ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2011
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 18.02.11
MAY-2010

O experienta minunata la Belek Beach

Desi lucrez in turism si m am documentat cat de mult am putut despre acest hotel totusi am avut emotii insa sau dovedit nefondate.

Inca de cand am ajuns in Bucuresti totul a decurs foarte bine si cu imbarcarea si cu debarcarea in Turcia unde ne asteptau reprezentantii agentiei care ne au indrumat spre autocarul care ne ducea la hotel.

Cand am ajuns la hotel a durat in jur de 30 min timp in care am completat un formular iar apoi ne au ajutat cu bagajele si ne au indrumat spre camera. Aici ne a placut foarte mult. Era mare, frumoasa curata, cu balcon, o baie mare cu tot ce iti trebuie.

In receptie era de asemenea foarte frumos tot acolo era si barul unde poposeam in fiecare seara inainte de cina pentru un lichior pe care alegeam sa il bem pe terasa care dadea din receptie cu o panorama minunata asupra piscinei.

Masa a fost foarte buna, atat micul dejun unde gaseai oua preparate sub toate formele posibile, clatite, gem dulceata, fineti, cornuri de toate felurile, branza etc. Cafeaua ne a placut foarte mult, ciocolata calda, vinul si berea dar nu am baut asa multa. Doar sucul de ananas mi a placut mai mult in rest oricum nu prea bem suc. Puteai lua pranzul in restaurant sau la snack barul de langa plaja, macarea era multa si buna. Iar seara ne placea cel mai mult pentru ca parea o atmosfera de sarbatoare, era multa lume si au fost foarte multi copii dar ne a placut enorm. Intr o seara a fost seara turceasca in sensul ca si mancarea dulciurile spectacolele au avut aceasta tema, chiar si aranjamentul meselor.

La cina am reusit sa prindem de vreo cateva ori loc afara la piscina pentru ca era minunat sa iei cina acolo.

Chiar daca eram prima oara in Turcia ne am dat seama ca unele spectacole erau facute de amatori dar cu toate astea ne au placut foarte mult, nu am pierdut nici un spectacol chiar si la cele pentru copii am fost unde ne am distrat. Intr o seara a fost o formatie de dansatori profesionisti.

Plaja foarte lata si cu nisip fin doar in mare erau pietre si foarte adanca la putin de la mal. Sezlonguri gratuite si umbrele, am jucat tenis, am fost la fitness in fiecare zi sauna baie turceasca si chiar si aerobic.

Nimeni din personal nu ne a deranjat cu nimic desi imi era mila de ei ca pareau niste robotei fara viata unii dintre ei. Erau foarte tinerii unii si probabil obositi de atata munca ca nu pareau sa stea o secunda.

Ne am simtit minunat aici si mereu privim cu nostalgie la acel sejur...

Va recomandam acest hotel daca suportati copii si multa lume in jur.

Noi nu am facut excursii optionale, nu am vrut.

Trimis de isabelaisa in 20.02.11 22:52:22
Validat / Publicat: 21.02.11 05:42:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (isabelaisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera dubla

laurentiub
    [21.02.11 15:43:41]

Cat a costat sejurul pt 2 persoane? in ce aprte a statiunii se afla hotelul? Multumesc

viviv
    [21.02.11 19:47:24]

atat de putin 2 persoane? ... cum a fost plaja? sa inteleg ca e bine de mers cu copii?

[21.02.11 22:31:40]

anul trecut ne a costat 980 euro cu tot cu taxe, am fost la inceputul lunii mai si am prins o vreme superba, nu as fi crezut ca nu o sa pot calca pe nisip de fierbinte ce era.

Sincer nu stiu in ce parte a statiunii, nu am iesit deloc de acolo si nu am o vedere de ansamblu

[21.02.11 22:35:44]

Plaja este foarte frumoasa si cu nisip fin, doar intrarea in mare este cu pietre si este foarte adanca la cativa pasi de mal.

La acest hotel eu si sotul meu am zis ca era Raiul copiilor, loc de joaca pentru copii, piscine, animatori care se ocupau de ei. spectacole seara, noi am mai fost o saptamana in Turcia imediat dupa sejurul nostru in calitate de agent de turism pentru a vedea mai multe statiuni si hoteluri dar nicaieri nu am vazut spectacole asa frumoase ca acolo... din ce am intalnit eu bineinteles... deci puteti merge cu copii.

[22.02.11 06:36:36]

@laurentiub: gasesti pe acest site, la majoritatea rubricilor, o harta interactiva ce iti indica foarte riguros pozitionarea hotelului.

In cazul Belek Beach, harta este urmatoarea click aici.

Daca vei micsora scara, vei observa ca hotelul este in zona Bogazkent, una relativ izolata, situata in extremitatea estica a Belekului. Transferul de la aeroport dureaza aproximativ 45 de minute.

alexandra_iri
    [22.02.11 18:00:27]

Buna,

E aglomeratie mare in acest hotel, adica sa inteleg ca nu ai posibilitatea sa mananci afara la terasa, decat daca mergi mai repede sa-ti ocupi loc??

Sezlongurile la piscina sunt la fel, " pe apucate" si trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap sa-ti ocupi loc?

viviv
    [22.02.11 21:16:52]

multumesc mult de informatiii... o sa ma gandesc bine, poate o sa-l alegem.

[22.02.11 22:09:03]

[@alexandra_iri]: este multa lume la restaurant si intr adevar daca doresti locuri afara trebuie sa ajungi pana la ora 19; noi eram acolo la 18.30 cand incepea cina.

La piscina de langa restaurant sunt destule sezlonguri neocupate la orice ora.

La piscina unde sunt topogane si programe de animatie nu prea gasesti locuri. Noi nici nu ne oboseam pentru ca aveam alt program, dimineata faceam fitness o ora mergeam la sauna baie de aburi pana se facea ora de pranz. si apoi aveam alt program. nu prea stateam locului.

[03.03.11 13:06:06]

Am fost si eu anul trecut la sfarsitul lui august la Belek Beach. Totul a fost ok, mai putin plaja... defapt intrarea in mare, foarte adanca si cu pietricele. Pe fundul marii au pus si niste saci cu nisip, presupun ca acolo unde erau bolovani. Mie senzatia asta cu sacii nu mi-a placut.

Pentru familiile cu copii mici nu cred ca este prea placut daca vor sa petreaca o mare parte la plaja.

[03.03.11 13:11:26]

Da, am scris si eu in review ca in apa erau bolovani si era destul de adanca si cei care doresc sa stea mult in apa si au si copii intr adevar nu este o solutie plaja din Belek Beach.

pe mine personal nu ma deranja foarte tare dar mi ar fi placut sa fie cu nisip pentru ca imi place sa intru in apa.

[03.03.11 13:20:35]

Pentru noi care avem o fetita mica - atunci avea 2 ani jumate, plaja a fost o problema. Mai citisem ca intrarea in apa e adanca, dar n-am crezut ca in felul acela. In schimb piscina pentru copii e foarte frumoasa si un lucru important, e acoperita.

Am tinut sa subliniez asta pentru cei care vor sa mearga cu copii mici si vor sa stea la mare mai mult.

Anul acesta am ales un hotel din Lara, sper ca acolo sa fie ok

alexandra_iri
    [03.03.11 13:27:54]

Buna Patrice,

La ce hotel te-ai hotarat sa mergi in Lara?

Si noi cred ca vom merge in acest an tot in Lara.

Punctele forte a statiunii Lara sunt pentru noi distanta mica de la aeroport la hotel si plaja cu nisip fin...

[03.03.11 13:36:12]

Buna Alexandra

Am luat deja bilete la Concorde Deluxe din 27.06. Pana acum am fost tot la sfarsitul lui august, prea cald totusi, ma gandesc ca la sfarsitul lui iunie o sa fie o caldura mai suportabila.

Si noi am ales hotelul ca este aproape de aeroport si in primul rand pentru plaja.

[04.03.11 10:29:52]

o alegere buna!

pe tripadvisor este pe locul 12 in preferintele clientilor din 223 de hoteluri

Concediu placut!

[04.03.11 14:09:59]

Multumesc frumos isabelaisa

Sper sa fie un concediu placut. Acum doi ani am fost in Side la Diamond Beach, un hotel bunut, nu la nivelul celor de 5*, dar plaja a fost extraordinara.

Si la Belek Beach a fost bine, dar cum am spus mai sus, m-a dezamagit plaja... a... si inca un lucru... noi aveam o minipiscina poentru fetita, dupa 3 zile am gasit-o sparta pe plaja (o lasam acolo peste noapte), cand am cerut explicatii s-au facut ca ploua!

alexandra_iri, isabelaisa, laurentiub, patrice, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: