ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2011
AUG-2010

Paloma Pasha - si bune si rele

Turkish Instrumental - Cafe Anatolia Fikrimin Ince Gulu

Salut tuturor

Am petrecut un sejur la acest hotel cu sotia, cei 2 baieti si prietena celui mai mare, astfel incat pretul pe care l-am afisat a fost pentru 2 camere standard. Pentru cine merge cu masina la aceasta locatie, am postat cum se ajunge la hotel prin Izmir intr-un ecou la impresiile lui sagradam.

Din pacate am fost printre romanii care au avut probleme la cazare: una din camerele pe care le-am primit a fost pentru persoane cu dizabilitati (mi se pare ca avea nr. 201 - atentie daca vi se repartizeaza), care nu putea fi categorisita nici la 3 stele. E adevarat ca era mare, inclusiv baia (a carei usa nu se inchidea, fiind mai mare decat tocul), insa mobilierul arata groaznic, iar la baie era dus cu cadita, fara cabina sau macar perdea, toaleta era joasa, iar oglinda era la nivelul unui om in carucior (eu am 1,90 m!). A doua camera primita a fost OK, mobilier mai frumos si baie normala, totusi parca nu la nivel de 5 stele. Stiu insa, dupa 3 sejururi la Kusadasi si unul in Antalya - la Limak Lara - la ce sa ma astept din punct de vedere al confortului la 5 stele. O paranteza: Paloma Pasha nu este in Kusadasi ci la o distanta de aproximativ 40 km, in Ozdere, un sat (daca se poate numi asa) format din vile de vacanta, toata zona fiind de fapt o mare dezvoltare imobiliara. In Ozdere este si un mic bazar, iar preturile sunt mai mici decat in Kusadasi.

Ca sa revin, dupa indelungate discutii cu P. R. ul hotelului si cu unul din manageri, am reusit sa obtin dupa doua nopti dormite in camera pentru handicapati, o camera super cu vedere la piscina, terasa cu bar si mare. Inca un amanunt: camerele cu vedere in spatele hotelului au o priveliste anosta, poate compensata de marimea teraselor camerelor situate la nivelul lobby-ului.

Consider ca merita diferenta de pret pentru sea-view. Nu va faceti iluzii sa primiti camere cu iesire directa la piscina ca romani, nici macar cu spaga la receptie...

Curatenia in camere se face din 2 in 2, la fel schimbarea lenjeriei, prosoapelor si umplerea minibarului si in general la orele 17-18. In camera copiilor, curatenia s-a facut de 2 ori in 8 zile. Pare ca numarul de angajati nu face fata la numarul de turisti, valabil si pentru ospatari sau barmani, care la orele de varf asudau din greu sa faca fata.

Mancarea la cele 2 restaurante de tip bufet (unul principal si unul langa plaja) poate satisface toate gusturile. Nu mai dau amanunte, capitolul fiind bine descris in review-urile anterioare. Am fost foarte mutumit si de mancare si de bautura.

Atentie unde se prezinta ca s-ar manca 24 ore din 24: nu este adevarat. Dupa masa de seara restaurantul inchide - dupa ora 22 nu se mai mananca nicaieri, aviz celor care pleaca in excursii. La toate barurile se servesc si brand-uri internationale, iar cocktail-urile sunt foarte bune. Barul de la piscina functioneaza de la ora 12 pana la 16, barul cu terasa si fotolii de deasupra restaurantului principal functioneaza seara pana la ora 24, iar barul din lobby este non-stop.

Plaja hotelului este foarte ingusta, cu nisip in general ud, fiind putin mai lata doar in portiunea dinspre ponton. Intrarea in mare este foarte lina, potrivita familiilor cu copii mici, si nu exista pietre si arici de mare. Noi am preferat insa sa facem plaja la ponton, unde erau tot felul de perne de tolanit, nu tunau boxele ca la piscina, era la dispozitie o lada izoterma plina cu bere Efes, Coke, Fanta si Sprite la cutie, in gheata, se aude doar zgomotul greierilor turcesti, iar marea e o poezie, buna pentru snorkelling si plina de pesti. Sub ponton - atentie la aricii de mare, care sunt cu duiumul. E un ospatar alocat turistilor ce fac plaja la ponton, care dupa o mica atentie nu mai stia ce sa ne aduca: bauturi si cocktail-uri de la bar, prajiturele, fructe, etc.

Piscina hotelului este foarte mare si frumoasa si gasesti oricand un loc de inotat, ceea ce nu se poate spune insa despre sezlongurile aferente. Se practica intensiv rezervarea sezlongurilor la piscina la ore matinale (chiar 6), in timp ce la ponton se gasesc tot timpul locuri libere. Mai exista o piscina mica, pentru copii, cu trei tobogane.

Animatia este slaba si orientata vizibil catre turistii francezi. Echipa de animatie asigura si show-urile de seara din amfiteatru, fiind slabe calitativ. Pe durata sejurului meu nu au fost artisti din afara, ca in alte parti. Din aceasta cauza show-urile nu au prea mare cautare, in aceste conditii singura distractie de seara ramanand formatia ce canta live la barul-terasa. Intre orele 21-22.30 e posibil ca la acest bar sa nu gasesti loc sau sa fie greu sa obtii o bautura, dupa care se goleste, familiile cu copii retragandu-se la culcare.

Nu este o locatie pentru amatorii de distractii de seara (nici nu exista discoteca) ci pentru relaxare. Cine vrea mai multa agitatie: directia Kusadasi! (la 45 min cu masina sau 1 ora cu dolmus-ul).

Stau la dispozitie celor care au ales aceasta destinatie in 2011 pentru orice lamuriri.

Trimis de raducondulimazi in 02.03.11 13:28:54
Validat / Publicat: 02.03.11 14:29:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya - Limak Lara Kudadasi - Rina Hotel Kusadasi - Charisma De Luxe

VIZUALIZĂRI: 4323 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondulimazi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 asa te asteapta bunatatile, indiferent ca e dimineata, pranz sau seara

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[02.03.11 19:39:41]

Foarte bun review-ul. Tin sa te felicit pentru notarea obiectiva a hotelului in ciuda incidentului cu camera.

Sincer, nu multi ar fi reusit asta. Si crede-ma ca am vazut multe hoteluri bune desfintate in review-uri pentru incidente mult mai soft ca al tau.

raducondulimaziAUTOR REVIEW
[02.03.11 20:03:42]

Multumesc pentru apreciere. Ai sesizat excelent, am putut sa trec destul de usor peste incident pentru ca impresia generala, mai ales prin filtrul lunilor trecute de la sejur, ma face sa am si acum nostalgia acelor zile. Pentru oamenii obisnuiti, printre care ma numar, astfel de vacante reprezinta jaloane importante in viata, o baterie incarcata pana in anul urmator, si nu ma transforma intr-un vanator de minusuri, ci intr-un apreciator (poate mai obiectiv odata cu experienta) a unor locatii foarte frumoase.

[02.03.11 20:23:25]

Am atasat melodia de mai sus, se poate insa schimba!

raducondulimaziAUTOR REVIEW
[02.03.11 21:09:46]

Multumesc, webmaster13! Putina atmosfera nu strica niciodata...

adighh
[30.08.11 15:40:01]

Buna ziua,

imi puteti spune pe privat de la ce agentie ati luat sejurul si cu cat timp inainte? Va multumesc.

adighh, raducondulimazi
Alte impresii din această RUBRICĂPaloma Pasha Resort [Ozdere]: