ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
JUL-2009

Turul insulei Malorca si O plimbare de neuitat cu trenul Soller in Malorca

O sa povestesc cateva lucruri interesante despre excursia optionala care se poate face in Malorca, si anume, turul insulei cu autocarul+vaporul+trenul Soller.

In primul rand anul trecut am fost dezamagita ptr ca tour-operatorii romani nu ofereau excursia cu trenul Soller, asa ca am achizitionat aceasta excursie de la niste operatori germani.

Excursia dureaza o zi si a fost incredibila.

Sunteti prelualti de catre un autocar de la hotel-noi cum am stat in C'an Pastilla-am fost printre primii preluati si porniti catre zona muntoasa din insula, abslout remarcabila.

Am avut un ghid excelent si bine pregatit-vorbitor de limba germana-spaniola-si care ne-a explicat ce insemna fiecare pietricica pe langa care treceam, ne-a spus povestea fiecarui copac... in fine, tipul era super documentat.

Zona muntoasa a insulei merita vizitata-serpentine nesfarsite, munti inalti, maiestuosi, paduri verzi si secualre, privelisti senzationale care iti umpleau inima de liniste si bucurie...

Autocarul merge pe asa numita sosea Sa Calobra-care este absolut senzationala-imaginati-va un fel de Transfagarasan dar la scara mult mai mare si de o mie de ori mai spectaculos...

Din loc in loc autocarul opreste ptr ca turistii sa poata capta fotografii si sa se odihneasca, respirand aerul curat de munte... dar si briza marii... Zona Muntilor Tramuntana este vis, si as face traseul asta de o mie de ori.

Din cauza asta, si anul acesta mi-am reprogramat o noua excursie in Malorca, desi ar fi al doilea an consecutiv... dar pur si simplu, nu ma pot abtine sa mai merg acolo... m-am indragostit iremediabil de Baleare... !!!

Cum spuneam, pe drum, va opriti de exemplu la manastirea Lluch-o constructie impozanta inconjurata de niste paduri imense... de pe sosea aceasta locatie este intra-adevar o aparitie... de acolo, porniti catre torentul-Torrent Pareis-este minunatul loc unde muntele se impleteste armonios si final cu marea... de acolo de sus-veti admira in liniste cateva clipe care par o eternitate, vapoarele care merg lenes pe o mare de o culoare albastru-intens... zborul pescarusilor si respirati briza proaspata a marii.

Aici, puteti lua si masa la una dintre terasele cu sea- view-veti servi preparate delicioase-specific locale-mult peste, paella si alte bunatati, care nu va vor lasa indiferenti!

Avand ragaz cam o ora in aceasta locatie-vizitati si imprejurimile, veti intra printre niste tuneluri succesive de piatra-pietonale-si veti ajunge la o plaja larga, putin pietroasa, dar strajuita in spate de un perete inalt stancos care intregeste acest decor de munte-mare.

Puteti face si plaja aici, iar apa este stravezie, putin adanca, tocmai buna.

De la Torrent Pareis pana la Portul Soller-care nu trebuie ratat-nici daca mergeti individual in Malorca-drumul se face cu vaporul, dureaza vreo 45 de minte, ptr ca merge alene pe valurile marii, tocmai ca voi sa admirati minunatiile inconjuratoare, muntii inalti care ies din mare si parca ating cerul... !

Odata ajunsi in Portul Soller-veti fi uimiti cat de frumos, de cochet si superb este acest port cu aer mediteranean...

O sa fiti surprinsi de cat de bine intretinute si aratoase sunt cladirile, ce aer de lancezeala si vacanta domneste in jur, totul respira a fericire aici, in Portul Soller.

Turisti mergand agale si linistiti pe faleza, cu ochii atintiti in zare, undeva la vapoarele intesate cu turisti, fiecare cu povestea lui, cafenele micute unde tinerii sau mai putin tinerii, isi savureaza bautura pe indelete, o multime pestrita, pe alocuri galagioasa, copii, bunici, parinti, prieteni, fiecare respirand aerul, incantati fiind de minunatul Soller...

In portul Soller-va asteapta o alta minunata surpriza denumita trenul Soler.

Acest trenulet va poarta catre niste locuri idilice, avand un traseu prin munti si trecand prin diverse tuneluri, intr-o parte puteti admira marea, iar in cealalta muntele, iar aceasta "masinuta" zglobie, este ca o frantura din dintr-un parc de distractii ptr copii, o frantura din balciul de duminica in care mergeati copii fiind si incercati toate acele masinute, tiribombe si caruseluri zburdalnice.

Trenul Soller este o intoarcere la copilaria voastra fericita si fara griji, cand va bucurati de lucruri marunte si gaseati un strop de bucurie in orice!

Trebuie sa precizez ca excursia cu trenul Soller-este senzationala, in nici un caz nu trebuie ratata, si chiar daca operatorul roman nu ofera aceasta excursie, cereti acest lucru neaparat, poate ca anul asta s-a schimbat ceva... sper!!!

O sa va simtiti ca niste copii in acest tren-caci pe alocuri trenul Soller prinde ceva mai multa viteza-iar traseul pare un pic inspaimantator-aveti senzatia ca iese de pe sinele inguste si veti tipa de teama sau bucurie, excursia in sine fiind presarata de multa adrenalina... apoi veti rade zgomotos, de faptul ca v-ati speriat anterior si ati scos cateva mici tipete... de bucurie sau teama!

Cu alte cuvinte, trenul Soller inseamna multa distractie si este ca un joc de-a v-ati ascunselea, cu multe surprize.

Ati venit degeaba pana in Malorca daca nu mergeti cu trenul Soller... in superbul si idilicul port Soller, puteti admira o catedrala medievala-la constructia careia a contribuit si Rubio, unul dintre urmasii lui Gaudi, dar alte cladiri perfect intretinute si avand o arhitectura deosebita.

Oraselul minunat Soller este o importanta destinatie turistica, pentru toate varstele, veti fi incantati sa strabateti agale stradutele pietruite si sa priviti oamenii fericit de ceaa ce vad din jur.

Acest mic port respira a fericire colectiva, eu asta am simtit, o bucurie extraordinara, care mi-a luminat intreaga zi, si parca m-a reintors in copilarie!

Odata coborati din simpaticul si jucausul tren Soller, dupa ce veti mai face cateva plimbari prin imprejurimi, veti fi imbarcati in autocarul care va va duce catre casa... si asa se incheie o minunata zi, o noua zi in Malorca!

Trimis de Alb in 08.08.10 12:47:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Ibiza

VIZUALIZĂRI: 8317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 cu vaporul malorca

[08.08.10 13:21:16]

@Alb mie mi-a placut aceasta melodie pe care am postat-o este un amestec balcanic si spaniol insa daca doresti putem schimba!

Felicitari pentru aceste randuri!

Cristian_h*
[08.08.10 13:32:39]

@Alb este primul review la care folosesc noua facilitate "Noteaza ca FAVORIT") ai reusit sa-mi transmiti din plin entuziasmul tau fara a vedea pozele. MULTUMESC!

[08.08.10 13:51:55]

Melodia este f. draguta si mersi ptr aprecieri tuturor. Mi-ar place sa puneti melodia Morandi Colors, daca se poate. Am descoperit melodia asta si imi plac versurile, nu stiu daca se potriveste...dar.Mersi.

[08.08.10 14:17:49]

userul nostru stapanul nostru !!!

asa ca sa cante Morandi!

mariana.olaru
[08.08.10 19:20:41]

Stand si citind review-ul tau , am remarcat stilul absolut personal pe care l-ai abordat si care m-a facut sa ma simt calatorind in Malorca insotita de o ghida tanara si (presupun) draguta ca tine , entuziasta cat incape, sensibila si inocenta ca un copil care descopera o jucarie noua. Fotografiile au venit sa intregeasca imaginea ce deja mi-o facusem calatorind asa, virtual, alaturi de tine.

Felicitari si cuvenitele PMA!

[10.08.10 17:58:09]

Da, multumesc. Imi place sa privesc ca un copil si sa ma bucur de lucruri simple.

irina_crstsc
[13.03.12 15:55:32]

Am si eu o intrebare, cat a costat excursia cu trenuletul Soller?

[30.12.12 01:12:07]

Nu ma stiu. Dar oricum merita Stiu ca exista un tur mai scurt si unul mai lunga, ca sa zic asa.

De asemenea, o combinatie de tren cu vapor.

De fapt, varianta asta este cea mai avantajoasa si se poate lua de la hotel sau agentii.

Mallorca este suoerba. Mie imi este dor de insula asta si sper sa mai ajung in curand pe acolo.

Oricum, un singut sejur de 7 zile nue ste suficient.

Si inca ceva: nu stati la hotel, plimbati-va de colo si VIZITATI cat mai mult.

Alb, irina_crstsc, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: