ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2023
ÎNSCRIS: 08.08.23
AUG-2023

încărcat de pe telefon!

Ce obiective turistice poti sa vezi din Porumbacu de Jos, Sibiu

Transilvania imi este in suflet de mica, mergand in fiecare an cu parintii mei la rude la Sibiu, asa ca am dus si noi traditia mai departe cu copiii si am colindat cat am putut in zona.

Am stat la Porumbacu 381 - Casa de Oaspeti Faini, o pensiune noua, decorata cu obiecte traditionale, intr-un sat traditional ardelesc. Fiecare camera are baie proprie, am avut acces la bucatarie, loc de joaca pentru copii si gazde minunate.

Fiind fix in mijlocul tarii am reusit sa vedem multe obiective turistice.

Am bifat Castelul de Lut, Povestea Calendarului, Casa Brambura, Palatul Brukenthal, Panoramic Parc, Manastirea de la Carta, am mers prin padure spre cabana Negoiu si am aruncat pietre in raul de peste drum de pesiune. Am dat o tura cu Atv-urile prin imprejurimi si peisajele sunt superbe. Copiii au fost incantati ca au vazut o turma de bivolite si alte animale.

Un loc mai putin cunoscut este tabara de cercetasi de la Nocrich unde au si atelier de olarit si poti sa cumperi ceramica traditionala cu modele sasesti, pe care nu le vezi din pacate pe nicaieri. Sunt tineri care au niste carti imense cu modele vechi si picteaza modelele exact cum erau pe vremuri.

Sibiul este fantastic si as merge acolo in fiecare vacanta. Evident ca am avut pe lista Muzeul Astra, gradina zoologica, Turnul Olarilor si Turnul Dulgherilor, Turnul Sfatului si Muzeul de istorie naturala (Antipa de Sibiu).

La capitolul restaurante mi-au ramas in minte: peste la Pastravaria Albota, ciorba de fasole in paine Crama Sibianului si pizza la Cabana Zero la Paltinis.

In imprejurimi (maxim 1- 2 ore) am mai fost in Paltinis (la Arena Platos e un resort de ski perfect pentru copii si vara au diverse activitati si trasee), Balea Lac, Biertan, Viscri, Sighisoara, Tg. Mures, Alba Iulia, Cluj, Salina Turda si chiar si la Castelul Corvinilor. Noi de obicei plecam pe somnul de pranz, pe drum dorm copiii, cand ajungem vizitam, mancam si la intoarcere iar dorm fiind obosite de atata vizitat.

Mai putin cunoscute sunt lacurile sarate de la Ocna Sibiului. Este o experienta interesanta, dar copiii trebuie sa fie mai mari pentru asta. Nu trebuie sa se stropeasca sau sa puna mana la ochi, altfel iese cu scandal.

Si daca ati obosit de cat ati citi pana acum, ei bine, tot nu am reusit sa vedem in ultimele doua ture.

Am lasat pentru data viitoare Mocanita de la Hosman si Templul Ursitelor si cine stie cate o sa mai descoperim. Daca mai stiti si alte obiective in zona, primesc cu drag recomandari pentru ca ne vom intoarce cu siguranta.

Trimis de CatalinaTT in 08.08.23 08:30:03
Validat / Publicat: 08.08.23 10:54:54

VIZUALIZĂRI: 706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CatalinaTT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Pensiunea Porumbacu 381- Casa de Oaspeti Faini

[08.08.23 10:54:34]

@CatalinaTT: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Ardeal, #EXCURSII și CĂLĂTORII - ARDEAL SUD [BV, SB, HD]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sugestii pentru timp liber]

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.08.23 12:35:02]

@CatalinaTT: Bine ai venit pe portalul AmFstAcolo! Mulțumim pentru sugestiile inserate în acest prim articol, poate ne detaliezi câte ceva (mai ales despre cazare).

Aș mai adăuga pe listă câteva biserici fortificate aflate pe traseul Cincșor-Agnita (vezi impresii), muzeul „Badea Cârțan” din Cârțișoara (vezi impresii), complexul „La vâltori” de la Lisa (vezi impresii), mănăstirea Sâmbăta (vezi impresii) și herghelia de lipițani din Sâmbăta (vezi impresii). Bineînțeles că locuri frumoase mai sunt în acest areal...

Călătorii frumoase! ????

P. S. Fotografiile postate aparțin unor perioade diferite ale anului.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.08.23 14:34:24]

@CatalinaTT: Este foarte frumoasă zona Sibiului şi sunt multe obiective turistice interesante.

Eu aş alege însă cazare la Porumbacu doar pentru obiectivele din imediata apropiere, anume :

Pentru acestea din urmă, aş alege cazare în imediata lor apropiere, pentru că este distanţa mare între ele şi Porumbacu şi s-ar pierde mult timp preţios pe drum, cheltuială mare cu combustibilul auto şi oboseala acumulată. Adică, aş împărţi aceste 7 nopţi în trei cazări şi aş face practic un circuit (două nopţi la Porumbacu, două-trei în nopţi în zona Sighişoara, 2-3 nopţi în zona Alba Iulia).

Vă felicit pentru dorinţa de a arăta copiilor frumuseţile ţării noastre în aceste vremuri, când tendinţa tinerilor este de a-şi duce copiii să viziteze orice în străinătate şi să evite vizitarea României!

CatalinaTTPHONEAUTOR REVIEW
[08.08.23 14:56:40]

@cris1982: Pentru noi a fost mai usor sa stam intr-un singur loc si sa ne tot plimbam. Cel mai indeparat obiectiv a fost la 2 ore de mers cu masina, numai bine sa doarma copiii de pranz. Am preferat asa decat sa facem si sa desfacem bagajele la 2-3 zile.

In plus, luand mai multe nopti intr-un singur loc de obicei primesti si o reducere si per total am iesit mai bine la costuri si optimizarea timpului/efortului.

Acest detaliu este mai putin important, pentru ca fiecare isi face planul in functie de nevoi, important este ca am descoperit locuri superbe. In fiecare an, cel putin un concediu il facem in tara, avem multe de vazut.

CatalinaTTPHONEAUTOR REVIEW
[08.08.23 14:59:47]

@tata123 ????: multumesc pentru sugestii. Le-am notat deja pentru data viitoare pentru ca vom reveni cu siguranta in zona. Mai avem pe lista de vazut si Cetatea Fagaras si Cetatea Cisnadioara

CatalinaTT, cris1982, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ardeal: