ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 03.08.10
JUN-2009

Nu m-am plictisit!

Hello,

M-am gindit sa scriu si eu despre R. W. , chiar daca am fost anul trecut. Poate foloseste cuiva. Ceea ce vreau sa spun este ca desi am intimpinat ceva probleme, nu ne-am lasat afectati si am ramas cu o impresie placuta despre hotel si despre sejur.

Prima problema a aparut la receptie, cind am aflat ca la ei apaream doar cu 5 zile de cazare. Culmea e ca noi cumparasem sejurul din martie. Clar erau overbooked. Ca n-au ce face si 2 nopti trebuie sa dormim la Delphin Diva si dupa sa revenim la R. W.

Eu m-am umplut de nervi instantaneu si le-am zis daca vroiam D. D. , imi cumparam singurica sejur la ei. Eu am luat sejur la R. W. si nu ma misc de acolo. Receptionerul era depasit de situatie. Habar n-avea engleza, se conversa cu ghida noastra romanca, dar care stia foarte bine turca. Super tipa, apropo!

Intre timp sotul meu era pe telefon cu agentia din Bucuresti, de la care cumparasem sejurul. Care agentie n-a rezolvat nimic, bineinteles.

In cele din urma a venit un manager care s-a conversat cu sotul meu si am gasit urm. solutie: 2 nopti intr-o camera pt. persoane cu dizabilitati.

Evident au dat vina unii pe altii. Dupa 2 zile ne-am mutat in camera pentru care platisem si totul a fost aproape minunat. Ceea ce vreau sa mentionez este ca nimeni nu si-a cerut scuze pt. ce s-a intimplat, n-am primit nici o tuica sau vreo maslina... ceva... orice... Sotul a trimis un mail celor de la agentie prin care ii roaga sa-i explice si lui ce naiba s-a intimplat. Nici azi n-am primit vreun raspuns de la ei, nimic. Sincer, cind am luat sejurul, faptul ca sint o agentie mare a contat, pt. ma gindeam ca daca sint probleme, sigur ne vor ajuta sa le rezolvam. Nu ne-au ajutat in nici un fel. Ne-am descurcat singuri si de ajutor a fost si ghida.

A doua problema a aparut prin a 4-a zi, cind baietelul nostru de 6 ani, a cazut la piscina si si-a luxat manuta. Ne-am dus la doctorul de hotel, foarte de treaba, care a considerat ca ar fi bine sa mergem la spital. Ne-am pregatit sufleteste si intr-o jumatate de ora, cu salvarea, eram in drum spre un spital din Antalya.

La spital totul minunat, tot personalul amabil si saritor, i-au facut o radigrafie si au chemat ortopedul. Medicul ortoped, o frumusete de baiat, erau topite toate asistentele dupa el. Vorbea impecabil engleza, ne-a exlicat ce are baiatul, i-a pus manuta in ghips sau ma rog o chestie mai pricopsita, ne-a zis sa-i dam un antiinflamator si ca miine o sa fie ca nou. Ceea ce s-a si intimplat.

Ne-am intors tot cu salvarea, cam in 2 ore. Ce m-a distrat foarte tare a fost faptul ca salvarea avea tip-box! Super caraghios.

Vreau sa mai mentionez aspectul asigurarii de sanatate. Firma la care am aveam noi asigurarile nu deconteaza banii pe loc, ci dupa ce primesc raportul de la medic + 1000 de hirtii iti dau banii cam dupa 3 saptamini. Pe noi ne-a costat totul ca 600 de euro. Din fericire, aveam bani si am platit noi. Banii i-am primit in tara cam dupa o luna... Aveti grija unde va faceti asigurarile. Intrebati inainte daca se deconteaza banii la spital sau nu, ca sa nu aveti probleme.

Cind ne-am intors, stiind ca urma sa mai plecam, am schimbat firma de asigurari, din pacate am avut iar nevoie de medic (de data asta sotul meu a patit-o cu o ureche, dar asta e alta poveste), iar banii s-au decontat pe loc, la spital.

Acum despre hotel. Camera a fost draguta, extra bed, baia frumusica, minibar cu sucuri si bere, curatenia din pacate se face intre 12 si 17, ceea ce cam neplacut.

Mincarea a fost foarte buna. N-am ce sa comentez. Nu am avut nici un stres ca n-am ce sa-i dau copilului ce sa manince. Mie mi-a placut ca aveau nesquik (am si eu o problema cu hotelurile care n-au), salate multe si bune, fructe (pepene galben si rosu, nectarine, struguri, portocale, parca vreo 2 zile si banane), sucuri numai la dozator, freshul era 2 euro, bere Efes la draft, alt alcool n-am incercat.

Piscina mare si frumoasa, locuri libere gaseai mereu, mai putin la aqua parc. De obicei, dupa ora 9 iti dadeau voie sa pui prosoape pe sezlonguri.

Marea frumoasa, dar mai sarata decit Marea Neagra, plaja lata si cu nisip fin. Aqua parcul si Luna park fac toti banii. Pe asta mic al nostru l-au incintat foarte mult. Si azi vorbeste de Corabia piratilor. Amfiteatrul super, in are liber, spectacolele dragute... Bar pe plaja, dar nu te lasa sa muti sezlongurile linga mare. Animatie ok... nu ma omor sa bage lumea in seama...

Hotelul nu exceleaza, dar dupa mine a fost mai mult decit ok. M-am dus sa ma distrez si sa ma simt bine si asta am si facut. Pentru cei cu copii este ideal. Pentru copilul meu a fost. Nu am mers si anul acesta tot aici pentru ca vrem sa incercam si alte hoteluri si alte statiuni si din fericire avem de unde alege.

Trimis de getty75 in 05.08.10 17:57:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Am mai fost la Limak Lara si la Rixos Sungate.

VIZUALIZĂRI: 1717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (getty75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.08.10 18:05:31]

@getty75 te rog sa-mi spui si mie societatea de asigurari care a decontat banii direct cu spitalul.

[05.08.10 19:23:28]

e vorba, mai mult ca sigur, de Allianz

[06.08.10 09:50:54]

N-am stiut ca am voie sa zic in ecou. Dar se pare ca am. Da, e vorba de Alliantz Tiriac. Vacante frumoase si sa va doresc sa nu aveti nevoie de asigurari.

rodica p
    [19.05.11 11:50:51]

Fata de alte hoteluri la care ai mai fost cum ti s-a parut aici? Mi se pare prea in oras, daca ma intelegi... Prefer sa fiu intr-o zona izolata de verdeata... Chiar intr-atat estompeaza alte aspecte deficitare parcul de distractii?

[19.05.11 12:55:18]

Mie mi-a placut mai mult faptul ca ajungeam repede oriunde vroiam. La Rixos de exemplu faceai ceva pina la restaurant... Fiecare e cu plusurile si minusurile lui.

Spatiu verde versus parc de distractii, amfiteatru, plaja super... mincarea a fost mai buna aici de exemplu.

Greu de decis.

rodica p
    [19.05.11 13:31:35]

Cand spuneam " in oras" ma refeream la apropierea de mall, alte blocuri, poluarea de la masinile de pe sosea, se simt toate astea sau sunt doar in capul meu?

O ultima intrebare: plaja am vazut ca are nisip fin, exista si ponton de pe care se poate cobori in mare?

Multumesc pt ajutor.

[19.05.11 20:51:34]

Se simte un pic in fata hotelului, acolo unde este aqua parkul si luna park, pt. ca fiind la strada, cam auzi masinile cind trec.

Nimic deranjant insa.

Habar n-am daca are ponton, dar cred ca are. Toate hotelurile au, nu?

[19.05.11 20:57:37]

Are ponton. M-am uitat pe poze.

getty75, rodica p
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: