ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10

OFF-TOPIC, o surpriza neasteptata

“Postat de admin. In 11.12.10

Din nevoia de socializare ori din goana dupa puncte cu orice pret, pe site s-au scris in ultima vreme un numar relativ insemnat de reveiws-uri pe teme prea putin turistice ori de un interes turistc restrans (local).

……...

1. Am infiintat o sectiune OFF-TOPIC in care vor fi mutate, pe viitor, orice seturi de impresii pe care le vom considera de relevanta turistica redusa. In aceasta sectiune, textele scrise nu beneficiaza (de regula) de punctele standard, iar voturile nu aduc puncte utilizatorilor caroar le este acordat.

Acest lucru va permite pe mai departe placerea dialogului pe orice fel de subiecte, fara sa lezeze sensibilitati legate de echitatea punctelor care se acumulau, pana acum, din aceste dialoguri. ”

….

Drept sa spun, ma asteptam ca acest off sa fie nascut mort, sa fie populat cu cateva review-uri facute doar pentru a fi scrise, cand colo, din punctual meu de vedere-sa fiu iertata daca gresesc- este o sectiune alerta, spumoasa, abordeaza teme importante, scoate la iveala talentul, spiritul de observatie si sensibilitatea userilor, invita la dialog. Nu am citit chiar toate cele 50 de subiecte care au fost postate intre 1-26 decembrie dar am remarcat interesul cititorilor: 4000,5000,8000 puncte de apreceri pro bono, sunt cotatiile uzuale ale acestor review-uri, din care unele de exceptie. Se stia din start ca ele nu contribuie cu nimic la clasamentul final.

Si acum cateva cifre:

1. in subsectiunea “filozofari de suflet” s-au scris 19 review-uri din care doua nepunctate, la cerere. E vorba de “in memoriam A. Paunescu” deschis de Costi si care a adunat 827 de vizionari si 34 de ecouri, unii participanti intervenind de mai multe ori ca intr-o adevarata conversatie. Cel putin zece review-uri au adunat intre 4000 si 8000 de puncte, ceeace inseamna ca s-a muncit pentru ele si au fost apreciate la valoare lor, liber de calcule si prietenii. Nu suntem la scoala, nu citez in ordine alfabetica si nici dupa punctajul descrescator dar nu pot sa nu remarc diversitatea subiectelor si forta care razbate din aceste scrieri ale lui bubumaia, sanziana, dananecula, liviadavidescu, raduu, dragos, laurentiu capac, lavylus, chiar si moi-meme. Evocarea lui 22 dec. ’89 de un tanar participant si o pensionara a descatusat amintirile atat a celor care copii fiind, stateau ascunsi sub pat cat si a celor care ridicati de securitate nu mai stiau daca vor vedea ziua de maine.

Dar ceilalti? Cei cu mai putine puncte? Au scris despre stari emotionale proprii legate de Mos Nicolae, de Craciun... la fel de meritorii.

2. in subsectiunea “evenimente si locuri de interes restrans” s-au scris 11 review-uri cu un total de 40000 de puncte. Localitati uitate de Dumnezeu ca Turnu Magurele sau Alexandria au prins viata sub condeiul (pardon tastatura) elevata a Torei Ingrid iar Noaptea perseidelor de Dragos descopera poezie si sensibilitate in omul cifrelor reci; si parca Valimi nu te capaciteaza cu un soi de patriotism local si multa informatie?

3. in subsectiunea “ din viata comunitatii”, 10 review-uri aduna 53800 puncte, cu o medie de 5380 pct/rev. Care destinatie turistica nu ar fi mandra cu un asemeea punctaj mediu? Se remarca de departe Bilant subiectiv de Costi. Atatea calcule, atatea scoateri in relief, concluzii, am mai spus ca daca undeva acolo sus unde cineva nu ne iubeste, ar fi analisti de talia lui, alta ar fi viata noastra acum. Daca e sa fac o critica e ca pot manca o paine pana se deruleaza zecile de ecouri si ajung dupa un timp sa -l citesc pe ultimul.

Toate review-urile sunt unul si unul si nu pot sa nu-i citez pe toti: sanziana, roth, catalinalupu, dorgo, mariana, diaura, liviadavidescu si multumiri pentru indeplinirea misiunii daneinecula. Citind aceste insemnari iti dai seama ce importanta are afa in viata fiecaruia, cat de legati sunt userii de acest virtual.

4. in subsectiunea “ alte subiecte off topic” s-au postat 11 review-uri dar in afara de Frustrarile lui Raoulp55, restul sunt doar dragute.

Fara a avea impresia ca as fi vreo analista, tinand seama ca fac parte din comunitate de abia de opt luni si ca atare nu-i stiu pe multi din cei care posteaza, imi dau si eu cu parerea, cu scuzele de rigoare ca doar aici e “off”:

-in aceasta sectiune au scris oameni care inafara de drumetii mai au multe de spus.

-impresia ca userii scriu pentru puncte nu s-a verificat pentru ca si aici unde nu se acorda puncte, review-rile sunt de o foarte buna calitate si sunt scrise cu daruire si talent.

-plutea in aer necesitatea de a comunica si altceva inafara schemei: hotel-camera-baie-mancare-parcare sau oras-muzeu-palat-mall-pret-GPS.

-in “off” au scris in special cei care sunt foarte activi si valorosi in subiectele de turism.

-ramane de vazut daca amploarea mare a off-topicului nu contravine politicii site-ului si aici este decizia administratorului sa incurajeze sau nu acest vlastar zic eu, pretios al AFA.

Sarbatori fericite si La multi ani! tuturor membrilor AFA, familiilor lor, … si tuturor romanilor.

Trimis de Michi in 27.12.10 17:28:28

VIZUALIZĂRI: 2589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[27.12.10 18:12:36]

Păi... ce să zic? Drum bun mâine! la mulţi ani!

PS "Noaptea Perseidelor" a fost transferat la Off-topic la cererea mea, reanalizându-mi (ulterior înfiinţării secţiunii "off-topic") toate postările pe care le-am scris anul acesta pe AFA.

ascent
[27.12.10 21:17:46]

La multi ani, Michi!

Costi
[27.12.10 22:02:35]

Uite că şi alţii se pricep la bilanţuri!

Şi în plus, este şi unul elegant, ca de altfel toate review-urile pe care le-ai scris, şi ca întreaga-ţi prezenţă pe acest site, stimată doamnă.

Îţi urez sănătate şi să vizitezi cele mai frumoase locuri din lume!

La mulţi ani!

ascent, Costi