ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2010
single

Calan-Bai si Baile Tasnad, alternative pentru Geoagiu-Bai

Daca statiunea Geoagiu-Bai are “si bune si rele” si nu incanta pe toata lumea, sa intoarcem o pagina a cartii groase a statiunilor balneare din tara noastra si sa poposim la Calan-Bai si la Tasnad.

Tasnadul este situat la 45 Km de Satu Mare (pe E 81, pe soseaua Satu Mare - Beltiug - Tasnad - Marghita - Oradea) iar "Baile Tasnad" sunt posesoare ale unor izvoare cu apa termala iar statiunea e deschisa pe intreaga perioada a anului. In localitatea Tasnad exista chiar si un “Centru de Informare Turistica”, (aflat pe Str. Stefan cel Mare nr. 106, tel: 0261 82.78.20). In prezent, statiunea functioneaza “cu motoarele in plin” dar se si extinde, lucrarile sunt avansate (eu am vizitat statiunea in urma cu o luna) in special la un nou si mare bazin olimpic (50 m lungime) cu bani europeni. Tasnad-ul a intrat intr-un program de dezvoltare regionala impreuna cu alte doua statiuni din zona, la fel cum au procedat cele trei statiuni "sarate “ din jud Cluj si Bistrita, Figa, Cojocna si Dej.

Apa termala de la Tasnad poate fi folosită in cure externe în afecţiuni reumatice (coxartroze, gonartroze, reumatismul mebreleor inferioare si superioare, spondiloza cervicala si dorasala, discopatii lombare, osteoporoza si unele afectiuni dermatologice). O a doua baza de tratament se afla in interiorul hotelului Alystra.

Statiunea este folosita mai ales de satmanareni in week end, dar oricine se poate caza la modernul hotel Alystra care dispune de o baza de tratament de fiziotareapie (proceduri afisate) si un restaurant. Dar nu doar cei din Satu Mrea vin aici ci si turisti sau pacienti din Oradea, Baia Mare, Bistriţa, Cluj. Capacitatea piscinei termale este de 500 de persoane, temperatura apei e de 37-40 de grade Celsius. Turistii mai au la dispoziţie sauna, vestiare, dusuri cu apa calda.

Medicii de la bază de tratament a hotelului Alystra se ocupa in afara de afectiuni reumatice si de afectiuni post-traumatice.

Preţul unui bilet de intrare la bai pentru un adult este de 8 lei, iar pentru copii este de 4 lei. In incinta bailor se afla si un bar elegant si cu oferta diversificata dar la care ti se prepara si “minuturi”

Am intrebat pe cineva din bazinul exterior daca apa e calda ”E fierbinte domnule, am simtit caldura la picioare si l-am rugat pe administrator s-o lase mai moale…acum e tocmai buna". Ceea ce m-a frapat aici e faptul (ca la aproximativ aceeasi suprafata de apa termala), atat piscina exterioara cat si cea interioara era intesata de lume, in ciuda unei zile cam innorate.

Baile Tasnad mi-a aparut ca un reper termal ce va atrage la data finalizarii, turistii din intreaga zona nord-vestica a tarii sau chiar din strainatate.

Statiunea Calan-Bai

De la Alba Iulia, urmand soseaua Alba Iulia-Orastie-Simeria-Deva, sosea foarte aglomerata pentru ca e foarte buna, inainte de a intra in Simeria, langa o benzinarie, se face un drum la stanga. E vorba de E 70, sosea impecabila si dupa nici 10 km sunteti la alta statiune termala, nu atat de mare precum Geoagiu-bai, statiune numita Calan-Bai sau “Baile Aquae”, cum le mai zice pe-aici. Opriti-va in marea parcare a acestor bai, nu are rost sa mergeti mai departe si sa vedeti un oras aproape in ruina, orasul Calan, doar daca doriti sa intrati prin frumosul si inca salbaticul defileu impadurit al vaii Jiului si sa traversati Carpatii spre Petrosani si Targu Jiu. Statiunea balneara "Calan-Bai" este situata pe malul raului Strei, la 2 km de oraşul Calan, pe soseaua DN 66 (respectiv E 79). Peisajul e mirific, te aflii intre muntii Sebesului, munţii Metaliferi, munţii Poiana Rusca, si rezervatia din munţii Retezat, cu varfurile lor Peleaga (2509 m), Papusa (2508m) si Retezat (2482m), acoperite aproape intreg anul cu zapada.

Mult probabil, efectele tamaduitoare ale apelor de la Calan-Bai vor fi fost resimtite si de romani sau chiar inaintea lor, de daci, aceste meleaguri fiind “fief”-ul dacilor iar localitatea se numea “Idata”. Legenda spune ca insusi Decebal, cobora adesea din Sarmisegetusa Regia la baile de la Idata, intre doua lupte, pentru o clipa de relaxare si refacere.

Anii au trecut, anii s-au facut decenii, deceniile s-au facut secole si lumea s-a tot primenit in aceste ape tamaduitoare.

Pe o “tabula Peutengeriana” apare un desen format dintr-o cladire cu curte centrala si apar acolo si izvoarele si baile de la Idata. Acel semn inconfundabil de pe harta indica intotdeuna numai bai termale importante.

Apoi, de virtutile acestor bai s-au bucurat romanii, care le-au si denumit “Aqvae”- (Apele).

Exista aici numeroase “tabule votive", ofrande sculptate in piatra, aduse zeilor romani ai vindecarii, Aesculap, Hercule, Nimphe, Mitras, cat si cetatenilor Romei ce au indicat aceste bai. Deasemenea, pe un bloc de piatra din biserica Streisangeorgiu, se atesta existenţa bailor, prin inscriptia “Genio Pagi Aquensis”

Un bazin stravechi, numit si “lingura”, alimentat de trei izvoare (la 23-24 grade C) ce tasnesc din fundul bazinului iar “supraplinul" se scurge printr-un jgheab tot din piatra, se mai poate vedea si azi, sapat in stanca de catre oamenii lui Decebal sau Traian. El are dimensiunile de 94 x 14 x 7, 5 m si e adanc de 4 m si are o valoare mai mult istorica.

Apele de la Calan-Bai sunt folosite in spondiloze, artroze, poliartroze, tendinite, dureri musculare, periartrite scapulohumerale, unele boli de piele si neurastenie.

Pretul unui bilet este de 7 lei adulti si 4 lei copii, programul de functionare al bailor este 8-20, iar noaptea se produce higienizarea bazinelor de adulti si de copii.

Staţiunea are si un restaurant de 125 locuri, cateva terase, 14 casute tip camping (pret 40 de lei pe noapte) cu cate 2 locuri fiecare, cateva frumoase locuri de joaca pentru copii, un teren de tenis si volei, o parcare foarte, foarte mare, numeroase cabine si dusuri iar seara, e discoteca în aer liber gen ”Geoagiu-Bai”, statiune de care “Aque” nu se afla departe.

In incinta statiunii se prepara si “minuturi” dar un gratar plin de jar din care iesea un fum imbietor pe care sfaraiau niste mici foarte mari si un stand de bere la doza, mi-au atras atentia, asa ca “am aruncat ancora” acolo.

Dorgo.

Trimis de dorgo in 23.08.10 08:22:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 26197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Poftiti la statiunea balneo-turistica "Aquae" de la Calan-Bai!

[23.08.10 09:28:14]

Hai sa nu exageram !

Pt ca am fost si eu duminica la ceea ce se cheama "Calan Bai"

"Statiunea" Calan Bai este de fapt un strand-champing cu 4 bazine.

Nu se mai tine discoteca acolo de vreo cativa ani.

Nu sunt "cateva" terase. Este doar una. In rest sunt cateva chioscuri, etc.

Ai uitat sa spui de pe ce site ai luat informatiile referitoare la Calan Bai (alea ci Idata, Decebal, lingura, etc ).

Alo !! Webmasterii - ce faceti ?, Unde sunteti ?

Asta e politica site-ului. Daca iei niste informatii de pe net, atunci spui si de unde le-ai luat.

O sa spun eu. Site-ul este http://www.calan.info.ro/Atractii.htm

Adica site-ul orasului Calan.

O sa scriu si eu un review despre Calan Bai, pentru ca eu chiar am fost acolo ieri si doresc sa prezint informatiile in mod corect si echilibrat.

La Tasnad nu am fost, doar am trecut pe langa, cand mergeam la Satu Mare. Dar - referitor la "statiunea" Baile Tasnad - si aici este vorba de o mica "exagerare". Este doar un strand.

Nu am verificat de unde sunt informatiile, de pe ce site, etc, ca nu e treaba mea.

Asta e treaba webmasterilor.

Buna dimineata Stimati colegi-webmasteri !

PS- dorgo - esti sigur ca ai fost acolo ?

[23.08.10 09:44:22]

mutat la "Baile Tusnad si imprejurimi"

[23.08.10 09:52:32]

webmaster77 - Review-ul se refera la "Baile" Tasnad, care sunt aproape de Carei ( jud Satu Mare) si la Calan "Bai" - care sunt aproape de Calan (Jud Hunedoara), deci in doua locuri TOTAL diferite din tara, aflate la o distanta de vreo 300 km intre ele.

De asemenea, nu au nici o legatura cu Baile Tusnad (care sunt in Jud Harghita), nici cu imprejurimile lor.

Am rugamintea sa citesti si continutul ecoului meu de mai sus.

Multumesc.

[23.08.10 10:56:52]

Mutat la 'Descopera Ardealul'.

Cat priveste practicile de copiere fara reproducerea sursei citate (interzise pe AmFostaAcolo) - sunt in curs de documentare, voi revebi cu concluziile.

dannek
[23.08.10 13:31:53]

@dorgo

Rusinica????

[23.08.10 14:15:53]

Hello! Draga Presario!

Sa-ti fie buna inima! Nu esti decat inca o persoana care ma ataca pe acest site, in decurs de 2 luni de cand am inceput si eu sa scriu... sunt obisnuit... am fost la Calan de 2 ori in ultima luna (ultima data alaltaieri)... la intrare pe stanga e o mega-parcare, pe dreapta, imprejmuit de-un gard de sarma de culoare albastra, e campingul cu casute si corturi... la intrare e un barbat, vei gasi cartea mea de vizita la el... vorba lui e molcoma... soseaua Calan-Simeria e impecabila... cea inspre Petrosani are 3-4 puncte de reparatii... se circula intr-un singur sens... cu oprire la semafor... am sa-ti trimit si fotografiile, cu cateva afise informative, facute in urma cu 2-3 saptamani, nu mai tin minte ziua, oricum era sambata (dar pot afla). In fiecare week end eu bat tara mereu spre alta destinatie si pierd notiunea timpului. Si mai e ceva... vopseaua de pe coloana infinitului e proaspata, dar la intarare pe dreapta scrie inca odata "Baile Aquae" dar vopseaua e scorojita, nu e fotografiabil...

Cat despre internet, e un serviciu public, cine crezi ca mi-a zis legenda (poate e neadevarata) cu Decebal intrand in apa termala? Masina timpului, vreun pacient din bazin? Portarul? A fost cineva dintre noi prezent cand a intrat Decebal sau romanii in bazinul vechi sapat in stanca? Sau a "inventat" toata povestea cineva de la Primaria Calan si a pus pe net?

Iar daca nu-ti place Calanul-Bai, asa cum e... nu te-mpiedica nimeni sa-ti faci concediul la Acapulco, Miami, pe un vas de croaziera ce face ocolul Pamanatului, nu ca Phileass Fogg si Passepartout de-abia in 79 de zile ci doar in 30 de zile, (vezi ia bilet cu 6 luni inainte! , e aglomerat! ) sau poti face ocolul Terrei si in naveta spatiala al companiei "Virgin". Vezi, daca vrei sa urmezi calea lui Fogg, trebuie sa te inscrii in prealabil la "Reform Club" din Londra!

Mie-mi plac baile Calan, Tasnadul, Figa, Geoagiu, asa cum sunt ele acum, altfel n-as scrie despre ele, si-mi vor place si mai mult peste o vreme, poate 2-3 ani, cand vor fi renovate complet...

Am sa incarc acum fotografiile, care sunt acceptate si ca proba la proces. Multumit?

Si nu mai reclama orice suspiciune la "webmaster", ca un elev de gradinita paracios.

Sambata viitoare voi trece a 3-a oara prin Calan, in drum spre Banat.

Daca ai un review superior, nu te impiedica nimeni sa-l scrii dar nu e frumos sa critici ce e in ograda altuia. Pentru orice review, mie-mi trebuie timp, bani, inspiratie, transpiratie si multa energie...

cu stima

[23.08.10 15:25:32]

Hello! Draga Dorgo!

Inima mi-e buna, dar cred ca ma confunzi putin. Eu nu te-am atacat deloc. Daca te uiti putin in urma, vei constata ca unele dintre ultimele tale review-uri le-am si apreciat.

Imi cer scuze daca am presupus ca nu ai fost la Calan Bai. Daca tu ai fost sambata, eu am fost duminica si - daca ma grabeam putin - ne puteam intalni la o bere.

Evident ca la intrare scrie Baile Aquae, dar asta nu inseamna ca e o "statiune" acolo. Chiar pe placile de la intrare scrie ca este "complex de agrement", sau "baza de agrement". In limbaj mai popular = strand.

Ma mira faptul ca sambata - cand ai fost tu acolo - nu ai vazut ca restaurantul (cel cu 125 locuri de care scrii tu) este inchis - acest fapt este anuntat si pe o placa la intrare.

Ma mira faptul ca ai vazut "cateva" terase, cand de fapt este doar una - cea cu copertina rosie "Coca-Cola".

Ma mira faptul ca nu ai vazut ca "discoteca in aer liber" de care zici este doar un cadru metalic ruginit (fara prelata) si o ghereta de tabla darapanata, unde statea DJ-ul acu vreo 10 ani cand se tinea discoteca (probabil baiatul de la intrare a uita sa-ti zica ca nu se mai tine demult discoteca aici).

Nu ai zis nici un cuvant despre bazinele dinauntru, despre cum era apa - curata, murdara, etc, era lume, nu era.

Nu ai zis nimic despre "lingura".

De asta am presupus ca nu ai fost aici.

Se pare ca am presupus gresit si imi cer scuze inca o data.

In ceea ce priveste internetul, asa este, informatiile sunt publice, sunt pentru toate lumea.

Dar - informatiile pe care le-ai luat tu de pe site-ul amintit de mine sunt mai vechi si nu corespund in totalitate cu realitatea.

Pe de alta parte - regulamentul acestui site - prevede clar ca daca preiei informatii de pe un site, sa precizezi explicit acest lucru, or tu nu ai precizat asa ceva.

In rest - celelalte informatii prezentate de tine despre Baile Aquae Calan - sunt corecte, dar sunt preluate de pe site-ul respectiv, al Primariei Calan.

Restul ecoului tau - Acapulco, Miami, Virgin, etc - sunt probabil chestii de distragere a atentiei de la subiect.

Eu nu comentez daca mie imi place la Calan Bai, sau nu, sau daca tie iti place, sau nu.

Eu doar am atras atentia ca unele informatii prezentate de tine sunt eronate.

Sunt de acord ca pentru orice review este necesar timp, bani, transpiratie, etc. Dar - atunci - daca tot investim toate astea intr-un review, macar sa dam informatii corecte si nu informatii de pe un site neactualizat.

In rest - toate cele bune.

PS 1 - cand vii in zona Felix - 1 Mai, anunta-ma si - daca am timp - vin cu tine si iti arat si niste "smecherii", eventual bem si o bere.

PS 2 - nu astept raspuns la acest ecou, pt ca deja suntem cam off-topic.

O zi excelenta.

[23.08.10 15:37:02]

OK! Totul e bine cand se termina cu bine! Voi bea o bere cu tine cand vin la Felix! Acum, ca i-am informat pe cititori si despre aceste bai, hai sa numai pierdem vremea si sa scriem alte review-uri ca tara e frumoasa si merita a fi descrisa in cuvinte si mai frumoase!

Numa' bine!

[23.08.10 15:45:16]

o "mentiune subliniata", inainte: nu am avut timp pana acuma sa studiez gradul de folosire a informatiilor de pe alte site-uri, insa in mod cert o voi face candva dup-amiaza / catre seara si va trebui sa iau masurile de rigoare.

Ca si in orice alte "lucrari", copierea cuvant cu cuvant din alti autori fara a preciza sursa nu este tolerabila si nu face cinste nicicui. Astfel de practici se sactioneaza (si) pe AmFostAcolo.

dorgo - sub rezerva ca, asa cum am scris mai sus, nu stiu daca acuzatiile ce ti-au fost aduse mai sus sunt intemeiate sau nu - te invit sa tii cont de aceste minime cerinte: citatele se transcriu intre ghilimele si se specifica sursa.

[23.08.10 16:18:34]

Am inteles Web! ,

"presario" are dreptate! E un review ce n-ar trebui sa fie punctat, e nereusit si cred ca se va gasi cineva care sa scrie un altul mai bun...

Raman la ideea ca totusi statiunea Calan Bai e o alternativa ieftina pentru un "concediu de criza", ati vazut preturile.

O parte din sursele mele se afla chiar la intrarea in baile Calan, pe doua panouri puse de primaria Calan, vezi Ph26 si Ph32, unde scrie despre spectacole de muzica usoara sau populara, originea cuvantului "Aque", daci, romani, "Pagus Aquensis", denumirea veche a localitatii - "Idata", terasa cu 125 de locuri si multe alte info tehnice...

Draga Web, am o nelamurire, acum chiar ca sunt derutat! Am fost la Baile Boghis... unde totul e privat si n-ai voie sa fotografiezi nici un fir de iarba, sau la Sarata Monteoru, la fel... mi s-a zis ca pot folosi "NUMAI si NUMAI" fotografii si texte de pe internet (daca exista) care sunt publice si pot fi reproduse fara nici o problema sau specificatie, cu conditia doar ca sa nu fie folosite in scop comercial... altfel voi avea probleme cu firma privata...

cu stima

[23.08.10 16:30:28]

nu sunt de aceeasi parere -- in mod evident, as fi retras deja "punctele standard" in caz contrar; in rest, fiecare utilizator are dreptul sa voteze sau nu, dupa propia-i apreciere.

Sunt de parere ca, primind deja permisiunea si nefolosdinu-le in "scopuri comerciale", le poti incarca - o ilustratie inseaman mult la un set de impresii - cu conditia sa soliciti retragerea punctelor aferente acestor fotografii

[23.08.10 17:43:31]

OK Web, mersi, voi scrie in curand un review despre Baile Boghis si despre Sarata Monteoru, (poate incluse intr-un circuit mai larg), review ilustrat cu fotografiile pe care le am.

[23.08.10 21:04:38]

Aoleo!

PRESARIO!

Ce-ai cu mine? Si ce e cu tine?

Pai nu ne-am impacat?

Acum citesc mai bine si vad ca nu esti convins nici de faptul ca am fost anul asta la Tasnad, care e foarte aproape de tine, la limita jud. Bihor cu jud. Satu Mare. Du-te pana acolo si verifica imaginile, vezi daca textul e adevarat...

Am sa reproduc ce-ai zis tu "Hei web! "... E un supervisor printre noi! un CTC-ist de la minister, un Sherlock Holmes autohton care verifica fiecare virgula si semn de exclamatie, care ia toate site-urile la rand si internetul ca sa ma prinda cu ceva, sa vada oare de unde am copiat eu "Tasnadul"? ...

Va trebui de-acum incolo sa las firmituri ca-n Scufita Rosie sau vopsea fosforescenta pe unde trec ca dovada "c-amfostacolo"?

A fost un periplu superb... Tg-Mures - Reghin - Bistrita - Gherla - Cluj - Bizusa - Jibou (sosea proastaaa!!! ) - Beltiug - Acas - Tasnad - Satu Mare - Simleu - Zalau - Cluj (sosea superba!!! ) - Turda - Tg. Mures.

Oare te vei indoi de orice traseu sau de orice imagine de-a mea si de-acum incolo? O singura data am luat o imagine de pe internet, e vorba de o imagine adaugata la review-ul "Lacul scufundat", caci acea biserica scufundata nu mai exista decat acolo, pe internet si am pomenit si sursa, iar de "trisat", adica de a copia munca altora de pe acest site care au scris acelasi lucru inaintea mea... "never and never", poti sa controlezi si cu microscopul electronic, nu vei gasi nimic... sunt prea novice pe acest site ca sa cunosc toate smecheriile despre care mi-ai vorbit si vrei sa mi le spui la Felix la o bere. Inca nici nu stiu sa postez ca lumea review-urile. Saracii "webi", au multa rabdare cu mine...

Nimic nu ma deranjeaza decat sa-mi spuna cineva ca "n-amfostacolo" si sa n-aiba dovezi certe, cand eu cunosc aproape fiecare cm patrat de asfalt din aceasta tara...

Dar daca voi mai da de multi "cercetasi" ca tine, am sa ies fara-ndoiala de pe acest site excelent...

Numai bine!

[23.08.10 21:21:00]

dorgo - prietene, tu nu intelegi ca proprietarul acestui site impune prin regulament ca daca copiezi ceva de pe net, sa spui clar site-ul de unde ai copiat.

Asa e regulamentul, ce e atat de greu de inteles ?

Ai fost acolo - foarte bine. Te credem.

Ai luat informatii de pe net - foarte bine, dar indica clar sursa lor.

Si nu in ultimul rand - nu te lua dupa tot ce gasesti pe net, vezi bine ca ai dat unele informatii eronate.

Nu te "cerceteaza" nimeni, dar ceea ce ai scris tu despre Baile Aquae mi-a sarit in ochi, fiindca eu fusesem duminica acolo si nu era restaurant, nu era discoteca, etc.

Da astea ti le-am mai scris parca o data.

Sper ca acum ai inteles.

[24.08.10 12:08:23]

OK...Povestea s-a incheiat! De-acu' fumam pipa pacii...

[24.08.10 12:11:22]

dorgo - de fumat nu fumez, da bere beau.

[24.08.10 12:29:00]

E unul nu am gasit fragmente copiate cu copy/paste de pe site-ul indicat de presario. Personal inclin sa-i dau credit lui dorgo, care afirma ca are informatiile de pe tablite de la fata locului si din alte surse.

Acuzatiile de plagiat mi se par nereale, astfel ca nu consider ca e cazul luarii masurilor prevazute de Regulament.

[29.08.10 09:03:35]

@ webmaster, in urma cu 10 saptamani am intrat pe acest site, dar se pare ca ascensiunea mea a fost prea rapida si am intrat in selectul club de TOP al primilor 15, care anul trecut au fost rasplatiti cu excursii in strainatate. A foat greseala mea, am scris prea mult! Nu am nevoie de nimic, nici la Ranca nu am fost. Daca la inceput, in iunie, cand nici nu stiam sa accesez un reviw ca lumea, toti ma apreciau, in ultima perioada a lunii august, nu a mai fost chiar asa, ba dimpotriva. Speram ca atmosfera de la varf sa fie mai pasnica si acest site sa ma relaxeze. Nu am nevoie de stressuri inutile. Nu am nevoie sa mi se spuna ca "am plagiat" ca apoi sa se dovedeasca ca nu e adevarat, sa mi se spuna ca nu am fost acolo, ba nici acolo si ca scriu din fotoliu cu internetul in fata, sau ca scriu aiurea-n tramvai, (vezi review-ul Turnul Eiffel din Romania - la descopera Slobozia si imprejurimile). E mai bine si va rog sa ma puneti la "retras din concurs" astfel voi putea scrie in continuare, din cand in cand, cate un review-uri "in liniste", fara a mi se analiza fiecare virgula sau provenienta informatiilor.

Multumesc webilor ce mi-au pus mereu muzica cea mai buna si colegilor ce m-au citit cu placere!

Punctele acumulate de mine, impartiti-le saracilor.

Cu stima

[29.08.10 12:19:27]

@dorgo: sunt FERM convins ca faci parte din categoria (pe care o apreciez in mod deosebit) a oamenilor care scriu primordial din placere -- si nu pentru puncte.

Cred eu ca oricine poate vedea acest lucru chiar de pe luna , citindu-ti reviews-urile.

Da-le naibii de puncte, lasa acest subiect pe seama celor pentru care au fost proiectate , ignora remarcile rautacioase si deplasate - sunt pur si simplu inevitabile intr-o societate precum cea romaneasca, doar stii prea bine - si continua sa scrii. Putini o fac atat de bine pe acest site.

[29.08.10 16:01:32]

@web, voi mai scrie, fara-ndoiala pt ca imi place sa scriu si mai am subiecte de asternut pe ecran dar nu e totuna cand scrii sub stress, sub privirile a trei perechi de ochi ce iti sufla in ceafa mereu si de la care primesc si mesaje in privat sau linistit, degajat, relaxat, cand stii ca in dreptul numelui tau scrie "retas din concurs" si nimeni nu mai are treaba cu tine c-o sa-i iei cumva excursia in strainatate de la sfarsit de an sau premiile periodice sau gloria...asadar te rog mult, retrage-ma, daca nu poti de acum, macar de maine cand incepe o noua saptamana...

cu stima,

[29.08.10 17:05:09]

dacă asta e dorinţa omului...

dar eu sunt unul dintre cei care îl apreciez şi o voi face constant şi de acum înainte. şi (deşi este clar un competitor direct), mereu i-am acordat puncte, chiar şi unor ecouri ce aduceau informaţie utilă; şi voi face asta în continuare, la fel cum am făcut-o şi până acum, indiferent dacă asta contează sau nu pentru concurs.

eu văd în primul rând aceste puncte drept un sistem de ierarhizare a frumuseţii şi utilităţii textelor ce se publică aici. abia apoi vine şi concursul...

din partea mea, doctore, ţine-o tot aşa!!!

[30.08.10 16:21:00]

Am si eu o nedumerire si o intrebare pentru @dorgo. Intrand pe profilul tau, am putut vedea ca in luna august ai scris zi de zi cate cel putin un review, ai scris aproape zi de zi ecouri la review-uri scrise de alti useri. In doar 3 zile nu ai scris nimic, respectiv 1,20 si 21 august. Si atunci firesc vine intrebarea - cum poti sa scrii ecouri, review-uri, etc. si in acelasi timp sa si calatoresti atat? Cand ai timpul necesar pentru ambele lucruri? Cred ca de aici vine toata aceasta neincredere a celorlalti. Pe de alta parte si eu si altii ti-am adresat intrebari, am facut anumite observatii la care nu ai mai raspuns. Oare de ce?

[30.08.10 17:17:41]

oare de ce nu folositi forumul sau mesajele private pentru a lamuri aceste neclaritati?! ce legatura au intrebarile tale cu ACEST topic?!?

[30.08.10 17:36:21]

@dragos - cred ca rolul acestui site nu este de a-l incarca cu fel de fel de informatii copiate de pe alte site-uri. Din punctul meu de vedere, rolul site-ului AFA este de a ne exprima opinii, impresii despre locurile in care am fost cazati, am mancat, am fost serviti dupa plata facuta si apoi despre locurile vizitate. In acelasi timp, fiecare dintre noi a fost in diverse locuri acum 10-15 ani, iar informatiile nu se mai potrivesc cu realitatea. Ceea ce ne povesteste @dorgo nu spun ca nu este frumos, dar nu cred ca tot ceea ce scrie se si potriveste cu realitatea, in concluzie poate a fost acolo, dar nu de curand. Si eu l-am contrazis de cateva ori pentru ca scria ceva care nu se potrivea cu ce vazusem eu si nu mi-a raspuns, asa cum ar fi fost firesc.

[30.08.10 18:19:39]

[30.08.10 19:04:41]

@dragos - eu nu copiez .. nu mi-a placut niciodata sa fac acest lucru ... a copia inseamna a fura ...

Cred totusi ca ar trebui sa-l lasi pe @dorgo sa raspunda si nu sa te erijezi in avocatul lui ... Crezi oare ca are nevoie de avocat?

Cat despre acuzatiile privind activitatea domnului doctor (eu habar nu am avut ca ar fi doctor, vad insa ca tu il cunosti mai bine ) ) - eu m-am referit la general, citind ceea ce au scris si ceilalti.

Probabil ca unii se simt "cu musca pe caciula" si reactioneaza astfel ...

[30.08.10 19:29:24]

ascent: eu nu am vazut nimic copiat in reviews-urile lui dorgo; daca tu ai informatii sau dovezi, te invit sa le prezinti aici - ACUM si URGENT.

Te informez, in acelasi timp, ca nu poti face astfel de afirmatii - in opinia mea hazardate si deplasate - fara a-ti asuma raspunderea lor.

Ai termen o zi sa prezinti fie dovezi, fie scuze.

[30.08.10 20:36:04]

webmaster - nu am facut altceva decat sa citesc ecourile postate de @presario, argumentele aduse de el, apoi raspunsurile date de @dorgo.

Toate aceste lucruri, impreuna cu faptul ca i-am adresat lui @dorgo o intrebare in legatura cu manastirea dintr-un lemn si nu a mai raspuns - click aici, apoi am facut cateva observatii la un review postat de @dorgo despre Sacelu - click aici- la care la fel nu am primit raspuns, precum si faptul ca am citit unele acuzatii ale unor useri despre faptul ca @dorgo ar fi scris 100 review-uri in doua luni, m-am uitat pe profilul lui si am observat ca atat in luna iulie, cat si in august 2010 a postat zi de zi review-uri (cu mici exceptii), in unele zile postand chiar si cate 6 review-uri, fara sa mai mentionez faptul ca a postat multe ecouri zilnic la review-urile altor useri, iar pentru acest lucru a avut nevoie de timp ca sa le citeasca.

M-am intrebat apoi cand a avut timp sa scrie (repet, aproape zilnic) atatea review-uri si ecouri si in acelasi timp sa si calatoreasca?

Asta am intrebat aici, intr-un ecou, dupa care a intervenit @dragos spunandu-mi ca intrebarile nu au legatura cu acest topic si ca eu as aduce nu stiu ce acuzatii domnului doctor.

Iar eu am raspuns spunand ca "Ceea ce ne povesteste @dorgo nu spun ca nu este frumos, dar nu cred ca tot ceea ce scrie se si potriveste cu realitatea, in concluzie poate a fost acolo, dar nu de curand. Si eu l-am contrazis de cateva ori pentru ca scria ceva care nu se potrivea cu ce vazusem eu si nu mi-a raspuns, asa cum ar fi fost firesc. "

[30.08.10 20:44:33]

Eu te-am intrebat un lucru - despre copiat /plagiat - tu imi raspunzi ALTCEVA.

Astept in continuare o pozitie referitor la ceea ce-am intrebat - la acuzatiile despre plagiat. Sper insa ca nu va mai contine acelasi bulshit cum ca tu repeti "acuzatiile unor useri" pentru ca acei "useri" sunt de fapt unul singur si AI VAZUT mai sus ca aceste acuzatii nu se confirma.

[30.08.10 20:51:13]

M-am referit in general, la rolul site-ului si nu am acuzat pe nimeni. @dragos mi-a spus "este în opinia mea o acuzaţie destul de gravă. din câte am înţeles, până acum, în cazul d-lui doctor, nu s-a putut însă dovedi! ţi s-ar părea corect ca despre orice ai fi scris tu aici, altcineva să spună o astfel de frază?!", iar eu i-am raspuns ca eu nu copiez, ca a copia inseamna a fura...

Asta e tot, repet - nu am acuzat pe nimeni de nimic, doar am pus o intrebare.

Imi pare rau sa constat ca intrebarea mea sau raspunsul dat este considerat "bulshit".

[30.08.10 20:54:59]

nu rastalmaci rau-voitor scrisele mele [...] - nu raspunsul tau a fost bulshit ci afirmatia [...] cum ca tu nu ai facut altceva decat ai preluat acuzatiile "altor useri"!

[30.08.10 21:21:46]

Sa revin - nu este prima data cand @dorgo este acuzat de diverse lucruri. Am tot citit pana acum si ce a spus @creivean si ce a spus @presario sau altii, am citit si interpretarile date de @dorgo vizavi de modul cum se voteaza - ca ar fi anumite grupuri si anumite interese, etc. Nu am intervenit atunci, doar le-am citit.

M-am "intersectat" uneori cu @dorgo si i-am facut unele observatii la care nu mi-a raspuns, cu toate ca review-uri posta in continuare, deci as putea sa cred ca ignora ceea ce nu-i convenea.

Apoi, citind acest review m-am uitat pe profilul lui, am tras o concluzie si am pus o intrebare - la care iarasi nu am primit raspuns, ci doar acuzatii ...

Asta e tot si nu inteleg totusi de ce sunt acuzatii impotriva mea cand eu nu am facut decat sa pun o intrebare, la care nu am primit inca nici un raspuns ...

[30.08.10 21:36:17]

@ascent, citeste mai jos:

ACEASTA este acuzatia pe care ai facut-o - pe care eu unul o gasesc... cum sa spun... unsuroasa (in ACEST context, cel de mai sus) si pe care ti-am cerut s-o probezi.

Atat. Astept un raspuns scurt - s-asa am exagerat cu offtopicul.

Tot ce mai scrii PE LANGA va fi sters.

[30.08.10 21:47:52]

Repet - a fost o idee la general, nu in ceea ce il priveste pe @dorgo.

A fost o concluzie a mea, o parere personala. Am citit de multe ori review-uri ale altor useri si m-am gandit ca e foarte usor sa ne uitam pe internet, sa gasim o destinatie, sa scriem despre ea si sa incarcam acest site. Ori nu aceasta trebuie sa fie menirea site-ului.

Imi pare rau ca discutiile s-au prelungit Nu mi-am dorit acest lucru.

[30.08.10 21:58:03]

da, "romanian classics", nimic surprinzator.

Destul cu discutiile off-topic, fir de discutie inchis; cine doreste sa mai adauge ceva PE SUBIECT - are mai jos instructiunile.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ardeal: