ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
ÎNSCRIS: 24.02.09
JUL-2010

Tenerife – o buna varianta pentru exotism accesibil

Anul trecut, la inceputul lunii iulie, avand de sarbatorit o ocazie mai speciala, am ales o destinatie in acelasi timp exotica, dar si mai accesibila decat insulele din zonele mai indepartate, si anume Tenerife.

Zborul dureaza aproximativ 6 ore, in cazul in care este zbor direct, iar in cazul in care doriti sa mergeti cu o cursa de linie (noi am ales aceasta varianta, mai exact Tarom + Air Europa), exista variante de zbor cu escala in Valencia sau Madrid. Din pacate, insa, este foarte posibil sa prindeti o escala destul de lunga, fie la dus, fie la intors (noi am avut parte de 5 ore de asteptare la intoarcere).

Am ales sa ne cazam in Costa Adeje, o zona mai linistita decat populara, agitata si aglomerata Playa de las Americas (din pacate, noi am trecut un pic de varsta de “party all night long” :))).

Hotelul ales a fost La Plantacion del Sur din lantul Vincci, un hotel de 5* De Luxe, facand parte din grupul Small Luxury Hotels of the World, aflat intr-o zona de hoteluri de 5*, in marea majoritate.

Desi ar putea parea o optiune scumpa, in cazul in care rezervarile se fac cu cateva luni inainte (noi am facut din aprilie), preturile coboara destul de mult, ajungand la aproximativ 110-120 EURO/nopate/camera standard. Exista si varianta de vila privata, avand o camera imensa, pat cu baldachin, cada si dus cu hidromasaj, dressing, terasa proprie pe care se poate face plaja (este dotata cu sezlonguri, halate, papuci etc), jacuzzi in aer liber (pe terasa) si vedere spre ocean, dar, evident, pretul pentru aceasta varianta este mult mai mare (in medie 300-320 EURO/noapte).

Hotelul este absolut superb si este extrem de potrivit pentru luna de miere sau alta escapada romantica, dar si pentru familiile cu copii, intrucat ofera multe facilitati pentru cei mici.

Plajele sunt numeroase in aceasta zona, dar destul de putine au nisip majoritatea fiind cu pietris si foarte inguste.

Pentru cei care doresc sa se bucure de plajele cu nisip negru, vulcanic, recomandarea este sa mearga catre zona Las Americas.

Daca va place snorkeling-ul si scuba diving, in portul Colon din Costa Adeje sunt numeroase oferta pentru asa ceva, iar golfuletele naturale ofera conditii optime pentru scufundari (mai ales pentru cei incepatori).

Va asigur ca intalnirea cu blandele (dar uriasele) broaste testoase care se apropie la doar cativa centrimetri de inotatori, dar si privelistea bogatei faune subacvatice va vor asigura experiente de neuitat (sotul meu a fost norocos, reusind sa vada chiar si un pui de rechin:)).

Nefiind adeptii statului in permanenta la plaja, am avut timp ca in 8 zile sa cutreieram aproape intreaga insula (nici nu este foarte greu, de altfel, intrucat are o lungime de maxim 200km si o latime de aproximativ 80km). Recomandarea este aceea de a inchiria o masina (sunt foarte ieftine, sub 200 de EURO/saptamana) si de a incerca sa vizitati pe cont propiu, intrucat sunt multe locuri interesante si foarte frumoasa, in afara rutelor turistice standard.

Daca sunteti dotati si cu un GPS este perfect, pentru ca am avut supriza ca harta pentru Tenerife sa fie extrem de detaliata si de bine actualizata, avand incluse pana si cele mai mici stradute de pe insula.

O excursie in jurul insulei este usor de facut, dat fiind faptul ca intreaga insula (mai putin zona muntilor Anaga) este inconjurata de autostrada. Daca vreti, insa, sa va bucurati de peisajele uimitoare si de satucele “agatate” pe coaste, este recomandabil sa iesiti din cand in cand de pe autostrada si sa mergeti pe drumurile laterale.

In afara de obiectivele foarte cunoscute (Loro Park, Siam, Los Gigantes etc.), incluse in toate ofertele turistice, as mai recomanda:

1. Piramidele si parcul etnografic de la Guimar

In cazul in care va duceti sa vizitati Santa Cruz de Tenerife (si v-as recomanda sa o faceti, macar pentru shopping, intrucat veti gasi preturi si optiuni mai bune decat in statiunile din sud), puteti trece sa vizitati aceste piramide construite dupa modelul celor din America de Sud (la dimensiuni mult mai mici, insa) cu care seamana izbitor. Veti constata, de altfel, ca si cultura, fizionomia si traditiile locuitorilor din arhipelagul Canare sunt mult mai asemanatoare cu cele ale popoarelor sud-americane decat cu cei din Spania...

Pentru a ajunge la piramide, trebuie sa iesiti de pe autostrada si sa urmariti indicatoarele catre localitatea Guimar. Muzeul este deschis pana la ora 18:00.

De acolo, daca mai aveti timp, puteti continua drumul catre parcul national Teide (programul telecabinei de pe Teide fiind pana la ora 16:00)

2. Los Cristianos (in imediata apropiere a statiunii Costa Adeje) – un mic orasel incantator, situat intr-un golf, cu o plaja lata, cu nisip (lucru destul de rar in Tenerife). Zona centrala si cea dinspre port este plina de mici restaurante foarte frumoase si pentru toate gusturile.

Din portul de aici se poate pleca spre insula invecinata, La Gomera, sau spre “sora” cea mai mare din arhipelag, “Gran Canaria”.

3. La Orotava si La Laguna – in nordul insulei

La Orotava, declarata monument istoric, este un orasel in care ai senzatia ca te intorci in timp, intrucat toata zona de centru si-a pastrat intacta arhitectura traditionala si aerul colonial. Este o placere sa te plimbi pe stradutele inguste, in panta, admirand vechiile case albe, cu faimoasele balcoane traditionale canariene.

Dintre obiectivele de vazut as mentiona:

- Casa de los Balcones, o bijuterie de arhitectura canariana (taxa de intrare 2 EURO/persoana) si care are si o zona de suveniruri bine pusa la punct, unde puteti gasi obiecte traditionale, dar si renumitele vinuri din zona sau produse alimentare traditionale.

- biserica La Concepcion

- gradina botanica (noi am vazut-o doar de afara, intrucat era inchisa la momentul respectiv)

O problema de semnalat in privinta ambelor orase, pentru cei care merg cu masina: este destul de dificil de gasit un loc de parcare in zona centrala a acestor orase, dar exista optiuni de parcare un pic mai departe, iar de acolo se poate merge pe jos catre centru.

4. Icod de los Vinos, cu milenarul El Drago (Copacul Dragonului)

In nord-vestul insulei, se iese din autostrada de nord catre oraselul Icod de los Vinos in care se afla un parc dedicat unui copac milenar, El Drago (varsta acestuia este estimata intre 1000 si 2000 de ani). Pentru a avea acces in zona care inconjoara acest copac se plateste o taxa de 6 EURO/persoana. Pe langa El Drago mai puteti vizita o mica rezervatie de plante tipic canariene si o grota vulcanica in care se afla o mumie de guancho (bastinasii insulelor Canare, inruditi indeaproape, se pare, cu cei din America Centrala si de Sud).

In jurul parcului puteti admira zona veche a orasului, cu cladiri istorice superbe si foarte bine pastrate.

5. Santa Cruz de Tenerife

Cel mai mare oras al insulei si totodata capitala acestuia, Santa Cruz este situat la doar 80km de Costa Adeje (ceva mai mult de o ora de mers pe autostrada Sud). Intrucat la plecare am decolat de pe aeroportul din nord, ultima noapte de cazare am avut-o in acest oras, la hotelul Escuela Santa Cruz 4*, un hotel nu foarte spectaculos, dar corect si OK din toate punctele de vedere, de unde se poate ajunge pe jos, in cateva minute, in centrul orasului.

Reperul pentru zona centrala este Plaza Espana din care pornesc o multime de stradute pline de magazine si localuri.

Baruri & restaurante testate si recomandate

1. “El Torito” – in Costa Adeje, chiar in apropierea hotelului Vincci La Plantacion (aprox. 200m), catre zona pietonala. La prima vedere, restaurantul nu pare sa spuna prea multe (aduce mai mult a local "de cartier"), insa mancarea este foarte buna (aici am mancat cel mai bun gazpacho), iar preturile sunt rezonabile (aprox 35-50 EUR o masa pentru 2 persoane).

2. “Chirico Atlantico” (cu aproximatie :))) – in Los Cristianos, pe plaja, chiar la intrarea in port, inainte de a urca pe pasarela care merge catre zona de antamare a navelor. Este un mic local, fara pretentii, frecventat in mare parte de localnici, unde in weekend se poate asculta live muzica traditionala canariana (o combinatie intre muzica de mariachi si flamenco, mi s-a parut mie), se danseaza si se poate bea un mojito foarte bun (si ieftin). Preturile sunt absolut rezonabile, iar atmosfera foarte relaxata, neprotocolara si agreabila.

3. “Verna’s” – in satul La Camella (coborand de la Teide prin Arona) exista un restaurant pe marginea soselei principale unde va recomand cu multa caldura sa gustati pestele alb la gratar (a fost cel mai bun peste pe care l-am mancat de multa vreme) si cartofii canarieni (papas arrugadas) cu sos mojo (sos verde pentru cei care prefera sosurile ceva mai aromate si rosu pentru curajosii care prefera “picanteriile”). Este un local de tara, insa mancarea excelenta si servirea prietenoasa fac toti banii.

In privinta celorlalte localuri testate impresiile au fost in general de mediocritate si sub mediocritate, in special cele din zonele foarte aglomerate, turistice (mai ales in Playa de Las Americas).

In privinta cluburilor, cel mai in voga era Tibu, in Playa de las Americas, dar pe acesta nu l-am testat. Am fost, in schimb, in discoteca Banana, cu specific latino, in Playa de Troya (chiar langa Playa de las Americas) unde se poate asculta muzica latino live si se poate dansa (este mai animat in weekend, in cursul saptamanii este destul de putina lume aici), in timp ce bei un pahar de sangria.

Shopping

Dat fiind ca Tenerife este zona “tax free”, puteti face cumpara la preturi rezonabile (dar nu mici) haine, accesorii si incaltaminte.

In toata zona de sud sunt numeroase zone comerciale si mall-uri, mai mici sau mai mari: in Costa Adeje – centrele comerciale Plaza del Duque (cei cazati la Vincci au discount de 15% aici) si Grand Sur, in Las Americas sunt nenumarate zone unde puteti face cumparaturi (ex. Calle Colon, bazarul Las Americas) etc.

O recomandare speciala pentru perlele de Tenerife, o varianta excelenta de cadouri pentru cei de acasa. Cei mai renumiti in aceasta privinta sunt cei de la Tenerife Pearl (www.tenerifepearl.com) care au mai multe magazine in zona de sud, dar si in cadrul celebrului Loro Park, in Puerto de la Cruz si in aeroportul Sud - Reina Sofia). Cei cazati in statiunile din sud au la dispozitie autobuze gratuite care ii duc la sediul central Tenerife Pearl, in Armenime (in apropiere de Los Gigantes).

Pentru cei care ajung in Icod de los Vinos (mai ales doamnele :)), in zona centrala, in jurul parcului, sunt foarte multe magazine de suveniruri cu bijuterii si obiecte traditionale si mai ales aici puteti gasi cosmetice si preparate pe baza de aloe vera pura si pretiosul ulei de argan care face minuni pentru piele.

Tot in zona de nord puteti cumpara vinurile de Tenerife, foarte bune si puternice.

In cazul in care veniti dinspre Teide catre Las Americas, o puteti lua pe drumul care trece prin localitatea Vilaflor, iar la iesirea din aceasta localitate, pe dreapta, veti gasi un centru de produse traditionale (din pacate nu-i mai retin numele) de unde puteti cumpara diverse delicatese locale (vinuri locale, bomboane cu banane trase in ciocolata, sosurile mojo traditionale, dulceata de cactus, miere de palmier si multe altele, toate fiind certificate ca produse ecologice, obtinute in fermele din zona).

Cea mai buna optiune pentru shopping (mai ales pe zona de imbracaminte, incaltaminte si accesorii), insa, ramane Santa Cruz unde puteti gasi preturi mult mai mici decat in sud si o varietate mai mare. Din Plaza de Espana puteti incepe sa cutreierati numeroasele magazine care se afla pe stradutele ce pleaca din aceasta piata. De asemenea, unul dintre principalele centre comerciale de aici este Corte Ingles unde puteti gasi mai ales imbracaminte, incaltaminte si cosmetice, in cea mai mare parte purtand semnaturi ale unor designeri celebri (dar si preturile sunt destul de mari).

Acestea fiind spuse, sper ca v-am convins ca Tenerife este o destinatie ce merita vizitata, indiferent de anotimp si va doresc o vacanta frumoasa.

Trimis de roxanai in 07.03.11 11:24:14
Validat / Publicat: 07.03.11 14:13:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 9704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxanai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 terasa vilei private, cu jacuzzi si loc de plaja
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

dianabzs
[07.03.11 18:52:12]

Foarte frumos scris si convingator. Felicitari pentru vacanta si pentru review!

anadragusin
[08.03.11 09:01:33]

Un review foarte bine realizat, cu multe, multe informatii. Mi-as dori sa ajung si eu candva pe aici. Felicitari si din partea mea!

roxanaiAUTOR REVIEW
[08.03.11 09:16:51]

Multumesc foarte mult pentru aprecieri Sper sa revin in curand cu alte povestiri care sa va placa la fel de mult.

robertooo
[09.03.11 12:03:35]

foarte frumos. eu ma mut acolo

felix
[19.01.13 17:32:31]

Si noi vrem de mult timp sa mergem in Tenerife, dar ni se pare f scump avionul; am gasit bilete de avion de la 1000 euro in sus pt 2 persoane, rezervare facuta cu luni inainte de sejur. As vrea sa va intreb:

1. Banuiesc ca nu ati fost prin agentie, nu? Am inteles ca ati facut rezervarea pe net in aprilie pt hotel. Asta inseamna ca v-ati rezervat si biletele de avion. Cat a costat avionul pt 2 persoane?

2. Pretul sejurului a fost 1500 euro/persoana sau pt cuplu?

roxanaiAUTOR REVIEW
[19.01.13 20:41:13]

@felix: Buna! Costul a fost de 1500 eur/ cuplu, insa am prins o oferta buna la avion (dar tot au fost aprox 800 eur biletele), cu escala mare in Valencia (vreo 4 ore sau 5, daca imi amintesc bine).

Pretul f bun a fost la hotel (prin sistem de rezervari pt agentie), avand si un discount de early booking substantial.

felix
[21.01.13 10:57:23]

Va multumesc. Intr-adevar, am gasit si noi bilete de avion cu 370 euro/persoana, Budapesta-Madrid, Madrid-Tenerife.

anadragusin, dianabzs, felix, robertooo, roxanai
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: