.

Daca erai mai atent ai fi observat atit categoria de virsta (ma refer la mine0, cit si faptul ca am fost o plimbareata in ceea ce priveste Turcia.

In anii 1984-86-88 plecam pt o luna la Izmit (asa primeam viza si profitam de fiecare zi acordata), la o familie cu radacini infipte bine in satucul Kosekoy ,,f credinciosi. Mergeam din 2 in 2 ani deoarece asa primeam viza. Cu aceste ocazii, am participat chiar la doua nunti si la un botez. O familie numeroasa cu virste cuprinse intre 2-90 de ani in care sfatul bunicului era litera de lege pt intreaga familie. Stiu si ce le place si ce nu le place! Insa de un lucru sunt sigura; sunt f primitori. Si indiferent din ce cultura vii trebuie sa stii sa respecti!

oliviaci
[23.04.13 17:23:57]

Buna, eu nu am mai fost in Turcia de 8 ani si as vrea, din nou, sa merg anul acesta. Imi poti spune, te rog, referitor la preturi practicate in restaurante, baruri, inclusiv magazine, sunt mari? Erau preturi acceptabile atunci, mai mici cu mult decat in Grecia, acum nu mai stiu. Daca imi poti raspunde, poate imi dai si ceva exemple.

Multumesc mult.

Olivia