ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 08.08.10
JUL-2010

Un mic paradis

Am revenit de curand din acest mic paradis, loc special pentru petrecerea unei vacante de relaxare. Desi planificasem sa petrecem vacanta impreuna cu cativa prieteni care isi facusera rezervare la Albena, poate norocul a fost sa nu mai gasim locuri si sa optam pentru Riu Evrika. Ne-au convins pozele de prezentare a hotelului, precum si postarile pe acest site - numarul mare de postari si media ridicata a gradului de satisfactie.

Riu Evrika l-am perceput ca un complex, bine delimitat, cu 4 corpuri, din care unul (corpul D) cu sea view. In mijlocul celor 4 corpuri este una din cele doua piscine ale hotelului, curtea interioara cu spatii verzi foarte ingrijite, locuri de joaca pentru copii, amfiteatru pentru spectacole. Fiecare intrare/iesire din perimetrul hotelului era supravegheata, parcarea gratuita, iar in brosura hotelului scria ca nu este pazita si se recomanda a nu se lasa obiecte personale de valoare la vedere.

Cazarea:

Am ajuns la ora 15. 00. Check in rapid, camera era pregatita. La receptie ne-au dat o harta a hotelului, programul restaurantelor si barurilor. Camera foarte mare, cu 2 paturi pe care le-am unit noi, foarte curat, cu toate cele necesare, inclusiv prosoape pentru plaja, care se puteau schimba undeva la piscina. Curatenie se facea zilnic, se schimbau prosoapele (chiar daca nu le lasam pe jos de fiecare data - asa cum era regula), lenjeria a fost schimbata doar o data in intreg sejurul (nici nu aveam pretentie sa fie schimbata in fiecare zi). In intreg complexul era foarte curat, spatii verzi foarte ingrijite, fara urme de rugina, pereti crapati sau coscoviti.

Masa:

Sunt trei restaurante: unul principal, unul asiatic si unul bulgaresc. Mancare diversificata, proaspata, suficienta si pentru toate gusturile, cu exceptia supelor, dar meniul sarac in preparate din pui. In restaurantul principal se serveste mic dejun, pranz si cina, iar in restaurantele tematice doar cina si trebuie programare. Am apreciat atmosfera si mancarea de la restaurantul asiatic.

Se putea servi masa si la Snack Bar, in apropierea piscinei principale, unde gaseai pizza, carnaciori, chiftele, hot dog, hamburgeri, sandwich-uri, peste, fructe, legume, inghetata, chec etc. precum si bauturi. Cu exceptia Scack Bar-ului, deschis pana la ora 17. 00, in hotel mai sunt Lobby Bar, Saloon Bar, Rainy Bar, cu program pana la 23. 00. Personalul foarte atent, debarasa imediat mesele, schimbau fetele de masa patate, astfel incat fiecare sa serveasca masa decent si curat.

Plaja si marea:

Plaja este privata, frumos amenajata, are un nisip foarte fin, foarte curata, sezlongurile si umbreluta sunt gratuite. Din opt zile doar in doua am gasit sezlonguri in prima linie, pe malul marii, la ora 8. 00 am - dar nu pentru ca era toata lumea matinala, ci se rezervau sezlongurile, desi "impricinatii" apareau pe la 10. 00-11. 00 la plaja. In brosura hotelului se recomanda sa nu se rezerve sezlongurile cu lucruri personale, angajatii hotelului avand dreptul sa le ia. Pe plaja este personal care asigura asistenta, foarte atenti - m-a mirat ca stergeau chiar si masuta umbrelutei.

La barul de pe plaja se pot servi bauturi (bere, racoritoare) incepand de la 10. 00 pana la 18. 00. Marea foarte curata, dimineata apa era foarte limpede.

Piscine:

In cadrul complexului sunt doua piscine, una in curtea interioara, foarte mare, si alta, mai mica, in fata corpului D, inspre mare. Piscinele sunt foarte curate, foarte bine delimitate: pentru copii, gimnastica, inot, sporturi in apa.

Distractie:

Nota 10 pentru animatori care erau hazlii, calzi, atenti sa te simti bine. In timpul zilei erau la piscina, antrenand turistii in diverse jocuri, water gym, seara organizau, la amfiteatru, spectacole tematice sau tineau companie pe terase. Animatorii vorbeau bulgara, germana si engleza.

Nessebar este aproape, noi am mers intr-o seara cu masina, dar se poate lua autobuzul din statia din fata hotelului. Nessebar - orasul vechi este in patrimoniul mondial, merita vazut.

Puncte slabe:

In seara in care aveam programare la restaurantul bulgaresc, a fost o pana de curent in toata statiunea. Restaurantul era deschis, desi nu se servea mancare, intunecat, si aveam pretentia ca macar un reprezentant al hotelului sa te intampine, sa-si ceara scuze pentru inconvenient si sa te indrume sa servesti cina la restaurantul principal (ceea ce am si facut...). Au fost ignoranti pentru un hotel cu pretentii.

Tot la puncte slabe as incadra si lipsa WIFI.

Poate mai sunt multe de spus, am facut o sinteza.

Concluzia: a fost un sejur peste asteptari, as reveni cu placere oricand si recomand acest hotel celor ce isi doresc o vacanta de relaxare.

Trimis de anyx in 08.08.10 03:14:52

VIZUALIZĂRI: 1726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anyx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Amfiteatrul unde seara se organizau spectacole tematice

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [08.08.10 06:45:44]

Bun venit pe site si felicitari pentru primele impresii, reusite. Cred ca ai avut o vacanta reusita si acum cateva mici precizari: wifi nu este probabil din cauza ca hotelul este unul de vacanta si nu de business, in alti ani mai gaseai wifi in hotelurile Riu dar cred ca au scos acest lucru pentru a sublinia clientilor ca sunt in vacanta, cel putin eu asa vad situatia. Despre pana de curent: ea a fost resimitita mai pe tot litoralul bulgaresc, oare ma gandeam eu voi cum ati putut servi masa in restaurantul principal daca nu era curent?

Probabil din cauza ca hotelul are un generator urias (ce lipseste majoritatii hotelurilor) care a fost achizitionat din grija pentru clienti in situatii de genul acesta, iar apelativul de hotel cu pretentii mi se pare cel putin exagerat.

cosminp
    [08.08.10 09:38:55]

pana de curent nu o poti pune in carca hotelului, dar un mare plus este sursa de energie alternativa la sistemul centralizat, adica un generator.

cat despre lipsa wi-fi, si mie mi se pare un mare minus, dar nu cred ca asta il dezavantajeaza atat de mult incat sa nu mai mergi aici.

eu si altii ca mine am luat parola de la terasa bikini si am folosit din corpul D wi-fi.

oricum, hotelul este cu mult peste media hotelurilor de 4* din bulgaria si m-as intoarce oricand cu mare placere.

cosminp
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :