ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2011
    ÎNSCRIS: 02.02.11
    SEP-2010
    4 persoane ADULȚI -- v: 16 si 17 ani

Vacanta reusita

Eu am fost in 2010 la Melia, in perioada 2-7septembrie. A fost foarte frumos. Sincer sa fiu, am plecat cu inca trei prieteni, care aveau 16 si 17 ani. Am gasit o agentie foarte buna ceva de genu last minute. Erau cam ultimele oferte de litoral 2010, perfect pentru un an greu de scoala, de liceu de clasa a X-a. Melia, mi-a oferit niste servicii nu bune, ci foarte bune. Intr-adevar, au mai existat mici "probleme". Dar nu conteaza...

Am ajuns in Nisipuri, in jurul orei 15:50-16:00. Asta datorita soferului incompetent, care lasa pe toata lumea afara cand vroiau, facea opriri extrem de dese si mergea cu o "mare grija", ca nu cumva sa nu-l ia radarul. Stiti voi... genul ala de batran comunist, care a lucrat o viata si ii era frica sa nu se inece ca tiganul la mal. In fine... Autobuzul a oprit in fata hotelului Kristal, dar nu a fost o problema sa gasim GH Melia, pentru ca eu cunosc destul de bine statinea... Am ajuns acolo in jur de 16:25. Cum am intrat in incinta hotelului, baiatul de la usa a luat bagajele si ne-a aratat drumul spre receptie. Foarte primitor. Ne-a cazat la etajul 4, la camera 405, cu vedere la mare. Cand am intrat acolo, am ramas de-a dreptul uimiti. Erau doua paturi mari (duble) si doua paturi single. Intr-unul din colturi, era amenajat un loc pentru citit (birou, etc). Extrem de frumos. A fost bine ca aveam vedere la mare. Pe paturile duble, erau asezate cate 3 prosoape (unul mare, unul mijlociu, unul mic-ca orice hotel de 5*****) si cate un halat mare alb, iar la piciorul patului, erau doua perechi de papuci foarte pufosi. Televizorul (LCD), prindea si TVR International si PRO TV si chiar Disney Channel (care mai dadea seriale in romana) si culmea ca prindrea si TRM-ul (program din Rep. Moldova). Baia extrem de spatioasa. Avea doua chiuvete + cada si dus separate + bideu + W. C. + uscator de par + buton de panica + o muzica surdina... Mi-a placut. Adevarul e ca nu mergea una dintre chiuvete, dar nu m-a deranjat.

Masa nu era foarte diversificata, dar nu mureai nici de foame. Aveai ce sa-ti alegi de acolo. Nu erau numai legume cum zic altii. Erau acolo cartofi prajiti (gen fast food, deci congelati), in schimb in celelalte mancaruri gatitie era la carne (defapt era carne cu mancare nu mancare cu carne). Fursecuri, foietaje, pizza, sandwichuri, prajituri, mini-eclere si inghetata era la discretie. Bauturile la TEC de foarte proasta calitate. Erau numai produse marca PEPSI. In schimb, whisy, crema de ciocolata, cocktailuri, colada, rom, si alte bauturi alcoolice locale erau la oridinea zilei (de la 10, cateodata 9:30, pana la 23:00 era regimul all inclusiv, dupa aceea trebuia sa platesti).

Animatoarele hotelului erau foarte prietenoase, venea si statea cu noi la masa, ba chiar a ajutat-o pe una dintre prietenele mele sa-si faca unghiile (i-a facut niste floricele pe unghii), iar pe colegul meu l-a invatat sa inoate.

Piscina foarte curata. Deoarece am prins un timp ploios, cea de afara era rece (apa), asa ca am folosit-o pe cea interioara, care pot spune ca era usor incalzita. Apa era undeva la 28-32 de grade.

In perioada aceea (4-7.09.2010), statiunea nu mai era ca in iulie. Erau sezlonguri mai putine pe plaja (probabil si din cauza timpului), iar cluburile, barurile, erau marea majoritate inchise si nu prea am avut parte de distractie, plus ca am observat multe cupluri de batrani (probvabil ca erau fie la tratament, fie la relxare deoarece preutirile erau ok).

Am fost de oua ori la Golden Sands, dar nu voi mai reveni prea curand, nici cu prietenii, nici cu familia. Statiunile Albena, Sunny Beach si Duni mi se par foarte ok. Astea sunt de familie si distractie. In Nisipurile de aur nu prea ai ce sa vezi, decat o statiunea foarte obositoare (e zona de munte, de deal) si jegoasa. Anul acesta (2011), vom merge la Kusadasi, Turcia

In schimb, in fiecare seara erau petreceri la hotel, discoteca, etc. M-am distrat mult aici, fara repros.

Trimis de Nycki* in 04.02.11 13:51:30
    Validat / Publicat: 04.02.11 14:57:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Am fos tot in Nisipurile de aur, dar la hotelul Royal.

VIZUALIZĂRI: 2586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nycki*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena
    [04.02.11 15:43:27]

Mi-a placut review-ul tau echilibrat, tinand cont ca si eu AmFostAcolo!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.02.11 16:00:19]

De la Kristal v-ati dus pe jos pana la MGH, avand in vedere ca distanta este mai mare de un kilometru?

Nycki*AUTOR REVIEW
    [05.02.11 12:51:40]

Nu este adevarat. Nu este mai mare de un Km. Si in primul rand nu sunt de acord cu 6 euro la taxi sau 12 leva, asa ca mai bine merg pe jos. scuze dar asta e.

magdalena, Nycki*
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Grand Hermitage Hotel: