ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2010
ÎNSCRIS: 18.11.10
JUN-2010

Către satisfăcător

China 2010 - pas cu pas (episodul 17)

Kung Fu Fighting

Articolul este parte a serialului China 2010 - pas cu pas ce continuă cu episodul 17 - Live it, love it - Hong Kong!

Episodul anterior il gasiti aici

Nu avem mult timp la dispoziţie. Stăm doar 2 zile în Hong Kong, iar după informaţii e vârful sezonului ploios, dar vremea este excelentă, deci trebuie să profităm. Oraşul se întinde până la graniţa cu China, iar zona principală este străbătută de un golf aglomerat, ce delimitează insula Hong Kong de Noile Teritorii (Kowloon). Data trecută am stat aici două săptămâni şi am avut suficient timp să vedem multe lucruri, chiar şi împrejurimile, aşa că acum nu ne rămâne decât să hoinărim în linişte prin oraş şi să ne bucurăm de soarele pe care nu am sperat că îl vom vedea.

După clasicul mic dejun de la Starbucks (aici eram în elementul nostru, le găseam la tot pasul, faţă de China, unde nu prea exista conceptul), ne aventurăm prin Sogo, unde descoperim o piaţă ambulantă. În Hong Kong astfel de pieţe pot fi întâlnite peste tot, mai ales în zonele comerciale. Pieţele sunt ude (adică se găsesc peşti şi fructe de mare, păstrate vii în bazine cu apă) sau uscate (aceleaşi produse sunt deshidratate). Desigur, întâlnim pieţele de păsări (spre exemplu, doriţi o găină - nicio problemă, o alegeţi iar negustorul o gâtuie şi jumuleşte pe loc). Am asistat la o operaţiune simplă de decapitare a unor broaşte cu satârul, ţinute de un tip între degete. Trecem de Times Square, zăbovim un pic într-un parc mititel să ne revenim (e foarte cald), după care ajungem la malul apei lângă Hong Kong Convention and Exhibition Centre, locul unde acum 13 ani Marea Britanie retroceda Chinei această comoară, după 99 de ani de conducere. Dealtfel, urmele guvernării britanicilor se văd peste tot. Mult bun gust, clădiri moderne sau coloniale, o infrastructură extraordinară care se dezvoltă permanent. Totul e aşezat la locul lui, este cel mai curat oraş pe care l-am văzut vreodată (şi e destul de mare), toţi îşi văd de treabă. Se spune că triadele deţin în realitate oraşul, sunt peste tot, dar ca turist nu vei fi deranjat nicicum.

Mergem la tramvai. Vechi de mai bine de 100 de ani, este perfect funcţional şi preferat atât de localnici, cât şi de turişti deopotrivă. În plus este foarte ieftin, o călătorie costă 2 HK$ (aproximativ un sfert de euro), merge doar pe insulă aşa că un drum până la capăt şi înapoi este binevenit. De la etajul tramvaiului din lemn vedem totul perfect şi suntem protejaţi de căldură. Amalgamul de străzi, agitaţia localnicilor, micile magazine, gălăgia, totul creează impresia unui haos. Dar este de fapt o organizare incredibilă, fiecare ştie ce are de făcut, ca într-un stup de albine. Transportul este exemplar, autobuzele etajate vin unul după altul, nu există aglomeraţie. Taxiurile sunt ieftine, interesant este că nu există decât o singură marcă de maşini şi toate au culoarea roşie, în funcţie de zonă. La periferii sunt taxiurile bleu şi verzi. Intrăm în sediul celei mai cunoscute bănci, HSBC. Clădirea are o arhitectură aparte, se spune că proprietarul a cumpărat cu mult timp înainte terenul din faţă până la mare, pentru a nu construi nimeni şi a-i asigura un feng shui bun.

Terminăm seara în Tsim Sha Tsui, cu un hotpot la Yoshinoya, pierzându-ne prin labirintul de străzi. Pentru cei ce nu ştiu, hotpot este un fel de mâncare des întâlnit în Asia. Pe un platou primeşti de toate, cărnuri, legume, tofu etc. dar toate sunt crude. Ţi se aduce la masă un primus încins şi o oală cu capac, plină cu supă şi tăiţei. Îţi poţi prepara mai departe masa după pofta inimii. Tsim Sha Tsui este una dintre cele mai aglomerate zone din lume. La lăsarea serii, neoanele reclamelor se aprind şi strălucesc, avem impresia că suntem într-o uriaşă discotecă în aer liber. La final, admirăm încă o dată insula Hong Kong de pe promenada Public Pier din Kowloon. Poze fără număr, pe mal sunt mulţi fotografi dotaţi cu aparate ultimul răcnet. Aici sunt cele mai ieftine, dar ai şi ce să fotografiezi. Aparatul nostru foto, deşi modest ca tehnologie, e totuşi fericit. Obiectivul său a văzut multe lucruri, mai ales în această excursie. La ora 8 seara începe spectacolul de lumini, lasere şi muzică numit Symphony of Lights. Un oraş întreg ce dansează pe ambele maluri ale apei. În zilele de sărbătoare show-ul este completat cu artificii trase de pe clădirile participante. Iar numărul lor creşte de la an la an. Acum sunt "numai" 44. După o cură de lumini şi muzică ne retragem la hotel. O fost o zi perfectă.

Albumul complet de fotografii îl găsiţi aici.

Urmează episodul 18 - Ultima zi. Plecarea.

Trimis de badge® in 07.12.10 09:53:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: China, Hong Kong, Macao

VIZUALIZĂRI: 2180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tramvaiul vechi de peste 100 de ani
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ceasornicarul
[07.12.10 10:16:19]

Se pare ca, a fost varful excursiei voastre in Asia, excelent review. Se vede mana britanicilor, nu stiu cum se face dar pe unde a fost comunism ori inca este totul este cu fundul in sus. Pe unde si-au bagat codita Lenin si ai lui este ori saracie ori o bogatie artificila ce ridica multe semne de intrebare.

[07.12.10 12:10:07]

Sper sa placa melodia atasata!

creivean
[07.12.10 22:03:15]

Ţi-am dat nota 10 şi pentru review-ul asta. Păcat că, următorul episod ilustrează ultima zi. Mă cam obişnuisem cu review-urile tale din/despre China.

badge®AUTOR REVIEW
[07.12.10 22:12:50]

@creivean - ei lasă, că orice început are și un sfârșit, nu o puteam ține, vorba lui Moromete, ca gaia mațu. Mulțumesc pentru aprecieri, mă bucur că ți-a plăcut

@ceasornicarul - într-adevăr, abia așteptam întoarcerea în Hong Kong. Ca și reîntoarcerea în Singapore de acum câțiva ani, ne-a întărit convingerea că prima dată nu a fost doar un foc de paie.

@webmaster13 - melodia se potrivește perfect, dar cel puțin la mine nu pornește...

[08.12.10 09:57:13]

problemele cu clipurile audio atasate (nu vor sa porneasca) par ca se datoreaza trilulilu.ro. Sa speram ca le vor rezolva in curand si vom putea asculta melodiile atasate.

badge®, ceasornicarul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind China - o lume aparte: