ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 21.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Liapades - acolo este paradisul

Undeva, linga Pleokastrita, la aproximativ 24 de km de kerkira town se afla paradisul sub forma unui satuc mic imbibat de traditii si uitat parca de timp. Liapades caci acesta este numele lui este un satuc mic si cochet, pictat de dumnezeu pe o planseta uitata de vreme.

Stradutele inguste si intortochiate pe care le poti strabate mai mult cu piciorul decat cu masina, casele poleite de mucegai nerenovate de ceva vreme, precum si oamenii primitori si curiosi, te duc cu gandul la orasul italian -venetia.

Creatorul a inzestrat Liapades cu frumuseti de nebanuit. A aruncat parca plaja salbatica in bratele muntilor imbracati in verdeata, asa, cu gandul de a o pastra ca pe o mica picanterie a insulei Corfu.

De ce iubesc Liapades? il iubesc pentru sentimentul de unicitate pe care il descoperi inca din prima clipa cand ai calcat acolo. il iubesc pentru tavernele ce te imbie care mai de care cu specialitati grecesti: Sofrito, Stifado si Gyros, dar si cu ospitalitatea si bucuria pe care le poti citi in oamenilor de acolo. iubesc acest satuc pentru puterea lui de-ami oferi liniste si pace in suflet, SI MAI ALES SENTIMENTUL DE A FI ACASA.

Trimis de aimee in 09.08.10 19:54:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aimee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 un satuc printre muntii kerkirei-liapades

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.08.10 19:57:46]

Din cauza ta trebuie acum sa verific si eu acest mic sat de langa PaleoKastritza.

[09.08.10 20:11:43]

e superb! ajungand acolo traiesti sentimente nemaiintalnite. este asa, ca si cand Dumnezeu a pitit cu buna stiinta un giuvaer printre munti si ti-l ofera drept trofeu, doar pentru ca ai avut indrazneala sa strabati cararile serpuite si sa ajungi la el. este paradisul azvarlit dintr-o eroare pe pamant.

pepsi70ro
[09.08.10 20:37:57]

Ce frumos ai scris, mi-a facut placere sa citesc despre acest satuc...dar s-a terminat asa de repede...Oricum, felicitari!

[09.08.10 20:42:12]

iti multumesc mult pentru aprecieri. nu prea mi-a permis timpul, dar pe viitor voi srie mai mult despre Liapades. e o promisiune.

danieltanase*
[09.08.10 23:04:16]

Corfu a ramas in inima mea si review-ul tau ma face sa ma gandesc ca vreau sa merg acolo. Ar fi [oare] o blasfemie sa spun ca acolo l-am intalnit pe Dumnezeu?

[09.08.10 23:29:09]

nu, nu cred ca ar fi. dumnezeu este pretutindeni, in inimile noastre dar si in frumusetile peisajelor pe care le-a lasat pe pamant spre ne bucura privirea si a ne incalzi sufletele atat de tulburate de vremurile astea grele. nu cred ca s-ar impotrivi daca tu ai alege sa iubesti creatiile lui. eu cred in dumnezeu, dar nu merg prea des, din considerente personale. iar motto-ul meu este "dumnezeu este in sufletele si in mintea noastra, nu trebuie sa-i dovedesti iubirea mergand la biserica, el stie mai bine decat tine ca il iubesti"

mirelopodu*
[17.08.10 12:06:56]

Asa de frumos ai descris sătucul, încât chiar ai trezit, cred, în mulți cititori, dorința de a-l vedea. Iar pozele vin să completeze și să demonstreze ce ai scris. Iar în ceea ce privește dragostea de Dumnezeu, sunt întru totul de acord cu tine. Îți mulțumesc că m-ai încântat cu gândurile tale.

[17.08.10 12:50:00]

iti multumesc pentru aprecieri. nu am facut decat sa incerc prezint frumusetile de pe acolo. locuri pe care mi-as dori sa le revad cat mai des si care mi-au marcat cumva existenta bucurandu-mi privirea si vederea. voi reveni si cu alte impresii despre locuri la fel de speciale ca si acesta.

bucurandu-mi privirea si sufletul.scuze emotiile revin ori de cate ori vorbesc despre corfu. asa sunt eu, niciodata nu uit prima dragoste!

loreda
[31.03.11 21:12:46]

Observ ca este superb peisajul, dar ne poti si unde te-ai cazat? Ce conditii au fost? Cum este plaja? Copilul cum s-a simtit? Am doi pitici de 4 si 7 ani si vrem sa mergem in Corfu, dar nu suntem hotarati unde!! Ne poti ajuta cu o sugestie? Merci!

antonio777*
[21.07.13 14:23:34]

Sal. spune mi te rog cum se numesc plajele de la poza 4 si 12? se poate ajunge cu masina sau pe jos? sau doar pe apa?

[03.12.17 09:44:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Paleokastritsa» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

aimee, antonio777*, danieltanase*, loreda, mirelopodu*