SUS

înscris/ă în 25.11.10
JUL-2010

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Seychelles Beau Valon Beach

Salutare, am fost in vara asta in Seychelles si am vizitat tot ce se putea.

Excursii sunt putine ca numar si sunt oferte doar de la 2 operatori: Creole si Mason's, noi am fost cu cei de la Creole.

Am vizitat Insula Praslin si La Digue intr-o zi... sunt de vis cel putin La Digue e fara comparatie, iar ca pret este 160 euro de persoana

Am vizitat insula Moyenne care este propietatea domnului Brendon Grimshaw, la fel foarte frumoasa pret 80 euro de persoana

Am vizitat rezervatia maritima St Anne pret 50 euro

Am vizitat Denis Island 120 euro de persoana

Am facut turul insulei Mahe cu Creole, parca era 60 eura de persoana

Sa nu uitati sa vedeti gradina baotanica din Victoria, foarte frumoasa, cost 10 euro pers

Sa faceti echitatie in Takamaca 30 euro ora de calarie pe malul oceanului, merita

Scuba, snorkling, si alte sporturi de genul n-are rost sa le mai adaug.

In fiecare miercuri in districtul Berjaya are loc un fel de targ, merita

Pe plaja nu mai zic, nisip de o finete iesita din comun.

Ca precizare am stat la Beau Valon Beach, frumos resort, dar scump la mancare si bautura. In fiecare seara aveau formatie care cantau mel din ani 80-90 incredibil de bine.

Ce sa mai, va urez sa vizitati asa ceva, este de vis.

Impresii încărcate de wisky in 25.11.2010 14:23:45

VIZUALIZARI: 8495

A fost prima sa vizită/vacanţă în SEYCHELLES

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri
NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (wisky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 13 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de wisky? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

- dorgo
[25.11.10 15:01:04]

DOM-TOM-ul francez, Seychelles, Martinica, Guadelupa si altele sunt insule de vis dar scumpe chiar si pentru cetatenii francezi... "a propos", cam cat peste 1000 de euro costa o excursie in Seychelles? Brendon e domnul acela care a facut inconjorul pamantului in balon cu Heliu?

- sandu.53
[25.11.10 15:49:40]

@wisky, mi-a placut, e tare frumos si pozele (cel putin cele 7 care au aparut) sunt frumoase, deosebite poate mai atasezi cateva, dar e tare scump! doar sa joc la loto, sa castig si apoi chiar as pleca acolo! pana atunci iti doresc sa faci numai excursii de vis, esti si f. tanar si asa e normal! felicitari si bine ai venit pe site-AFA!

- irma_ro
[25.11.10 16:50:34]

foarte frumos review-ul tau, te votez cu mare placere

toate pozele atasate la review sunt superbe

felicitari pentru review :)

- danoradea
[25.11.10 17:23:38]

Superba destinatia, intr-adevar cam greu de ajuns aici, dar nu imposibil, din pacate Franta apreciaza si exploateaza la maxim astfel de destinatii/insule, care nu numai ca se intretin din turism, dar si aduc o contributie importanta la buget. Asa ca mentin preturi destul de mari si la cazare dar si la biletele de avion.

- geosler
[26.11.10 10:08:35]

Sa inteleg ca vot 50 % bucatarie si masa e datorita faptului ca mancarea si bautura erau foarte scumpe, sau pentru ca erau mai slabe din punct de vedere calitativ?

Din partea mea pentru o vacanta frumoasa si in special pentru fotografii meriti un vot cu SB.

[26.11.10 10:33:13]

Salutare tuturor. In primul rand va multumesc ca v-ati uitat peste review-ul meu. Sunt nou pe site si deja pot spune ca este unul foarte prietenos.

Dorgo, asa este sunt foarte multe insule frumoase si de vizitat, numai bani sa ai. Din ce am citit Brendon Grimshaw a cumparat insula prin 70 si acum fiind batran dupa moarte o va dona guvernului. NU stiu daca este acela care a facut inconjurul pamantului dar pot sa-ti spun ca cei de la Discovery au facut un reportaj despre cum a transformat o insula intr-o rezervatie. Ca pret, ma costat 5500 in 2 persoane.

Sandu. 53, nu stiu cate foto am voie sa pun de aceea am pus doar 7, daca am voie mai multe voi uploada si altele cat despre cost, intradevar este foarte mare. Eu sunt parior la fotbal si am " puso" cu un bilet, si asa cum zice si vorba aia mare: bani din combinatii, pe combinatii se duc... dar nu am nici cel mai mic regret. Va multumesc pentru toate cuvintele calde pe care mi le-ati adresat.

Irma_ro iti doresc sa ajungi acolo si sa faci foto si mai frumoase ca ale mele. Merci

Danoradea, ei au fost un popor de sclavi. Intai au facut parte din colonia franceza, dupa care fost colonizati de britanici. limba lor oficiala este creola, dar toti stiu si engleza si franceza la perfectie

Geosler, am dat acele "note" la bucatarie deoarece este "yach"... pe bune... ei in toate felurile de mancare pun exagerat de mult curry (condiment pe care nu-l mai suport :)), ca preturi mancare este ok atata timp cat nu mananci in resortul unde esti cazat... acolo fiind exagerat de mari preturile. Merci

[26.11.10 10:41:24]

wisky, poti pune cate poze doresti. Nu este nici o problema, chiar sunt apreciate, mai ales pentru o destinatie asa exotica.

- sandu.53
[26.11.10 11:37:54]

@wiski asa cum iti recomanda si webmaster25 poti pune cate poze vrei iar primele 20 sunt si punctate inclusiv cu un mic comentariu... asa ca avand in vedere cat de frumos e locul chiar merita sa-ti gasesti timp sa mai atasezi poze! cat despre pret, si eu la varsta ta daca s-ar fii putut pe vremuri, as fii facut la fel! bafta deci la pariuri!

- liviadavidescu
[26.11.10 13:02:56]

@wiski, felicitari pentru review, dar sper ca e doar inceputul unui foileton.

Poate iti gasesti timp pentu mult mai multe amanunte... eu una mor de curiozitate. E o detinatie la care visez de mult.

Stiu ca la 20 de ani n-ai timp nici sa respiri, daramite sa scrii pagini intregi... dar as vrea sa inteleg de la inceput. Cum ai ajuns... ce agentie, cat a durat drumul...

Cred ca si tie iti vor facea placere rememorarile... cu amanunte. Crede-ma o sa retraiesti o data acele clipe.

Cu multumiri anticipate...

- celeste
[26.11.10 13:30:53]

Sincer te invidiez pentru destinatia aleasa dar in acelasi timp te si felicit... pozele sunt de "belea"... cum zice fata mea... si sotul meu joaca la pariuri sportive dar niciodata nu a castigat mai mult de 300 ron... si nu in ultimul rand BINE AI VENIT in AFA. Te astept cu poze cat mai multe...

[26.11.10 16:33:13]

Sandu. 53, va multumesc. Am sa mai pun foto in cursul zilei, dar ca o mica paranteza, nu cred ca conteaza varsta atata timp cat aveti chef de vacante

[26.11.10 16:55:57]

Liviadavidescu, uite am sa-ti spun mai pe larg povestea. Prima vacanta mai "deosebita" am facut-o in Malta in 2009 despre care am sa scriu saptamana viitoare.

Cum a inceput? . Nu stiu, ma uitam pe destinatii exotice si ma minunam ce locuri exista in lumea asta, asa ca mi-am propus ca macar odata-n viata asta sa ajung si eu sa vad asemenea locuri. Se pare ca norocul mi-a suras cu pariurile si m-am gandit ca e de mers.

Agentia de turism aleasa a fost ******** (mia placut mie cum suna), in fine... vacanta incluzand 10 nopti/12 zile+ avionul au fost 1450 euro de persoana. 2 zile se pierd pe drum

Ne-am imbarcat de pe Otopeni la 18:30 cu destinatia Italia, acolo schimband avionul catre Seychelles. Aproape 12 ore am stat numai in avion de simteam ca inebunesc, eu fiind ma inalt ma deranja la picioare scaunul din fata... in fine... toate au trecut cand la 6:30 ora locala am vazut micul arhipelag... de vis, nu-mi venea sa cred ca ma aflam acolo (stii, ca copii aia mici cand le dai o jucarie)

Viza se da in aeroport pe durata sejurului. Cand am iesit din aeroport am fost preluati de cei de la Mason's cu microbusele lor cochete.

Drumul a durat undeva la 20 minute transferul iar eu ma minunam din orice. Mi se parea ciudat ca 99% din oameni erau negri dar foarte amabili dealtfel. Ajunsi la Berjaya, ma cuprins un sentiment de libertate, o stare euforica. Am fost intampinati cu coktailuri din fructe locale... excelent.

Si de aici am sa las fotografiile sa-si spuna povestea lor.

- dianabzs
[26.11.10 17:45:36]

felicitari pentru modul in care ai cheltuit acei bani! felicitari pentru o asa destinatie exotica!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[23] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [JUL-2010] In port La Digue

P02 [JUL-2010] Plaja Praslin

P03 [JUL-2010] La Digue

P04 [JUL-2010] Denis Island

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P05 [JUL-2010] Eu pe insula Moyenne, dupa cum se vede f multe testoase.

P06 [JUL-2010] Moyenne, superba

P07 [JUL-2010]

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P08 [JUL-2010] Aici plecasm intr-o excursie catre un parc maritim...imi scapa cum se numeste. Dar am dat si la peste, fireste nu l-am prins eu dar m-au lasat sa ma pozez cu el

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P09 [JUL-2010] Eram in nordul insulei Mahe, si ca sa trecem de la o plaja la alta trebuia sa o iei prin padure.

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P10 [JUL-2010] In fiecare seara stateam pe plaja din fata resortului si admiram apusul.

P11 [JUL-2010] Aici eram pe feryboat in drum spre Praslin

P13 [JUL-2010] pe plaja la Digue

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P14 [JUL-2010] Denis island, asa cum se vede si-n poza apa era incredibil de clara.

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P16 [JUL-2010] Faimoasele lor pietre pe La Digue.

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P17 [JUL-2010] Moyenne, in larg se vede unde e reciful si cum se sparg valurile in el

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P18 [JUL-2010] Partea din nord a insulei Moyenne...

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P19 [JUL-2010] am tinut un mic paianjen local in mana dupa ce ghidul ma asigurat ca este inofensiv.

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P21 [JUL-2010] Acela de Brendon Grimshaw... mare om. Am fost singura persoana din grup ( cred ca eram 50 ) ca care a stat sa se pozeze dupa care am stat la el in casa de vorba aproximativ 1 ora. Era impresionat ca sunt din Romania deoarece auzise de noi dar nu stia foarte multe

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P22 [JUL-2010] Aici faceam inconjurul insulei Moyenne ( mica dealtfel- in 45 min o inconjori la picior ) Foarte frumoase peisaje, ma uit si-mi aduc aminte cu drag de vacanta

P23 [JUL-2010] Pe Mahe, in Victoria

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P24 [JUL-2010] Gradina botanica din Victoria... defapt eram in afara orasului in jungla. Am ramas impresionat de varietatea florei..incredibil
# [0 PMA, fara bonus]

[23] foto . Click pe oricare pentru a le mări