ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2011

Diamond hotel 4*-Sunny Beach

Generalitati

*coordonate GPS 42.696661/27.710507

*pagina hotel http://www.hoteldiamondbg.com/

*pont: in GPS scrieti SLANCHEV BRIAG asa e recunoscut.

Hotelul este situat in centrul statiunii, pe artera principala, la 5 min de principala zona cu baruri si discoteci si 2 min de statia de autobuz nr. 1 care pt 1 leva te duce la Nesebar in "orasul vechi". Dispune de 300 de camere (standard, superioare sau family)

Chech-in-ul s-a facut destul de repede, (oricum erau numai romani dintre care 40% gasca noastra) asa ca am luat cheia--intrarea in camera e pe baza de cheie--si am urcat la etajul 5, etj sunt numerotate de la 2 la 6.

Pe tot parcursul sejurului am vazut doar 2 familii de englezi, restul conationali

Receptia

este mare, in hol exista ceva canapele si masute, aici se mai gaseste sala de calculatoare (acum goala), un salon de tatoo (inchis si el), casa de schimb-inchisa un mininarket (acesta deschis), un salon de coafura (deschis), 2 fotolii pt masaj gen cele din mall cost 1leva=4 minute. Tot din hol se poate intra in bar--care e cu plata-- si in restaurantul care dispune de o terasa maricica. Accesul catre etaje este deservit de 2 lifturi.

Camera

este mare, a noastra a fost cu vedere spre piscina, hotelul fiind in forma de U. Dotarile din camera sunt: minibar (la noi a fost gol) pat matrimonial mare, confortabil, noptiere, dulap fara seif si un tv micut dar cu destule posturi. Mocheta este in stare buna ca si restul mobilierului, lenjeria curata si de calitate.

Un plus este plasa de tantari existenta la usa balconului, astfel poti dormii lejer cu usa deschisa daca vremea permite.

Caldura,... fiindca am avut parte de asa ceva..., este asigurata se instalatia de aer conditionat generala.

Baia

este incapatoare, zona de dus e separata printr-o perdea si o bordura care opreste apa. Am avut prosoape destul de ok (spun asta deoarece este prima oara cand dau de prosoape vernil si roz nu albe), feon, gel dus, sampon, sapun. Nu pot spune ca m-a uimit, nici ca e ok pt 4* dar pentru mine care am stat 3 nopti, m-am bucurat ca am avut apa calda la discretie, totul a functionat, inclusiv feonul care in aceasta perioada e destul de necesar. Aerisirea a facut fata cu brio.

Cu instalarea si inspectia camerei gata... coboram sa vedem ce se mai intampla prin hol/hotel. Deoarece noi am ajuns dupa ora 14 iar pranzul e intre 12-14 am fost anuntati ca intram cu cina si iesim cu pranz.

La receptie era deja mai aglomerat dar doamnei de acolo ii venise un ajutor, o domnisoara, ambele vorbesc engleza si asta e un +

Restaurantul / terasa

Restaurantul e mare, dispune de o terasa generoasa --acum nu pot garanta ca in sezon e sau nu ok--intr-un colt al restaurantului este un bar iar in partea opusa este zona de preparate la minut. Pe ambele laturi sunt geamuri largi, asigurand o iluminare naturala foarte buna. Dispune de mese pt 4 persoane precum si de zone cu banchete pt 6-7 persoane. Dupa parerea mea este destul de ok pt familii.

Mancarea

Nu pot sa nu apreciez faptul ca am avut ce alege, chiar peste asteptari, nu exista sa ramana tavile goale, poate un avantaj a fost si numarul mic de oameni ~ 200 persoane

MD

lapte cald/rece, ceai, cafea din termos, suc, apa la dozator, unt, gem, miere, 3-4 feluri de branzeturi (vaca/oaie, topita, topita afumata) masline, legume, fructe, oua (ochiuri, omleta la minut, amestecat cu mezel, fiert) cascaval, salam, crendwusti, caizer ptajit, iaurt, cereale de 2 feluri si CLATITE pt care aveai fineti/gem div. sortimente. Paine alba/integrala cu posibilitatea de a o praji. Cred ca nu am uitat nimic dar e elocvent ca a fost bogat.

Pranz

2 feluri de supe, in general pui cu taitei si crema de legume, insa in ziua de paste a fost de miel (bunaaaa), ceva gratar (ceafa sau micii lor specifici) peste fript, salate div simple sau cu sosuri, masline, cartofi (prajiti, natur si gratinati), paste cu diverse, orez cu legume sau in ziua de paste cu organe de miel delicios, tocanita de pui, fileuri de peste pane (din cel gongelat, dar peste nu tocatura) spanac gratinat cu cascaval, fructe si dulciuri (prajiturele si cateva torturi cred ca 5-6 la o masa, diverse sortimente, aduse cate unul dar nu cu pauze mari, cum se termina cel din suport cum venea cu altul de parca regretai ca ai luat deja

Gustare de cafea

Singurul lucru care era intre mese, cafea si ceva dulciulete (intr-o zi am avut 2 tipuri de chec, in alta fursecuri) Cred ca este un minus daca si in sezon e asa, insa acum la banii dati si la nr de persoane din hotel asta e, a fost bine.

Cina

Ca si la pranz diversificare, nu lipsea nimic din meniu nici la o ora dupa deschidere.

Masa/ziua de paste

Am avut oua vopsite la discretie, cozonac din comert bunicel, ciorba de miel, friptura la tava de miel, si un orez cu organe care trebuie musai sa il prepar si acasa. Nu a fost nimic altceva, spectacol sau cina festiva.

Bautura

La fiecare masa pranz/cina aveai "vinul casei" alb/rosu in carafe pus langa bar, precum si bauturile autohtine: gin, votca, whisky, astea in conceptul all. La liber barul parea destul de dotat, nu ma put pronunta fiindca eu nu beau decat apa si lapte

Personalul

Putin la numar dar foarte prezent, daca aveai nevoie, amabil, zambitor, chiar atent cu picii care au fost destui la numar.

Concluzie:

Tinand cont de faptul ca a fost extra sezon si inca se mai faceau mici pregatiri pe ici pe colo, gen amenajarea zonei din jurul piscinei, eu cred ca merita incercat si in sezon

plus-uri / minus-uri

plasa insecte la usa balcon (o a doua usa defapt)

spatiu mare in camera si baie

pe etaj exista canapele unde se mai poate sta la taifas

schimb prosoape si luat gunoi zilnic

aproape de statie autobuz, supermarket mare peste drum, casa schimb valutar cu un curs decent

leileva=1/0.44 euro/leva= 1/1.90

--------------------

parcare insuficienta (nu e o noutate)

curatenie parca neterminata (nu era aspirat bine si unele rame la geam inca aveau praf)

As recomanda hotelul doar celor mai putin pretentiosi , si spun asta datorita micilor amanunte care fac diferenta intre el si unul de 4* adevarate : gen lipsa papuci, halat, prosoape albe..etc..

preturi pt Spa

masaj antistres / 50 min / 70 leva

Trimis de roth in 02.05.11 18:21:21
Validat / Publicat: 02.05.11 20:09:19

VIZUALIZĂRI: 9667 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 vedere din strada laterala in interiorul "u"-ului

[02.05.11 19:19:10]

@roth: arunca te rog o privire aici - click aici; nu cumva este vorba despre acelasi hotel?

rothAUTOR REVIEW
[02.05.11 19:22:30]

Stai ca cercetez mai atent , pozele sunt de la Diamond, recunosc 2. Am harta cu toate hotelurile si ma uit atent si vad, lasa-mi 10 min te rog

[later]: Gata am gasit Diamond Sky e la intrarea in statiune, undeva aproape de drumul principal care duce de la Varna la Burgas, pe cand hotelul unde am fost e in centrul statiunii.

Cand am fost la Bansko un web a dat o captura din satelit si am explicat unde sa localizeze corect hotelul --si acolo fiind problema cu White Fir Resort si White Valery . Daca da o astfel de captura ajut la localizare dar vb cu el eu nu stiu cum sa scriu peste captura

Numai bine.

[02.05.11 20:00:19]

Multumesc.

Din cate imi dau seama, datorita similitudinii de nume s-au incurcat un pic 'treburile'; unul dintre reviews-urile de la vechea rubrica era (tot) de la *hotelul* Diamond (dovada fiind pozele), insa al doilea (primul in ordine conologica) era probabil de la *apart-hotelul* Diamond Sky.

Am mutat reveiw-ul tau impreuna cu cel'alt la vechea rubrica (redenumita DIamond Hotel), iar pe cel de la *aparthotel* Diamond Sky l-am mutat la o rubrica nou-creata.

rothAUTOR REVIEW
[02.05.11 20:20:01]

Multumesc cui m-a ajutat la editare rw.

@ admin

Si eu cred ca asa s-a intamplat fiindca una din poze e chiar holul hotelului.

roth
Alte impresii din această RUBRICĂDiamond Hotel: