Filozofări de suflet (mai puţin turistice)

20.01.2011
Avatar vladex
DIN bucuresti
înscris/ă în 30.07.09
JAN-2011

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

''Mai bine mort, decat comunist! ''

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
A murit Cristian Paturca

Crezul care l-a insotit de-a lungul scurtei si agitatei vieti (dincolo de aplecarea spre viciile ascunse sau nu) si pe care ni l-a impartasit cu atat de mult patos in cantecele lui.

Om de o rara sensibilitate, pe care l-am cunoscut personal in agitatele zile din'90 in Piata Universitatii. Avea o energie de invidiat, ar fi stat non stop in balconul Universitatii, ar fi cantat non stop mai ales. Cine a trecut prin Piata in acea perioada stie despre ce vorbesc.

A trecut atat de mult de atunci...

Fiecare a plecat pe drumul lui, unul mai drept, altul mai putin drept, chiar stramb pe alocuri, dar ''Fenomenul Piata Universitatii'' a ramas in istorie.

Sunt mandru ca Am Fost Acolo alaturi de oameni minunati, care chiar au crezut ca pot schimba ceva in aceasta tara. Cel mai tare dintre toti a crezut Cristi.

...

DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA CRISTI PATURCA. Si sa te ierte.

WM rog daca se poate-- http://www.trilulilu.ro/mark35/a37ade66bc216f

Impresii încărcate de vladex in 20.01.2011 08:48:50

Validat / Publicat: 20.01.11 10:01:29

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (vladex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  2002 PMA (din 23 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[20.01.11 09:03:14]

Dumnezeu să-l ierte!

Adăugat clipul... şi retras PMA.

WM Golan Bătrân

- vladex
[20.01.11 09:08:18]

Multumesc WM, ca de la Golan la Golan.

- TEOANCA
[20.01.11 10:56:09]

Nu l-am cunoscut pe Cristian Paturca, nu eram in Bucuresti in zilele acelea fierbinti. Dar la petrecerile noastre de tineri stagiari cantam la chitara Imnul Golanilor. Plini de speranta intr-un viitor mai bun.

Odihneste-te in pace Cristian!

Si... Vladex, Wm fara numar, avem aceeasi varsta aproape, vreti va rog sa va rezumati doar la... golani? Chitara mea e undeva pe un dulap, nu-mi trebuie prea mult sa-mi amintesc acordurile.

- dorgo
[20.01.11 12:25:52]

Situatia golanilor de pe Frontul de Est

Apusul a inceput sa bata si la poarta gri, dupa care sta ascunsa intreaga lume-a mea

Dar e inca mult noroi sub pres si multi spini mai zac prin santuri pline de duhoare

Miroase rau prin parcuri, magnoliile emana un parfum greu, de picioare murdare

Bururieni negre cresc peste oamenii ce dorm pe banci, sub un cer cu gust de tinichea

Un aer putred adie alene printre munti de noroi ce zac pe-a copiilor locuri de joaca

Bataranii-mbatranesc de tineri, tinerii se sting devreme, adultii-s in prag de-alienare

Actorii nu mai zambesc nici cand se joac-o comedie, ce mai, totul pe-aicea e-o cloaca!

Pana si vechiul meu cartrier se sufoca, pute, duhneste-al naibii, duhneste cu "D" mare

Ca pe-o strada din Amsterdam cu vitrine cu zeci de prostituate si sute de rosii felinare

Duhneste de la Nord la Sus, miroase groaznic de la miaza-noapte pana la soare-rasare

Peste tot vad doar o scursura sinistra a carei alunecare pana si canalizarea o infunda

Asemenea unei colonii de sobolani bolnavi adusi de pe-o corabie ce se scufunda

Intr-o mare de cocleala. Lumea-i o groapa de gunoi, o rana plina cu puroi ce ne inunda

Nu mai ai pe cine-a saluta, pe cine-a iubi, pe cine-a urî sau cu cine sa mai schimbi o vorba

In facultati dascalii ne invata ce sa facem daca ne pica vreo musca neagra in ciorba

In biserici ni se spoieste sufletul cu-o aghiasma cu gust de pantomima trasa in minciunui

Incat ne vine uneori sa ne lepadam de tot, de Biblie, de popa, si de sfintele lui rugaciuni

Si deodata, strabatuti ca de-un fior, aflam de ce si-au luat multi de pe-aicea lumea-n cap

Sau de ce se-nchid in ei ca intr-o oala, peste care aseaza intr-o buna zi, un definitiv capac

Asadar, asta e, dragi golani, situatia pe Frontul de Rasarit, situatie deocamdata fara leac

Va imbratisez si va sfatuiesc sa mai ramane-ti pe Frontul de Apus, cel putin inca un veac!

Dorgo

Puteți evalua (simbolic, +1/-1pma) ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- santana
[20.01.11 12:36:13]

... şi noi susţinem "punctul 8 de la Timişoara"!

Ce stare de spirit a fost Piaţa Universităţii! Şi acum mi-l aduc aminte pe primarul de atunci din Săpânţa, golan de-al nostru, pe părintele Galeriu, Marian Munteanu, Doina Cornea, Ana Blandiana...

Santana, alt GOLAN, niţel mai tinerel.

- anadragusin
[20.01.11 15:29:51]

AnaMaria, alta golanca.

Odihneste-te in pace, suflet trist!

- raduu1972
[21.01.11 23:47:39]

Raduu1972, un golanash pe atunci ,care a petrecut atunci mai multe ore in P-ta Universitatii decat ar fi putut petrece cu fetele, l-am cunoscut pe Cristian Paturca, Marian Munteanu, Dumitru Dinca si multi altii, impreuna acolo acolo am cantat: Vino Doamne sa vezi ce-a mai ramas din oameni... eheee cata certa am tras atunci cu parintii mei pentru convingerile mele si pentru ca semnasem pentru punctul 8 de la Timisoara.

Dumnezeu sa-l ierte pe Cristi Paturca.