ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 12.08.10
JUL-2010

Un sejur minunat

M-am intors de curand din Bulgaria hotel Festa Panorama Nessebar.

Drumul dus intors pe ruta Buzau Bucuresti Giurgiu Ruse Sumen Varna Obzor Sunny Beach Nessebar.

1. Drumurile nu sunt nici mai bune nici mai rele decat la noi, cu un minus pentru portiunile reparate de pe autostrada spre Varna si cu un minus infinit pentru cei 500 m din ruta ocolitoare de pe asa-zisa centura din Varna- pe acolo ne-a dus GPS-ul si n-am avut optiuni. Altfel nu am avut nici un fel de aglomeratie si am vazut doar 2 radare la intors, ambele flashuite de colegii de trafic

2. Am platit taxa de pod 26 lei la dus si 12 leva la intors. Vigneta la Ruse era de fapt doar abtibildul 5 euro si ala doar pt 7 zile pt a doua saptamana n-au avut; a trebuit sa cumparam la intoarcere de la OMV 10 leva cu chitanta ok.

3. Am ajuns la hotel pe la ora 13: 00 si am primit camerele dar nu si bratarile, doar cate un carton care atesta drepturile noastre de AI mai putin primul pranz dar inclus pool si lobby bar in prima zi si pranzul din ultima zi, pe care oricum nu am mai stat sa-l prindem - asta o pun la minus.

4. Program de animatie zilnic, la piscina (10- 15 min), plus disco kids si lectii de dans - nu prea aveau clienti.

5. Un mare plus lipsa unui anumit gen de persoane, nu numas in hotel, in intreaga zona.

6. Exceptand pe cei sositi cu cele 8 masini din parcare (4 RO, 2 PL, 2 HUN), restul au fost din Germania, Rusia, Belgia, etc, toti veniti pri Neckermann cu autocarul. Parcarea gratuita si pazita - asta o pun la mare plus.

7. Meniul este f diversificat, cu un plus pt inghetata pt copii, pizza de seara si ochiurile cu bacon de dimineata, zilnic, fara coada. Am simtit lipsa unei ciorbe adevarate, dar am inteles ca meniul e cumva pe gustul nemtesc, majoritar in hotel. Copiii au petrecut dupa-amiezele la piscina, care era mai umbrita, atrasi de joaca in apa dar si de tratatia de la bar.

8. Prima oara am intalnit "discriminarea" intre copii si adulti: cei sub 16 ani au alta culoare la bratara asta ca sa nu poata primi bauturi alccolice; e destul de greu in ultima vreme sa faci diferenta de varsta dupa aspect, cred.

9. Bratara all inclusive este proprietatea hotelului si daca am rupt-o voiau 5 leva sa mi-o schimbe; am stat cu ea in buzunar si mi-a fost bine si asa. La masa de dimineata din ultima zi ne-au taiat bratara si ne-au dat iar cartoanele din prima zi - mare paguba le mai puteam face...

10. Nu au umbrele pe plaja si pare-se ca nu are nimeni in zona, costa f mult sa inchiriezi: 21 leva 2 sezlonguri plus o umbrela; pt comparatie, o pizza mica e 2 leva si o cutie de bere e 2, 5 leva indiferent de marca.

11. Plaja si apa marii din Nessebar sunt excelente, fff curate si bine incadrate si patrulate de salvamari.

12. Orasul vechi Nessebar este ceva deosebit; nu e loc pentru a fi descris intr-un post pe forum, va recomand sa mergeti sa-l vedeti, merita fiecare minut petrecut acolo. Orasul nou are si el pitorescul sau, este foarte animat si curat.

- Un amanunt interesant: am prins 1 zi si jumatate pana de curent din sudul litoralului BG; hotelul avea generator propriu si au facut toate eforturile sa nu avem probleme; incercati experienta asta pe litoralul de acasa...

-Hotelul foarte curat, se schimba lenjerie, prosoape etc oricand la cerere, sau la 3 zile o data. Restaurantul, un pic subdimensionat, are AC care chiar se simte, si are si terasa pentru cine simte nevoia de aer.

Trimis de mickeythecatus in 12.08.10 14:39:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Balchik, Nisipuri, Sveti Konstantin

VIZUALIZĂRI: 6908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mickeythecatus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe plaja spre sunny beach

adrian2010
    [12.08.10 14:45:37]

Un review frumos! Felicitari impreuna cu 400 PMA!

adynutza26
    [12.08.10 15:24:35]

Sunt curioasa, cat a costat sejurul?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [12.08.10 18:39:06]

Un hotel bun , 400 de felicitari pentru alegere , ati fost intre orasul vechi si Sunny beach si foarte aproape de plaja totusi.

[12.08.10 20:10:53]

am platit in lei 3520 RON pret pt 3 persoane (fiul nostru e destul de mare sa-si plateasca bilet intreg) .

Restul cheltuielilor cumulate nu au depasit 150 eur.

Ilinca2003
    [16.03.11 16:29:08]

Va rog, daca se poate, as dori sa stiu despre ce plaja vorbiti, fiindca din cate am inteles de la alti useri, in Nessebar nu prea exista plaja... Probabil este cea dinspre Sunny Beach? Daca da, cat timp faceati pana acolo, pe jos? Multumesc, anticipat!

[16.03.11 19:36:08]

Nu spre Sunny Beach e plaja mai frumoasa ci spre sud, dincolo de soseaua spre orasul vechi (vezi foto P03 si P04). Se poate traversa orasul spre aceasta de la hotel pe o straduta curata si umbrita, se fac 15 min cu un copil de 5 ani de mana. E in zona hotelurilor Arsena, Byliana Beach, etc. si e mult mai eleganta si mai curata decat dincolo. Ar putea fi un dezavantaj ca nu e loc de intins prosop pe nisip, trebuie platit sezlong, dar cred ca merita.

Ilinca2003
    [20.03.11 11:37:37]

Multumesc mult; s-a notat ! Acolo mergem!

biencutza
    [12.06.11 20:40:41]

poti sa inchiriezi doar sezlonguri, fara umbrela?

umbrela s-o aduci de acasa si sa platesti 14 leva?

[13.06.11 14:30:42]

Nope. Umbrela proprie doar pe zona fara sezlonguri, pe cearsaf / prosop / rogojina de acasa.

biencutza
    [13.06.11 16:25:58]

umbrele sunt de alea mari, ca la noi?

[14.06.11 14:58:17]

Umbrele de-alea mari, ca la ei... ; pe plaja din sud unde mergeam noi, erau multe din paie impletite - umbra mai raruta.

Pe plaja spre Sunny Beach erau mai mari si din panza si cred ca acolo se puteau inchiria separat doar umbrelele.

dmidvichi
    [11.02.13 19:15:28]

"Parcarea gratuita si pazita - asta o pun la mare plus. "

Chiar este gratuita? In toate ofertele de la agentii scrie ca parcarea este pazita contra cost

[11.02.13 19:35:30]

@dmidvichi: Da, la data cand am fost noi n-am fost taxati pt parcare, dar nici nu era mare concurenta pe locuri. Poate cu timpul a devenit aglomerat si s-au gandit sa limiteze cumva accesul.

Oricum, dincolo de hotelul pe care-l veti alege, zona merita interesul vostru.

adrian2010, adynutza26, biencutza, dmidvichi, Ilinca2003, mickeythecatus
    Alte impresii din această RUBRICĂFesta Panorama Hotel (ex Iberostar):