ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2008
DE anya
ÎNSCRIS: 28.02.08
SEP-2008
[?] AD. + 2 COPII

Cel mai frumos concediu de pana acum

Noi ne-am intors acum o saptamana din Tenerife si am amintirile inca proaspete.

Am stat 13 nopti in Puerto de la Cruz, hotel Bahia Playa (despre care voi scrie la hoteluri).

Primele 2 zile le-am destinat odihnei, plajei si prospectarii pietei in domeniul excursiilor.

Concluzia: am inchiriat masina o saptamana. 140 euro (cu scaunele pt copii) Benzina era 0.86-0.92. Am facut 1200 km.

Ce am vizitat:

- Parcuri:

1. Loro Parque - multe spectacole cu animale -merita vazute toate - timp alocat 1 zi. In plus fata de postarea anterioara: pentru copiii sub 6 ani intrarea e gratuita. Din centrul orasului Puerto de la Cruz exista un trenulet gratuit care duce/ aduce turistii la parc. De asemenea, daca luati bilete de la niste chioscuri din oras exista o reducere de 2 euro.

2. Aquapark - complex de tobogane si piscine atat pentru adulti cat si pentru copii. Bonus: spectacol deosebit cu delfini (mie mi s-a parut mai "tare" decat cel de la Loro) - timp alocat 1 zi. Pret cam mare, am primit o reducere pentru Jungle Park. Mancarea de la bufet mi s-a parut exagerat de scumpa (4.5 euro un hotdog). In plus fata de intrare: taxa de sezlong, taxa de colac, taxa de casetiera. Copiii s-au simtit foarte bine, iar spectacolul a fost deosebit.

3. Jungle Park - parc cu animale, poduri suspendate - tip "Indiana Jones", bob prin jungla (doar 4 euro), spectacol cu papagali si acvile.- timp alocat 1 zi

- Excursii vizitat orase/peisaje:

1. Orotava : Casa de Los Balcones, o cofetarie/restaurant vis a vis de ea - deosebita ca aranjament/priveliste, stradute, atmosfera...In continuare am mers la Pueblo Chico - un muzeu cu miniaturi/jucarii - foarte interesant, copiii au fost incantati. - timp alocat cam jumatate de zi

2. Tur al insulei: Vizitat "El Drago milenario" = copacul cel batran (cum au zis copiii mei), apoi Garachico, am urcat la Masca si ne-am intors prin sud pe la Los Gigantes cu oprire pentru baie in mare la Garachico si Las Arenas. - 1 zi

3. Urcat pe Teide. Ne-am tot oprit pentru poze (aici s-a filmat "Planeta maimutelor"). Din pacate n-am putut urca cu telecabina, era oprita datorita vantului puternic. Ne-am intors pe alt drum si am nimerit intr-un satuc superb, pe marginea marii El Sauzal. - 1/2 zi

4. Masivul Las Mercedes, paduri superbe, am coborat pe plaja Las Teresitas unde am stat cateva ore. Ne-am intors si ratacit prin orasul Santa Cruz. - 1 zi

- Alte excursii:

1. Excursie cu submarinul - efectiv imersia dureaza 1 ora, dar e o experienta unica. Am facut rezervarea din tara, cu 1 luna inainte, reducere 15%. (Submarine Safaris Tenerife)

2. Excursie cu catamaranul (a fost singura luata de la agentie, de unde am inchiriat si masina) - safari de balene si delfini am vazut toata coasta sudica pana la Los Gigantes, baie in ocean, all inclusive. Excursia in sine a durat 5 ore si jumatate.

Gastronomie: am mancat pesti si caracatite, papas arugadas con mojo, branza prajita, niste sufleuri delicioase, am baut Dorada (bere) si sangria.

Din pacate n-am reusit sa fac shoping (ajungeam la magazine tarziu si copiii erau obositi), dar ochisem niste genti pe la 25 euro...

Trimis de anya in 09.10.08 13:01:44

VIZUALIZĂRI: 4107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

deliaemilia*
[14.02.09 16:06:44]

Te rog sa-mi spui cat a costat excursia cu submarinul

deliaemilia*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: