ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
DIN: caransebes
ÎNSCRIS: 20.03.08
APR-2012

Paloma Pasha un loc in care vreau sa revin

Dupa o vacanta de primavara petrecuta cu doi ani in urma la Carpe Diem Claros Resort (actual Onyria Claros) am hotarat anul acesta sa revenim la Ozdere deoarece ne place foarte mult zona iar primavara ne place vremea placuta, vegetatia si linistea (ceea ce nu gasesti in sezon).

Am deliberat si in unanimitate am ales Paloma Pasha (am studiat pareri si poze dar si pretul bun a avut de castigat).

Paloma Pasha este un hotel nou, frumos cu un spatiu exterior (aprox. 10000 mp) nu f. mare dar cred ca destul pt. numarul de camere (268).

La receptie personalul este f. serviabil (normal pt. un hotel de 5 stele), camerele (5) le aveam pregatite una langa cealalta fara nici o rugaminte speciala. Veti spune ca e normal in extrasezon dar surpriza cea mare e ca hotelul era aproape plin (dupa parerea mea gradul de ocupare de aprox. 80%).

Camerele - mari, cu gresie pe jos, f. frumoase, un pat mare dublu si o canapea extensibila dar care era f.comoda. Prosoape pt. plaja aveai in camera si se schimbau cred ca la 2-3 zile. Mini-bar ce continea bere, gama pepsi, apa minerala si plata. Mai exista si un incalzitor de apa cu posibilitatea sa-ti faci ceai si cafea (existau plicuri de cafea Jacobs si ceai, zahar, zaharina, lapte praf). Curatenia si reumplerea mini-barului se facea la ore rezonabile.

Restaurantul -era cam plin, dar in conditiile in care nu prea se manca pe terasa, mancare buna, unele produse eco dar cam putine baclavale (fata de Delphin), chelnerii erau cam la inceput de sezon, invatau cum sa se comporte iar acum cred ca sunt ok. La restaurantele a la carte nu am reusit sa rezervam fiindca erau pline si era doar aprilie. Exista si o cofetarie care era mai tot timpul goala.

Piscina -este mare dar apa era rece, cu multe sezlonguri, barul de la piscina un pic cam departe dar rezonabil (ce sa zici la un hotel cu o suprafata mai mare)

Marea -bineinteles rece dar era in apriliie, erau alge dar au disparut in cateva zile. Golful e f. frumos, intrare lina in mare cu nisip si putine pietricele, apa limpede si curata.

- pt. plaja mai exista un ponton unde cred ca poti face plaja in liniste.

Piscina interioara -este f. mare cu multe sezlonguri de lemn (apa a fost f. rece in primele zile dar dupa ce am reclamat mai multi turisti acest fapt s-a remediat).

Baia turceasca si sauna a fost un loc ce l-am frecventat zilnic si sunt extraordinare.

Sala de sport -bine dotata dar programul de la 9 mi se pare cam tarziu de inceput sportul, noi veneam mai devreme si nu vroiau sa ne primeasca dar am cazut la pace pana la urma.

Exista si un teren de tenis bun, amfiteatrul nu era in aprilie functional.

Pe langa conditiile f. bune din hotel noua ne-a placut faptul ca de la hotel puteam sa ne plimbam pe toata faleza din Ozdere (un orasel micut dar cochet si in dezvoltare ca toata Turcia). Intre Paloma Pasha si Paloma Club Sultan (un alt hotel din acelasi lant hotelier) se afla un cartier cu case de vacante foarte frumoase cu multe flori (erau trandafirii infloriti chiar si portocalii) si posibilitatea ca seara sa evadezi din tarc.

Un alt lucru ce pe noi ne-a incantat a fost piata de sambata care are loc in centrul orasului unde vin taranii cu legume, fructe, peste proaspat. De aici am luat ulei de masline de la o femeie care nu a vazut in viata ei euro si avea uleiul in butoi si cu o aroma incredibila. Cred ca ar fi frumos aici si daca ai inchiria o vila si ti-ai face cumparaturile din piata (aici in zona stau f. multi nemti si englezi - i-am vazut in piata cand isi faceau cumparaturile)

Zona aceasta este propice pt. a vizita Efesul (iar primavara sau toamna e cel mai potrivit intrucat nu sunt caldurile f. mari si nici inghesuiala si poti vedea in liniste toate monumentele istorice) Casa Fecioarei Maria, Mormantul lui Sf. Ioan, mormintele celor 7 adormiti si chiar Izmirul un oras f. frumos.

Ca sa inchei, despre hotel am numai cuvinte de lauda, de cand s-a deschis imi doream sa vin, dar conteaza si cu cine vii in concediu dar si cat poti sa iti permiti sa dai pe un concediu si consider ca vizita noastra primavara (in aprilie) a fost la un pret f. bun. Am uitat sa precizez ca majoritatea turistilor din acest hotel sunt francezi (culmea nu se vorbeste ruseste ci franceza in hotel)

Mergeti cu incredere la acest hotel dar aveti grija cand va faceti rezervarea fiindca de obicei este ocupat toata vara si in sezon preturile sunt un pic mari, este un hotel de nivelul celor din Antalya (lucru mai rar intalnit in zona Kusadasi) dar mult mai aproape.

Concediu placut tuturor!

Trimis de simov in 12.07.12 23:40:53
Validat / Publicat: 13.07.12 08:11:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lykia, Royal Dragon, Granada, Delphin Botanik, Amara Club Marine, Onyria Claros, Alva Donna, Club Voyage, Titanic, Miracle, Marti Myra, Lares Park, Mega Saray, Pirates Beach

VIZUALIZĂRI: 2742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 baia

sagradam
[13.07.12 19:01:50]

Da, si pentru mine acest hotel ramane unul de referinta. Totul a fost la superlativ. Oricand m-as intoarce la el fara ezitare. Poate prin faptul ca este asa de bun au marit si preturile, dar merita toti banii.

cristinaioana
[29.07.12 22:34:04]

Buna!

va rog sa-mi spuneti daca in hotel erau rusi si cam in ce proportie?

simovAUTOR REVIEW
[30.07.12 13:31:33]

@cristinaioana:

Cand am fost noi cred ca erau doar o familie sau doua, erau multi francezi, olandezi, nemti si englezi.

cristinaioana, sagradam, simov
Alte impresii din această RUBRICĂPaloma Pasha Resort [Ozdere]: