ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
AUG-2010

O incursiune in celebrele 'cale', oazele intime din Mallorca

Despre Mallorca s-au scris multe povestiri, si este un subiect inepuizabil, cel putin eu sunt atat de indragostita de locul acesta, incat as reveni de fiecare data cu placere.

De altfel, din prima zi cand am vizitat Insulele Baleare am avut acea senzatie de “deja vu” care pur si simplu m-a surprins intr-un mod spectaculos.

As recomanda celor care isi pregatesc o vacanta in Malorca sa mearga pe tarmul vestic, cel cu celebrele cale si cu plajele sale largi.

Anul trecut am fost cazati in statiunea Cala Millor care este superba, si de care am mai amintit in povestirile anterioare.

Cala Millor este o statiune selecta cu hoteluri bune, noi, cu plaja larga, aflata intr-un golf.

Noi am fost cazati la hotelul Hipotel Flamenco, de 4 stele, care este deosebit, dar acolo se gaseste o paleta larga de hoteluri, toate noi, elegante si confortabile. In statiune sunt putini romani, predominant nemti, cu abundente resurse financiare.

Va recomand Cala Millor este eleganta, oaraceum aristocrata, in general aici este mai scump si sunt servicii mai bune.

Puteti vizita Cala Millor inchiriind niste biciclete speciale, urcand si coborand acele pante, intr-un ras zgomotos, cu ochii atintiti catre mare.

Plaja de aici are nisip foarte fin, alb, marea este curata, serviciile sunt la superlativ, este o statiune perfecta ptr relaxare.

Nu stiu daca este insa o statiune potrivita ptr tinerii zgomotosi, nu sunt multe discoteci aici, nu este o locatie rebela ptr tinerii si adolescenti pusi pe nebunii si distractii, este mai degraba o statiune potrivita ptr indragostiti sau cei care cauta linistea.

Eu atunci cautam linistea, vroiam sa ma regasesc, de asta am ales Cala Millor, vroiam sa fiu intr-un loc in care sa fiu impacata cu mine.

De acolo, din Cala Millor se poate vizita intreg tarmul vestic si se pot descoperi plajele mai pustii, calele splendide, toate dand senzatia de pasnic, de fericire, de conexiune totala cu natura.

Puteti incepe din nord cu celebra Cala Mesquida, un mic resort absolut incantator si izolat, unde veti avea surpriza ca dincolo de vegetatia luxurianta sa descoperiti o plaja larga, nsispoasa, alba exact ca in cartile postale trimise dintr-o insula exotica.

Ajungand in acese locuri, nu ai cum sa nu te bucuri de ce iti ofera natura si sa realizezi cat de mici suntem cu totii in fata ei.

Aici in Cala Mesquida se afla si cateva ”aparthotels” si case de vacante care se afla pe o culme, toate avand o vedere oarecum panoramica asupra plajei.

Daca aveti posibilitatea, va puteti cauta aici cazare, locatia este indicata ptr cei care iubesc natura si ptr nudisti.

De la Cala Mesquida puteti vizita si celelate resorturi de aici precum Capdepera, Cala Ratjada si Cala Bona, Alguida, Cala Gat si altele care se afla relativ aproape de Cala Millor. De altfel, odata ajunsi pe tarmul nord-vestic veti gasi nenumarate indicatoare care va vor duce catre aceste locuri izolate dar superbe.

Cala Ratjada este un fief ptr tineri, sa gasesc aici numeroase case de vacante si tineri care se distreaza de dimineata pana seara tarziu, este un resort mic dar vesel.

Aici in zona veti descoperi numeroase golfulete, unul mai pitoersc decat altul, ascunse printre vegetatia deasa si dupa niste coaste stancoase.

Va recomand de asemenea sa inchiriati o barca impreuna cu niste prieteni, exista aceasta posibilitate, sau sa va achizitionati una dintre nenumaratele “boat trip” de 1 zi cu plecare din Cala Millor, fie catre sud, fie catre nord, veti fi placut impresionati.

Nu ratati o excursie cu barca, este senzational, eu sunt innebunita dupa barci, si de fiecare data, simt nevoia sa iau o excursie din asta, imi da senzatia de libertate.

Ce va mai recomand este ca odata ajunsi pe tarmul vestic sa vizitati Porto Cristo si Porto Colom. Porto Cristo este mai cunoscut, dar mie mi-a placut mai mult Porto Colom si care se afla ceva mai in sud. Ambele au si plaja, dar locatiile in sine sunt de vazut.

Cele 2 porturi au nenumarate atractii turistice, celebrele “cuevas” fiind aici, dar si oraselele in sine sunt frumoase: cladiri istorice, catedrale, strazi pitoresti, cafenele intime unde va puteti bea cafeau de dimineata sau puteti savura o inghetata.

Eu sunt moarta dupa inghetata si nu ma pot abtine sa nu gust asa ceva, mai ales cand ajung intr-un loc pitoresc scaldat de briza calda!

Pe tot tarmul vestic se afla nenumarate plaje si locuri pustii in care va puteti bucura de soare, puteti descoperi cate o “cala” fie ca se se numeste Cala Romantica, Cala d’Or, Cala Murada, daca aveti timp nu ratati nimic, pana aproape de fiecare plaja se gasessc sosele practicabile.

Tot in zona se mai afla si cateva statiuni mai mari gen Callas de Malorca si Cala d'Or , mai izolate, dar bune ptr familisti, totusi Cala Bona si Cala Millor mi s-au parut ceva mai atractive.

Veti fi uimiti de diversitatea plajelor si de faptul ca multe dintre cale sunt atat de izolate si pustii, incat veti fi singurii de acolo, va veti putea balaci goi in apa, fara sa va vada nimeni, veti putea face o gramada de nebunii impreuna cu persoana iubita, sau cu prietenii zglobii, fara sa aveti vreun spectator.

Oricum, veti fi fericiti aici, fie ca sunteti cu o persoana iubita, sau singuri, doar cu gandurile si visele voastre, caci nu aveti cum sa nu fiti altfel.

Si ce poate fi mai incitant decat sa ai o plaja pustie doar ptr tine si partenerul tau, un loc fabulos in care va puteti iubi si bucura de voi si de peisaj!

Sau ce poate fi mai linistitor decat tu singur cu gandurile tale secrete pe o intindere imensa de nisip, gol, si fara inhibitii, simtind ca poti sa iubesti totul, numarand fiecare graunte de nisip pe care il presari din palma pe care o cufundai in albul acela, ca auzeai fiecare adiere a vantului, respirand acel miros proaspat de mare, sau te strafulgera fiecare val care vine spre tine!

Nu, nu aveai sa cum sa nu te simti altfel decat bine, ptr ca tu erai toate astea, din fiecare erai ceva!

Va veti considera privilegiati ptr ca natura va ofera toate astea, fara sa va ceara nimic in schimb, ea ofera totul neconditionat, asa ca voua nu va ramane decat sa va bucurati de tot, ca niste copii carora li se ofera iubire neconditionata!

Eu am avut o senzatie de liniste si de bucurie in fiecare dintre aceste locuri, nu stiu daca pot spune ca o plaja era mai frumoasa decat alta, totul era de fiecare data ALTFEL.

Si trebuie se fie altfel, ptr ca totul ar fi fost monoton, aici in Malorca nici o plaja nu seamana cu alta, dar pe fiecare le apreciai si le iubeai, in felul ei, de fiecare data altfel si nou.

Ce gaseai intr-un loc, lipsea in altul, dar acolo descopereai cu totul altceva, care il facea unic.

De altfel, tocmai diversitatea asta te surprindea si te anima, ptr ca fiecare dimineata, fiecare zi era altceva.

Mi-a placut sa ma plimb pe strazile din Porto Colom si sa ma gandeam ca aceste locuri au fost minunate dintotdeauna, ele au fost acolo mereu, numai noi oamenii, am pasit uimiti, mereu altii si altii... pe cand acele locuri au ramas acolo, cu o frumusete impasibila si totusi calda, fireasca.

Nu ma puteam abtine sa nu ma gandesc cati nu au sperat, nu au zambit, nu s-au bucurat, cati nu s-au mirat de acele locuri, cate generatii au trecut pe acolo, toti s-au grabit, numai ea, natura a ramas acolo.

De acolo, iarasi puteai merge la Cala Serena, Cala Mercal, Cala Ferara, Cala Murada... sunt atat de multe, toate merita atentia voastra!

Intr-una dintre zile am fost si in Calla Llombardes, un golf izolat unde apa este de un verde izbitor, de altfel, regiunea Santanyi este o locatie de vis in care va recomand sa va cazati, daca aveti posibilitatea.

Acolo se afla nenumarate “cale”, toate sunt surprinzatoare, si veti vrea sa le vizitati pe toate: Cala Figuera, Esmeralda, Santanyi, Mondrago, Moro, fiecare are o alta briza.

Va recomand sa vizitati putin si portul Saint Jordi din sud, este o asezare pitoreasca, curata, se gasesc aici foarte multe hoteluri mici, noi, deosebite, cu apartamente generoase cu balcoane mari catre mare.

Veti observa ca la o plaja marea pare verde intens, in alta parte, alba, altundeva bleu intens, aici veti vedea un peremptoriou inverzit strajuit de niste case de piatra cu o panorama ampla, niste nori care parca intineaza putin din albastrul cerului, iar altundeva veti vedea doar o intindere imaculata de nisip si soare... mult soare.

Imaginati-va o cutie are de ciocolata cu multe tipuri de bomboane, toate invelite frumos si toate apetisante, veti simti nevoia sa le gustati pe toate, dintr-o nevoie avida de pura curiozitate si dorinta, din instinct.

Asa veti simti aici in Malorca, veti vrea mereu sa vedeti altceva, sa simtiti altceva.

De aceea, ori de cate ori veti vedea cate un indicator care duce catre o “cala” nu ezitati sa o descoperiti.

De altfel in zona Santanyi din sud unde se afla si un port deosebit de linistit se afla niste proprietati fabuloase, cu o panorama uluitoare catre mare.

Sunt niste case de piatra superbe cu niste gradini luxuriante si toate au vedere catre mare, probabil costa o gramada de bani, dar o locuinta acolo, merita toti banii din lume.

Nu ai cum sa nu fi fericit acolo, inconjurat de atat de multa perfectiune.

In zona aceasta de sud-vest se gasesc nenumarate resorturi, dar din pacate, ele nu sunt promovate de catre agentiile turistice din Romania.

Este adevarat ca locurile de cazare din aceste zone nu sunt numeroase ca in statiunile celebre, dar mie locurile izolate mi se par mult mai frumoase.

Au acea frumusete rurala, unica, pasnica, neatinsa de turismul in masa, nu aveti cum sa nu fiti fericiti aici.

Este atat de multa liniste, simti ca plutesti pe un norisor alb si pufos, ajungi la niste stari primare dar foarte profunde, numai fiind acolo, te eliberezi de toate lucrurile urate din viata.

Eu am avut senzatia asta de fiecare data cand mi-a placut ceva anume.

Remomorez drumul catre Platja es Trenc, sau oraselul Colonia Saint Jordi, drumul printre niste dune de sare, este imperios sa inchiriati o masina si sa mergeti si in locurile acestea.

Acolo o plaja imensa, alba, ti se deschidea in fata ochilor intr-un mod aproape obscen, nu puteai vedea decat acel nisip stralucitor si yachturile acostate alene in fata plajei, intr-un sir nesfarsit, in timp ce oamenii isi beau linistiti cocktailul rece intr-o atmosfera totala de “leisure”, aparenta nepasare, si abandon total, bucurandu-se de briza si de viata!

Imi amintesc si cand ajungeam pe Platja Es Trenc in regiunea Saint Jordi din sud, care merita vizitata dar nu in weekend cand este aglomerata, si pe care o descopereai pe furis dupa un palc dens de copaci........ ce senzatie fabuloasa aveam cand priveam nisipul acela alb, marea atat de perfecta si de o culoare atat de intensa, toate se contopeau atat de extraordinar, incat la un moment dat nu mai realizam care este marea, care este cerul, care este nisipul, eram socata pur si simplu, totul era de o perfectiune atat de naturala incat te lovea.

Privind marea acea senzationala, si cufundandu-te in ea, era o senzatie de plenitudine, fortai o limita sprituala, uneori aveai senzatia ca mori, alteori ca te nasti, te simteai pe marginea prapastiei si apoi din nou inotai linistit, nu aveai cum sa nu iubesti locurile acelea.

Era o senzatie pe care nu o puteai refuza, pentru ca ce simteai era atat de uimitor, venea de la sine, iti placea acolo ptr ca nu avea cum sa nu iti placa.

Asa trebuia sa fie si asa era, era o senzatie de fericire pe care nu aveai cum sa o respingi, pentru ca nici nu vroiai asta, nu simteai asta.

Simteai dimpotriva, ca trebuie sa te bucuri de toate acele momente fabuloase si de faptul ca te regaseai si in nisipul acela de o puritate dramatica, si in apa acea stravezie, nu aveai cum sa le refuzi. Eu asta am simtit in Malorca, in fiecare loc in care mi-a placut.

De aceea, daca as mai vizita Malorca, as merge intr-un loc izolat, mi-as inchiria un aparatment intr-o casa de vacanta situat intr-o zona de coasta, as merge fie pe coasta de est, cu celebrele Porto Soller, Formentor, Saint Elm-cu vedere spre insula Dragonera, Andratax, Alcudia, dar si in zona din nord-vest Cala Ratjada, Cala Millor, si sudul cu zona Santanyi, as recomanda zonele mai putin aglomerate.

Nu ai cum sa nu ai o vacanta superba aici, trebuie insa sa dispui de o stare sufletesca anume, sa poti sa iubesti si sa intelegi toatea astea.

Si daca vizitati Malorca nu trebuie sa ratati excursia catre Valdemossa, trenul Soller, soseaua Sa Calobra, care este specatuloasa sau cea catre portul Formentor,Torent de Pareis, iar despre toate astea am discutat in review-urile anterioare despre Mallorca..

In concluzie va recomand Insulele Baleare, in special regiunile mai izolate, plajele pustii, porturile mici, mai putin calcate de turisti, inchiriati o barca si acostati in golfuletele care va asteapta doar pe voi, veti vibra cu tot ce inseamna acest loc si va veti indragosti iremediabil.

Trimis de Alb in 02.04.11 02:13:56
Validat / Publicat: 02.04.11 05:55:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: ibiza, formentera

VIZUALIZĂRI: 10016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cala Millor plaja

[02.04.11 07:15:39]

Notele acordate la capitolele "Servicii", "Cazare", "Bucatarie si masa" au fost retrase, acestea figurand deja la articolul despre unitatea de cazare, hotelul Hipotel Flamenco.

[02.04.11 07:33:39]

Am adaugat melodia de mai sus la cererea autoarei acestor impresii!

[02.04.11 08:12:01]

Mutat la rubrica "Descopera Mallorca" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Alina Morar
[02.04.11 13:36:32]

Uau! Foarte frumos!

robertooo
[05.04.11 11:50:25]

frumos. si eu merg pe 4 iunie in magaluf Malorca, abia astept

AlbAUTOR REVIEW
[28.05.11 12:03:23]

buna robertoo daca mergi in magaluf sa faci o vizita si in valdemossa si sa iti iei excursia acea cu autocarul catre Sa Calobra, este un must see.

Magaluf este pe partea opusa a insulei, fata de Cala Millor unde am fost eu, dar este bine si acolo. Magaluf este o statiune un pic mai veche, hoteluri ceva mai vechi si izolate.

Vizitea-za si Saint Elm cu Dragonera, Santa Ponsa, portul Soller si capul Formentor, daca ai posibilitatea inchiriaza o masina si du-te si in sud la Colonia Saint Jordi plaja Es Trenc.

succes.

Alb, Alina Morar, robertooo