Paloma Pasha Resort [Ozdere]

Avatar anicika*
înscris/ă în 12.05.10
JUN-2012

Paloma Pasha Resort - vacanta incantatoare

Anul acesta am incercat o alta destinatie in Turcia pentru vacanta de mare, Paloma Pasha Resort din Ozdere (suntem o familie dependenta de super confort in vacanta)

Traseu:

am plecat in vacanta cu autoturismul propriu, va recomand traseul urmator prin bulgaria, durata 4 ore traversare bulgaria, calitatea drumului f buna, nu a fost aglomerat: ruse - veliko tarnovo - kilifarevo - gurkovo - nova zagora - mlekarevo - madrec - glavan - mladinovo (de aici la un moment dat poti alege sa mergi spre grecia sau turcia) - kapitan andreevo - edirne - canakkale - izmir - ozdere

Hotel:

hotelul este foarte frumos, are patru etaje (de la -1 la nivelul piscinei pana la etj 3 care era ultimul).

camerele sunt cu: vedere la ozdere (era galagie), vedere la park (liniste), vedere la mare (pret mai mare, dar vedere superba), iesire direct la piscina (mai mici ca si dimensiuni, galagie ca la piscina).

camera foarte spatioasa si foarte eleganta (33 mp, pat dublu, canapea de 2 persoane, masuta cu fotoliu, tv lcd incastrat in oglinda), baie cu dus (mare cu dus ploaie din tavan si dus para agatat pe perete) intre camera si dus era geam (avea jaluzea in cazul in care nu doreai sa se vada) si balcon (mare cu 2 scaune si masuta, suport pt prosoape).

barul din camera se reaprovizioneaza zilnic cu ce ai consumat si contine: 1 bere efes la cutie, 1 cola light, 1 cola, 1 fanta, apa plata si apa minerala

Piscina:

foarte mare, inconjoara aproape tot hotelul, adancime 1,40, curata

sezolnguri suficiente (se practica rezervarea lor chiar daca pune-au prosopul dar nu mai apareau la plaja. era anunt ca hotelul are suficiente sezlonguri pt toti oaspeti si nu este nevoie de rezervare dar... oaspeti chiar daca erau germani, olandezi, francezi... in perioada cand am fost eram singuri romani, nu respectau acest anunt)

Plaja:

cu nisip, nici mica ca si latime dar nici mare

la plaja se gaseau oricand sezlonguri (majoritatea oaspetilor preferau piscina)

intrarea in apa foarte lina si cu nisip (tb sa mergi ceva pana iti ajungea apa la umeri)

prosoapele de plaja le gaseai in camera si erau schimbate o data la 3 zile tot in camera (te plimbi cu prosopul de la camera - plaja - camera)

au o platforma unde sunt sezlonguri si canapele (silent deck), unde la ora 10 mai gaseai sezlong. aici era un fel de bar unde erau bauturi racoritoare la gheata, dozator de apa plata si dusuri

marea foarte curata, se vedeau pestii inotand (recomand sa aveti ochelari, tub si labe pt a urmarii pestii)

Restaurant:

erau 2 restaurante cu bufet suedez: unul inauntrul hotelului cu o terasa langa piscina unde se servea mic dejun si cina

unul afara intre mare si piscina unde se servea prinzul iar seara era restaurant Ada pescaresc a la carte

mancarea buna, seara se gaseau mai putine feluri din care iti puteai alege decat la pranz. aveau produse organice din gradina proprie: salate, vegetale, fructe, masline etc. dulciurile erau ca si feluri cam putine din care puteai alege, baclavale, sarailii etc doar la seara turceasca le aveau

Bautura:

sunt mai multe baruri: piscina (care deservea si plaja, mergeai putin pana la bar daca stai la plaja), lobby, terasa

bauturi locale si bauturi import, cocktailuri etc

barmanii foarte draguti, eu am solicitat si cocktail care nu era in lista si mi-au pregatit (cosmopolitan, margarita, mojito etc)

sucuri cappy la cutie de 1 litru

bere efes la draft

vinuri bune: roze, alb si rosu

Personalul:

amabil, noi am intampinat ceva probleme la check in: am scris hotelului sa imi confirme rezervarea si sa imi rezerve camera cu pat dublu la etaj superior, au confirmat ca am rezervata camera exact cum doresc. la check in surpriza mi-au dat camera la etj 1, am solicita la etj superior si mi-a comunicat ca nu mai are nici-o camera disponibila in aceea zi, atunci am insistat si i-am aratat corespondenta prin care imi confirmau camera la etj superior, a plecat cu acea confirmare in camera din spatele receptiei si cand s-a intors mi-au dat camera exact cum am solicitat eu.

concluzia mea: personalul foarte amabil mai putin cel de la receptie

in speranta ca v-am fost de folos cu aceste impresii, va urez vancante minunate

Impresii încărcate de anicika* in 04.07.2012 13:35:39

Validat / Publicat: 04.07.12 14:38:45

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: kusadasi - fantasia de lux (doi ani la rand)

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (anicika*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 5 voturi) nota2

pagină generată in 0.0822069644928 sec